09 Aralık 2019 Pazartesi

136 internet sitesine sehven kapatma

136-internet-sitesine-sehven-kapatma

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi doğrultusunda, bağımsız iletişim ağı bianet.org‘un da aralarında bulunduğu 136 internet sitesine “erişimin engellenmesine” karar vermişti. bianet’le ilgili verilen kararın sehven alındığı ortaya çıktı.
08 Ağustos 2019 Perşembe 09:20

 bianet’te yer alan habere göre, Jandarma Genel Komutanlığı 16 Temmuz’da 136 adres için erişimin engellenmesini talep etti ve mahkeme de aynı gün erişim engeli kararı aldı. Ancak ertesi gün Jandarma Genel Komutanlığı, sadece bianet’e ilişkin olarak “talebin sehven yapıldığı” gerekçesiyle tekrar mahkemeye başvurdu. Avukatları Meriç Eyüboğlu’nun dosyaya bugün ulaştığını aktaran bianet, konuyla ilgili Jandarma Genel Komutanlığı’nın yazısına ve mahkeme kararına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

 

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yazısında şu ifadeler yer aldı:

 

“3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne 16.07.2019 tarihinde ilgi (a) ile yapmış olduğumuz başvuru neticesinde 3. Sulh Ceza Hâkimliğinin 16.07.2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı kararı ile 136 içerikle ilgili 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesi kapsamında erişim engelleme kararı verilmiştir. Başvuru ekinde sunulan listenin 14’üncü sırasında yer alan http://bianet.org/bianet URL adresi listede sehven yer almıştır. Bu şekli ile sitenin tamamının engellenmesi sözkonusu olacağından, verilen kararın kaldırılarak 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesi gereğince erişimin engellenmesi kararının düzeltilmesini…” 

Mahkeme bunun üzerine 17 Temmuz’da şu kararı verdi:

 

“İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilen 3126989 sayılı ve 17/07/2019 havale tarihli talebinin kabulü ile hakimliğimizce verilen 16/07/2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı erişimin engellenmesi kararının ‘http://bianet.org/bianet’ URL linki yönünden kaldırılmasına, diğer linkler yönünden aynen devamına, kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesine dair, dosya üzerinde yapılan inceleme sonucu karar verildi.”

 

“Jandarma kararın düzeltilmesini istemiş”

 

bianet’te yer alan haberde, bianet avukatı Meriç Eyüboğlu’nun konuyla ilgili açıklamasına yer verildi. Ayrıntılarına bugün eriştiği dosyayla ilgili konuşan Eyüboğlu şunları söyledi: “Görüldüğü kadarıyla Jandarma Genel Komutanlığı herhangi bir gerekçe belirtmeden erişimin engellenmesi talebinde bulunduğu listenin 14. sırasında yer alan bianet’in bu listede ‘sehven yer aldığını’ belirterek, kararın bu yönüyle düzeltilmesini istemiş.

 

Mahkeme yine başkaca bir inceleme yapmadan bu dilekçe doğrultusunda sadece ve sadece bianet yönünden erişimin engellenmesi kararını kaldırmış. Ancak karardaki ifadesiyle söylersek bu engellemenin ‘diğer linkler yönünden devamına’ karar vermiş.”

 

“Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması gerekir”

 

Kararın kendilerine tebliğ edilmediğini aktaran Meriç Eyüboğlu’nun “Bu haksız, dayanıksız ve kötü kararın bianet yönünden kaldırılması, karşı karşıya kaldığımız hukuka aykırılığı ve ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına yönelik büyük ve haksız müdahaleyi  ortadan kaldırmıyor elbette. Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması, tüm sonuçları ile ortadan kaldırılması gerekir” sözlerine de bianet’te yer verildi.

Haberin etiketleri:

bianet


Haber okunma sayısı: 121

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

-kapisini-acmayan-soforu-kovdu

Kapısını açmayan şoförü kovdu!

08 Aralık 2019 Pazar 22:20
isi-kadin-sunnetine-kadar-getirdi

İşi kadın sünnetine kadar getirdi

08 Aralık 2019 Pazar 19:10
yazlik-saraydan-yuzen-saraya

Yazlık saraydan yüzen saraya

08 Aralık 2019 Pazar 10:48
yolcu-yok-odeme-cok

Yolcu yok, ödeme çok

08 Aralık 2019 Pazar 10:45
seyid-riza-isyan-icin-destek-istemis

Seyid Rıza isyan için destek istemiş

08 Aralık 2019 Pazar 09:59

ÜLKE GÜNDEMİ

Ahmet Davutoğlu cephesinden Erdoğan'a sert sözler!

Şehir Üniversitesi tartışması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin İstanbul İl Başkanlığı

Erdoğan'dan Aydın Doğan'a teşekkür

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğan Grubu’nun 60. Kuruluş Yıl Dönümü Gala Gecesi’nde yaptığı konuşmada,

Yazlık saraydan yüzen saraya

Cumhurbaşkanlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan Yakamoz isimli yatı restore

Yolcu yok, ödeme çok

Kütahya’da yapılan Zafer Havalimanı için Kütahya dahil 3 şehrin nüfusu kadar yolcu garantisi verildi.

Canlı yayınında Atatürk'ü hedef aldı

Habertürk canlı yayınında Atatürk'ün katliam yaptığını öne süren Nagehan Alçı, Türkiye'nin o dönemde

İBB kadına şiddete 'Dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM’nin kadına yönelik şiddeti sonlandırmak amacıyla dünya çapında

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL