19 Eylül 2019 Perşembe

6 Koldan imam hatip

6-koldan-imam-hatip

İmam hatip liselerini çekim merkezi haline getirmek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı’nca 2023 vizyonu kapsamında fen ve sosyal, sanat, dil, uluslararası, spor ve hafız imam hatipleri kurulacak.
01 Haziran 2019 Cumartesi 09:21

 İmam hatiplerin “din görevlisi yetiştirmek” amacını unutan bakanlık, “2023 Vizyonu” adı altında yeni lise modeli kapsamında 6 çeşit haline getirilen imam hatipleri Anadolu liselerine rakip haline getirmeyi planlıyor. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB nasıl bir okul türüne tüm ortaöğretim programlarını açma onayı verir? Vizyon belgesine göre, İHL ile Anadolu liselerinin programları aynılaşacağından Anadolu liselerinin farkını ortadan kaldırılması amaçlanıyor” dedi. 

 

CUMHURİYET gazetesinde yer alan Ozan Çepni'nin haberine göre, geçen yıl değiştirilen lise giriş sisteminde merkezi sınavla öğrenci alanlar hariç tercih edilmeyen imam hatipler için MEB de çalışmalarını hızlandırdı. Akademik eğitimin yerine dini eğitimin esas kılındığı liselerin “cazibe merkezi” haline getirilmesi ve tercih edilmesi için diğer lise modelleri imam hatipler için de kopyalandı. 

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü çatısı altında “düz imam hatip”ler yerine farklı modellerle sunulacak imam hatip çeşitlerinin yaygınlaştırılması için özel çalışma başlatıldığı öğrenildi. MEB’in 2023 vizyonu kapsamında “Fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Sanat programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Dil projesi uygulayan Anadolu imam hatip liseleri”, “Uluslararası anadolu imam hatip liseleri”, “Hafız öğrencilerin eğitim gördüğü Anadolu imam hatip liseleri”, “Spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liseleri” adı altında, 6 farklı modelle imam hatiplerin sayılarının artırılması için adımlar attığı belirtildi.  

Tüm türlerde imam hatip

 

MEB’in yeni imam hatip hareketini Cumhuriyet’e değerlendiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “MEB ortaöğretim tasarımını Anadolu liseleri ile imam hatip okulları üzerinden planlayarak, imam hatip okullarına geçişi hızlandıran bir hattı hayata geçirmeye çalışıyor. Aynı zamanda vizyon belgesinde Anadolu imam hatip lisesi çeşitliliğini de temel hedef olarak ortaya koyarak, meslek liseleri dışında kalan tüm ortaöğretim türlerinin programlarını kapsamış oluyor” dedi. 

 

Amaç İHL tercihi

 

Aydoğan, “Bu onayın imam hatip okullarının tercih edilmesini sağlamak olduğu çok açık. Vizyon belgesine göre, İHL ile Anadolu liselerinin programları aynılaşacağından Anadolu liselerinin farkını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Yükseköğretime öğrenci hazırlayan Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün de işlevi ortadan kaldırılmış hale gelmektedir” diye konuştu. Aydoğan, “Her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkı vardır. Veliye, öğrenciye, öğretmen rağmen okullaşma politikası ile geleceğimizi kaybediyoruz” dedi.

 

Haberin etiketleri:

İmam hatip liseleri


Haber okunma sayısı: 242

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ibbde-plaj-sezonu-sona-erdi

İBB'de plaj sezonu sona erdi

19 Eylül 2019 Perşembe 00:15
eller-ayda-bunlar-karanlik-cagda

Eller ayda bunlar karanlık çağda

18 Eylül 2019 Çarşamba 23:52
a-haber-yalana-doymuyor

A haber yalana doymuyor

18 Eylül 2019 Çarşamba 23:39
bu-kafada-bu-zeka

Bu kafada bu zeka

18 Eylül 2019 Çarşamba 20:18
imamoglundan-gazilere-destek-sozu

İmamoğlu'ndan gazilere destek sözü

18 Eylül 2019 Çarşamba 17:31
yusuf-halacoglu-kurt-alevi-olmaz-

Yusuf Halaçoğlu 'Kürt Alevi olmaz'

18 Eylül 2019 Çarşamba 17:06

ÜLKE GÜNDEMİ

İBB'de plaj sezonu sona erdi

Her gün on binlerce İstanbulluyu temiz ve güvenli ortamda denizle buluşturan İBB Plajlarında sezon kapandı. 1

Eller ayda bunlar karanlık çağda

Sosyal Doku Derneği Kurucu Başkanı ve İlahiyatçı Nurettin Yıldız, sosyal medyada takipçisi bir kadından gelen

CHP'den Suriye açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin diplomasi

O bakana meclisi dar ederiz

Manisa'nın Salihli ilçesindeki üzüm üreticileriyle bir araya gelen CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili

Öğrencilere zam, tarikatlara ek bütçe

Yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte üniversitelerde yapılan zamlara tepki gösteren öğrenciler, sosyal

Diyanetin yeni hedefi özel eğitime tabi öğrencileri

Diyanet, şimdi de özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencileri hedefine aldı. Antalya Kepez İlçe Müftülüğü ve

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL