07 Nisan 2020 Salı

Çocukların ahı yıkar padişahı

cocuklarin-ahi-yikar-padisahi

Aladağ’da 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı Süleymancılar’a ait yurt yangını faciasında tutuklu kalmadı. Aileler, “Devlet yok, adalet yok” diyerek, karara tepki gösterdi
08 Eylül 2018 Cumartesi 08:42

 Adana’nın Aladağ ilçesinde 2016’da 11’i çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği, çok sayıda öğrencinin yaralandığı Süleymancılar Cemaati’ne ait kız yurdu yangını ile ilgili davanın 7’nci duruşması dün görüldü. Tutuklu sanıklar Yurt Müdürü Cuma Ali Genç ve İsmail Uğur hakkında, ‘bilirkişi raporu’ ve ‘tutuklu bulundukları süre’ gerekçe gösterilerek, tahliye kararı verildi.

 

Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda görülen duruşmaya; tutuklu Cuma Ali Genç, yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği’nin Başkanı Uğur ile bazı tutuksuz sanıklar, müşteki aileler ve taraf avukatları katıldı.

 

Duruşmada savcı, İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılarak alınan son bilirkişi raporuna göre; tali kusurlu bulunan tutuklu sanıklar Genç ve Uğur’un tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak, adli kontrol tedbirleriyle tahliyelerine karar verilmesi yönünde mütalaasını sundu. 

Rapor uzmanlarca hazırlanmadı

 

Mahkemede beyanları alınan mağdur aileler de sanıklardan şikâyetçi olduklarını yineledi. Mahkemede mağdur müşteki aileler adına savunma yapan avukatlar ise bilirkişi raporunun alanında uzman kişilerce hazırlanmadığını, raporda usul ve teknik yoksunlukların bulunduğunu vurgulayarak, tahliye talebinin reddini talep etti.

 

Sanık avukatlarından Abdurrahim Çelik, yangının TEDAŞ’ın sorumlu olduğu panodan çıktığını belirterek asli sorumlunun ana dağıtım şirketi TEDAŞ olduğunu savundu.

 

Duruşmada savunmaları alınan sanıklar da suçsuz olduklarını iddia etti. Mahkeme heyeti de İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne talimat yazılarak alınan bilirkişi raporuna göre tali kusurlu bulunan tutuklu sanıklar Genç ve Uğur’un tutuklulukta geçirdikleri süre dikkate alınarak adli kontrol tedbiri ve yurtdışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi. Heyet ayrıca, dava dosyasının Adana 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dönemin Aladağ Kaymakamı Ahmet Ziya Filizer’in de yargılandığı dosyayla birleştirilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

Aileler karara isyan etti

 

Mahkeme heyetinin kararını açıklamasının ardından, aileler karara isyan etti. Aileler, “Devlet yok, adalet yok!” dedi.

 

Mahkemenin verdiği karara ilişkin BirGün’e konuşan yangında ölen Sümeyye Yetim’in babası Ahmet Yetim ile Avukat Can Atalay, karara tepki gösterdi.

 

Ahmet Yetim, “Adalet yok, adaletin olmadığı da belli. Mücadeleye devam edeceğiz” derken, Avukat Can Atalay ise şunları söyledi: “İki yıl dâhil dolmadan, tüm sanıklar dışarıdalar. Olayın üzerinden bir ay geçtikten sonra bu sanıkların hepsini tahliye etmişlerdi. Arkadaşlarımızın ısrarlı takibi sonucunda tekrar tutuklandılar. Fakat bir tür göz boyamacılığıyla olayın nasıl olduğuna ilişkin durumu açıklayan değil, açıkçası belirsiz noktalar bırakan bilirkişi raporu gerekçe göstererek, bu insanlar tahliye edildi. Ölen 11 kız çocuğu ile ilgili hukuki durum çok açıkken, aksi yönde verilen mahkeme kararı Türkiye’de yargının geldiği durumun en somut göstergelerinden bir tanesidir.”

 

Terfi ettirilmişlerdi!

 

Aladağ’daki tarikat yurdunda 11’i çoçuk 12 kişinin ölümüne sebep olan yangın ‘çifte terfi’ getirmişti. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, görevden alınan Vefa Bardakçı’nın yerine, Adana Aladağ’daki yurt yangınında 11’i çok 12 çocuğun yaşamını yitirdiği dönemde Adana İl Milli Eğitim Müdürü olan Turan Akpınar getirilmişti. Yine faciada yeterli denetim görevini yapmadığı için ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan yargılanan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca kınama cezası verilen eski Aladağ Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş, Çukurova’da bir ortaokula müdür olarak atanmıştı.

 

İlk değil...

 

Süleymancılar’ın Konya Taşkent’teki kaçak Kuran kursu yurdundaki gaz sıkışması nedeniyle yaşanan patlamada, kız öğrencilerden 17'si enkaz altında yaşamını yitirmişti. Dava yıllardır sürüyor. Yine aynı tarikatın Kütahya’daki yurdunun mutfağında çalıştırdığı 12 yaşındaki çocuğun kıyma makinesine kaptırdığı kolu kopmuştu. Diyarbakır Kulp’taki Karaağaç köyündeki Kuran kursunda meydana gelen yangında, 6 çocuk yaşamını yitirmişti. Mahkeme, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yangında hayatını kaybeden Mehmet Bingöl’ün ailesinine 397 bin lira tazminat ödemesine karar vermişti.

 

Ne olmuştu?

 

Aladağ’da, Süleymancılar’a ait yurtta, 29 Kasım 2016 yangın çıkmıştı. Elektrik panosundan çıkan yangında yanıcı özellikteki ahşap merdiven ve halı kaplama ile ateş yurdun üst katlarına kadar çıkmış, yangın merdiveni kilitli olan binada eğitmen Fatma Canatan, yurt müdürü Cumali Genç’in kızı Sare Betül Genç, 8’inci sınıf öğrencileri Sema Nur Aydoğdu, Zeliha Avcı, Sevim Köylü, 7’nci sınıf öğrencileri Gamze Bagir, Sümeyye Yetim, İlknur Maden, 6’ncı sınıf öğrencisi Nurgül Pertlek ile 5’inci sınıf öğrencileri Bahtınur Baş, Tuğba Aydoğdu ve Cennet Karataş yaşamını yitirmişti.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 280

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Saadet Partisi'nin İBAN TV'si çok ses getirecek

Saadet Partisi sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, sosyal devletin ne olduğu anlattı ve yeni bir terim

TBMM Başkanı Şentop'tan 23 nisan çağrısı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, TBMM'nin açılışının 100. Yıl dönümü kapsamında "Evde Kal"

Devlet refleksine geçmemiz gerekir

İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, yeni tip

Tüm sağlık çalışanlarına destek verin

Solunum Derneği TÜSAD, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nde bir dayanışma çağrısı yaparak, CoViD-19 salgını

Sağlık çalışanları için Koronavirüs kalkanı üretildi!

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’yi de etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) salgınında sağlık

Mansur Yavaş çağrı yaptı, hayırseverler harekete geçti!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Twitter’dan bir video ile çağrı yaparak sosyal

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL