18 Şubat 2020 Salı

Bir mülakat skandalı daha!

bir-mulakat-skandali-daha

İşe alımlarda yaşanan mülakat skandallarına bir yenisi eklendi. Eskişehir Seyitgazi’deki Eti Maden Kırka Bor İşletmesi tesislerinde çalışmak için mülakata giren Ferdi Çakmak 23, Kurtuluş Hoş ise 18 kez elendi. Skandal yargıya ve Meclis’e taşındı
15 Şubat 2019 Cuma 09:09

 CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kırka’da onlarca kez mülakata girmelerine karşın muhalif oldukları için Eti Maden Kırka Bor İşletmesi tesislerinde bir türlü işe giremeyenlerin durumunu Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Eti Maden’in Türkiye’deki tüm işletmelerine yaklaşık 150 işçi alınacağına ve bunun için binlerce başvuru yapıldığına dikkati çekti. Kırka’daki tesise de 48 işçi alınacağını belirten Çakırözer’in verdiği bilgiye göre, ilçede 7-15 Mart’ta yapılacak mülakata katılmak üzere 519 başvuru yapıldı.

 

BİRGÜN’de yer alan habere göre, tesisin kuruluş aşamasında toprakları kamulaştırılanlara öncelik verilmesi gerekirken bu durumdaki bazı yurttaşların defalarca girdikleri mülakatı aşamadıklarını kaydeden Çakırözer, “Bir değil, iki değil, üç değil, tam 23 kez mülakatlarda elenmiş Ferdi Çakmak, Kurtuluş Hoş ise 18 kez elenmiş. Aynı şekilde Süleyman Şakar, Yüksel Bütün, Metin Duru da defalarca elenenler arasında. Gerekçe CHP’li olmak. İş, aş meselesinde siyaset olmamalıdır. Hak ettiği halde mülakatlardan 23 kez elenmek en büyük insan hakkı ihlalidir” dedi.

 

Son mülakatın sonuçlarının yerel seçim sonrasında açıklanacağı, böylelikle aileler üzerinde baskı yaratılmak istendiği iddialarına işaret eden Çakırözer, “Mülakatlar seçimlerden önce açıklanmalı. İş kaygısı oy devşirme aracı yapılmamalı” uyarısında bulundu. 

ÇOCUK SAYISINI SORDULAR

 

23 kez mülakata girmesine karşın bir türlü işe alınmayan Ferdi Çakmak, yaşadıklarını BirGün’e anlattı. Arazileri kamulaştırılırken kendilerine iş sözü verildiğini, mülakatlarda bundan ötürü avantajlı olmaları gerekirken kendisinin ve aynı durumda olan arkadaşlarının elendiğini belirten Çakmak, konuyu yargıya taşıdı. Açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı verilmesi üzerine bir süre önce “kendisine özel” düzenlenen bir mülakata daha katıldığını anlatan Çakmak, “Evli misin, kaç çocuğun var, yaşın kaç, baban ne iş yapıyor” sorularının ardından “Çıkabilirsin” diye uğurlandığını, kısa süre sonra da elendiği bilgisinin verildiğini kaydetti.

 

LİSTELER YUKARIDAN

 

18 kez girdiği mülakatı aşamayan Kurtuluş Hoş da mülakatların göstermelik olduğunu vurgulayarak, “Partizanlık yapılıyor. Burada mülakat yapanların da bir etkisi yok aslında, listeler yukarıda yapılıyor” dedi. Kendisinin de konuyu yargıya taşıdığını, davanın sonuçlanmasını beklediğini anlatan Hoş, yılmadığını, 14 Mart’ta 19’uncu kez mülakata gireceğini söyledi.Haber okunma sayısı: 174

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

hanedan-torununa-sarilip-koklamis

Hanedan torununa sarılıp koklamış

18 Şubat 2020 Salı 10:15
vatandas-olume-mi-terkedildi

Vatandaş ölüme mi terkedildi

18 Şubat 2020 Salı 09:59
tarihi-carpitmaya-tepki

Tarihi çarpıtmaya tepki

18 Şubat 2020 Salı 09:22
mebin-cihati-15-temmuz

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

18 Şubat 2020 Salı 09:14
iettye-gelen-sikayetler-azaldi

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

17 Şubat 2020 Pazartesi 22:58
calismayan-cihaz-icin-19-milyon-fatura

Çalışmayan cihaz için 1,9 milyon fatura

17 Şubat 2020 Pazartesi 16:43

ÜLKE GÜNDEMİ

Hanedan torununa sarılıp koklamış

Hanedan torunu Orhan Osmanoğlu, 'Abdülhamid Han tahtta kalsaydı Birinci Dünya savaşı çıkmazdı' dedi. Oyuncu

Vatandaş ölüme mi terkedildi

İstanbul'daki 5.8 şiddetindeki depremin ardından Avcılar'daki birçok binanın yıkılma tehlikesi ile karşı

Ahmet Çelik'ten istifalara tepki

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, istifa eden milletvekilleriyle ilgili çok sert bir mesaj yayınladı.

MEB’in ’cihat’ı: 15 Temmuz

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ortaokul 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan kavram kitapçığında

Minik ortak Adana'da konuştu

Adana'da gerçekleştirilen proğramda konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Türk

İETT'ye gelen şikayetler azaldı

İETT, şikayet raporları üzerinde yürüttüğü çalışmayla en çok şikayet alan hatlarda iyileştirmeler

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL