22 Kasım 2019 Cuma

AKP’nin kalkınma projeleri can alıyor

akpnin-kalkinma-projeleri-can-aliyor

HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, HES borusunun patlaması nedeniyle ölü ve yaralıların olması üzerine bugün yazılı açıklama yaptı.
19 Haziran 2019 Çarşamba 20:05

 Çepni yaptığı açıklamada "Dün Trabzon’un Araklı ilçesi Yeşilyurt mahallesinde şiddetli sağanak yağış sonrası bir hidroelektrik santralinin (HES) borusu patlamış; oluşan sel suları nedeniyle resmi kaynaklara göre 2 kişi hayatını kaybetmiş, 6 kişi de sele kapılarak kaybolmuştur. Yöre halkı kayıp sayısının daha fazla olduğunu belirtmektedir. 

 

İktidar adına açıklama yapan Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, daha önce olduğu gibi, yaşanan felaket için “tamamen doğal, Allah’ın takdiri” ifadesini kullanmış, olayın HES ile ilgili olmadığını savunmuştur.

 

Yaşanan felaket ne “doğal”dır ne de “Allah’ın takdiri”. Yaşanan felaket AKP’nin 17 yıllık “kalkınma” politikalarının sonucudur. AKP’nin “kalkınma” anlayışı, vadilerimizi, derelerimizi, ormanlarımızı, parklarımızı, tarım alanlarımızı, meralarımızı, sermaye için bir  “kaynak” haline getirmektir.  

“Su boşa akıyor” diyen AKP’nin ilk icraatı, başta Karadeniz olmak üzere ülkenin bütün derelerini, nehirlerini enerji şirketlerine satmak olmuştur. Memleketin her yerini şantiyeye çevirmekle övünen AKP, Karadeniz’in vadilerinde, bir dere üzerine onlarca HES inşa ederek tam bir talan gerçekleştirmiştir. Sadece Trabzon’da 51 adet HES inşa edilmiştir. 5 adet HES yapım aşamasındadır. 27 HES projesi için lisans ve ön lisans verilmiş durumdadır.

 

Karadeniz’de artık her sağanak bir sele, heyelana neden olarak can almakta, ocak yıkmaktadır. Karadeniz Sahil Yolu Projesi’nden başlayarak, HES’ler, turizm yatırımları, Yeşil Yol Projesi, havaalanı, taş ocakları gibi sadece ve sadece Karadenizli müteahhitlerin, inşaat şirketlerinin kârlarını arttırmayı esas alan “yatırımlar”la Karadeniz’in doğası bozulmuştur. 

 

Karadeniz’in asıl felaketi AKP’dir, AKP’de cisimleşen politikalardır. Bu politikalar terk edilmedikçe vadilerimiz, ormanlarımız sermaye için bir “kaynak” olmaktan kurtarılmadıkça daha çok canın kaybedilmesi kaçınılmazdır. Yeni can kayıplarının engellenmesi için, “Karadeniz Sahil Yolu”nun yapımından “Yeşil Yol”a kadar, bölgede gerçekleştirilen yol, HES, maden, havaalanı, taş ocakları, inşaat gibi tüm yapılaşmaların yarattığı tahribatlara karşı, iklim koşullarındaki değişim de dikkate alınarak, acil tedbirler alınmalıdır. Bölgede süren taş ocakları kapatılmalıdır. Gelişi güzel yapılan yol çalışmalarına son verilmelidir. Kaçak yapılaşma durdurulmalı, doğa ve arazi koşullarına uygun olmayan yapılara karşı tedbir alınmalıdır. Dere yataklarını daraltan ıslah çalışmalarına ve yapılan istinat duvarlarına son verilmelidir. Yaylacılık ve turizm adına yaylalar, meralar, alpin çayırları yok edilmemelidir. 

 

Bir kez daha uyarıyor ve hatırlatıyoruz; dereler özgürdür özgür akacak." dedi

Haberin etiketleri:

trabzon, araklı ilçesi, hdp, Murat Çepni, HES


Haber okunma sayısı: 362

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

EYT’liler yaşa değil AKP’ye takılıyor

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, parti genel merkezinde yaptığı haftalık basın toplantısında gündemdeki

Değnekçi terörüne İBB’den yeni önlem!

İBB, İSPARK’ın mesai saatleri dışında, kent genelindeki açık otoparklarda vatandaşlardan parklanma adı

Gar katliamında gizli dosya skandalı!

Ankara’da 10 Ekim 2015’te 100 kişinin öldüğü Tren G arı katliamına ilişkin, savcılığın, 9 klasörlük

Cumhuriyet tarihinin en büyük fişlemesi

TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülen Torba Kanun Teklifi ile derneklere, üyeleri ile üyeliği sona

MHP'den Rahmi Turan açıklaması

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Sözcü gazetesi yazarı Rahmi Turan'ın bugünkü yazısıyla ilgili

Halaçoğlu'ndan Osmanlı torununa belgeli cevap

Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Yusuf Halaçoğlu, II. Abdülhamid'in torunu Kayıhan Osmanoğlu'nun hanedanlık

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL