10 Nisan 2020 Cuma

Darbe öncesi 'kaos' planı

darbe-oncesi-kaos-plani

İddianamede, Enver Altaylı’nın “devlet güvenliği açısından çok hassas sayılabilecek bilgileri dezenforme ederek yurtdışında CIA bağlantılı kişilere servis ettiği” aktarıldı.
22 Ocak 2020 Çarşamba 10:13

 FETÖ yöneticisi olmak ve casusluk suçlamasıyla dava açılan tutuklu eski MİT mensubu Enver Altaylı’nın 15 Temmuz darbe girişiminden 1-2 gün önce Ankara’ya geldiği ortaya çıktı. Altaylı’nın darbe gecesi Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlarından Mücahit Arslan ile konuştuğu ifade edilen iddianamede, şüpheliden ele geçirilen dijital materyallerde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde bir askeri darbe ortamı hazırlamak amaçlı destabilizasyon faaliyeti yürütülmesi gerektiğine dair 18 Şubat 2016 tarihli rapor ve notlar bulunduğu ifade edildi. 

 

‘OLÇOK’A ULAŞAMADIM’

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Alican Uludağ'ın haberine göre, İddianamede, gözaltına alındığında 26 Ağustos 2017’de verdiği ifadeye yer verilen Altaylı, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde yurtdışından Ankara’ya geldiğini şöyle anlattı:

 “Ben Ankara’ya sık sık dostlarımla bir araya gelmek için gelir giderim. 15 Temmuz 2016’da Ankara’da olduğumu hatırlıyorum. Bu tarihten 1-2 gün önce Ankara’ya geldiğimi hatırlıyorum. Çünkü Temmuz ayının 14’ünde Ankara’daydım. O gece Furkan Torlak, Mücahit Arslan ve eşim ile görüştüm. Önce Erol Olçok’u aradım, ulaşamayınca Mücahit Arslan’ı aradım. O da bulamamış, gecenin ilerleyen saatlerinde Erol Bey’in İstanbul’da darbe girişimi sırasında öldüğünü öğrendim. 15 Temmuz sonrasında 1-2 gün Ankara’da kaldığımı hatırlıyorum.”  

 

GÜLEN’İN MEKTUPLARI

Şüpheli Enver Altaylı’nın konutunda birçok dijital materyal ele geçirildiği anlatılırken 14 sayfadan oluşan “Hizmet Hareketinin Siyasete Yaklaşımı Üzerine Düşünceler” başlıklı slayt sunumu bulunduğu vurgulandı. 

 

İddianamede, “Bu materyaller içerisinde Fethullah Gülen’in eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e, dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmaların başladığı dönemde yazdığı değerlendirilen mektupta özetle FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü yapılanmasını müdafaa ettiği, örgütün faaliyetlerini övücü sözler sarf ettiği, destek ve uzlaşma arayışı içerisinde bulunduğu, örgüt dershanelerinin kapanmaması için talepte ve destek arayışında bulunduğu yönünde tespitte bulunulmuştur” bilgisi verildi. 

 

SOĞUK SAVAŞ METOTLARI 

Altaylı’nın İran masasında görev yapmış bulunan şüpheli Mehmet Barıner’in dezenformatif bilgiler üretme amacıyla yurtdışına kaçışını organize ettiği ifade edilen iddianamede, “devlet güvenliği açısından çok hassas sayılabilecek bilgileri dezenforme ederek yurtdışında CIA bağlantılı kişilere servis ettiği, bağlantılı olduğu ülkelerin ve devletlerin çıkarları doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nde destabilizasyon, dezenformasyon, kara propaganda ve soğuk savaş metotlarını kullanarak ülkede kaos ortamı oluşturacak nitelikte faaliyetler yürüttüğü” aktarıldı. 

 

‘KARGAŞAYA HAZIRLIK’

İddianamede, bir dönem CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başdanışmanlığını yapan Rasim Bölücek ile eski İYİ Parti sözcüsü ve şimdiki İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun babası Orhan Kavuncu’nun Enver Altaylı ile ilişkli olduğu öne sürüldü. İddianamede buna ilişkin “Yine bazı siyasi parti genel başkanlarının örgüt mensubu olduğu tespit edilen danışmanları aracılığıyla, bu partilere etki etme faaliyetinde bulunduğu, ürettiği raporlarda geçen jargonların ülke içinde operasyonel olarak kullanıldığı ve tıpkı 1970’li yıllarda olduğu gibi bir kargaşa ortamına hazırlık yaptığı anlaşılmıştır” denildi.

 

‘DARBE ORTAMI’ RAPORU

Dijital Materyal İnceleme Raporuna değinilen iddianamede, şüphelinin darbe girişiminden 5 ay önce Türkiye’de askeri darbe ortamı hazırlanmasına yönelik rapor hazırladığı belirtilerek şu tespitlere yer verildi:

 

“Rapora göre; şüpheli Enver Altaylı’dan ele geçirilen dijital materyallerde birçok özel ve istihbari bilgiler ile raporlar bulundu. Resimlerde CIA görevlileri, bazı uluslararası kişilerle fotoğrafları görüldü. Operasyonel İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma faaliyeti sayılabilecek raporlar bulundu. Dezenformatif ve provakatif raporlar hazırlandı. Türkiye’de bir askeri darbe ortamı hazırlamak amaçlı destabilizasyon faaliyeti yürütülmesi gerektiğine dair 18 Şubat 2016 tarihli rapor ve notlar bulundu. Notta açıkça, ‘Devlete ve devlet yönetimine karşı adım adım ve planlı olarak kamuoyunu yaratmak ve miting hazırlıklarını yapmak, bu arada da, bizimle işbirliği içinde olan, İçişleri Bakanlığı (polisin) bünyesindeki ajanlarımızı kullanarak önümüzdeki dönemde mitinglerde ve gösterilerde, polise maksimum yetki vererek aşırı kaba kuvvet kullanmasını temin etmek, böylece milletin ve en önemlisi gençlerin, devlete ve polisine karşı öfkesini artırmak’ gibi ifadeler bulunduğu tespit edidi.” 

 

İddianamede, “dosya içerisinde yer alan harita üzerinde; özellikle darbe girişimi gecesi darbeye katılan askeri hava üsleri ile Erdoğan’ın hedef olarak tespit edildiği Marmaris Koyu, Akıncı 4. Ana Jet Üssü ve İstanbul’un simgesel olarak işaretlenmesinin, raporu hazırlayan kişilerin darbe öncesi ve sonrası olaylara ne kadar hâkim olduğunun açık bir kanıtı olduğu” vurgulandı. 

 Haber okunma sayısı: 113

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yandas-vakiflara-iki-saatte-izin

Yandaş vakıflara iki saatte izin

09 Nisan 2020 Perşembe 20:18
koronavirus-hastasi-42282-vefat-eden-908

Koronavirüs hastası 42.282 vefat eden 908

09 Nisan 2020 Perşembe 19:58
covid-19dan-olenler-yikanip-kefenlenecek

COVİD-19'dan ölenler yıkanıp kefenlenecek

09 Nisan 2020 Perşembe 18:32
ispanyol-gribinden-covid-19a-gecis

İspanyol gribinden COVİD-19'a geçiş

09 Nisan 2020 Perşembe 17:52
proftan-akla-ziyan-sozler

Prof.'tan akla ziyan sözler

09 Nisan 2020 Perşembe 11:03

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP yeni düzenlemeyi getirdi

Kılıçdaroğlu'ndan sağlıkta şiddet yasası yorumu: Ben bunu Cumhuriyet Halk Partisinin ve muhalefetin başarısı

Sağlık Bakanlığı Kızılay ve Yeşilay'ı doyurmuş

Sağlık Bakanlığı'nın 2019 yılında Yeşilay ve Kızılay'a milyonlarca lira aktardığı ortaya çıktı.

10 çalışandan 6’sının düzeni değişti

arem tarafından gerçekleştirilen ve Kovid-19 salgını öncesi çalışmakta olan kesimin salgın sırasında ne

Ankara Belediyesi mezarlıkları ziyaretlere kapattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te yaşayan tüm meslek ve yaş grubundan ihtiyaç

CHP'den çarpıcı koronavirüs raporu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi raporda karantina altındaki yerleşim yerlerinin çoğunda test

Özel hastanelerin ücret oyunu

Koronavirüs salgını sebebiyle bazı özel hastanelerin, covid-19 hastalarından fark ücreti ya da test, yoğun

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL