28 Mart 2020 Cumartesi

Firavun Ramses adına pasaport çıkartıldı

firavun-ramses-adina-pasaport-cikartildi

Ramesses II, genellikle eski Mısır'ın en büyük firavunu olarak adlandırılır. 60 yılı aşkın bir süre hüküm sürdü ve hayatı boyunca çok başarılı oldu. Onun başarıları, ondan önce gelen veya başarılı olan firavunlarla kıyaslanmadı. Ölümünden sonra bile, Ramesses II eşsiz bir Firavun olarak anılmaya devam etti. Ramesses II öldükten 3000 yıl sonra, seyahat için kendisine pasaport verilen tek mumya oldu.
04 Kasım 2018 Pazar 18:26

 Ramesses II kimdir?

II. Ramses, (d. M.Ö. 1302 – ö. M.Ö. 1213). Eski Mısır'da, 19. Hanedan firavunlarından biridir.

 

14 yaşındayken babası I. Seti Ramses'i veliahtı olarak seçmiştir. 20'li yaşlarının başında tahta geçen Ramses Mısır'ı M.Ö. 1279'dan M.Ö. 1213'e kadar yönetmiştir. 99 yaşına kadar yaşadığı söylenmektedir ancak 90 ya da 92 yaşında öldüğü tahmin edilmektedir. II. Ramses'in Yahudilerin Mısır'dan İsrail'e göç etmelerine sebep olduğu düşünülmektedir. Kadeş savaşında ise tanrı Amon'un onu ilahi bir güç ile Hititlerin 43.500 kişilik ordusuna karşı başarı kazandığı söylenir.

 Hayatı II. Ramses 19. hanedanın 3. firavunudur. I. Seti ve Kraliçe Tuya'nin ikinci oğludur. Ramses'in en çok tanınan ve hatırlanan eşi Kraliçe Nefertari olmuştur. Nefertari dışında Büyük Kral Eşi ünvanına sahip olan diğer eşler sırasıyla İsetnofret; anneleri Nefertari ve İsetnofret'in yerine geçen Ramses'in kızları Bintanath, Meritamen; Nebettawy, Henutmire, Maathorneferure ve ismi bilinmeyen Hitit prensesidir.

 

II. Ramses'in 20 kız ve 20 oğlu olduğu düşünlmektedir. Ancak Ramses Krallık Çocukları olarak bilinen bir kurum kurmuştur ve burada 110'a yakın çocuğu olduğu tahmin edilmektedir. Bu çocuklar arasında, evlendiği iki kızı Bintanath ve Meritamen, kralın ilk oğlu Amun-her-khepeshef, ikinci oğlu Kha-em-waset, Sethkaneth ve kraldan sonra onun yerine geçen 13. oğlu Merenptah bulunmaktadır.

 

Ramses krallığının ikinci yılı sırasında Mısır'ın Akdeniz kıyılarına saldıran Shardana deniz korsanlarını başarıyla bozguna uğratmıştır. Shardana korsanlarının Türkiye'nin güney Ege kıyılarında bulunan İonya Krallığı'ndan geldikleri düşünülmektedir. Ramses daha sonra bu korsanları Kadeş Savaşı sırasında ordusunda paralı asker olarak kullanmıştır.

 

Ramses'in hayatında Kadeş Savaşı gibi birçok önemli olayla beraber yaptığı şehir ve tapınaklarda çok önemli bir yer tutmaktadır. Kurduğu Per-Ramses şehri ülkenin yeni başkenti olmuştur. Yaptığı en önemli tapınak ise Kraliçe Nefertari'ye adadığı Ebu Simbel'deki dağın içine oyulmuş büyük tapınaktır

 

Uzun hükümranlığının yanı sıra, Ramesses II de yaşamı boyunca çeşitli başarılar için dikkate değer. Mesela, Mısır'daki düşmanlara karşı, Anadolu'daki Hititler ve Mısır'ın güneyindeki Nubiler de dahil olmak üzere başarılı bir şekilde kampanya yürüttü. Ayrıca, Ramesses II bu güne kadar ayakta kalan çok sayıda olağanüstü anıt inşa etti. Bunların en tanınmışları arasında Abu Simbel ve Ramesseum vardır .

 

Luxor tapınağında bir Ramses II Colossus bir çekim. ( Ortak Alan )

 

Mumya taşıma

New Kingdom firavunun birçoğu gibi, Ramesses II de Krallar Vadisi'nde, Nil'in batı yakasında, Thebes'in karşısınada bulunan KV7 olarak adlandırılan ara bir mezara gömüldü. Daha sonra, firavunun mumyası, Mısırlı rahipler tarafından Deir el-Bahri'nin mumya önbelleğine nakledildi. Bu mezarda 1881'de keşvedildi

 

Ramesses II'nin mumyası 1885'te Kahire'deki Mısır Müzesi'ne yerleştirildi. 1974'te, müze için çalışan Mısırlı bilimciler, firavunun mumyasının endişe verici bir oranda kötüleştiğini fark edince gerekli incelemelerin yapılması için Fransa'ya gönderilmesine karar verildi. Ama ortada bir sorun vardı. Mısır yasalarına göre, ölü bireylerin bile ülkeden ayrılmalarına izin verilmeden önce uygun belgelere sahip olmaları gerekiyordu. Ayrıca bu belgelerle firavunun ülkeye güvenli bir şekilde geri dönmesi için yasal koruma garantisi verilmeside gerekiyordu. Mısır bu garantiyi, Fransa'nın mumyaya el koyabileceği düşüncesi ile istemişti.

 

Sol: Firavun Ramesses II'nin kalıbını gösteren mavi fayans parçası. Mürekkeple yazılmış. 19. Hanedanı. Kurna'dan (Qurna, Qurnah), Mısır'dan. Londra Arkeoloji Petrie Müzesi, Londra. (Osama Şakir Muhammed Amin FRCP (Glasg) / CC BY SA 4.0 ) Sağda: Mısır Pasaportu Kapağı. ( Ortak Alan )

 

Firavun bir pasaport alır

Mumyanın daha fazla deforme olmasını göze alamayan Mısır hükümeti, Ramesses II'nin yurt dışına çıkabilmesi için pasaport vermek zorunda kalmıştı  Yüz fotoğrafının yanı sıra, Ramesses II'nin eşgalide pasaporta pasaporta yazılmış ve merhum olarak gösterilmişti,1976'da Mısır'dan yola çıkartılan Ramses II'nin mumyası Fransa'nın Paris-Le Bourget Havalimanı'nda bir krala yakışır şekilde askeri törenle karşılandı

 

Pasaportlu tek mumya bir alay konusu. Ramses II ( Public Domain ) bir Mısır Pasaportu Biyografisi örneğidir. ( Ortak Alan )

 

Mumya daha sonra incelenen Paris Etnoloji Müzesi'ne nakledildi. Araştırmacılar, Ramses II'nin ölmeden önce mantar enfekisiyonuna maruz kaldığını, ama enfeksiyonun fazla ilermeden uygun bir tedaviyle ilerlemenin engellendiğini tespit ettiler. Tedavi ile ilerlemesi engellenen mantar enfeksiyonunun, Firavun öldükten sonra tekrar ortaya çıktığı ve mumyayı çürütmeye başladığı o

 

Ramesses II'nin mumya rengindeki bir resim. (Wolfman12405 / CC BY SA 4.0 )

 

Tedaviden sonra, mumya üzerinde daha fazla inceleme yapıldı. Firavunun yaklaşık 1.7 metre (5 fit 7 inç) uzunluğunda, cldi beyaz ve kızıl saçları olduğu tespit edildi. 

 

Mumya üzerinde yapılan geniş araştırmalar, Ramses II'nin hastalıklarının sadece mantar enfek mantar enfeksiyonu ile sınırlı olmadığınıda ortaya çıkardı. Örneğin, artrit ve bir diş apsesi geçirmiş, omurga eklemleri uzun süreli bir iltihabı olan ankilozan spondilit de maruz kalmıştı.   

 

Mumya analizleri tamamlandıktan sonra Mısır'a  iade edildi ve Kahire Müzesi'ne konuldu.

 

Mumya, Ramses II. ( Ortak Alan )

Haberin etiketleri:

remses II, pasaport, mumya, fransa, kahire, müze


Haber okunma sayısı: 658

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

perudaki-lanetli-piramitler

Peru'daki lanetli piramitler

22 Ocak 2020 Çarşamba 14:55
antik-tarihte-ileri-teknoloji

Antik tarihte ileri teknoloji

19 Ocak 2020 Pazar 20:15
kara-olumun-felaket-getiren-fetihleri

Kara Ölümün Felaket getiren fetihleri

04 Ocak 2020 Cumartesi 19:57
hic-bulunmamis-10-muhtesem-hazine

Hiç bulunmamış 10 muhteşem hazine

28 Aralık 2019 Cumartesi 20:36
lanetli-ekmek-olayi-nedir

Lanetli ekmek olayı nedir?

25 Aralık 2019 Çarşamba 19:58

ÜLKE GÜNDEMİ

Kılıçdaroğlu'ndan olası 3 KOVİD-19 senaryosu

Kılıçdaroğlu’nun partilere gönderdiği raporda yer alan kötümser senaryoya göre 6 milyon kişi işsiz

Hükümet 1 yıldır salgın tehdidini biliyordu

Hükümetin elinde 1 yıl önce hazırlanmış “Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı” bulunuyor. Buna

İki günde ABD'den İstanbul’a yaklaşık 500 yolcunun geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, Covid-19 vakalarının son iki günde ikiye katlandığı New

Milyonların hayatını tehlikeye attılar

Açık Radyo'da Önce Sağlık programına bağlanan bir sağlık çalışanı umreden dönenlerle ilgili bir skandalı

Koronavirüs definlerinde önlemler üst düzeyde

İBB, koronavirüs ölümlerinin personel ve halk sağlığını riske atmaması için titiz gerekli önlemleri aldı.

Koltuğu boş bırak sosyal mesafeni koru

İBB; raylı sistem, metrobüs ve otobüslerde güvenli mesafenin korunması için hazırladığı çıkartma ve

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL