16 Kasım 2018 Cuma

‘Davamıza sahip çıkalım’ çağrısı

davamiza-sahip-cikalim-cagrisi

Yargıtay’ın 12 Eylül generalleri Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yla ilgili verdiği son kararın yeni bir belirsizlik yarattığını vurgulayan avukatlar, dünyada benzer darbecilere ne gibi yaptırımlar uygulandığının araştırılması için hazırlık çalışması başlattı.
04 Kasım 2018 Pazar 10:24

 Yargıtay, Evren ve Şahinkaya’yla ilgili davanın ölüm nedeniyle düşmesi ve sanıkların Türk Silahlı Kuvvetleri’nden çıkarılma cezasıyla ilgili hükmü bozmuştu.

 

Sanıklar hakkında şikâyetçi olan avukatlardan Senih Özay, generallerin apoletlerinin sökülüp sökülmeyeceği, mal varlıkları, emekli ve dul/yetim maaşlarının kesilip kesilmeyeceği, yakınlarının orduevlerini girip çıkmalarıyla ilgili belirsizliklerin sürdüğünü anımsattı.

 

Özay, Yargıtay kararının ardından davaya bakan Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin avukatları 18 Ocak’taki duruşmaya çağırdığını belirterek, “Acılı, üzüntülü, öfkeli olarak meslektaşlarımızdan akıl istiyor, katkı bekliyoruz. Yunanistan’daki darbe albaylarının durumu, mezarları, maaşları, malları nasıl oldu? Nürnberg yargılama sürecindekilerde maddi hukuk bölümü nasıl tecelli etti? Mağdurların hakları için nasıl hukuk yolları oldu? İade-i itibarlar bu sefer çocuklarımıza kardeşlerimize olmayacak mı? Meslektaşlarımızı, dünyadaki örneklere bakarak, duruşmaya kadar darbe kavramını tartışmaya, konuşmaya, hareketlenmeye çağırıyorum” dedi. 

Bazı 12 Eylül mağdurlarının avukatı olarak yargı sürecine başından bu yana katılan Avukat Arif Ali Cangı da, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önce bozmaya uyup uymamaya karar vereceğini anımsattı. Cangı, süreçle ilgili şu yorumu yaptı: “Her ne kadar dava dosyasından müsadere edilmiş bir eşya olmasa da sanıkların rütbelerinin geri alınmasının ‘maddi menfaat’e ilişkin olduğu ortadadır. Zira sanıkların ve onların ölümünden sonra mirasçılarının rütbesiz asker olarak elde edecekleri maddi menfaatler ile emekli orgeneral, emekli kuvvet komutanı ve emekli cumhurbaşkanı olarak elde ettikleri ve etmeye devam edecekleri maddi menfaatler farklıdır. Aradaki farkın müsaderesine karar verilmesi gerekmektedir. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi bozma kararına uymaz, eski kararında direnirse, bu kez dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gidecek ve oradan çıkan karar, bu davanın sonuç kararı olacak. Darbelerden, darbeci zihniyetten kurtulmak için 12 Eylül’ü mutlaka mahkûm etmek gerekiyor. Davada; rütbelerin sökülmesi, maddi kazançlarının geri alınması, 12 Eylül Darbesi’nin mahkûmiyeti anlamına gelecek ve yeni darbe heveslilerine ders olacak. Tabii ki bu kendiliğinden olmayacak, davaya sahip çıkmamız gerekiyor. 12 Eylül ile derdi olanları; davaya sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

 

CUMHURİYET GAZETESİ

 

Haberin etiketleri:

Kenan Evren, 12 Eylül, dava


Haber okunma sayısı: 55

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ataturku-sevenler-ahmaktir

Atatürk'ü Sevenler Ahmaktır

16 Kasım 2018 Cuma 16:34
kara-cuma-alarmi

Kara Cuma alarmı

16 Kasım 2018 Cuma 10:08
oyuncak-silaha-hayir

Oyuncak silaha hayır!

16 Kasım 2018 Cuma 10:00
bir-gun-ankarayada-tren-yok-derlerse

Bir gün Ankaraya'da tren yok derlerse

16 Kasım 2018 Cuma 09:42
montajdediler-belge-gostermediler

'Montaj'dediler, belge göstermediler

16 Kasım 2018 Cuma 08:12

ÜLKE GÜNDEMİ

Süleyman soylu haddini aşıyor

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, iktidarın, Plan ve

Gerçek işsizlik oranı yüzde 17

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Ağustos ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,5 puan

İYİ Parti Türkiye'nin her tarafında seçime katılacaktır

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Engellilerin

Doğruyu savunurken omurgalı olmak önemlidir

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Tedbirli olarak disipline sevk edilmiştim. Buna itiraz ettik. Umuyorum

İttifakı lugatımızdan çıkartalım

İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, "İttifak mı dediniz? Asla. İttifak diye bir şey yok. Bunu

AK Parti'nin durumu hiç de iyi görünmüyor

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, AK Parti için 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde durumun hiç de iyi

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL