01 Ekim 2020 Perşembe

Polonya'da ürküten keşif

polonyada-urkuten-kesif

Güneydoğu Polonya'nın Podkarpackie eyaletindeki Nisko kasabası yakınlarındaki Jeżowe'deki yeni S19 yolunu döşeyen inşaat işçileri 115 çocuk cesedinin çürüyen kalıntılarını ortya çıkardı.
27 Haziran 2020 Cumartesi 18:37

 Çocuk mezarlarının bulunması, uzun süredir devam eden bir yerel inancı doğruladı. Kilise Dağları bölgesinde esrarengiz bir mezarlığın bulunduğuna dair rivayet yıllarca araştırılmasına rağmen bu konuda somut bir kanıt elde edilememişti. 

 

Yol inşaatının durdurulmasından arkeologlar tarafından yapılan çalışmalarda çocukların çoğunun ağzına madeni para yerleştirdiğini ortaya çıktı.

 

thefirstnews'de yer alan habere göre , çocuk bedenleri, Baltık devletlerini güneydoğu Avrupa'ya bağlayacak 700 kilometrelik (435 mil) uzunluğundaki Via Carpatia projesinin bir parçası olan S19 otoyolunun bir bölümünde yapılan çalışma sırasında bulundu. Milli Yollar ve Otoyollar Genel Müdürlüğü, açılan mezarların yüzde 70-80 inde çocuk bedenleri bulunduğunu ve Kafaları batıya bakacak şekilde gömüldüklerini doğruladı.Çocuk iskeletlerinin bazılarının ağızlarında bozuk para vardı ( Arkadia Firma Archeologiczna )

 

Çocukların çoğu değişik mezarlara gömülmesine rağmen bazılarının dörder kişilik guruplar halinde  gömülmüştü. Dörder kişilik guruplar halinde gömülen çocuklarında birbirine bakacak şekilde değil, yüzleri batıya bakacak şekilde yerleştirilmişti. Grubun en arkasında bulunan dördüncü çocuk diğer üç çocuktan çok daha gençti. 

Arkeologlar cesetlere daha yakından baktıklarında, çocukların çoğunun ağızlarına madeni para yerleştirildiğini farkettiler. 

 

Ağızlara para konulma ritüelleri Yunan ve Roma mitolojisine dayanmaktadır.  Hamilton’ın tasvirine göre Hades’te ölülerin geçmesi gereken bir nehir vardır. Adı

Styriks’tir. Bu nehir ölüler ülkesinin çevresini dolanır. Bu nehirden ise bir kayıkçı vasıtasıyla geçebilirler. Ölen kişinin ruhu nehrin yanına gelir. Nehrin kıyısında: Kharon isimli “iskelet bir kayıkçı” vardır. Ölen kişinin ruhu nehrin kıyısında Kharon isimli bu kayıkçı tarafından nehrin karşı kıyısına yani Hades ülkesine geçirilir. Ama karşıya geçmek, yani Hades’e ulaşmak için, kayıkçıya yani Kharon’a mutlaka rüşvet vermek gerekir. Rüşvet vermezse, uzun süre nehrin kıyısında bekler ve ruhu rahata kavuşmaz. Bu sürenin yüzyıl olduğu Mitologya kitabında belirtilir. ( Hamilton, 175 ).Hatta nehrin karşı kıyısına geçemez ise, ölünün ruhu, sonsuza dek, nehrin kıyılarında dolaşmak zorunda kalır. (173 ). 

 

Yapılan araştırmada Çocukların ağızlarında bulunan sikkelerin çoğu Polonya Kralı III. Sigismund Vasa (MS 1587-1632) döneminde basıldığı ortaya çıktı. Boratynki olarak bilinen bazı sikkeler de, Kral II. John Casimir (MS 1648-1668) döneminde basılmıştı

Kral II. John Casimir Vasa'nın portresi. ( Kamusal Alan )

 

Mezarlarda yapılan incelemede mezar eşyaları bulunmadığı gibi, düğme, çivi ve hatta tabut tutacağıda bulunamadı.. Arkeolog Katarzyna Oleszek Polonya Basın Ajansı'na çocukları gömen topluluğun muhtemelen “çok fakir” olduğunu, ve gömülme şekilleri ile korunma şekilleri buranın bir Katolik kilisesi mezarlığı olduğunu gösterdiğini söyledi . 

 

Yazılı kaynaklar , Kraków piskoposlarının Jeżowe'te, büyük bir parish kilise, geniş bir bahçe, bir pist bir okul bir de mezarlık yaptıklarını gösteriyordu. bir bahçesi, bir pisti, bir okulu ve bir mezarlığı Muhtemelen 1590'dan beri vardı. ”

 

Bulgu, arkeologların kuramlarını ve yerli halkın Kilise Dağları bölgesindeki bir mezarlığa gömüldükleri hakkındaki spekülasyonları doğrulamaktadır. ( Arkadia Firma Archeologiczna )

 

Gömülü Çocukların Ağızlarındaki Sikke: Styx'i Geçmek İçin Ödeme 

 

Ölen çocukların keşfedildiği alan ormanlık hale geldiği için eski kiliseye ait herhangi bir belirti bulanamadığı gibi, küçük bir şapel ile mezar işaretleri de yoktu. 

 

Bir Facebook yazısında arkeologlar, cesetlerin çıkarılacağını ve antropologlar tarafından incelendikten sonra yerel parish kilisesine verilerek, Styx Nehri boyunda yolculuklarına devam etmek için yerel mezarlığa gömüleceklerini söylediler .

Doğaüstüne ve mitolojik olaylara inananlar, çocuk bedenlerinin ağızlarındaki paralarla yeniden gömülmesini istiyor. Çünkü çocukların feribotla Styx Nehri boyunca seyahahat ederek yeraltı dünyasına girebilmeleri için giriş ücretini ödemeleri gerekiyor. 

Üst görüntü: Polonya'da bulunan gömülü çocuklar kumlu zemindeydi ve doğu-batı ekseninde, hepsi başları batıda, elleri yanlarında olacak şekilde düzenlenmişti. Kaynak: Arkadia Firma Archeologiczna

Haberin etiketleri:

polonya, çocuk, mezar, para, arkeolog


Haber okunma sayısı: 13907

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

somerton-adami-gizemi

Somerton Adamı gizemi

27 Eylül 2020 Pazar 19:12
zaman-ve-uzay-boyunca-on-tuhaf-gizem

Zaman ve uzay boyunca on tuhaf gizem

24 Eylül 2020 Perşembe 17:37
mitolojide-ezilmis-10-cilekes-karakter

Mitolojide ezilmiş 10 çilekeş karakter

23 Eylül 2020 Çarşamba 22:15
becerrillo-korkunc-savas-kopegi

Becerrillo 'Korkunç Savaş Köpeği'

20 Eylül 2020 Pazar 20:10
kumari-kandamin-kayip-kitasi

Kumari Kandam'ın Kayıp Kıtası

20 Eylül 2020 Pazar 14:23
tarihin-sildigi-isim-akrep-kral

Tarihin sildiği isim 'Akrep Kral'

09 Ağustos 2020 Pazar 13:16

ÜLKE GÜNDEMİ

Yukarı Karabağ Azerbaycan'ın kendi toprağı

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Azerbaycan'ın, Yukarı Karabağ'daki operasyonda Türkiye dahil başka bir

Böceksavar mantarlar görev başında

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ağaçlara ve doğal ekosisteme zarar veren canlılar ile biyolojik mücadelesine

İnterneti olmayan öğrencilere İBB'den destek

İBB, öğrencilerin derslerini online olarak takip ettiği uzaktan eğitim sistemine herkesin erişebilmesi için

Kuluçka merkezlerine destek

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol

Sayın Bahçeli ‘Hidroksiklorokin’ nedir?

Siyasi hafızanın konu edildiği “Kırmızı Sorular” programında konuşan Siyasi Hafıza Platformu Başkanı

Dağlık Karabağ Türkiye-Rusya çatışmasına döner mi?

Dağlık Karabağ'da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki gerilim devam ederken krizin Rusya ve Türkiye'yi karşı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL