18 Şubat 2020 Salı

Böyle olacağı belliydi

boyle-olacagi-belliydi

Türk Böbrek Vakfı’nın Tekirdağ Kapaklı’daki diyaliz merkezinde 18 hastaya Hepatit-C bulaştığı ortaya çıktı. Virüsün bulaştığı diyaliz hastaları için hiç de sürpriz olmadı. Uzun zamandır merkezin hijyen koşullarıyla ilgili sıkıntıları olduğunu söyleyen diyaliz hastaları, ‘Zamanında önlem alınsaydı böyle bir durum da yaşanmazdı’ diyor.
13 Ekim 2016 Perşembe 08:03

 Türk Böbrek Vakfı’nın Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesindeki Kadriye-Kenan Tunalı diyaliz merkezi, 2006 yılından bu yana faaliyette. Bu bölgedeki diyaliz hastaları için hayati önemde. Haftada 3 kere diyalize girmek zorundalar.

 

Merkezdeki ilk Hepatit-C vak’ası Haziran ayında ortaya çıktı. O zaman sadece iki hastada virüsün olduğu tespit edildi. Ancak takip eden aylarda Hepatit-C bulaşan hasta sayısı 18’i buldu.

 

Hastalar arasında değerleri normale dönmeye başlayanlar da var; henüz dönememiş olanlar da. Yaşanan olay, bu merkeze giden diyaliz hastalarını hiç de şaşırtmadı zira uzun zamandır hijyen koşullarıyla ilgili sıkıntıları olduğunu söylüyorlar. Onlara göre gereken önlemler alınsaydı böyle bir tabloyla da karşılaşılmazdı. 

'Aldırış etmediler'

 

K.D ismini vermek istemiyor. Dokuz yıldır diyaliz hastası. 45 yaşında. Haftada 3 gün diyalize giriyor. Hepatic-C teşhisi konulan ilk hastalardan. Haziran ayında yapılan kan tahlili sonucu merkezde virüs olduğu ilk kez tespit edilmiş oldu.

 

Onun tahminine göre içeriden değil; dışardan gelen hastalardan kaynaklanan bir durum bu.

 

“Hijyen yok, temizlik yok. Gelişigüzel bir yerdi. Misafir hastalar, kan tahlilleri alınmadan diyaliz makinalarına bağlanıyorlardı. Bence dışarıdan gelen hastalardan bulaştı. Bakın, eldivenler tek kullanımlık ama çıkarmadan diğer hastaların iğnelerini çıkarıyorlardı. Ben bunu söylediğimde ‘Yok bulaşmaz’ demişlerdi. İl Sağlık Müdürlüğü’ne de şikayet ettik. Aldığımız cevap, ‘Korkmayın’ oldu. Bizden sonra bu sayı 18’e çıktı. Önlem alınsaydı, çıkmayabilirdi. Hiç aldırış etmediler.”

 

K.D’nin şu an kan değerleri normale dönmek üzere. Ancak hâlâ sosyal hayatı normale dönmüş değil. Yaklaşık 4 aydır izole bir hayat yaşadığını söylüyor. Hastalığın bulaşma riskinden dolayı ne ailesi ne de arkadaşlarıyla rahat oturabiliyor. Beklediği bir tahlil sonucu daha var. Oradan da negatif cevabını alırsa yeniden diyaliz sonrası uzun yürüyüşlere çıkabilecek.

 

Başına gelenlerden diyaliz merkezini sorumlu tutuyor. Diğer hastalarla bir araya gelip hukuki mücadele başlatmaya da kararlı.

 

'Psikolojik olarak çok etkilendim'

 

Süreçten olumsuz etkilenmemek için mağdurlar kimliklerini açıklamaktan çekiniyor. Hepatit-C virüsü taşıyan bir diğer hasta da S.E.

 

Henüz yolun başında. Diyaliz de bu merkez de onun için çok yeni. Teşhis konulalı 2 ay oluyor. Onu da kan değerleri riskli değil. Günlük hayatına devam ediyor. S. E de ortada bir ihmâl olduğu görüşünde.

 

“Ben psikolojik olarak çok etkilendim. Merkezde temizlik koşullarıyla ilgili gördüğüm çok şey var ama bunu sizinle paylaşmaktan da çekiniyorum. Başımın ağrımasını istemiyorum, çünkü. Virüs, içeriden bir hastadan mı yoksa dışarıdan bir hastadan mı bulaştı belli değil. Süreci izliyorum. İhmâlin belgelenip belgelenmemesine göre hareket etmeyi düşünüyorum.”

 

'Büyük ihtimâlle makina kaynaklı'

 

Böbrek Hasta Haklarını Koruma ve Sosyal Dayanışma Derneği (BÖHAK) başkanı Vahap Acar da olayı takip ediyor. 25 yıllık diyaliz hastası Acar da geçmişte yine diyaliz merkezinden Hepatit-C virüsünün bulaştığı hastalardan. Acar, olayın basit bir olay olmadığı görüşünde.

 

“Makinadan mı hijyen koşullardan mı yoksa hastadan mı henüz netleşmedi. Makinaların ayrılıp ayrılmadığına bakmak lâzım. Hepatit’li hastaların makinalarıyla olmayanların makinaları ayrılması gerekir. Ama karşı karşıya olduğumuz tablo, normal bir şey değil. Gerçek olan şu ki aynı merkezde 18 hastada birden Hepatit-C çıkıyorsa olay, diyaliz merkezinden kaynaklanıyor demektir. Hepatit-C kandan kana bulaşır. Şu akla geliyor. Makinalar mı ayrıştırılmadı yoksa Hepatit’li olan ama tespit edilmeyen hasta mı ayrı ayrı makinaları girdi? Hepatit olmayan hastalar, daha sonra o makinalara da girmiş olabilir.”

 

TBV: Sağlık Bakanlığı’nda sesleniyoruz, gelin araştırın

 

Olayın duyulmasıyla Türk Böbrek Vakfı da deyim yerindeyse merkeze çıkarma yaptı. Başlangıçta basın toplantısını merkezin müdürü yapacaktı ancak son dakika değişikliğiyle vakıf başkanı Timur Erk açıklama yaptı. Erk, Sağlık Bakanlığı’nın olayı araştırması gerektiğini söylüyor.

 

“Olayla ilgili hiçbir öngörüm yok. Ne uzmanlar ne de biz bir sonuca vardık. Kurulan komisyonun yanısıra dışarıdan da uzmanlar bize destek olsunlar. Kök nedenini araştırınlar. 4 hastada tespit edildiğinde biz bakanlığa başvurduk ama henüz bir sonuç yok. O nedenle çağrı yapıyorum. Aynı anda 18 hasta virüsü almış olabilir. Nereden bulaştı bilmiyoruz. 28 seneden beri en iyi şekilde bu işi yapıyoruz. Böyle bir kurum olarak bu belayı kınıyorum. Kasıt ihtimali de araştırdığımız konulardan.”

 

TBV’nin nefroloji uzmanı Yrd. Doç. Bilâl Görçin de akıl almaz bir olayla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

 

“Kesinlikle makinalardan geçmiş olamaz. Pozitif hasta kanının negatif hasta kanına bulaşması lâzım. Bunlar nasıl biraraya geldi? Tüm setler, sistemler, hastanının kanının değdiği her şey, işlem sonrası değişir; yenilenir. Ama 18 rakamına nasıl ulaşıldı biz de bilmiyoruz. Çünkü bunu açıklayamıyoruz. Biz aklınıza gelebilecek her yere başvurduk. Talep ettik. Henüz bilmiyoruz. Eldiven bunun bulaşma için yeterli değildir. Anlamadığımız şey bu. Belki de bilmediğimiz bir bulaşma yolu ortaya çıkacak.”

 

Olay, İl Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla Sağlık Bakanlığı tarafından da inceleniyor. Bakanlık, henüz konuyla ilgili açıklama yapmış değil.  

 

Kaynak:aljazeera

Haberin etiketleri:

hepatit-c, diyaliz, böbrek


Haber okunma sayısı: 217

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hanedan-torununa-sarilip-koklamis

Hanedan torununa sarılıp koklamış

18 Şubat 2020 Salı 10:15
vatandas-olume-mi-terkedildi

Vatandaş ölüme mi terkedildi

18 Şubat 2020 Salı 09:59
tarihi-carpitmaya-tepki

Tarihi çarpıtmaya tepki

18 Şubat 2020 Salı 09:22
mebin-cihati-15-temmuz

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

18 Şubat 2020 Salı 09:14
iettye-gelen-sikayetler-azaldi

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

17 Şubat 2020 Pazartesi 22:58
calismayan-cihaz-icin-19-milyon-fatura

Çalışmayan cihaz için 1,9 milyon fatura

17 Şubat 2020 Pazartesi 16:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Hanedan torununa sarılıp koklamış

Hanedan torunu Orhan Osmanoğlu, 'Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı' dedi. Oyuncu

Vatandaş ölüme mi terkedildi

İstanbul'daki 5.8 şiddetindeki depremin ardından Avcılar'daki birçok binanın yıkılma tehlikesi ile karşı

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, istifa eden milletvekilleriyle ilgili çok sert bir mesaj yayınladı.

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ortaokul 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan kavram kitapçığında

Minik ortak Adana'da konuştu

Adana'da gerçekleştirilen proğramda konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

İETT, şikayet raporları üzerinde yürüttüğü çalışmayla en çok şikayet alan hatlarda iyileştirmeler

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL