25 Eylül 2020 Cuma

Tarihin sildiği isim 'Akrep Kral'

tarihin-sildigi-isim-akrep-kral

Tarih kitaplarında yer almasa da, arkeologlar uzun yıllar uğraşmalarına rağmen bir iki doneden başka kanıt bulamasalar da Eski Mısır'ın hanedan öncesi döneminde iki Akrep Kralın olduğu gizlenemeyecek kadar açık bir gerçek
09 Ağustos 2020 Pazar 13:16

 Eski Mısır'ın hanedan öncesi döneminde iki Akrep Kral vardı . Dwayne Johnson ünlü 'Akrep Kral' filmindeki Akrep Kral'dan birini oynayana kadar dünyanın çoğu tarafından unutulmuşlardı. 

Filmde tasvir edilen karakter, gerçek firavunlardan herhangi birine çok az benzerlik gösterse de,  eski Mısır Akrep Krallarının tarihteki varlığı, kurgusal tasvirden çok daha heyecan verici ve gizemle dolu bir gerçektir.

 

'Akrep' adı muhtemelen tıp, büyü, doğa ve hayvanların tanrıçası Serqet'ten gelmektedir . Kültünün ne zaman ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, Serqet her zaman bir akrep olarak tasvir edilmiştir. Bu küçük zehirli akrepler, Mısır uygarlığı başlamadan çok önce Mısır'ın kumları arasında yaşadıkları için, akrebin bir şekilde saygı görmesi şaşırtıcı değildir.                                

Mısır tanrıçası Serqet kafasında bir akrep ile.

 

Akrep Kral I

Akrep Kral I, Thinis'te MÖ 3200 civarında, tarihte sıkça adı geçen Akrep II'nin hükümdarlığından bir veya iki yüzyıl önce yaşadı . İki hükümdarın birbiriyle akraba olup olmadığı bilinmemektedir. Akrep I, Naqada III döneminde (Antik Mısır tarih öncesinin Naqada kültürünün MÖ 3200'den 3000'e kadar uzanan son aşaması) Yukarı Mısır'a hükmetti. Saltanata ne zaman başladığı Mısır kökenli mi, yoksa yabancı kökenli mi olduğu bilinmiyor 

 

Mısır'da ilk Akrep Kral varlığının bir örneği (bir-doğu güney Gebel Tjauti bulunan bir kaya panosundan gelen Abydos ). Akrep Tableau olarak bilinen bir dizi çizim, Akrep Kral'ın başka bir hükümdara - muhtemelen Naqada'nın kralına - karşı kazandığı zaferi gösteriyor.

 

1. Theban Çölü'ndeki Gebel Tjauti tablosu, muhtemelen MÖ 3200'den kalma bir askeri seferin kaydı. 2. Kral Akrep I Yazıtları (Hanedan 00) ( Dreyer'den, 1998 ).

 

İlk Akrep Kral'ın mezarı, geçmişten günümüze uzanan güzel bir mektup gibidir. Mezarın bulunması, uzun zaman önce yüzü kaybolan bu kralın hikayesini araştıran araştırmacılar için arkeolojik bir cennete uzanmak gibiydi

 

Akrep Kral I'in mezarının Abydos'taki en eski kraliyet mezarlarından biri olduğuna inanılıyor. Mezarın içinde bir fildişi asa ile küçük fildişi plakalar bulundu. Mezar yerinde o dönemlerde içilen şaraba dair düzinelerce kavanozun yanı sıra üzüm tohumları, deriler ve kuru hamur vardı. Bu organik malzeme sayesinde mezarın c. MÖ 3150. yıllarına ait olduğu kanıtlanıyordu

 

Mısır'ın birleşmesinden yüzyıllar önce yaşamış olan Yukarı Mısır'ın hükümdarı Akrep I'in ("Uj") Abydos mezarından fildişi asa. Bu ilk zamanlarda bile, heqa asası, kralın güçlü bir aracıydı ve Roma dönemine kadar öyle kaldı. Gönderen: Seawright, Caroline, "Tomb 100, Tomb UJ ve Maadi South: Themes from Predynastic Egypt." ( ARC3RFC Denemeleri, 2013 )

 

Hanedan Öncesi Akrep Kralları

Hanedan öncesi dönemle ilgili araştırmalar genişlemeye ve gelişmeye başlarken, Kral Narmer'den önce hüküm süren krallar tamamen görmezden gelinmişti. 

 

Jimmy Dunn'ın açıkladığı gibi:

 

'' Yazının gelişini ve Mısır'ın birleşmesini geleneksel olarak 1.Hanedanlığın başlangıcına yerleştiriyoruz. Ancak bunun gerçekliği biraz karışık olsa da. Mısır yazısı açıkça gelişti. Aslında "yazıyı" neyin geliştirdiğini de tam olarak sorgulamak gerekiyor. Açıktır ki, çok erken hanedan öncesi krallar, basitçe bir resim görüntüsünden daha fazla bilgi aktaran ilkel stilize semboller ve işaretler bıraktılar. Şu anda anlamlarını tamamen çeviremiyor olsak da, bazı kısa ifadelerin kanıtları olduğu gerçeğinide inkar edemeyiz. Örneğin, Abydos'taki Uj mezarından alınan kemik ve çanak çömlek kapların bazılarının üzeri akrep figürüyle desenlenmişti, bu, desenlenmede mezar sahibinin adı olarak yorumlanıyordu (tören macehead'i görevlendiren daha sonraki Kral "Akrep" ile karıştırılmamalıdır. Hierakonpolis'te bulundu). 

 

Bu mezardaki diğer kaplarda iki işaretin birleşiminden oluşan kısa mürekkep yazıtları vardır. Bu yazıtlardan bazılarının ortak işaretleri vardı. Bu dönemi "Hanedan 0" olarak adlandırmanın asıl sorunu, "hanedan" teriminin daha sonra kullanılan sözcüklerle tutarlı olmamasıdır. Mısır hanedanları ya bir yönetici ailesini ya da en azından belirli bir yerden yönetenleri gruplandırmaya çalışır. 

 

Ancak, Nakada III Dönemi bunların hiçbirini hesaba katmaz. Bu dönemde ilgili aile ilişkisi kuramayız. "Hanedan 0" terimi, farklı bölgeleri yöneten farklı yerlerde hükümdarları anlatmaya çalışır. "Hanedan 0" terimi genel kullanıma girdiği için ve tarih sayfalarında atılması pek olası değil. '

 

İkinci Akrep Kralı

Scorpion II'nin saltanatı (yaklaşık MÖ 3100) Mezopotamya'dan seçkin ve daha gelişmiş bir medeniyetle bağlantılı görünmektedir. Araştırmacılar, bu iki krallık arasındaki ticaret ve siyasi ilişkileri doğrulamak için yeterli kanıtıda buldular. Örneğin, Akrep II'nin hükümdarlığı sırasında mezar alanları inşa etmek için kullanılan yöntemler, açıkça Mezopotamya yapılarından esinlenmiştir. Dahası, kanıtlar Mısırlıların Fırat ve Dicle bölgelerindeki inşaatçıların mimari fikirlerini kendi yapılarında kullandıklarını gösteriyor.

 

Akrep Kral II'nin adı ve unvanı, modern Mısırbilimde büyük tartışmalara neden olur. Adı genellikle altı veya yedi yapraklı, altın rozet veya çiçek işaretiyle tanıtılır . Bu amblem, Hanedan 0 ve Hanedan I dönemlerinden çok sayıda nesnede bulunabilir ; Üçüncü Hanedanlığın sonuna kadar, Khabawsokar ve A'a-akhty (her ikisi de Üçüncü Hanedanlığın sonlarına tarihlenir) gibi üst düzey yetkililer altında yeniden ortaya çıktığında ortadan kaybolur . Kesin anlamı yoğun bir şekilde tartışılmıştır; en yaygın yorum, ' nomarch ' anlamına gelen bir amblemin yorumudur."veya" yüksek lord ". Protodinastik ve erken hanedan dönemlerinde, açıkça krallar için bir atama olarak kullanıldı; çok daha sonraki dönemlerde, özellikle tanrıça Seshat için rahip olarak hizmet edenlere, yüksek rütbeli memurlara ve prenslere verildi . Böylece altın rozet, Seshat'ın resmi bir amblemi haline geldi. Rozet işaretinin okunması da tartışmalıdır. Çoğu dilbilimci ve Mısırbilimci onu Neb ('lord' için) veya Nesw ('kral' için ) okur ve altın rozetin sonraki serekh için bir tür öncü olduğuna ikna olurlar .

 

Akrep Macehead, Ashmolean Müzesi ( CC0 )

 

Akrep II isminin altında yatan akrep fetişi, genellikle daha sonra tanıtılan tanrıça Selket ile bağlantılıdır . Ancak LD Morenz , H. Beinlich , Toby Wilkinson ve Jan Assmann gibi Mısırbilimciler ve dilbilimciler , tanrıçanın Geç Eski Krallık döneminden daha önce tanıtılmadığına işaret ettiler . Bu görüşe göre, protodinastik dönemin akrep fetişi Selket ile ilişkilendirilmemelidir. Morenz, fetiş bir hayvanın bir hükümdarın adına dahil olduğu durumlarda, hayvanın genellikle farklı, daha ziyade kült ve politik bir anlamı olduğuna dikkat çekiyor. Akrep hayvanı, genellikle ' zehir ' ve ' gibi tehlikeli şeyler anlamına gelir."hastalık ", ama aynı zamanda askeri bağlamda "fırtına" ve "saldırı" veya "fırtına" ya da "nefes kokusu" anlamına da gelebilir. Akrep II'nin serekh hayvanı için gerçek anlamın ne olduğu belirsiz olduğundan , bilim adamları onu genellikle 'Akrep Kral II' olarak adlandırırlar.

 

Sol göğsünün altında Horus adı Kral Akrep olan bir adamın gövdesi. Anortositik gnays, Protodinastik dönem, MÖ 3200 civarı. Münih, Staatliches Museum Ägyptischer Kunst, ÄS 7149.

 

Kimliği ve kronolojik konumu ile ilgili birkaç teori var. Bernadette Menu gibi bazı Mısırbilimciler, Birinci Hanedanlığın Mısır krallarının birden fazla isme sahip gibi görünmesi nedeniyle , Akrep'in Narmer ile aynı kişi olduğunu , sadece alternatif bir isim veya ek bir unvanla olduğunu iddia ediyorlar . Ayrıca, Scorpion II'nin masehead'inde görülen sanatsal stilin, ünlü Narmer macehead'dekiyle göze çarpan benzerlikler gösterdiğini iddia ediyorlar . TH Wilkinson, dahil olmak üzere diğer bilim adamları, Renee Friedman ve Bruce Tetikleyicinin ait olan 'Gegenkönig' (rakip cetvel) olarak Akrep Kral II belirledik Narmerve Ka (veya Sekhen ). Akrep II zamanında Mısır, birbirleriyle savaşan birkaç küçük krallığa bölünmüştü. Aynı şekilde Narmer'in Ka ve Akrep II krallıklarını fethettiği ve böylece ilk kez tüm Mısır'ı birleştirdiği tahmin ediliyor. 

 

Bu noktada Mısır bilimcilerin hala Narmer öncesi ve Birinci Hanedan dönemiyle ilgili isimler, biyografiler ve olaylar üzerinde tartıştıklarını söylemek gerekir. En şüpheci araştırmacılar, bu eski hükümdarların çoğunun varlığını reddediyor.

 

Ancak Kral Akrep döneminde yaşamları geçen insanların bıraktıkları çok az iz nedeniyle krallığa ait toprakların geliştiği anlaşılıyor. Görünüşe göre yetenekli bir politikacı olduğu kadar savaşçı da. Onun hükümdarlığı sırasında Bast ( Bastet ) kültünün geliştiği bilinmektedir . Ancak, bu dönemde Bastet kült ibadetinin diğer tüm detayları kaybolmuştur.

 

Firavun Akrep II, Akrep Macehead'de tasvir edilmiştir. Bu, muhtemelen ritüel amaçlarla kullanılmış (üzerindeki boyut ve dekorasyon nedeniyle) ve Hierakonpolis'te bulunan bir eserdir. Geç Hanedanlık Öncesi - Erken Hanedan dönemine tarihlenmektedir.

 

Kral, Yukarı Mısır'ın beyaz tacını takarken ve elinde bir çapa ile gösterilir. Önünde tohum ekiyor gibi görünen görevliler ve arkasında hayranları olan hizmetçiler var. Sahne bazı dansçılar, bir rahip, birkaç antik tanrı (Set, Nemty ve Min) ve avcılık yaylarıyla tamamlandı.

İkinci Akrep Kral'ın masehead'deki çizimi. ( CC BY SA 3.0 de )

 

Akrep Kral II ile bağlantılı olan yıllar içinde farklı yerlerde bulunan diğer eserler, bazı küçük fildişi etiketler ve üzerlerinde adının yazılı olduğu taş ve kil kaplardır. 

 

Akrep I'de olduğu gibi, araştırmacılar ayrıca Akrep II'nin düşmanlarına karşı kazandığı zaferi tasvir eden bir kaya bulunduğunu, bu kaya parçasınında Akrep Kral'ın varlığını kanıtladığınıda iddia ettiler. Bu kaya Gebel Şeyh Suliman'da yer almaktadır. Bu, mağlup olmuş Nubyalıların (devekuşu tüyleri ve yayları nedeniyle bu şekilde tanımlanmış) üzerinde duran büyük bir akrebi gösterir .

 

Mısırbilimciler, Akrep II'nin nereye gömüldüğü konusunda henuz doğru doneleri elde edemediler Hükümdara ait olabilecek iki türbe olduğu olduğu düşünülüyor. Biri Abydos yakınlarındaki Umm el-Qa'ab Erken Hanedan nekropolünde, diğeri ise Hierakonpolis'te yer almaktadır. Her iki mezarda da üzerinde akreplerin işlendiği küçük fildişi künyeler yer alıyor

 

Kral Scorpion II'nin adını taşıyan kil işareti (Dietrich Wildung'dan sonra). ( GFDL )

 

Ancak Akrep Kral II'ye ait mezarın çölün altın kumlarıyla kaplı olması da olasılık dahilinde . Yeni araştırma olmadan, mezarının önerilen iki yerden birinde olup olmadığını veya hala var olup olmadığını bilmekte mümkün değil 

 

Haberin etiketleri:

akrep kral


Haber okunma sayısı: 3491

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

zaman-ve-uzay-boyunca-on-tuhaf-gizem

Zaman ve uzay boyunca on tuhaf gizem

24 Eylül 2020 Perşembe 17:37
mitolojide-ezilmis-10-cilekes-karakter

Mitolojide ezilmiş 10 çilekeş karakter

23 Eylül 2020 Çarşamba 22:15
becerrillo-korkunc-savas-kopegi

Becerrillo 'Korkunç Savaş Köpeği'

20 Eylül 2020 Pazar 20:10
kumari-kandamin-kayip-kitasi

Kumari Kandam'ın Kayıp Kıtası

20 Eylül 2020 Pazar 14:23
tarihin-sildigi-isim-akrep-kral

Tarihin sildiği isim 'Akrep Kral'

09 Ağustos 2020 Pazar 13:16

ÜLKE GÜNDEMİ

MHP’linin torpil teklifi sonuç vermedi

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den istediği torpil sonuçsuz kaldı.

Bütün sol örgütler çapsız adamların eline kaldı

“Acaba Öyle Mi?” programında konuşan gazeteci Ümit Zileli “71 darbesinden sonra bir CHP’li profesörü,

'Salgın yorgunluğu' ile başa çıkmanın 8 yolu

Aylardır Coronavirus ile birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde

Aileyle kurulan güçlü ilişki önemli

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde 18 yaşındaki Furkan Celep, sosyal medyada yazdığı bir notun ardından hayatına

Her kesim perişan halde

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, sosyal devlet ilkesine göre

Çeşmeden su yerine arsenik akıyor!

12 bin nüfuslu Kütahya’nın Emet ilçesinde şebeke suyundaki arsenik miktarı Dünya Sağlık Örgütü’nün

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL