03 Temmuz 2020 Cuma

136 internet sitesine sehven kapatma

136-internet-sitesine-sehven-kapatma

Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği, Jandarma Genel Komutanlığı’nın talebi doğrultusunda, bağımsız iletişim ağı bianet.org‘un da aralarında bulunduğu 136 internet sitesine “erişimin engellenmesine” karar vermişti. bianet’le ilgili verilen kararın sehven alındığı ortaya çıktı.
08 Ağustos 2019 Perşembe 09:20

 bianet’te yer alan habere göre, Jandarma Genel Komutanlığı 16 Temmuz’da 136 adres için erişimin engellenmesini talep etti ve mahkeme de aynı gün erişim engeli kararı aldı. Ancak ertesi gün Jandarma Genel Komutanlığı, sadece bianet’e ilişkin olarak “talebin sehven yapıldığı” gerekçesiyle tekrar mahkemeye başvurdu. Avukatları Meriç Eyüboğlu’nun dosyaya bugün ulaştığını aktaran bianet, konuyla ilgili Jandarma Genel Komutanlığı’nın yazısına ve mahkeme kararına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

 

Jandarma Genel Komutanlığı’nın yazısında şu ifadeler yer aldı:

 

“3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne 16.07.2019 tarihinde ilgi (a) ile yapmış olduğumuz başvuru neticesinde 3. Sulh Ceza Hâkimliğinin 16.07.2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı kararı ile 136 içerikle ilgili 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesi kapsamında erişim engelleme kararı verilmiştir. Başvuru ekinde sunulan listenin 14’üncü sırasında yer alan http://bianet.org/bianet URL adresi listede sehven yer almıştır. Bu şekli ile sitenin tamamının engellenmesi sözkonusu olacağından, verilen kararın kaldırılarak 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesi gereğince erişimin engellenmesi kararının düzeltilmesini…” 

Mahkeme bunun üzerine 17 Temmuz’da şu kararı verdi:

 

“İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından verilen 3126989 sayılı ve 17/07/2019 havale tarihli talebinin kabulü ile hakimliğimizce verilen 16/07/2019 tarih ve 2019/5538 D.İş sayılı erişimin engellenmesi kararının ‘http://bianet.org/bianet’ URL linki yönünden kaldırılmasına, diğer linkler yönünden aynen devamına, kararın gereği için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne gönderilmesine dair, dosya üzerinde yapılan inceleme sonucu karar verildi.”

 

“Jandarma kararın düzeltilmesini istemiş”

 

bianet’te yer alan haberde, bianet avukatı Meriç Eyüboğlu’nun konuyla ilgili açıklamasına yer verildi. Ayrıntılarına bugün eriştiği dosyayla ilgili konuşan Eyüboğlu şunları söyledi: “Görüldüğü kadarıyla Jandarma Genel Komutanlığı herhangi bir gerekçe belirtmeden erişimin engellenmesi talebinde bulunduğu listenin 14. sırasında yer alan bianet’in bu listede ‘sehven yer aldığını’ belirterek, kararın bu yönüyle düzeltilmesini istemiş.

 

Mahkeme yine başkaca bir inceleme yapmadan bu dilekçe doğrultusunda sadece ve sadece bianet yönünden erişimin engellenmesi kararını kaldırmış. Ancak karardaki ifadesiyle söylersek bu engellemenin ‘diğer linkler yönünden devamına’ karar vermiş.”

 

“Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması gerekir”

 

Kararın kendilerine tebliğ edilmediğini aktaran Meriç Eyüboğlu’nun “Bu haksız, dayanıksız ve kötü kararın bianet yönünden kaldırılması, karşı karşıya kaldığımız hukuka aykırılığı ve ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne, haber alma hakkına yönelik büyük ve haksız müdahaleyi  ortadan kaldırmıyor elbette. Bu kararın tüm adresler yönünden geri alınması, tüm sonuçları ile ortadan kaldırılması gerekir” sözlerine de bianet’te yer verildi.

Haberin etiketleri:

bianet


Haber okunma sayısı: 227

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

2.000 avukat anarşi ve terörü destekleyen ....

Daha İyi Yargı Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün’ün ‘Avukatlık Kanunu Değişiklik’ Teklifi için

Tek haneli enflasyon artık hayal

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının bile

Okul müdürlerine denetim görevi

Turizm işletmelerinin salgına ilişkin tedbir alıp almadığını denetleme görevi eğitimcilere bırakıldı.

Memur ve emekli zammı belli oldu

Haziran ayı enflasyon oranının ardından memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı belli oldu. Memur ve

Enflasyon yine yüksek çıktı

Mayıs ayında beklentilerin üzerinde gerçekleşen enflasyon Haziran'da da yüzde 1,13 ile beklentilerin üzerinde

İBB’de AKP dönemi skandalı

İBB iştiraki Kiptaş’ın, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve eski AKP milletvekili Harun

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL