24 Mart 2019 Pazar

‘Davamıza sahip çıkalım’ çağrısı

davamiza-sahip-cikalim-cagrisi

Yargıtay’ın 12 Eylül generalleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yla ilgili verdiği son kararın yeni bir belirsizlik yarattığını vurgulayan avukatlar, dünyada benzer darbecilere ne gibi yaptırımlar uygulandığının araştırılması için hazırlık çalışması başlattı.
04 Kasım 2018 Pazar 10:24

 Yargıtay, Evren ve Şahinkaya’yla ilgili davanın ölüm nedeniyle düşmesi ve sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarılma cezasıyla ilgili hükmü bozmuştu.

 

Sanıklar hakkında şikâyetçi olan avukatlardan Senih Özay, generallerin apoletlerinin sökülüp sökülmeyeceği, mal varlıkları, emekli ve dul/yetim maaşlarının kesilip kesilmeyeceği, yakınlarının orduevlerini girip çıkmalarıyla ilgili belirsizliklerin sürdüğünü anımsattı.

 

Özay, Yargıtay kararının ardından davaya bakan Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin avukatları 18 Ocak’taki duruşmaya çağırdığını belirterek, “Acılı, üzüntülü, öfkeli olarak meslektaşlarımızdan akıl istiyor, katkı bekliyoruz. Yunanistan’daki darbe albaylarının durumu, mezarları, maaşları, malları nasıl oldu? Nürnberg yargılama sürecindekilerde maddi hukuk bölümü nasıl tecelli etti? Mağdurların hakları için nasıl hukuk yolları oldu? İade-i itibarlar bu sefer çocuklarımıza kardeşlerimize olmayacak mı? Meslektaşlarımızı, dünyadaki örneklere bakarak, duruşmaya kadar darbe kavramını tartışmaya, konuşmaya, hareketlenmeye çağırıyorum” dedi. 

Bazı 12 Eylül mağdurlarının avukatı olarak yargı sürecine başından bu yana katılan Avukat Arif Ali Cangı da, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önce bozmaya uyup uymamaya karar vereceğini anımsattı. Cangı, süreçle ilgili şu yorumu yaptı: “Her ne kadar dava dosyasından müsadere edilmiş bir eşya olmasa da sanıkların rütbelerinin geri alınmasının ‘maddi menfaat’e ilişkin olduğu ortadadır. Zira sanıkların ve onların ölümünden sonra mirasçılarının rütbesiz asker olarak elde edecekleri maddi menfaatler ile emekli orgeneral, emekli kuvvet komutanı ve emekli cumhurbaşkanı olarak elde ettikleri ve etmeye devam edecekleri maddi menfaatler farklıdır. Aradaki farkın müsaderesine karar verilmesi gerekmektedir. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi bozma kararına uymaz, eski kararında direnirse, bu kez dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gidecek ve oradan çıkan karar, bu davanın sonuç kararı olacak. Darbelerden, darbeci zihniyetten kurtulmak için 12 Eylül’ü mutlaka mahkûm etmek gerekiyor. Davada; rütbelerin sökülmesi, maddi kazançlarının geri alınması, 12 Eylül Darbesi’nin mahkûmiyeti anlamına gelecek ve yeni darbe heveslilerine ders olacak. Tabii ki bu kendiliğinden olmayacak, davaya sahip çıkmamız gerekiyor. 12 Eylül ile derdi olanları; davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

 

CUMHURİYET GAZETESİ

 

Haberin etiketleri:

Kenan Evren, 12 Eylül, dava


Haber okunma sayısı: 148

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

'Güruh' dediği ülkücülerden oy istiyor!

Cumhur İttifakı’nın AKP’li Pendik Belediye Başkan Adayı Ahmet Cin'in 2013 yılında Ülkücülere 

Kimse senin arkanı toplayamaz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde

Teröristlerin eylemlerini işlerine geldiği ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amasya mitinginde yaptığı konuşmada, “Terör örgütleri konusunda ikircikli davranma

İyi Partili Yokuştan Erdoğan'a sert tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’i hedef alarak, "Şu anda senin iyi günlerin sen

Su uyur AKP uyumaz, uyanık olalım

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Diyarbakır Çınar'da düzenlediği mitinge katıldı.

'Beka sorunu yok' diyenler, kafanızı kaldırıp bakın

BBP Genel Başkanı Destici, "Hudutlarımızın öbür tarafında PKK terör devleti kurmanın çalışması

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL