20 Nisan 2019 Cumartesi

FBI 4000 yıllık mumyanın DNA'sı buldu

fbi-4000-yillik-mumyanin-dnasi-buldu

Bir asırdan fazla bir süre önce, Amerikalı bir arkeolog, eski bir Mısır nekropolünde kayanın 30 metre altına gömülmüş gizli bir mezar buldu. Mezarın içinde ki tabut ise o güne kadar bulunmuş olan tabutların en muhteşemiydi. Tabutun üstüne ise mumyalanmış bir kafa yerleştirilmişti.
05 Nisan 2018 Perşembe 22:52

 Mısır'da oldukça iyi şekilde gizlenmiş olan bu mezardan çıkan mumyalanmış kesik kafanın kime ait olduğu ise tamamen bir sır gibiydi. Arkeologların yıllarca süren araştırmasından bir sonuç alınamayınca, konunun çözümü için FBI suç soruşturma birimine başvurdular.

 

Tomb 10A olarak adlandırılan mezar, 1915 yılında, Harvard Üniversitesi / Boston Güzel Sanatlar Müzesi seferinin lideri olan Amerikan Egyptologist George Andrew Reisner tarafından, Minya'nın Nile vadisi şehri yakınlarındaki Deir el-Bersha nekropolünde bulundu

 

Mezar odasında bulunan, altın ve takılar antik çağda bastırılmıştı, Mezarda bulunan altın ve takıların dışında, birkaç ince boyalı sedir ahşap tabut, bir kanopi sandığı, kanopi kavanozları, 100'den fazla ahşap model tekne, kadın ve erkek modelleri vardı. En ünlüleri kavanozlara yerleştirilmiş olan 'Bersha alayı' olarak bilinen yaşamsal organlardı. Üç kızdan ve bir rahipten oluşan ahşap modeller ise Mısır'da bulunan en iyi ahşap modeller arasında yer almaktadır.  

Arkeologların  muteşem buluntuların arasında, bir köşeye fırlatılmış başsız bir mumya bulunmaları mezarı daha gizemli bir hale getirmişti. Arkelogları şaşkına çeviren bu görüntü, daha önce açılmış olan mezar odalarında rastlanmamıştı.

 

Mezarda bulunan başsız vücudun neden bir köşeye atıldığı ve tabutun üzerinde bulunan mumyalanmış kesik kafanın ise, kafasız mumyaya mı, yoksa başka birine mi ait olduğu tam bir muamma idi. Bu konu Mısırbilimcilerin çözmeye kararlı olduğu, 4000 yıllık bir gizemdi.

 

Tomb 10A'da bulunan Bersha Alayı.  Kredi: Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

 

Tomb 10A'da bulunan model tekne (SA by SA 3.0)

 

Bersha Tabutu

Tomb 10A adı verilen mezarda bulunan Bersha tabutu bugüne kadar bulunan en iyi Orta Krallık tabutudur ve panel resminin bir başyapıtı olarak kabul edilir. Güzel Sanatlar Müzesi , tabutun iç kısmındaki resimlerin “kalın, canlı renklerle boyanmış” detaylı bir şekilde detaylandığını belirtiyor. Sanatçının özenli fırça darbeleri ve gölgelendirme kullanımı, Mısır sanatında nadiren görülmesine rağmen gerçekçilik konusu harika bir şekilde işlenmişti ”

 

Müze, “Odak noktası, yaşamın öbür dünyası ile yaşam dünyası arasında geçebileceği, karmaşık bir şekilde dekore edilmiş sahte bir kapıdır” diye ekliyor. “Minik, el yazısı hiyerogliflerin düzgün sütunlarında, ölüleri korumak ve onlara öbür dünyaya giden yolda rehberlik etmek için tasarlanmış bir mezar ritüeli ve büyü koleksiyonu olan Coffin Metinleri vardır. Bu metinler mezarda bulunan tabutun iç kısmına büyük bir özenle işlenmişti ”

 

Dış Bersha tabutun ön yan paneli, MÖ 2010–1961. Kredi: Güzel Sanatlar Müzesi, Boston

 

Türbeyi Kim Yaptı?

Tabutlar üzerindeki yazıtlar, mezarın 11. Hanedanlığın ya da MÖ 12. yüzyılın başlarında eski Mısırlı "Hare nome'un Büyük Cephesi" (Yukarı Mısır'ın 15. nome'u) Cehennesht'e ait olduğunu ortaya koymuştur. ) ve asıl mezarın içine gömülmüş olan Djehutynakht ve eşi de Djehutynakht olarak adlandırılmıştır.

  

Tomb 10A'da bulunan Cehdynakht'ın tahta bir modeli (CC, SA 3.0)

 

Severed Kafanın Gizemi

Bilim adamları mumyalanmış kalıntıların Djehutynakht'in kendisine mi yoksa karısına mı ait olduğunu bir yüzyıldan fazladır tartışıyor

 

“Gizemi mumyalı kafa derinleştirmişti.Mumyalanmış kafa incelenince çene ve yanak kemiğinin olmadığı ortaya çıktı. Bu kemiklerin kafa mumyalanırken mi çıkartıldığı, yoksa bir hastalık nedeniyle ameliyatla mı alındığı anlaşılamadı   

 

Live Science  ölen kişinin yemek yiyip içmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için kemiklerin ameliyatla çıkartılmış olabileceğini ileri sürdü

 

Boston Müzesi personeli, Bay ya da Bayan Djehutynakht'ın sergilenmek üzere olup olmadığını öğrenmek için belirlendi.

 

Kesilen, mumyalanmış kafa Tomb 10A (SA 3.0 tarafından CC) bulundu

 

Gizemi Çözmek İçin FBI Adımları

The New York Times gizemin çözülmesine yardımcı olması için FBI birimine bir çağrıda bulundu.Amaç bu güne kadar çözülmemiş olan genetik materyalin çözüme kavuşması ve 4.000 yıllık mumyanın DNA'sının çıkartılmasıydı. Mumya asırlardır DNA bozucu bir ortamda bulunduğu için daha önce yapılan bütün denemelerde DNA sonucu başarısız olmuştu.

 

2009 yılında, bilim adamları bir molar dişin çekirdeğini delmiş ve 105mg diş tozu çıkarmışlardır. Ancak,bilim adamları yıllar boyunca çalışmalarına rağmen diş tozundan DNA elde edememişlerdi. Daha önce 130.000 yıllık bir mağara taşıyıcısından genetik materyal çıkarmayı başarmış olan FBI'da görevli Dr. Odile Loreille diş tozundaki mevcut DNA'yı kendi tasarladığı sıvı bir karışımla çözmeyi başarmıştı.

 

Ve başarı !

 

Dr. Loreille, New York Times'a yaptığı açıklamada, “Dürüstçe söylemek gerekirse DNA'nın çözülmesini beklemiyordum Çünkü eski Mısır kalıntılarından DNA elde edilmesinin mümkün olmadığı inancı taşıyordum”. 

 

Dr. Loreille bu açıklamasından kısa bir süre sonra, Genes dergisi Dr. Loreille ve meslektaşlarının, kafatasından DNA'yı elde ettiklerini açıkladı

 

Gizem çözüldü

Verilerini ve numunedeki kromozom oranını analiz eden bilgisayar yazılımı DNA'nın biyolojik bir erkekten geldiğini ortaya çıkardı. Baş karısına değil vali Djehutynakht'a aitti 

 

FBI, yalnızca 4.000 yıllık bir gizemi çözmekle kalmadı, aynı zamanda, DNA'nın eski mumyalardan çıkarılabileceğini ve gelecekteki birçok araştırmanında bu temel üzerinde yürüyeceğini kanıtlamıştı

 

Kaynak:ANCİENT-ORİGİNS

Çeviri: Bayram ALACATLI

 

Haberin etiketleri:

mısır, mumya, mumyalı kafa, FBI


Haber okunma sayısı: 1574

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

3200-yillik-top-oyununda-futbol-izleri

3.200 Yıllık top oyununda futbol izleri

11 Nisan 2019 Perşembe 20:55
sirri-cozulemeyen-10-antik-bulus

Sırrı çözülemeyen 10 antik buluş

06 Ocak 2019 Pazar 20:08
ruhlarin-sesi-duyulur-mu

Ruhların sesi duyulur mu?

05 Ocak 2019 Cumartesi 20:13
bilinmeyen-en-korkunc-kehanetler

Bilinmeyen en korkunç kehanetler

04 Ocak 2019 Cuma 23:14

ÜLKE GÜNDEMİ

Güvenlik birimine dev yetki

Darbe girişiminin ardından “Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi”ni oluşturan Cumhurbaşkanı

AKP’li vekil partisini eleştirdi

AKP Manisa milletvekili Selçuk Özdağ "Usülsüz ihale yapan, devlet malına ganimet malı gibi çullanan, siyaseti

AKP'nin 'kavurma'sına Sayıştay neşteri

Sayıştay, AKP’li Arnavutköy Belediyesi’nin 2 ton kavurma yedirerek 10 bin kişi gezdirdiğini iddia ettiği

Tepki çeken 'çay-simit' hesabına açıklama geldi

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin günde 3 öğün

Kaftancıoğlu'ndan NTV'ye sert tepki

NTV'ye tepki gösteren Canan Kaftancıoğlu, 'Canlı yayınında hakkımızda yalan ve iftiralarla iğrenç bir

Nihal Olçok, AKP'nin FETÖ ilişkilerini ortalığa saçtı

15 Temmuz darbe girişiminde eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah'ı kaybeden Nihal Olçok, AKP Genel Başkan

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL