11 Temmuz 2020 Cumartesi

6 Adımda cehalet yayma bilimi

6-adimda-cehalet-yayma-bilimi

Bugün dünyada kanserden sigaranın zararlarına, iklim değişikliğinden genetiği değiştirilmiş organizmalara kadar pek çok alanda gerçek ile gerçek olmayan arasında toplumun manipülasyonunun alabildiğine sürdüğü bir dönem yaşıyoruz. Bu da “Agnotoloji” denilen bilimin dünyada ve ülkemizde önemli bir uygulama alanı bulduğunu gösteriyor aslında…
04 Ocak 2020 Cumartesi 21:12

 Agnotoloji kısaca bilgisizlik bilimi demek. Menfaat gereği cehalet yaymanın arkasındaki sis perdesini aralayan bir bilim dalı. Neoklasik Yunanca’da agnosis ‘bilgisizlik’, ontoloji ise varlık felsefesi anlamına geliyor. Agnotoloji de ya bir ürünü satmak ya da çıkar elde etmek için kasıtlı olarak kafa karışıklığı ve yalan bilgi yaymanın incelenmesi oluyor.

 

Ya da daha açık söylersek, toplumun bilgi sahibi olmasını istemeyen güçlü kurumlar tarafından yaratılan bilgisizliği inceleyen disiplin. Geçtiğimiz günlerde gündemi sallayan Diyanet’in fetva meselesi, Agnotoloji denilen bilimin ülkemizde ne kadar geniş bir uygulama alanı bulduğunun acı bir göstergesi

 

Ülkemizde pek bilinmeyen bu bilim dalını daha yakından tanımak isteyenler için cehalet yaymanın prensiplerini adım adım inceleyerek agnotolojinin kullanım kılavuzunu oluşturduk. Bu adımları uygulayarak siz de menfaatleriniz için cehalet yaymaya hemen başlayabilirsiniz. 

1979'da tütün endüstrisinden gizli bir not kamuya açıklandı. Sigara ve Sağlık Önerisi olarak adlandırılan ve on yıl önce Brown & Williamson tütün şirketi tarafından yazılan bu kitap, büyük tütünün “sigara karşıtı güçlere” karşı koymak için kullandığı taktiklerin çoğunu ortaya çıkardı.

 

Makalenin en açıklayıcı bölümlerinden birinde, kitle halkına nasıl sigara pazarlayacağına bakar: “Şüphe bizim ürünümüzdür, çünkü halkın zihninde var olan“ gerçek ”ile rekabet etmenin en iyi yolu budur . Aynı zamanda tartışma yaratmanın da bir yoludur. ”

 

Bu vahiy, Stanford Üniversitesi'nden bir bilim tarihçisi olan Robert Proctor'ün tütün firmalarının uygulamalarına ve sigaranın kansere neden olup olmadığı konusunda nasıl kafa karışıklığı yarattıklarına olan ilgisini artırdı.

 

Proctor, sigara endüstrisinin tüketicilerin ürününün zararlarını bilmesini istemediğini ve sigara içmenin sağlık üzerindeki etkilerini gizleyerek milyarlarca dolar harcadığını keşfetti. Bu araştırma onu kasten cehaletin yayılımı çalışması için bir kelime yaratmaya yönlendirdi: agnotoloji.

 

Bu, bilgisizlik veya 'bilmemek' için neoklasik Yunanca kelime olan agnosis'ten ve varlığın doğasıyla ilgilenen metafizik dalı olan ontolojiden gelir. Agnotoloji, genellikle bir ürün satmak veya iyilik kazanmak için karışıklığı ve hileyi yaymak için yapılan kasıtlı eylemlerin incelenmesidir.

 

“Güçlü endüstrilerin mallarını satmak için cehaleti nasıl teşvik edebileceğini araştırıyordum. Cehalet güçtür… ve agnotoloji, cehaletin kasıtlı olarak yaratılmasıyla ilgilidir.

 

“Agnotolojiye bakarken gizli bilimin gizli dünyasını keşfettim ve tarihçilerin buna daha fazla dikkat etmesi gerektiğini düşündüm.”

 

Proctor, 1969 notu ve tütün endüstrisinin kullandığı taktiklerin mükemmel bir agnotoloji örneği haline geldiğini söylüyor. “Cehalet sadece bilinmeyen değil, aynı zamanda politik bir konuşma, 'bilmemenizi' isteyen güçlü ajanların kasıtlı bir yaratımıdır.”

 

Proctor, araştırmasına yardımcı olmak için UC Berkeley dilbilimci Iain Boal'ın yardımına katıldı ve birlikte bu terimi ortaya çıkardılar - Proctor'un fenomen analizinin büyük kısmı önceki yıllarda gerçekleşmesine rağmen, neologizm 1995'te üretildi.

 

Dengeleme yasası

 

Agnotoloji, Proctor'un tütün endüstrisinin kanser ve sigara içme hakkındaki gerçekleri gizlemesini incelediği zamanki kadar önemlidir. Örneğin, siyasi motive olmuş şüphe, ABD Başkanı Barack Obama'nın milliyeti hakkında, 2011 yılında doğum belgesini gösterene kadar rakipler tarafından aylarca sürdü. Başka bir durumda, Avustralya'daki bazı siyasi yorumcular ülkenin kredi notunu Yunanistan, derecelendirme kuruluşlarından elde edilen kamuya açık bilgilere rağmen, iki ekonomiyi çok farklı gösteriyor.

 

Proctor cehaletin genellikle dengeli tartışma kisvesi altında yayılabileceğini açıklar. Örneğin, her zaman iki karşıt görüş olacağına dair ortak fikir her zaman rasyonel bir sonuçla sonuçlanmaz. Bu, tütün firmalarının ürünlerini zararsız görünmesini sağlamak için bilimi nasıl kullandıklarının arkasındaydı ve bugün iklim değişikliği inkârcıları tarafından bilimsel kanıtlara karşı tartışmak için kullanılıyor.

 

“Bu 'denge rutini' bugün sigara içenlerin ya da iklim inkarcılarının her hikayenin iki tarafı olduğunu, 'uzmanların aynı fikirde olmadıklarını' - gerçeğin yanlış bir resmini oluşturduğunu, dolayısıyla cehaletini” söylemesine izin verdi. ”

 

Redikal cehalet dünyasını yaşıyoruz

 

Örneğin, Proctor, tütündeki kanserojenleri birbirine bağlayan çalışmaların çoğunun başlangıçta farelerde gerçekleştirildiğini ve tütün endüstrisinin, farelerde yapılan çalışmaların, birçok sigara içicisinde olumsuz sağlık sonuçlarına rağmen, insanların risk altında olduğu anlamına gelmediğini söyleyerek yanıt verdi.

 

Yeni bir cehalet dönemi

 

“Radikal cehalet dünyasında yaşıyoruz ve harikası, her türlü gerçeğin gürültüyü kesmesi” diyor Proctor. Bilgi 'erişilebilir' olsa da, bu bilgiye erişildiği anlamına gelmez, diye uyarıyor.

 

“Çoğu şey için bu önemsiz olsa da (örneğin, cıvanın kaynama noktası gibi), ancak daha büyük siyasi ve felsefi ithalat soruları için, insanların çoğu zaman inanç veya gelenek veya propagandadan başka bir yerden daha fazla geldiği bilgisidir.”

 

Proctor, cehaletin birincisi, birçok insan bir kavramı veya gerçeği anlamadığında ve ikincisi, ticari bir şirket veya politik bir grup gibi özel çıkar grupları - bir sorun hakkında karışıklık yaratmak için çok çalıştıklarında yayıldığını keşfetti. Tütün ve iklim değişikliği hakkında cehalet durumunda, bilimsel olarak okuma yazma bilmeyen bir toplum muhtemelen gerçeği karıştırmak ve bulutlandırmak isteyenler tarafından kullanılan taktiklere daha duyarlı olacaktır.

 

İklim değişikliğini örnek olarak ele alalım. “Mücadele sadece iklim değişikliğinin varlığının ötesinde değil, Tanrı'nın Dünya'yı sömürmek için yaratmış olup olmadığı, hükümetin sanayiyi düzenleme hakkına sahip olup olmadığı, çevrecilerin güçlendirilmesi gerekip gerekmediği vb. Bu sadece gerçeklerle ilgili değil, bu gerçeklerden ve bu gerçeklere ne aktığını hayal ettiği ile ilgili ”diyor Proctor.

 

Kendi zihnimizi oluşturmak

 

Cehalet okuyan bir başka akademik, Cornell Üniversitesi'nden David Dunning. Dunning, internetin cehaletin ilerlemesine yardımcı olduğu konusunda uyarıyor - bu, herkesin kendi uzmanı olma şansına sahip olduğu bir yer, diyor ki, onları cehaleti kasten yaymak isteyen güçlü çıkarlar için avlıyor.

 

"Bazı akıllı insanlar artık sadece bir tık uzaklıkta olan tüm bilgilerden faydalanacak olsa da, birçoğu yanlış bir uzmanlık duygusuna yönlendirilecek. Benim endişem, kendi zihnimizi telafi etme yeteneğimizi kaybetmemiz değil, Bunu yapmak kolay. Hayal ettiğimizden daha fazla başkalarına danışmalıyız. Diğer insanlar da kusurlu olabilir, ancak kendi kusurları uzmanlığımız hatalarını düzeltmeye yardımcı olduğu için çoğu zaman kendi kusurları düzeltmek için fikirleri uzun bir yol kat eder. ” Dunning'i uyardı.

 

Dunning ve Proctor, cehaletin kasten yayılmasının, siyasi yelpazenin her iki tarafındaki ABD başkanlık ilkeleri boyunca yaygın olduğu konusunda da uyarıyorlar.

 

Dunning, “Donald Trump, ABD'de mevcut ve işleyen ya da anayasaya uygun olmayan takipçilere kolay çözümler öneren açık bir örnek.

 

Bu nedenle, agnotoloji kökenleri tütün endüstrisinin en parlak döneminde olmuş olsa da, bugün hem bir kelimeye hem de insan cehaletine dair çalışma her zamanki kadar güçlüdür.

 

BBC/future

Haberin etiketleri:

cehalet


Haber okunma sayısı: 219

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Bilsinler ki biz bunun peşini bırakmayız

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlendiği basın toplantısında, gündeme ilişkin

Erkek şiddetini önleme mekanizmaları çalışmıyor

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı tarafından hazırlanan Haziran ayı raporunda artan şiddet vakaları,

Göçebe oyunları 2021 yılına ertelendi

Tüm dünyada geleneksel sporların ve oyunların tanıtılması, yaygınlaşması ve profesyonelleşmesi için

EYT’liler, 5 müteahhide değişiliyor mu?

Emeklilerin yaşamları boyunca, prim ödeyerek, ekonomiyi ayakta tutup, yetim muameleleri görmelerinin hazmedilebilir

İstanbul'da havai fişek uygulaması bitmiştir

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin, Sakarya Hendek’te gerçekleşen patlamalar ve ardından yaşanan

İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır

Türkiye'nin dönem başkanlığını yürüttüğü Asya Parlamenter Asamblesi'nin (APA) "Koronavirüs (Kovid 19)

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL