25 Mart 2019 Pazartesi

Zehir 'İyi, Kötü ve Ölümcül'

zehir-iyi-kotu-ve-olumcul

Binlerce yıldır zehirler hem ölümcül bir tehdit hem de dünya çapında kullanılan koruyucu bir araç olmuştur. Zehirler tarihimiz ve efsanelerimizde baskın bir rol oynamış ve hem kötü iksirler hem de iyileştirici antidotlar olarak kalmıştır. Günümüzde güvendiğimiz hayati ilaçların antik çağın diyabetik bağlarında kökleri vardır.
26 Nisan 2018 Perşembe 23:14

 Zehirler genellikle insan vücuduna ya yemekle yada enjekte sokulur. Deri ve sindirim sistemi tarafından emilen zehirler, zararlı maddeler olarak biyologlar tarafından karakterize edilir, ve toksinler oluşturulur. Çoğu insan, zararlı herhangi bir maddeyi tanımlamak ve tehlikeli olduğunu belirtmek için zehir kelimesini kullanır.

 

Bir zamanlar Rönesans hekimi, botanikçi ve simyacı olan Paracelsus, “Her şeyin içinde belirli miktarlarda zehir vardır” Zehirlenmenin seviyesi kullanılan dozajdadır, Bazı tehlikeli maddeler küçük dozlarda zararsızdır. Yeterli miktarda yutulur veya emilirse toksik olabilir 

 

Paracelsus toksikolojinin babası olarak kabul edilir ve yaptığı araştırmalar toksinlerin bilimsel bir analizini yaptı ve tıpta kimyasal minerallerin kullanma yolunu buldu. 

Paracelsus, Toksikolojinin Babası 1493 - 1541 

 

Kimyasal savaş

İnsanlar uzun zamandır silah, panzehir ve ilaç olarak zehir kullanırlar. Eski zamanlarda zehir, düşmanların veya avların ölümünü hızlandırmak için av silahlarında kullanıldı. Zehrin avantajları çoğaldıkça, kullanım alanlarıda inanılmaz derecede genişledi. Daha rahat ve daha etkili bir şekilde kullanılması içinde özel olarak aletler ve silahlar yapıldı Kimyasal savaşlarda önce, zehirli oklar ve mızraklarla başladı.

 

Araştırmacılar, daha incelikli ve gizemli öldürme araçlarının, kabilelerin yüksek rütbeli üyeleri için ayrıldığını ve büyülü bir güç yarattığını ileri sürdüler. Gizlice zehirlenerek öldürülenlerin, nasıl öldüğü  yada nasıl öldürüldüğü ortaya çıkartılamıyordu .Geleneksel kara büyülerin içeriğinde de 

yapılacak büyünün türüne göre zehir kullanılıyordu

 

Strychnos toxifera, dart ve ok zehirleri yapımında kullanılan bir bitkidir

 

Toxipedia , “Gu”, antik Çin'deki yaygın bir zehirdi . Yılan, kurbağa, akrep, örümcek ve kırkayak gibi  zehirli hayvanlar büyükçe büyük bir tencerenin içine topluca konulduktan sonra tencerenin kapağı kapatılırdı Bir süre geçtikten sonra tencerenin kapağı açılır ve hayatta kalan hayvan zehirli veya çok zehirli olarak kabul edilirdi. O hayvandan elde edilen zehirde elenmiş toprakla karıştırıldıktan sonra kullanılırdı. ”

 

Bu karışım, düşmanlara saldırmak ve sevgilileri manipüle etmek için karanlık sihirde kullanılıyordu ve folklora göre, bir gu ruhu solucanlar, kurbağalar, domuzlar, yılanlar veya köpekler gibi çeşitli hayvanlara dönüşebilirdi.

 

Zehirli silahlara en eski atıflar, antik Yunan mitlerinde yer almaktadır Herkül'ün oklarını zehirlemek için Hydra canavarının zehirlerini kullandığı bu mitlerde ifade edilmektedir Homer'in destanlarında, Truva Savaşı sırasında zehirli silahların kullanıldığı açıkça belirtilmiş

 

 

Zehirle güç dengelerini değiştiren kabilelerin, ulusların ve medeniyetlerin sayısız olması, savaşanların değil kullandıkları zehirlerin gücünü göstermektedir. "Düşmanların yiyeceklerini zehirleyin" diyen eski bir Hindu tezi, M.Ö. 2. yüzyılda çok güçlü bir zehir olan“ruh-av sisi” nin Çin'de kullanımını savunan yazılar yer alırken antik Yunanistan'da zehirli sebzelerin kullanılması ve hayati öneme sahip su kemerlerinin zararlı hellebore çiçeği ile zehirlenmesi teşvik ediliyordu.

 

Leonardo da Vinci bile, düşman gemilerine atılabilecek bir sülfür, arsenik ve verdigris karışımı içeren bir gemi önermişti. Yükselen dumanlar solunduğunda, denizciler boğularak ölecekti 

 

Birçok ünlü antik zehirle öldürülmüş yada intihar etmişti. Antik Mısır firavunu Kleopatra, kocasının ölümünü duyduktan sonra zehirli bir yılana kendisini ısırtarak intihar ettiği iddia ediliyor. Başka bir iddiada ise zehirli bir karışım içerek kendisini öldürdüğü ileri sürülüyor. Klasik Yunan filozof Socrates, gençleri yozlaştırmak ve devleti yıkmak suçundan ölüm cezasına çarptırıldı ve hemlock iksiri içtiği savunuldu. Araştırmacılar şimdi, Fars İmparatorluğu'nun fatihi Büyük İskender'in, zehir semptomları kullanarak zafer kazanmış olabileceğini öne sürüyorlar .

 

Kleopatra'nın zehirli yılanla intiharı (Reginald Arthur, 1892 Public Domain )

 

panzehirler

Zehirler en iyi yaptıkları şeyi yapmakla meşguldürken, antidotlar bazı zehirlenme biçimlerine karşı koyabilir.

 

M.Ö. 114-63 civarında, Pontus Kralı Mithridates VI, zehirlenme korkusuyla yaşıyordu.zehirli suikastlara karşı savunmasız olduğunuda biliyordu.Bu nedenle kendisini zehirlenmelere karşı güçlü kılabilecek araştırmalara başladı Böylelikle, paranoyak olarak tanımlanan Mithridates VI panzehir arayışlarında ateşli bir öncü oldu. Ama panzehiri bulabilmek içinde inanılmaz vahşetlerede başladı Panzehirleri mahkumlar üzerinde denemekle kalmadı, kendi üzerinde de denemekten çekinmedi. Tolerans oluşturma umuduyla vücuduna küçük miktarlarda zehir uyguladı. Bugün Antidot reçeteleri ve şifalı bitkilerle ilgili notlar, Pontus Kralı Mithridates VI'ün yaptığı araştırma ve deneylere dayanarak oluşturulmuştur.

Tüm toksinler, zehirler yaşamı tehlikeye atmaz veya öldürmez. Tarih boyunca irçok bitki,iyileştirici niteliklere sahip olduğu için kullanılmıştır.Bu bitkiler bugün hala sağlık için kullanılmaktadır. Ancak, bu bitkileri kullanırken dozajını iyi bilmek ve ayarlamak gerekiyor. Çünkü iyileştirici olarak bilinen toksit bitkiler dozajı ayarlanmadığı taktirde ölümcülde olabiliyor.

 

Bu nedenle tolsit bitkiler herkesin uzanamayacağı yerlerde güvenlik altında tutuluyor

 

Toksik ve ölümcül bitkilerin halk tarafından neslinin tükenmemesi ve yok olmaması için herkesin erişemeceği bahçelerde yetiştiriliyor. Bu bahçelerden birisi hatta en önemlisi bir İngiliz kalesi olan Alnwick'te bulunuyor 

 

AtlasObscura  zehir bahçesini şöyle anlatıyor: “ Medicis'in düşmanlarının kurguladığı uçsuz bucaksız Padua'daki efsanevi botanik bahçelerinden esinlenerek, bu bahçeyi yaratan bir İngiliz düşesi, bahçeyi tamamen ölümcül ve / veya narkotik olan floraya adamıştır.”

 

Poison Bahçeleri, Alnwick Kalesi, İngiltere ( Flickr , Jo Jakeman) kapıları

 

Modern Toksinler

Zehirlerin tehlikele modern dünyada da değer kazanmaya devam ediyor, Ancak bir cinayet aracı olarak kullanılması popülaritesini yitirdi. Modern adli tıp çoğu zaman zehir ve toksinlerinin çoğunu kolayca tespit ediyor, Bu nedenle düşmanınızı zehirlerlermeden önce iyice düşünmeniz gerekiyor. Çünkü hangi zehiri kullanırsanız kullanın, adli tıp'ın bu zehiri bulmaması mümkün değil. 

 

Modern antidotlar daha yaygın olan zehirlerin çoğunda bulunmuştur ve tıp teknolojisi artık antik çağlardan daha iyidir ve daha fazla iyileşmeye yol açmaktadır. 

 

Zehirlenme riski, daha çok kazara yutmada yatmaktadır. Ölüm olayıda oldukça yüksektir. İstatisliklere göre gençler bu konuda birinci sırada bulunuyor.

 

Zehirler günümüzde tarımda (böcek ilacı olarak) ve endüstride (yapı malzemelerinde kullanıldığı gibi) daha geniş bir kullanım alanına sahip olsa da,  avcılık için zehir kullanma geleneğini dünya çapında devam ediyor. Binlerce insanın ölümüne neden olan antik kültürlerde hala varlığını sürdürmeye devasm ediyor

 

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS

 

Çeviri   : Bayram ALACATLI

 

Haberin etiketleri:

zehir, toksin, tıp, antik


Haber okunma sayısı: 1488

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sirri-cozulemeyen-10-antik-bulus

Sırrı çözülemeyen 10 antik buluş

06 Ocak 2019 Pazar 20:08
ruhlarin-sesi-duyulur-mu

Ruhların sesi duyulur mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi 20:13
bilinmeyen-en-korkunc-kehanetler

Bilinmeyen en korkunç kehanetler

04 Ocak 2019 Cuma 23:14
yedi-uyurlar-gercek-mi

Yedi uyurlar gerçek mi?

02 Ocak 2019 Çarşamba 20:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Bu gazetecilik değil tetikçiliktir

CHP ve İYİ Parti adaylarını HDP ile bağlatılı olmakla suçlayan Hürriyet'e tepki gecikmedi...

Bina yapmakla insanlar mutlu olmuyor

İstanbul Büyükada'da STK temsilcileri ile bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Eğer,

Yurttaşın geçim derdini 'tane tane' anlattılar

Ekonomideki kötü gidişat sonucu alım gücü düşen ve büyük sıkıntılar çeken yurttaş için tanzim satış

CHP’li aday adli sicil kaydını afişe bastırıp, meydanlara astı

BALIKESİR’in Edremit ilçesinde belediye başkan adayları arasında başlayan adli sicil kaydı tartışmaları,

Neden bize bu çileyi çektiriyorlar

Biberin kilosu 18 TL’ye çıktı. Tanzimdeki 6 TL’lik biberleri almak isteyen yurttaş 3-4 gündür biber

Ayasofya Müzesi adını değiştirebiliriz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber ve Beyaz TV ortak canlı yayınında “Cumhurbaşkanı ile Seçim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL