25 Mayıs 2020 Pazartesi

Bu gurup iktidarın dili

bu-gurup-iktidarin-dili

Tarikatçıların skandal fetvaları herhangi bir yaptırıma uğramıyor.Hukukçu Eminağaoğlu, bu durumu eski ceza yasasındaki 163. maddenin ve ‘manevi cebir’ hükmünün kaldırılmasıyla açıklıyor
07 Mart 2018 Çarşamba 10:37

 Tarikatçı kimliği ile bilinen Nurettin Yıldız’ın yastıktan ketçaba kadar birçok nesneden cinsel haz alınabileceği yönündeki garip fetvaları kamuoyunun gündeminde yer alıyor. Dün de AKP’nin ittifak unsuru MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Yıldız’ı ‘meczup’ diye tanımladı. Yıldız bu konuda yalnız da değil.

 

Yıldız dışında Kadir Mısıroğlu, Müslüm Gündüz, İhsan Şenocak gibi birçok tarikatçı insanları hedef gösteren kadınları yok sayan fetvalarını ‘özgürce’ dile getiriyor. Bu isimlerin söyledikleri AKP’liler tarafından sahipleniliyor. Peki laik bir devlette halkın dini duygularını sömürmenin yaptırımı bulunmuyor mu? Eski Yargıtay hâkimi ve Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu’na göre adım adım uygulanan politikalar ve Türk Ceza Yasası’nda (TCY) yapılan değişiklikler meselenin arka planını oluşturuyor. Eminağaoğlu ‘1991 yılında eski TCY’nin 163. Maddesi’nin kaldırılması bu söylemlerin cezasız bırakılmasında önemli bir adım teşkil ediyor’ dedi. 

 

Yasada değişiklikler"Devletin sosyal ve ekonomik veya siyasi veya hukuki düzenini, kısmen de olsa dini esas ve inançlara uydurmak amacıyla veya siyasi amaçla veya siyasi menfaat temin ve tesis eylemek maksadıyla, dini veya dini hissiyatı veya dince mukaddes tanınan şeyleri alet ederek (...) propaganda yapan veya telkinde bulunan kimse, beş yıldan on yıla kadar hapisle cezalandırılır" hükmünün yer aldığı 163. maddenin kaldırılmasının ciddi bir sorun anlamına geldiğini belirten Eminağaoğlu şunları söyledi: Şimdi anayasada yer alan laiklik ilkesi gerçekten kağıt üzerinde mi kaldı yoksa laikliğe yönelik tehdidin yaptırımı var mı? Bu sorunun yanıtı kritik önemde. Bugün içinde bulunduğumuz sürece baktığımızda insanların laikliğe yönelik tehditlere karşı bir yaptırımda bulunulmadığını gördükleri ya da böyle düşündükleri ortada. Şu tabloda kimse laik bir devletin güvencesini hissedemiyor. Yine anımsamakta fayda var Anayasa Mahkemesi’nin kararında ‘Laikliğe aykırı olduğu’ saptanan bir parti bugün laik Türkiye’de hükümet görevi yapıyor. Dünyanın hiçbir yerinde laikliğe aykırı bir parti laik bir düzeni savunamaz. Sorun buradan başlıyor.

 

Eminağaoğlu şöyle devam etti: 163. Maddenin kaldırılması kuşkusuz laiklik karşıtı adımların yaptırımsız bırakılmasında kilit önemdeyken bununla da yetinilmedi. AKP’nin iktidarının ilk yıllarında ‘terör ve örgüt suçlarında’ laiklik karşıtı, şeriatçı örgütlerin adımlarına ilişkin yaptırımı esas alan ‘manevi baskı’ ya da ‘manevi cebir’ uygulaması vardı. 2003 yılında AKP iktidarı bunu kaldırdı. Bu düzenleme ile İslamcı örgütlerin söylemsel düzeydeki her türlü ayrımcı ifadesi ‘silaha başvurmadıkları gerekçesiyle’ yaptırımsız kaldı. Bu çok ciddi bir boşluk doğurdu. Bugün yaşanan sorunların yaptırımsız kalmasında bu düzenlemelerin payı ciddi düzeydedir. 

 

Diyanet’in misyonu

Konunun tarihsel ve politik olarak ne anlama geldiğini Eminağaoğlu şu ifadelerle değerlendirdi:

 

“3 Mart’ta yıldönümü olan devrim yasalarını hatırlamakta da fayda var. Şeriye vekaletinin kapatılması ve Diyanet İşleri’nin kurulması tarihsel önemde adımlardır. Ancak bugün baktığımızda Diyanet İşleri adeta yerine kurulan şeriye vekaleti gibi çalışmaktadır. İktidarın uygulamalarının meşrulaştırıcısı haline gelen Diyanet İşleri kuruluş misyonundan uzaklaşarak iktidarın lehine fetvalar veren kurum haline gelmiştir. Diyanet şeri söylemlerin fetvasını veren bir kurum gibi çalışmıştır. Diyanet bunu yaptığında tarikatlar el yükseltmektedir. Bu da beraberinde şeriatçı grupların kuralsız biçimde, meydanı boş bulmaları anlamına gelmektedir.”

 

Eminağaoğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: İktidarda laikliğe aykırı bir parti olduğunu düşünün. Uygulamaları ve adımları bu yönde olan bir partinin iktidarında laikliğe aykırı davranan grupların güçlenmesi tesadüf olmasa gerek. İktidarın her söylemi bunlara güç veriyor. Bunu görmek zor değil.

 

BİRGÜN GAZETESİHaber okunma sayısı: 247

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

koronavirus-hastasi-157814-vefat-4369

Koronavirüs hastası 157.814 vefat 4.369

25 Mayıs 2020 Pazartesi 20:32
imamoglunu-cok-kizdiran-olay

İmamoğlu'nu çok kızdıran olay

25 Mayıs 2020 Pazartesi 17:04
otel-yapmak-icin-mi-yaktilar

Otel yapmak için mi yaktılar?

25 Mayıs 2020 Pazartesi 12:20
koronavirus-hastasi-156827-vefat-4340

Koronavirüs hastası 156,827 vefat 4,340

24 Mayıs 2020 Pazar 21:23
hocalarin-bayram-namazi-savasi

Hocaların bayram namazı savaşı

24 Mayıs 2020 Pazar 11:03
bir-tanesin-turkiyem

Bir Tanesin Türkiyem

24 Mayıs 2020 Pazar 10:52

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP'ye inat asbestli borular değişiyor

ASKİ Genel Müdürlüğü, asbestli boruların değişimi için ilk adımı attı. 13 ilçede toplam 220 kilometrelik

Normalleşme salgın öncesine dönme değil

İBB Bilimsel Danışma Kurulu, ‘İstanbul İçin Açılmanın Aşamaları’ konusunda bir rapor yayınladı.

82 bin kişiye işsizlik maaşı bağlandı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafında yayımlanan İşsizlik Sigortası Fonu verilerine göre, nisan ayında

Otobüs ve uçak bilet talepleri tavan yaptı

Koronavirüs salgınında yaşanılan aşağı yönlü düşüş ve devreye alınan "Kovid-19 Normalleşme Planı"

Bayram sofrasında kan şekeri dengesine dikkat

Koronavirüsle değişen yaşam düzenimiz ve tüketim alışkanlıklarımız beslenmemizi de etkiliyor. Evlerde

Toplumda huzur ve barış için bayramlar önemli

Türkiye, Koronavirüs gölgesinde ilk bayramını yaşamaya hazırlanırken Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan,

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL