15 Ekim 2018 Pazartesi

Mortal Kombat Mitolojisinin Kökenleri

mortal-kombat-mitolojisinin-kokenleri

“Mortal Kombat” oyunu, geniş bir mitolojiye dayanmaktadır. Sadece icat edilmiş efsanelerden değil, aynı zamanda çeşitli dünya mitolojilerinden de kaynaklanıyor. Bu bu araştırmada, gerçek mitlerden gelen unsurlara bir göz atacak ve Mortal Kombat'ta ortaya çıkan en ilginç yönleri okuyacaksınız
07 Mayıs 2018 Pazartesi 19:12

Alemlerin Çoğulluğu


Mortal Kombat, çok sayıda alem fikri getiriyor. Her alemin temsilcileri, varoluştaki diğer alemleri yakalamak ve bastırmak isteyen Outworld'den savaşçılarla savaşmak zorunda. Mortal Kombat'da, Dünya Alemi, “Evrenin mücevheri” olduğu için nihai ödül olarak kabul edilir.

Mortal Kombat savaşı.  (BagoGames / CC BY 2.0)

 Çok sayıda alem fikri yeni değil. Aslında, bu fikir oldukça eskidir. Eski Norsemen mitolojisinde dokuz temel alemden söz edilir. Bu alemler arasında, Midgard Dünya Toprakları, insanların yaşadığı yerdir. Diğer alemlerin sakinlerine gelince, bazıları (Asgard tanrıları gibi) insanlara karşı iyilik yaparken, diğerleri onlara karşı düşmanca davranırlar (Jotunheim'ın don devleri gibi). İskandinav mitolojisinin dokuz alemi, Yggdrasil adlı dünya ağacının dalları tarafından birbirine bağlanır

İskandinav mitolojisi, diğer alemlerden bahseden tek inanç sistemi değildir. Diğer kültürler ve dinler, Dünya'yı başka dünyalardan ziyaret eden tanrılardan da söz eder.

 

Yggdrasil dünya yerleştirme bir yorum ile. ( CC BY SA )

 

Sürüngenler ve Banshees

Bir tür insansı varlıklar, gezegensel bir felaketin dinozorları yok etmediği başka gezegenlerde yaşamış olsalardı ve sürüngenlerden (veya dinozorlardan) evrimleşmiş olsalardı ne olurdu? 

 

Bu, Sürüngen imajının üzerine inşa edildiği projedir. Sürüngen'in  dünyasında yeni sürüngenler gelişti ve sonunda tüm uygarlığı inşa eden akıllı insansı varlıklara dönüştüler.

 

Güçlü savaşçılar olmasına rağmen,gizemlerini koruma devam ettiler. Ama sonunda Outworld tarafından fethedilmekten kurtulamadılar. Yine de, sürüngenlerden gelişen insansı varlıkların teorisi ilginçtir. Bu teori ayrıca Super Mario Bros franchise'da da gösterilmiştir.

 

Sol: Mortal Kombat 4'te göründüğü gibi sürüngen. ( Adil Kullanım ) Sağ: Kobolds olarak bilinen sürüngen humanoidler. ( CC BY NC SA )

 

Mortal Kombat'da, Kraliçe Sindel bir Edemindir, ama kendine özgü çığlığı bir Banshee'ye özgü bir karakteristiktir. Banshee İrlanda'da mitolojik bir varlıktır. İrlandalı klanlardan birinin ailesi öldüğü zaman, ailesi ölen kişinin çok yüksek sesle çığlık attığı söylenir. Banshees, uzun saçlı ve kırmızı gözlü kadın olarak tanımlanmaktadır. Kraliçe Sindel, uzun saçlarıyla olduğu kadar kendine has çığlıklarıyla da tanınıyor. Savaşırken kullandığı bu çığlığın amacı rakiplerini manipüle etmektir.

 

Sol: İrlandalı bir banshee. ( CC BY SA) Doğru: Mortal Kombat'dan video oyunu karakteri Sindel. ( Adil Kullanım )

 

Büyü ve Ruh İddiaları

Genellikle sihir, başka terimdir. Bununla birlikte, Latince'de büyücülük, “yanlış” ya da “yaramazlık” anlamına gelen, zararlı büyüye atıfta bulunan “maleficium” terimiyle ilgilidir. Mortal Kombat'da büyücülük, kara büyü ile çok ilişkilidir. Outworld'un büyücüsü, ünlü Shang Tsung'dur.

 

Tsung'un mağlup ederek öldürdüğü rakiplerinin ruhlarını terbiye ettiği iddia edilir. 

 

Shang Tsung insandı.Karanlık sanatları da imparator Shao Kahn'dan öğrenmişti. Shang Tsung yüzyıllar boyunca pek çok ruh aldığından, Raiden Shang Tsung'ın “bir değil, bir lejyon lejyon ordusuyla karşı karşıya” olduğunu söyler. Ruh iddiası fikri çok eskidir. İblislerin, kötülük paktı aracılığıyla ruhları al2dığı söylenir.

 

Shang Tsung, "Mortal Kombat ve DC Universe" de göründüğü gibi. ( Adil Kullanım )

 

Burada bir başka konu da, birinin yaşamsal enerjisini alma fikridir. Çin mitolojisinde, Jiang Shi, Shang Tsung'un savaşta yenilinlerin ruhlarını nasıl emdiğini ve ruhları emerek insanların yaşamsal gücüyle nasıl beslendiğini anlatır. Ve onun bir vampir olduğunu iddia eder.

 

Bir Jiang Shi ( Alisha Costanzo ) çizimi

 

rank

Cehennem'i ziyaret etmenin, insanları bir daha asla aynı olamayacağı şekilde değiştirdiği söylenir. Mortal Kombat'da, bu, büyücü Quan Chi tarafından yönetilen Netherworld'u ziyaret edenler için geçerlidir. Quan Chi'nin müdahalesinin bir sonucu olarak, Mortal Kombat'ın bazı savaşçıları, göçmenlere dönüştü.

 

İntikamcılar, ruhlarını geri almak için canlandırıldığına inanılan cesetlerdir. Bugünkü kırsal Romanya'da, bu tür canlanmalara olan inançlar hala çok bir şekilde yerini korumaktadır. Romenler, bunu "strigoi" olarak adlandırırlar Yaşayan akrabalarının haksız taraflarını ortaya çıkarmak için, mezardan ruhsuz bir cesedin çıkarak kendisine saldıracağını ileri sürerek onu korkutmaya çalışırlar. 

 

Solda: Mortal Kombat X'de Quan Chi ( Adil Kullanım ) Sağda: Bir karikatürün çizimi ( Skorganizedchaos / Devianart )

 

Raijin ve Fuujin

Mortal Kombat'da, Raiden “gök gürültüsü ve şimşek tanrısı” ve Fujin rüzgarını kontrol ediyor. Raiden, Dünya Aleminin koruyucusu ve Dünya'dan gelen ve dünya dışı turnuvada yarışması gereken savaşçıların akıl hocasıdır 

 

Mortal Kombat X - Raiden. (inforumatik / CC BY NC SA 2.0 )

 

Japon mitolojisinde, Raiden (Raijin) gök gürültüsü, şimşek ve fırtınaların tanrısıdır. Kökenleri Şinto dininin başlangıcına kadar uzanabilir. Neredeyse her zaman rüzgar tanrısı Fuujin ile ilişkilidir. İkisi genellikle birlikte tasvir edilir. Fujin (Futen) en eski Şinto tanrılarından biridir ve mitolojide büyücü benzeri bir şeytan olarak tasvir edilmiştir.

 

Tawaraya Sōtatsu tarafından Fūjin-raijin-zu, Raijin solda ve Fūjin sağda gösterilir.  (Ortak Alan)

 

Bunlar, Mortal Kombat projesinin esinlendiği büyük mitolojinin önemli örneklerinden sadece birkaçı. Gerçekte Mortal Kombat hikayesi çok daha karmaşıktır ve daha detaylı incelenmelidir.

 

Mortal Kombat'ın karakterleri: Armageddon.  (Adil kullanım)

 

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS

 

Çeviri   : Bayram ALACATLI

Haberin etiketleri:

Mortal Kombat, Mitoloji, Köken


Haber okunma sayısı: 1383

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

30-milyar-dolarlik-sir

30 milyar dolarlık sır

12 Ekim 2018 Cuma 09:14
lady-godivanin-ciplak-gercegi

Lady Godiva'nın çıplak gerçeği

25 Eylül 2018 Salı 14:24
seytanin-incili-codex-gigas

Şeytanın incili Codex Gigas

07 Eylül 2018 Cuma 18:37
eski-tarot-sembolizmini-kesfetmek

Eski Tarot sembolizmini keşfetmek

06 Eylül 2018 Perşembe 23:20
uzayli-gizemini-cozecek-9-kanit

Uzaylı gizemini çözecek 9 kanıt

01 Eylül 2018 Cumartesi 22:44
antik-misirin-14-gizemi

Antik Mısır'ın 14 gizemi

14 Ağustos 2018 Salı 18:23

ÜLKE GÜNDEMİ

Van Valisi kimin malını kime satıyor?

Yazılı bir açıklama yapan HDP Genel Merkezi "Van’da kayyum işlevi gören Vali’nin yaptıklarına

Edebimden, saygımdan sustum

CHP'nin eski Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun AKP İzmir İl

Parlamentoda kavga eden olmayacağız

Erzincan'da basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ensarioğlu, "Parlamentoda kavga

9 öğrenci için 70 kişi çalışıyor

İktidarın seçim yatırımına dönüştürdüğü ‘her kente üniversite’ projesindeki çöküş sürüyor.

Peki şimdi kim bu 'o çocukları'

ABD'li rahip Andrew Brunson serbest bırakılması, akıllara Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak

'Ver mehteri' diyen sunucunun zor anları

Yandaşlık da sınır tanımayan A haber sunucusu Erkan Tan ofsayta düştü

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • 30 milyar dolarlık sır

    Thomas Beale’nin 1820’de emanete bıraktığı şifreli 3 mektubun, 30.000.000 dolarlık bir

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL