14 Kasım 2018 Çarşamba

Rh Negatif kanın gizemi

rh-negatif-kanin-gizemi

Rh kanı olan çoğu insanın kan gurubu Rh-pozitiftir. Bununla birlikte,kan gurubunun Rh Negatif olduğu durumlar da vardır. Rh-Negatif kanı taşıyan bir annenin karnıdaki bebeğin kanı Rh-Pozitif ise, henuz doğmamış olan çocukta büyük sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bazıları bunun nedeni olarak Rh Negatif kanının insan dışı bir kaynaktan gelmesini gösteriyor
08 Nisan 2018 Pazar 00:40

  Teoriler tanrısal olarak seçilmiş bir insan grubundaki ilahi üyelik gibi doğaüstü olanlardan, uzaylılarla melezlemeye, daha bilimsel olarakta psödo-bilimsel açıklamalara kadar uzanır. 

 

Rh-Negatif kan kan türünü inceleyen bilim insanlarının çoğu, büyük olasılıkla bu kan gurubunun rastgele bir mutasyona uğramış olduğu sonucuna varmışlardır. Bu açıklama mevcut kanıtlarla Occam'ın Razor'una dayanabilmektedir

 

Rh-Negatif kan ile ilgili olağandışı olan şey, potansiyel olarak zararlı olmasına rağmen, genin şaşırtıcı şekilde yaygın olmasıdır. Rh-Negatif olan bir kadın Rh-Pozitif kan gurubuna sahip çocuğa hamile kaldığında, anneden gelen kan çocuk için zehirlidir. Bazı insanlar, bu anne vücudunun bebeği reddiği anlamına geldiği iddiasında bulunsada, reddedilme nedeninin belki de farklı türlerin anne ve çocuğuna dayanan bir uyumsuzluk olduğu varsayımınıda unutmamak gerekiyor Bazı insanlarda konuya daha objektif bakarak, Rh-Negatif kanın genine sahip soyların bir şekilde sadece özel olduğunu ve esas olarak Rh-Pozitif olan soylarla karıştırılması anlamına gelmediğini öne sürmektedir. 

Rh-Negatif Kan Lineajları

Rh-Negatif kan grubu için alışılmadık şekilde yüksek bir frekansa sahip en büyük topluluk, kuzeydoğu İspanya'daki Basklardır. Basklar, dünyanın herhangi bir popülasyonundan genin en yüksek insidansına sahiptir. Basklar ayrıca Hint-Avrupa olmayan bir dil konuşuyorlar ve tarımın yükselişini ön plana çıkaran genetik belirleyicilere sahipler. Bu, Rh-Negatif kanın, Avrupa'daki Üst Paleolitik döneme kadar uzanan Cro-Magnon atalarıyla ilişkili olduğu yönünde spekülasyonlara yol açmıştır.

 

Daha egzotik teoriler arasında, Rh-Negative geninin, Afrika'dan gelen dal ile iç içe geçmiş, ayrı bir insanlık dalı temsil ettiği fikri vardır. Bir blogcu, Rh-Negatif kanı olanların, orijinal insan ırkı olduğuna inandıkları Hyperborean ırkının soyundan geldiğini söyleyecek kadar ileri gitti. Bu düşüncenin izleri, bu ırkın sarı saçlı ve mavi gözlü olduğuna ve İsa da dahil olmak üzere tarihin en büyük ruhsal öğretmenlerini kapsadığına inanmaktadır.

 

Hiperborean kadınların sanatsal bir temsili. ( Youtube Ekran Görüntüsü )

 

RH-kanı olanların başka bir insanlık biçimi olduğu düşüncesinden memnun olmayan bazı kişiler, bu özelliklerin, ya insanlarla iç içe geçmiş ya da genetik mühendisliği yoluyla insan yaratan dünya dışı kaynaklardan kaynaklandığını ileri sürmüşlerdir.

 

Rh Negatif Kandaki Genetiğin Rolü

Bununla birlikte, bu sıra dışı özellik, nispeten sıradan insan genetiği ve doğal seleksiyon açısından da açıklanabilir. Bir olasılık, Rh-Negatif kanın geninin, Rh-Negatif kanın olmasının olumsuz sonuçlarını ağır bastıran bir çeşit selektif avantajı olmasıdır.

 

Bu fenomenin iyi bilinen bir örneği orak hücre anemisi ve sıtmasıdır. Sıtmanın yaygın olduğu batı Afrika'daki nüfusun büyük bir yüzdesi, orak hücre anemisi  geninin taşıyıcılarıdır. Taşıyıcı olmalarına rağmen, bu hastalık kendilerinde yoktur. Bunun nedeni,  kişinin Malaria'ya bağışıklığına sahip olmasıdır. Orak hücreli anemi zararlı ve ölümcül olsa bile, geni taşıyana seçici bir avantaj sağlar ve bu nedenle Orak hücreli anemi beklenenden çok daha yaygındır.

 

Orak hücreli hastalık, otozomal resesif kalıtımda kalıtılır. ( CC BY SA 3.0 )

 

Rh-Negatif kanın etkilerini inceleyen bilim adamları, Rh-Negatif kan için geni taşıyan bireylerin, doğmamış çocukları tehdit edebilecek toksoplazma gibi bazı parazitlere daha dirençli olduğunu bulmuşlardır. Ayrıca, toksoplazmanın daha yaygın olduğu alanlarda genin daha fazla taşıyıcısı bulunduğuna da rastlanmıştır. Bu, Rh-Negatif kan için gen taşıyıcılarının beklenenden daha yaygın olabileceğini düşündürmektedir, çünkü pozitif bir selektif, parazitlere karşı daha fazla direnç göstermektedir. Negatif olandan daha ağır basan bu durum anne karnındaki doğmamış çocuğu tehlikeye sokması yüksek olasılıktır

 

Zorunlu bir hücre içi insan paraziti olan Toxoplasma gondii'nin bölünmesi. (Ke Hu ve John M. Murray / CC BY 4.0 )

 

Sonuç olarak, bazı popülasyonların, benzersiz bir soydan dolayı genin daha yüksek bir oluşum oranını içermeleri, ancak toksoplazma gibi belirli parazitlerin yüksek bir prevalansı olan bir bölgeye adapte olmaları nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Bu, genin  Basklar ve bazı Yahudi nüfusları gibi Homo Sapiens olma gerçeği dışında, gerçeğe bağlı olmayan popülasyonlara neden olduğuda düşünülmektedir

 

Basklar, diğer Avrupalı ​​gruplarla Avrupalı ​​Üst Paleolitiğe kadar uzanan bir soya sahiptir. Oysa Yahudiler nihayetinde sadece yakın Orta Doğu nüfuslarından gelmektedir. Genin prevalansının nedeni, ataların hem Bask ve hem de Yahudi popülasyonlarının ortak bir soyundan ziyade, benzer selektif faktörlere sahip bir çevreden kaynaklanması olabilir

 

Bayonne'deki Bask kadınlar (1852). ( Ortak Alan )

 

Her ne kadar hala Rh-Negatif kanın yüksek prevalansına sahip popülasyonları birleştiren ortak, benzersiz bir soy olsa da, genin yüksek prevalansta meydana geldiği popülasyonların birbiriyle alakasız göründüğü gerçeği, daha az olasılık dahilindedir 

 

Rh Negatif Kan, Dünyadışı Gelenlerden Gelebilir mi?

Dünya dışına ait açıklama daha da sorunludur, çünkü Rh-Negative geni mutasyona uğramış insan geninin bir varyasyonudır. Önceden var olan bir insan geni uzaylılar tarafından özel olarak tasarlanmadıkça, Homo Sapiens dışındaki herhangi bir şeyden gelmesi olası değildir  .

 

Dünya dışı varlıklar ile melezleşmenin sonucu olan Rh-Negatif kan türüyle ilgili diğer problem, dünya dışı varlıkların insanlardan tamamen farklı bir biyolojiye ve genoma sahip olmalarıdır. Onların genomu bile DNA'ya dayanmayabilir. Dünya'da hiçbir zaman evrim geçirmeyen RNA ya da bazı genetik depolamalar yok. Bu, imkansız olmasa bile, herhangi  uygun bir hibridin olanaksız hale gelmesini sağlar. 

 

Bir sanatçının dünya dışı bir temsili. ( Ortak Alan )

 

Diğer seçeneklerin belirsizliği, Rh-Negatif kan grubunun, bazı popülasyonlarda seçici bir avantajdan dolayı en yaygın seçenek nedeniyle yaygınlaşan bir mutasyon olduğunun açıklamasını yapmaktadır. Aynı zamanda Occam'ın Jiletinin uygulamasından en kolay şekilde kurtulan biridir. Eğer bu kan türü başka bir insan türünden olsaydı, (dünya dışı izi olsa da) doğrulanması güç olan birçok gereksiz varsayımın yapılması gerekirdi. 

 

Sonuç olarak, kanıtlar Rh-Negatif kan fenotipinin nedeni olarak sıradan bir mutasyondan biraz daha fazlasını işaret etmektedir.

ANCİENT-ORİGİNS

Çeviri: Bayram ALACATLI

Haberin etiketleri:

Rh-Negatif, Rh-Pozitif


Haber okunma sayısı: 1692

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-dunyanin-en-zalim-imparatoru

İşte dünyanın en zalim imparatoru

12 Kasım 2018 Pazartesi 21:41
imparatorlar-yataklarinda-olmez

İmparatorlar yataklarında ölmez

10 Kasım 2018 Cumartesi 18:05
30-milyar-dolarlik-sir

30 milyar dolarlık sır

12 Ekim 2018 Cuma 09:14
lady-godivanin-ciplak-gercegi

Lady Godiva'nın çıplak gerçeği

25 Eylül 2018 Salı 14:24

ÜLKE GÜNDEMİ

Atataürk bin yıllık kıyafetimizi değitirdi

Kayseri Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Veysel Aslantaş'ın 10 Kasım'da 80. ölüm

'AKP ittifak yapmazsa İstanbul'da kaybedebilir'

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu “Vatandaşın görüşlerini alıyoruz Örgütlerimizle fikir

Diyanet İşleri Başkanı'na zor soru

Milli Kurtuluş Savaşı için “Keşke Yunan gelip gelseydi” diyen Kadir Mısıroğlu’na bir tepki de İYİ

Böyle etik dışı, davranışları hayretle karşılıyorum

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, TBMM'de CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan ile

Yakında göller kuruyacak

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin yakın

İSKİ periyodik olarak zam yapıyor

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, son günlerde kamuoyunda

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL