20 Nisan 2019 Cumartesi

Teotihuacan'dan yeraltı dünyası'na iniş

teotihuacandan-yeralti-dunyasina-inis

Teotihuacan'a gelen modern ziyaretçilerden birkaçı, antik alanın büyük bir kısmı ve kilometrelerce uzanan geniş ve gizemli mağara ve insan yapımı tünellerin bilincindedir. Bu tünellerin varlığı yüzyıllar boyunca bilinmektedir, ancak en yeni araştırmalar bile kökeni ve amacının gizemini çözememiştir.
07 Nisan 2018 Cumartesi 21:36

 Mısır'daki Giza'da olduğu gibi, bu tünellerin tüm ana piramitleri yeraltı geçitleriyle birbirine bağladığı ve hatta belki de kayıp bir uygarlığın kayıtlarına yol açtığı söyleniyor.

Fransız kâşif ve antropolog Desiré Charnay, modern zamanlardaki bu tünel labirenti keşfeden ilk Avrupalılar arasındaydı ve ayrıntılı bir çalışma bırakmıştı. 1880 tarihli kitabında “ Les anciennes villes du Nouveau MondeCharnay, Ay'ın Piramisinin iki buçuk mil (1.6 kilometre) batısında bulunan bazı kavernöz ocakları rehberler sayesinde ortaya çıktı. Birkaç galeri girişi, düzenli ama farklı yönlere gidiyordu. Bunlar, “büyük salonlar” olarak nitelendirilen, özellikle “rotunda şeklinde şekillenmiş” ve insan kalıntıları ile dolu olan farklı odalara açılıyordu.

Charnay'ın bu tünellerin eski zamanlarda kazıldığı konusunda  bir şüphesi yoktu. Teotihuacan'da  bulunan pek çok yapının inşaası için bu ocaklardan taş çıkartıldığı ve daha sonrada bu ocakların mezarlıklara dönüştüğünüde iddia ediyordu. 

 

Charnay, tunellerin sonuna yaklaşmadan, neredeyse bir kilometre (0.62 mil) uzaklıkta başka bir tünel buldu. Labirentten bağımsız gibi görünen tunel Güneş Piramidi'ne doğru ilerlediği mesafesinin ise yaklaşık iki kilometreydi (1.2 mil). İlginç olansa tünellerin neredeyse tamamı vadinin bir kaç metre altını kaplayan volkanik konglomeraya kazılmışken Güneş Piramidi'ne doğru ilerleyen tunel daha sert anakayaya oyulmuş gibi görünüyordu. 

Güneş, Teotihuacan, Meksika piramidinin panoramik görüntüsü. (Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) / CC BY-SA 4.0 )

 

Peter Tompkins “ Meksikalı Piramitlerin Gizemleri ” adlı kitabında yerel efsaneleri anlatırken, bu mağaralardan bir tanesinin Amecameca'ya doğru, güney-doğu yönünde yaklaşık 65 km (40 mil)  uzandığını yazmıştı.

 

Bu yeraltı mağaralarının arkeloglar tarafından keşfedildiği iddia edilsede, haydutların ve devrimcilerin 1800'lerde ve 1900'lerin başında,bu mağaralara sığındığı gerçeğinide kimse inkar edemez. 

 

Güneşin Piramidinin Doğusundaki en büyük birbirine bağlı mağara sistemlerinden biri olan “Cueva del Pirul” un görünüşü. Birisi çatıyı desteklemek için bırakılan pek çok sert sütunu ve farklı yönlerde dallanan bir dizi yan geçidi fark edebilir. (Yazar yazarı Marco M. Vigato).

 

Taş ocakları ve sadece taş ocakları?

Jeologlar, bu boşlukların milyonlarca yıl önce, bölgedeki yoğun volkanik aktivitenin “ lav tüpleri ” ve kabarcık şeklindeki mağaralardan oluşan bir ağ bıraktığına inanıyorlar , bazıları da 20 metreye (65.6 feet) kadar yüksek ve 100 metreye kadar. (328 fit) uzunluğunda. Teotihuacan'ın antik sakinleri, bu doğal boşlukları bir yapı malzemesi kaynağı olarak genişletmiştir. Bu tünellerden milyonlarca ton volkanik kayaç çıkarıldı, Eski Teotihuacanos'un neden topraktan çok daha fazla erişilebilir yatakları seçmediği ise belli değil. Daha doğrusu, mağaraların ve sel taşkınların sürekli tehdidi altında, karanlığın tam ortasındaki bu tünel labirentleri kazmayı seçtiler.  

 

Fransız-Amerikalı arkeolog René Millon, 1950'ler boyunca, en büyük piramitlerin geniş yer altı boşluklarının üzerine inşa edilebileceği konusunda spekülasyon yaptı. Güneş Piramidi altını kazarak, “devasa oranlarda” bir türbeye yol açabileceğine inandığı, nasıl kapatıldığı belli olmayan devasa bir çukurun kanıtını buldu. Ancak, 1971'e kadar olan kazılarda, sadece eski bir tünelin girişini ortaya çıkardı. Tunel, piramitin merkezine çok yakın dört yapraklı bir yonca şeklinde düzenlenmiş bir oda sistemiyle yaklaşık 100 metre (328 fit) kadar doğu yönünde ilerliyordu. Tünel, antik çağda kasıtlı olarak tıkanmış ve mühürlenmiş görünüyordu, Odalarda birkaç küçük obsidyen eser ve çanak çömlek parçaları dışında birşey bulunamadı.

 

Ana mağara sisteminin yeri, Güneş Piramidi'nin doğusunda yüz metre (uzaktan görülebilir). (Yazar yazarı Marco M. Vigato)

 

1990'ların ve 2000'lerin başlarında Meksika'daki Otonom Üniversitesi'nden arkeolog Linda Manzanilla Teotihuacan'ın altındaki mağara ve tünellerde kapsamlı bir inceleme gerçekleştirdi. Bugün erişilebilen tünellerin büyük çoğunluğunun doğal lav tüpleri değil insan yapımı olduğu sonucuna vardı . Büyük olasılıkla taş ocaklarından kaynaklandığını, ancak daha sonra çeşitli mezar ve ritüel amaçlar için kullanıldığını ileri sürdü.

 Yukarıdaki iki resim, mağaralardan bazılarının uzun ve yoğun bir ritüel faaliyete tanıklık eden duvarlarda ve tavanlarda geniş yanık izleri olduğunu göstermektedir. (Yazar, yazar Marco M. Vigato)

 

Altdünyaya inen

2017'nin ilk aylarında, Güneş Piramidi'nin doğusuna birkaç yüz metreden daha az mesafede bulunan tünellerin bir bölümünü kişisel olarak keşfetmeyi başardım. Giriş ve yan geçitlerin çoğu modern zamanlarda engellenmiş, ancak kısa bir mesafe için rotalarını takip etmek hala mümkün

 

Güneşin Piramidinin Doğusundaki en büyük birbirine bağlı mağara sistemlerinden biri olan “Cueva del Pirul” da. (Yazar yazarı Marco M. Vigato).

 

Tünellerin bir bölümü kaba kaya kesimli sütun veya sütunlara dayanan geniş bir odadan dışarı çıkar. Bunlardan biri, geçitlerin dışarı çıktığı bir çukura kadar 50 veya 60 metre (164-196 feet) bir mesafede devam eder. Tünellerin ve odaların duvarlarını ve tavanını oluşturan gevşek konglomera tehlike teşkil ettiğinden, mağaralarda daha fazla araştırma yapılmasını kısıtlıyor Halen mevcut durumlarında bile, tüneller oldukça sabit yükseklik ve genişlikte düzenli bir plan izlemektedir.

 

1880'de Charnay tarafından ziyaret edilen daha derin tünellerin çok daha sert bazalt anakaya altında devam etme olasılığı oldukça yüksek. Mevcut tünel girişlerine yakın olan oda ve koridorların, daha sonra daha derinlere doğru ilerlemesi tunellerin sağlaşmasını sağlasada, tehlikenin boyutlarını azaltmıyor. Bu nedenlede bütün tunelleri gerçek anlamda incelemek ve tunellerin bir haritasını çıkarmak mümkün olmuyor.

 

“Cueva del Pirul” da. (Yazar yazarı Marco M. Vigato).

 

Merkür Nehirleri

Teotihuacan sakinleri için, kentin altındaki labirent ve mağara ağı, Altdünyanın girişini temsil ediyordu. In Codex Xolotl , Teotihuacan temsil etmek için kullanılan kabartma içinde bir kişiyle bir mağara yukarıdaki iki piramidin tasvirini içerir. Bu, daha önceki bir dünyanın yıkılmasından sonra mevcut insanlığın ortaya çıktığı söylenen “ yedi mağaraların yeri ” olan Aztek gelenekleri Chicomoztoc ile olası bir bağlantıya dikkat çekiyor.   

 

Güneşin Piramidi'nin Doğusundaki mağaraların bir kısmı, antik çağlardan beri çökmüş, tavanı içeride kısmen aydınlatan büyük açıklıklar bırakmıştır. (Yazar yazarı Marco M. Vigato)

 

2003 yılında, önceden bilinmeyen bir tünelin girişi, Quetzalcoatl piramidi altında keşfedildi. Tünelin uzunluğu yaklaşık 100 metreydi (328 fit) ve antik çağda büyük kayalar ile bilerek mühürlenmişti. 

 

Arkeolog Sergio Gomez, tüneli “Meksika tarihinin en önemli keşiflerinden biri” olarak tanımladı. Devam eden keşif ile tünelin içinden, 50.000'den fazla eseri gün yüzüne çıkardı. 2013 yılında bulunan yüzlerce metal kürenin 4 ila 12 cm (1.57 ila 4.7 inç) arasında bulunması oldukça şaşırtıcıydı.Kürelerin, çekirdeği tanımlanamayan bileşiklerden yapılmış ve etrafı pirince benzer bir madde ile kaplanmıştı 

 

Tünelin sonunda, muhtemelen üç odadan oluşan bir sistem yatıyor ve hala araştırmayı bekliyordu. Odalardan birinde çok miktarda sıvı civa tespit edildi. 

 

Arkeolog Sergio Gomez,, sıvı civa “havuzlarının” bir yeraltı nehrini veya gölünü sembolize etmek için buraya konulduğunu, bir işaret olarak  alınması gerektiğini, odalardan birinin arkasında bir gölün yada nehrin olduğunu düşünüyordu. Yanlış bir adımın atılmasıyla odaların yapımı sırasında konulmuş olan bir tuzağın çalışacağını ve bütün tünellerin suyla dolabileceğini ileri sürüyordu.

 

Arkeolog Sergio Gomez'in düşüncelerinde gerçeklik payı az değildi.Çünkü Eski Mısır yapılarının büyük bölümlerinde bu tür tuzaklar bulunmuş. Bazı tuzaklarda korkunç ölümlere neden olmuştu.

 

Ölümsüzlüğün izleri?

Pek çok antik uygarlık, özellikle de Çin, ölümsüzlük aracı olarak civayı kabul etti. Bununla birlikte, yüksek toksisitesi ve karmaşık ekstraksiyonu nedeniyle, sıvı civa keşfi antik alanlarda son derece nadirdir ve neredeyse Mesoamerica'da benzersizdir. Teotihuacan'ın mağaraları ve tünelleri Yeraltı Dünyası'nın sembolik bir temsili olarak tasarlanmışsa tüylü yılanların piramidinde yeni keşfedilen tünellerinde bir gün efsanevi bir mezarlığa, belki de son dinlenme yerine yol açabileceği çok yüksek bir ihtimaldir. Teotihuacan inşasından ve bölgede bulunan anıtsal megalitik mimariden sorumlu gizemli yönetici seçkinler belkide bu tünelleri yeraltı dünyasını sembolize etmek için tasarlamış ve anıtsal bir mezarlık olarak inşa etmişlerdir

 

Diğer tünel sistemlerinin bazılarının, Güneş Piramidi'nin Doğu'suna, bazılarının ise Ay'ın Piramidi'ne doğru gittiği arkeloglar tarafından keşfedildi Bundan sonra yapılacak olan keşiflerinde benzer keşiflere yol açması oldukça yüksek bir ihtimal. Giza'da olduğu gibi, bu tüneller bir tür Mesoamerican eşdeğerine eski bir “ Hall of Records ” a yol açabilir; bu keşif sonunda Teotihuacan ve onun “ Tanrıları ” nın kökenine ışık tutmaya yardımcı olabilir .  

 

Güneşin Piramidi'nin doğusunda da özellikle büyük bir mağara, modern zamanlarda bir restoran ve etkinlik salonuna dönüştürülmüştür. Ayakta duran insanlar ve yemek odası mobilyaları bu odadaki muazzam büyüklükte bir referans sağlar. (Yazar, yazar Marco M. Vigato )

Kaynak: ANCİENT ORİGİNS

Çeviri Bayram ALACATLIHaber okunma sayısı: 1759

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

3200-yillik-top-oyununda-futbol-izleri

3.200 Yıllık top oyununda futbol izleri

11 Nisan 2019 Perşembe 20:55
sirri-cozulemeyen-10-antik-bulus

Sırrı çözülemeyen 10 antik buluş

06 Ocak 2019 Pazar 20:08
ruhlarin-sesi-duyulur-mu

Ruhların sesi duyulur mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi 20:13
bilinmeyen-en-korkunc-kehanetler

Bilinmeyen en korkunç kehanetler

04 Ocak 2019 Cuma 23:14

ÜLKE GÜNDEMİ

Güvenlik birimine dev yetki

Darbe girişiminin ardından “Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi”ni oluşturan Cumhurbaşkanı

AKP’li vekil partisini eleştirdi

AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ "Usülsüz ihale yapan, devlet malına ganimet malı gibi çullanan, siyaseti

AKP'nin 'kavurma'sına Sayıştay neşteri

Sayıştay, AKP’li Arnavutköy Belediyesi’nin 2 ton kavurma yedirerek 10 bin kişi gezdirdiğini iddia ettiği

Tepki çeken 'çay-simit' hesabına açıklama geldi

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin günde 3 öğün

Kaftancıoğlu'ndan NTV'ye sert tepki

NTV'ye tepki gösteren Canan Kaftancıoğlu, 'Canlı yayınında hakkımızda yalan ve iftiralarla iğrenç bir

Nihal Olçok, AKP'nin FETÖ ilişkilerini ortalığa saçtı

15 Temmuz darbe girişiminde eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah'ı kaybeden Nihal Olçok, AKP Genel Başkan

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL