21 Eylül 2019 Cumartesi

Bir mülakat skandalı daha!

bir-mulakat-skandali-daha

İşe alımlarda yaşanan mülakat skandallarına bir yenisi eklendi. Eskişehir Seyitgazi’deki Eti Maden Kırka Bor İşletmesi tesislerinde çalışmak için mülakata giren Ferdi Çakmak 23, Kurtuluş Hoş ise 18 kez elendi. Skandal yargıya ve Meclis’e taşındı
15 Şubat 2019 Cuma 09:09

 CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kırka’da onlarca kez mülakata girmelerine karşın muhalif oldukları için Eti Maden Kırka Bor İşletmesi tesislerinde bir türlü işe giremeyenlerin durumunu Meclis gündemine taşıdı. Çakırözer, Eti Maden’in Türkiye’deki tüm işletmelerine yaklaşık 150 işçi alınacağına ve bunun için binlerce başvuru yapıldığına dikkati çekti. Kırka’daki tesise de 48 işçi alınacağını belirten Çakırözer’in verdiği bilgiye göre, ilçede 7-15 Mart’ta yapılacak mülakata katılmak üzere 519 başvuru yapıldı.

 

BİRGÜN’de yer alan habere göre, tesisin kuruluş aşamasında toprakları kamulaştırılanlara öncelik verilmesi gerekirken bu durumdaki bazı yurttaşların defalarca girdikleri mülakatı aşamadıklarını kaydeden Çakırözer, “Bir değil, iki değil, üç değil, tam 23 kez mülakatlarda elenmiş Ferdi Çakmak, Kurtuluş Hoş ise 18 kez elenmiş. Aynı şekilde Süleyman Şakar, Yüksel Bütün, Metin Duru da defalarca elenenler arasında. Gerekçe CHP’li olmak. İş, aş meselesinde siyaset olmamalıdır. Hak ettiği halde mülakatlardan 23 kez elenmek en büyük insan hakkı ihlalidir” dedi.

 

Son mülakatın sonuçlarının yerel seçim sonrasında açıklanacağı, böylelikle aileler üzerinde baskı yaratılmak istendiği iddialarına işaret eden Çakırözer, “Mülakatlar seçimlerden önce açıklanmalı. İş kaygısı oy devşirme aracı yapılmamalı” uyarısında bulundu. 

ÇOCUK SAYISINI SORDULAR

 

23 kez mülakata girmesine karşın bir türlü işe alınmayan Ferdi Çakmak, yaşadıklarını BirGün’e anlattı. Arazileri kamulaştırılırken kendilerine iş sözü verildiğini, mülakatlarda bundan ötürü avantajlı olmaları gerekirken kendisinin ve aynı durumda olan arkadaşlarının elendiğini belirten Çakmak, konuyu yargıya taşıdı. Açtığı dava sonucu yürütmeyi durdurma kararı verilmesi üzerine bir süre önce “kendisine özel” düzenlenen bir mülakata daha katıldığını anlatan Çakmak, “Evli misin, kaç çocuğun var, yaşın kaç, baban ne iş yapıyor” sorularının ardından “Çıkabilirsin” diye uğurlandığını, kısa süre sonra da elendiği bilgisinin verildiğini kaydetti.

 

LİSTELER YUKARIDAN

 

18 kez girdiği mülakatı aşamayan Kurtuluş Hoş da mülakatların göstermelik olduğunu vurgulayarak, “Partizanlık yapılıyor. Burada mülakat yapanların da bir etkisi yok aslında, listeler yukarıda yapılıyor” dedi. Kendisinin de konuyu yargıya taşıdığını, davanın sonuçlanmasını beklediğini anlatan Hoş, yılmadığını, 14 Mart’ta 19’uncu kez mülakata gireceğini söyledi.Haber okunma sayısı: 138

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

yandas-medya-reis-beye-takti

Yandaş medya 'Reis Bey'e taktı

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:42
gerici-orgute-kadinlardan-protesto

Gerici örgüte kadınlardan protesto

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:19
cahil-kimse-sahte-mutluluk-icindedir

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

21 Eylül 2019 Cumartesi 17:09
kuytuldan-sonra-sira-yildiz-da-mi-

Kuytul'dan sonra sıra Yıldız da mı?

21 Eylül 2019 Cumartesi 12:44
tarikatcilar-kavgaya-basladi

Tarikatçılar kavgaya başladı

21 Eylül 2019 Cumartesi 00:14

ÜLKE GÜNDEMİ

Cahil kimse sahte mutluluk içindedir

Üsküdar Üniversitesi bilimsel desteğiyle BİAKADEMİ tarafından “İnsanın Anlam Arayışı” temasıyla

İmamoğlu'ndan vakıflara yardım açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki dönemde belli vakıflara tahsis edilen, daha sonra kurumca

Ulu zatların gölgesi, şehirlerin en güvenli limanlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası’nda düzenlenen 2. Uluslararası

‘Erdoğan’ın diploması yok’ diyen yazara soruşturma!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diplomasına ilişkin ‘Diplomasız’ adlı kitabı yazan Ergün Poyraz’a dava

Parti değil, çıkar şebekesi

AKP içinde sular durulmuyor. İstifalar ve hemen ardından gelen itiraflar AKP’nin bugüne kadar yaptığı hukuksuz

KIlıçdaroğlu ve İmamoğlu yaralı itfaiye erini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İstanbul İl Başkanı Canan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL