08 Ağustos 2020 Cumartesi

Bilimin açıklayamadığı inanılmaz yapıtlar

bilimin-aciklayamadigi-inanilmaz-yapitlar

Dünyada bilimin açıklayamadığı iddia edilen, gizemini koruyan birçok olay bulunuyor. Hangisi doğru hangisi yalan bilinmez,ama olay doğruda olsa, yalanda olsa tarihi araştırmalara ömürlerini adayan arkeologlar bu iddiaların peşini bırakmıyor
18 Ekim 2019 Cuma 19:54

Tarih gizemli olaylar ve gizemli yapılarla dolu. Arkeologlar yüzyıllardır bu olayları çözmek ve gizemli yapıların gizemini ortaya çıkarmak için çalışıyorlar. Ama sonuç onların istediği gibi olmuyor.

 

Puma Punku ve Tiahuanaco: Olabildiğince İnanılmaz

En sevdiğimiz antik şehirlerden biriyle başlıyoruz. Tiahuanaco ve Puma Punku. Modern Paz’ın yaklaşık 45 km batısında yer alan güzel Andes Dağları’nda, antik Puma Punku şehrinin gizemli kalıntıları bulunmaktadır. Antik dönem insanları tarafından taşınan megalitik taşlar, gezegendeki en büyükler arasında yer alır ve bazıları 100 metre uzunluğundadır. Arkeologlara göre büyük taşlar, 60 milden fazla taş ocaklarından elde edildi. Tiahuanaco, muhtemelen pek çok insanın duymadığı en büyük Amerikan uygarlığıdır. Tiahuanaco’nun insanlığın tüm ırklarını, uzamış kafataslarını, türbanlı insanları, geniş burnu olanları, ince burunlu insanlarla, kalın dudaklı insanlarla, ince dudaklı insanlarla, ve bazı heykellerin özellikle sıra dışı olduğunu ve farklı olduğunu söyler. Ana akademisyenler, Puma Punku’da bulunan blokların ilkel taş aletlerle elle oluşturulduğuna inanırlar. Ancak bazı araştırmacılar, karmaşık taş işçiliğine, gelişmiş hassas teknolojinin kullanıldığına dair kanıt olarak işaret ediyorlar. 

Ollantaytambo: Eski Megalitik Mühendisler

Güney Peru’da, Cuzco kentinin yaklaşık 45 km kuzeybatısında yer alan antik kent, Ollantaytambo antik kentinin kalıntılarını barındırmaktadır. Deniz seviyesinden 2,792 metre yükseklikte yer alan Ollantaytambo, bir zamanlar Kutsal Vadi olarak adlandırılan İnka halkının bulunduğu bir alanda ve bir zamanlar bir tapınak ve bir kale olarak hizmet veren bu mimarlık harikası bir bölgede yer almaktadır. İnka İmparatoru Pachacuti tarafından inşa ettirilmiştir. Günümüzde arkeologlar, Ollantaytambo’nun çok eski bir şehrin kalıntılarına inşa edildiğine ve bu şehrin kökenlerinden emin olmadığına inanıyorlar. Ollantaytambo bir mühendislik ve mimarlık harikası, bir kale ve karmaşık bir şehirdir ve bu antik sitenin inşası ile ilgili olarak tarih boyunca birçok soru ortaya çıkmıştır. Bugün, en çok sorulan sorulardan biri, muhtemelen inşaatta kullanılan inanılmaz boyuttaki taş blokları ile ilgilidir.


Bu aşırı büyüklükteki kayalardan bazıları, bir düzlemde yer alan bu monolitlerden altısı olan Ollantaytambo’nun en yüksek seviyelerinde bulunur. Araştırmacılara göre, başka bir dağdan nehrin karşısına getirildiler.


Nazca Çizgileri: Tanrıların çizimleri mi?

Nazca Çizgilerinin tam amacı nedir? Bu karmaşık şekiller bir çeşit antik plan mıydı? Bazılarının düşündüğü gibi eski pistler miydi? Ya da eski bir sanat olan, bir zamanlar bölgeye yerleşmiş uzun bir kayıp medeniyet tarafından geride mi bırakılmışlardı? Gerçek şu ki bilmiyoruz. Neden Nazca? Nasıl inşa edilmişler? Hangi amaçla?


Arkeologlara göre, bu esrarengiz çizimler Nazca halkı tarafından yaratılmış, 1 ve 8’inci yüzyıllar arasında bölgede gelişmiştir.


Çizgiler çöl yüzeyini oluşturan kırmızımsı demir oksit çakıl taşlarının dikkatli bir şekilde uzaklaştırılmasıyla oluşturuldu. Nazca’nın bazı bölümleri, bir gizem olan, son derece hassas üçgenler gibi inanılmaz tasarımlara sahiptir. Üçgenlerin bazıları, inanılmaz bir güçle en azından 30 inçlik bir zemine doğru bastırılmış bir şey tarafından yapılmış gibi görünüyorlar, şimdi eski Nazca insanları bunu yapabilir mi? Çölün içine altı mil boyunca uzanan “mükemmel” bir üçgeni nasıl çizdiler?


Dünyanın en eski tapınağı: Göbekli Tepe

Deniz seviyesinden 2500 metre yukarıda bulunan ve Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir dağ sırtı üstünde saklanan Şanlıurfa ilçesinin yaklaşık 15 km kuzeydoğusunda bulunan Göbekli Tepe’nin Neolitik kutsal alanı bulunmaktadır. Neolitik yerleşimin keşfi 1993 yılında Göbekli Tepe’yi keşfeden ve büyük bir dikdörtgen şekilli taşı ortaya çıkarmak için tozu fırlattığını düşünen Savak Yıldız adlı bir çoban tarafından yapılmıştır. Pek çok araştırmacı, bu eski tapınağın yaklaşık 12.000 yaşında olduğuna inanıyor ve Mezopotamya’nın Bereketli Hilalin’den yaklaşık 7000 yıl daha yaşlı, uzun zaman uygarlığın beşiği olarak müjdelediler. 19 metrelik, mükemmel heykel sütunlarını nasıl yapıldı, ve bunu gerçekleştirecek araçların ne olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunamadı mı?


Antikythera Mekanizması: Eski Bir Bilgisayar

Gezegenimizde keşfedilen en inanılmaz eski cihazlardan biri olarak kabul edilir. Antikythera mekanizması, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara göre, eski Yunan ustalığının bir ürünüdür ve günümüze kadar hiçbir şey bulunamamış olan Antikythera mekanizmasına kıyasla daha iyi bir enstrüman yoktur ve daha iyisi, bunun hakkında kaydedilmiş metinler yoktur. Cihaz, bir fırtına sonucunda 1900’lü yıllarda bir grup dalgıç tarafından tesadüfen keşfedildi.

Peloponnese ve Girit arasında Antikythera adasına ulaştılar ve dalış yaparken,M.Ö. 65 yıllarında batırılmış bir Roma gemisinin kalıntılarını keşfettiler. Enkazın içinde, bu gizemli aygıt keşfedildi. Antikythera mekanizması temel olarak ahşap ve bronzdan yapılmıştır. Boyutları 31.5 cm uzunluğunda, 19 santimetre genişliğinde ve 10 cm kalınlığındadır. Araştırmacılar, dişliler sisteminin şu anda neredeyse tamamen yok olan bir tahta kutu ile korunduğuna inanıyor. Cihazın, biri gizemli mekanizmanın dış kısmının çoğunu kaplayan astronomik yazıtlarla, biri arkada, biri arkada olmak üzere iki kapısı vardı.

Sacsayhuaman: Eski bir Alien kalesi mi?

 

Bu antik site, Puma Punku veya Tiahuanaco gibi diğer antik alanlara göre büyüklük olarak karşılaştırılmıştır. Sacsayhuaman’ın antik kalesinin, İnkaların kendisinden önce gelen sırlara sahip olduğuna inanılır, gizem ve sihirle dolu eski bir sitedir ve cevaplayabileceğimizden daha fazla soru sunar.


İlginçtir ki, bu eski megalitik kompleks, en azından bin yıl öncesine dayanır, bu da onu gezegendeki en eski antik yapılardan biri haline getirir. Puma Punku’da gördüğümüz gibi, Sacsayhuaman’ın eski inşaatçılarının dev taş blokları, onları inşa etmek istedikleri yere taşıma ve bu büyük blokları yığma, kesme ve eklemleme teknolojisine sahip olduklarını görürüz. Bazı durumlarda neredeyse yıkılmaz yapılar, bu gerçekten çok etkileyici.

 

Keops Piramidi: Dünyadaki en gizemli yapı

 

Keops Piramiti, Gize’de antik Memfis mezar kentinde bulunan üç piramitten en eski ve geniş olanıdır. Milattan önce yaklaşık 2.560 yılında ,20 yıl üzerinde dönemi içeren bir zamanda inşa edildi.Piramit’in Mısır’ın dördüncü hanedanı firavun Khufu’ya bir mezar olarak inşa edildiğine inanılır. Bugün Mısır’ın başkenti Kahire’nin bir parçasıdır. Dünyanın yedi harikasından günümüze kadar ulaşabilen tek eserdir.

 

Piramitler, yedi harikanın en yaşlısı. Üstelik sapasağlam ayakta kalan tek harika bu, düşünürseniz biraz ironik. Ayrıca insanların en çok karıştırdığı harika da bu; listenin tepesinde sadece antik Giza şehrinde bulunan Keops piramidi var, diğer iki büyük piramit değil. Bu durumda “Mısır Piramitleri” şeklinde kullanılan genel geçer tabir doğru olmuyor.

 

Taşların 145 metre (yıllar içinde 10 metresi törpülenmiş) üst üste nasıl taşındığı hâlâ bir sır, en mantıklı iddia çamurdan yapılmış ve yükselen bir rampa kullanıldığı, en sevdiğimiz iddia ise uzaylıların yardım ettiği. Herodot’un yazdığına göre bu rampanın inşası da 10 yıl sürmüş. Uzaylılar, eserlerinin turistler yaslanıp fotoğraf çektirsin diye kullanıldığını görüyorlar mıdır acaba? Keops Piramidi, 1300’e kadar dünyanın en yüksek yapısıymış. Eğimi 51 dereceymiş, kenar uzunluğu 229 metreymiş ve geometrik hata oranı %0,1’den bile azmış.

 

Büyük Piramit de denen Keops Piramidi, milattan önce 2800 yıllarına doğru hüküm süren Mısır’ın 4. Sülale devri hükümdarlarından Keops’un mezarıdır. İkinci büyük piramit, Keops’un kardeşi olan ve O öldükten sonra firavun olan Kefren’e aittir. Küçük piramit ise milattan önce 2500’lü yıllarda hüküm süren Mikerinos’a aittir. Mısır piramitleri yeryüzündeki anıt-kabirlerin en eskileri ve en büyükleridir. Bunların en haşmetlisi olan Keops Piramidi dış görünüşü ile de “Dünyanın Birinci Harikası” olma niteliğine hak kazanmıştır.

 

Piri Reis Haritası: Daha eski haritaların oluşturduğu eski bir harita

 

Eski insanlık geçmişinden keşfedilen çok sayıda şey olsa da, tarihimiz hakkında bildiğimiz her şeyi tam anlamıyla sorgulayan bazı keşifler var. Bu, 1929 yılında İstanbul’daki Topkapı Sarayı’nın restorasyonu sırasında bulunan Antik Piri Reis haritası. Bu tartışmalı (antik) harita, Amerikan Kıtası’nın coğrafyasını, hava fotoğrafçılığının yardımı ile bir araya getirilmiş gibi görünen bir hassasiyetle ayrıntılı olarak anlatmaktadır. Ancak, harita, Dünya’da uçan araçlar olmadığı ve insanlığın teknolojisinin çok sınırlı olduğu bir zamanda yapıldı. Piri Reis tarafından çizilen harita, aslında 1513 ve 1528 tarihli 210 ada haritasıyla oluşan Bahriye denilen deniz navigasyon koleksiyonunun bir parçasıdır.


Gunung Padang: Yeryüzündeki “en eski” piramitten daha mı yaşlı?

 

Gunung Padang, kesinlikle gezegenin yüzeyinde yapılan en tartışmalı keşiflerden biridir. Raporlara göre, yaklaşık 20.000 yıl önce Endonezya’da yükselen, tarih hakkında bildiğimiz her şeye meydan okuyan kayıp bir uygarlığa, bilinmeyen bir tarihe ve nefes kesici bir yapıya bakıyoruz. Hilman, sitenin (Gunung Padang) 20 bin yıl önce inşa edilmiş dev bir medeniyetin kalıntılarını barındırdığı için büyük bir kültürel ve tarihi öneme sahip olduğuna inanmaktadır. Geçmişteki birçok keşif gibi, Gunung Padang da birçok ana akım bilgin tarafından bir aldatmaca olarak nitelendirildi.


Baalbek’in Megalitleri: Devasa gizem

 

Lübnan’ın doğusundaki Beyrut kentinin 86 kilometre kuzeydoğusunda, Suriye sınırına yakın olan Beqa vadisinde, onu incelemeye gelen araştırmacıların en büyük gizemlerinden biri olarak kalan devasa bir megalitik platform kalıntıları bulunmaktadır. Efsaneler çok kutsal bir yer olduğunu söylüyor. Tapınak harap bir höyüğün üzerine inşa edilmiştir, bu yüzden Yunan ve Roma dönemlerinden önce bile, bu görkemli yer kutsal kabul edilmiştir.


Ana akım arkeolojisi, sitenin kesin yaşına geldiğinde farklı bakış açılarına sahiptir. Geleneksel arkeologlara göre, tanrı Baal’a adanmış bir Fenike tapınağıydı, Heliopolis (Güneş Şehri) adlı bir Yunan kentiydi ve İmparator Augustus zamanından beri bir Roma kolonisiydi. Gerçek şu ki, kesin yaş bir gizem olarak kalıyor, ama bazı araştırmacılar bu eski megalitik alanı en az 12.000 yaşında olarak görüyorlar ama muhtemelen 20.000 yaşın üzerinde olabilir. Bu megalitlerin en ilgi çekenleri arasında Trilithon : 22 metre uzunluğunda, 4.5 m yüksekliğinde ve 3.5 m genişliğindeki üç devasa blok. Ağırlıkları bir ile iki bin ton arasında değişir. Bu üç büyük megalit, her biri 10 metre uzunluğunda ve 4 yüksekliği ölçen ve 300 ton üzerinde tartılan altı blok granit bir sıra üzerine yerleştirilmiştir. Bazı araştırmacılar, bu megalitlerin her zaman “temel taşlar” olmadıklarını, çünkü her zaman taşların en üstte yer alması gerektiği ve bütün yapıyı tersine çevrilmiş bir yapı haline getiriyormuş gibi göründükleri sanılmaktadır.

 

Eski Padmanabhaswamy Tapınağı

 

22 milyon dolarlık değerli altın ve mücevherlerle birlikte, dünyanın kayıtlı tarihinde her türlü ibadet yeri ve en varlıklı kurum unvanına sahip olan görkemli, eski bir tapınaktır.

 

Altın kaplamalı dış görünümü, gerçek şanının yalnızca küçük bir bölümünü göstermektedir.

 

Hindistan, Kerala’daki Thiruvananthapuram’da bulunan bu antik tapınakta sadece 5 adet açılmış ve araştırılan 8 yeraltı kasası bulunuyor.

 

Tapınağa, M.Ö.500- M.S. 300 Aralığındaki edebiyat Sangam Dönemi’nde (sadece kaydedilmiş) birkaç kez bahsedilmiştir. Tapınak, Vaishnavism’de 108 ana Divya Desamsından (“Holy Abodes”) birisidir ve Divya Prabandha’da yüceltilir.

 

Tuhaf bir şekilde, tapınağın kurulduğu zamandan bahseden tek bir tarihi kayıt yok.

 

Sangam Tamil edebiyatı ve şiirinin bir çok mevcut parçası ve hatta Nammalwar gibi 9. Yüzyıl şair-azizlerinin daha sonraki eserleri tapınağın ve hatta kentin saf altın duvarlarına sahip olduğu yönünde. Bazı yerlerde hem tapınağın hem de şehrin genelinin altından yapıldığı gibi tapınağın Cennet’te kutsandığından bahsedilir.

 

Fakat tapınağın en etkileyici ve gizemli özelliği, iki büyük kobranın korunduğu gizli bir odadır. Efsaneler, kapıyı açmaya cesaret eden herkesin felaket sonuçlarla karşılayacağını söylüyor. Bu gizemli kapı, Oda B olarak anılır.

 

Bugüne kadat 6 odası açılmıştır. Elmas, mücevher, altın kaplar, silahlar, altın putlar, altın filler , yaklaşık 500 kilogram ağırlığındaki elmas kolyeyle birlikte yaklaşık 22 milyar dolar değerinde altın bulunmuştur.

 

Birçok kişi gizemli odalarda barındırılan şeylerin maddi zenginliklerin ötesine geçtiğini savunuyor. Tapınak binalarının içinde ve etrafında muhtemelen kutsal ve güçlü ‘GARUDA MANTRAS”tan söz edilirken, gizemli Oda-B’yi herhangi bir “sıradan insan” açma girişiminde bulunursa, kıyamet senaryoları muhtemelen VEDIC astrologlarına göre Hindistan’ı hatta dünyayı etkileyecektir.

 

2014’te gerçekleşen bir envanter uyarınca, tapınağın kasası A, 2.000 kilo altın madeni paraları içeriyordu ve bu da M.Ö. 200’e kadar uzanıyordu.

 

Tapınağın B kasasına, sadece ‘GARUDA MANTRA’ adını duyurma bilgisine aşina yüksek düzeyde bir ‘SADHUS’ tarafından girilebileceği söylenir. Kapı hiç kimse tarafından açılmıyor ve şu anda dünyanın en kutsal ve güçlü “SIDDHAPURSHAS” a sahip olduğu biliniyor.

 

B Odası’nın ötesinde başka gizli bir iç hazne yattığına inanılıyor.

 

Gizli kasanın ötesinde, tarihsel hesaplar, gizemin gerçekten var olduğu sağlam altından yapılmış kalın duvarlardan inşa edilmiş ve dünyanın tarihinde keşfedilmemiş en büyük hazineyi ihtiva eden bir başka odanın var olduğu ileri sürülmektedir.

 

Ayrıca, Travancore başlıklı bir kitabın içeriğine bakarsak; Emily Gilchriest Hatch tarafından yazılan “Travancore” kitabın içeriğine bakılacak olunursa, gizemli kasayı açmayı deneyenlerin felaketle karşılaşmalarını görebiliriz. Bir grup 1931’de kasalara girmeye çalıştı. Sonuç: Hayatları boyunca kaçmak zorunda kalmışlardı, çünkü kobralarla musallatlanan bir yer keşfettiler.

 

Bugün Sri Padmanabhaswamy tapınağı, bazıları ağır silahlarla donatılmış metal dedektörleri, güvenlik kameraları ve iki yüzü aşkın muhafız tarafından korunan dünyanın en korunaklı yerlerinden biridir.

 

Babilin asma bahçeleri

 

MÖ 7. yüzyılda Babil kralı Nebukadnezar tarafından yaptırılmıştır. Babil’in çorak Mezopotamya çölünün ortasında, ağaçlar, akan sular ve egzotik bitkilerin bulunduğu çok katlı bir bahçedir. Coğrafyacı Strabo’nun 1. yüzyıldaki tanımına göre;

 

“Bahçeler birbiri üzerinde yükselen büyük direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu. Büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat Nehri’nden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya yukarı çıkarılıyordu.Söylentiye göre Nebukadnezar bu yapıyı sıla hasreti çeken karısı Semiramis için yaptırmıştır. Semiramis Medes kralının kızıdır. Söylentiye göre Mezopotamya’nın düz ve sıcak ortamı onu bunalıma itmiş, kral da karısının hasretini sona erdirmek için yapay dağların olduğu, suların aktığı yemyeşil bir bahçe yaptırmıştır.

 

Babil’in Asma Bahçeleri’nin günümüze gelen kesin izleri yoktur. Fakat, bölgede araştırma yapan arkeologlar, Babil’deki sarayın kuzeydoğusunda görünüşü garip olan temel ve tonozlar buldular. Bunların Babil’in Asma Bahçelerine ait olup olmadığını düşünülmektedir. Babil’in Asma Bahçeleri, klasik yazarlar tarafından ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Günümüzde bu tanımlara göre çizilen resimler bulunmaktadır. Sanılanın aksine efsanevi bahçeler bir yerlere asılı değil, sadece sütunlarla desteklenen taraçalar üzerine kurulmuştur.

 

Zeus heykeli 

 

Zeus Heykeli M.Ö. 450 yıllarında, adına olimpiyat oyunları düzenlenen Tanrıların kralı Zeus için, Olimpiyatlar’a ismini veren Olimpia’da yapılmıştır. Zeus Heykeli, bir tahta iskelet üzerine altın, fildişi ve metal parçalar yerleştirilerek Pantenon’un içinde yapılmıştır. Heykelin oturduğu taban 6,5 m genişliğinde ve 2 m yüksekliğinde, heykelin kendisi ise 12 m yüksekliğindeydi. Büyük bir yangın sonucunda yok olmuştur.

 

Rodos Heykeli

 

Rodos Heykeli, Güneş Tanrısı Helios’un tunçtan yapılma dev heykeliydi ve Rodos limanının ağzında bulunuyordu; Ama çoğu kez sanıldığı gibi heykelin bacakları arasından gemiler geçmiyordu. Heykel yaklaşık 32 m yüksekliğindeydi ve milattan önce 304’teki başarısız Rodos kuşatmasından kalma tunç gereç ve silahların eritilmesiyle yapılmıştı. Rodos Heykeli, milattan önce 280’den 255’e kadar, gemicilere karayı gösteren bir işaret görevi gördü ve daha sonra adayı sarsan bir deprem sonucu yıkıldı.

 

Rodosluların Rodos limanının girişine diktikleri bu heykel söylenenlere göre o kadar büyüktü ki, ayaklarının biri limanın bir girişine, diğeriyse diğer girişine basıyordu. Böylece limana girmek isteyen gemiler bu ayakların altından geçiyordu. Tanrı Zeus’u temsil eden bu bronz heykelin boyu, 30 metreyi buluyordu. 224 yılında bir depremle yıkıldığı sanılan heykelin elindeki meşaleyi yakmak için ayaklarının içinden başlayan bir merdivenle yukarı kadar çıkılabiliyordu.

 

Rodos’un ilk sakinleri olan Dor’lar, Argos’tan gelen denizci bir kavimdi ve güneş ilahı olan Helios’a taparlardı. Dor’lar Rodos’ta en parlak devrini milattan önce 3. yüzyılda yaşayan bir medeniyet kurdular. Mısır ve Fenike’nin ürünlerini alıp satarak zengin oldular. Adayı kültür-sanat merkezi, güzel konuşma ve felsefe okulu haline getirdiler.

 

Dor’lar, Makedonya Kralı Demetrios’la yaptıkları bir savaşı kazandıktan sonra, zafer anıtı olarak ve ilahları Helios’a şükran borçlarını ödemek için, Rodos limanının girişine büyük bir Helios heykeli yaptılar. Milattan önce 281-280 yılında yapılan 32 metre yüksekliğindeki bu tunç heykel, elinde bir meşale tutuyordu. Bu haliyle New York limanındaki Hürriyet Heykeli’ni andırıyordu.

 

6. İskenderiye Feneri:

 

 

Tehlikeli kıyı şeridi boyunca gemicileri yönlendirmek amacı ile Mısır’ın İskenderiye kenti kıyısındaki Faros (Pharos) adasında yapılmıştır. Proje Büyük İskender’in komutanları Ptolemy Soter zamanında MÖ 290 yılları sonunda başlamış, ölümünden sonra oğlunun hükümdarlığı zamanında bitirilmiştir. Şehrin batı limanında bulunan fener yaklaşık 166 m yüksekliğindedir. Sadece harikaların değil bugüne kadar yapılmış fenerlerin de en yükseğidir. Gemicilik için güvenli bir ortam sağlamak isteyen Yunanlı tüccar Sostratus tarafından finanse edilmiştir. Fener’in en gizemli yanı, gündüzleri bile güneş ışığını denize yansıtmak amacı ile tasarlanmış cilalı bronz aynalarıydı. Geceleri ise aynaların önünde ateşler yakılıyor, böylece aynanın yansıttığı ışık gece yaklaşık 50 km mesafeden görülebiliyordu. Yapı, bir dizi depreme kadar bozulmadan kaldı. Fakat depremler ve doğal şartlar sonunda çöktü. Üst kısmı 955 yılında bir deprem ve fırtınada kopan fenerin gövde kısmı da 1302’de başka bir depremde çöktü. En sonunda 1480 yılında Memlük Sultanı Kait-bay tarafından fenerin olduğu yere yapılan bir kalede malzemeleri kullanılmak üzere tamamen yıkıldı. Fakat Dünya’nın Yedinci Harikası olmayı başarmıştır.

 

Halikarnas Mozolesi:

 

 

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausollos için karısı ve kız kardeşi tarafından yaptırılmış bir mezardır. Bodrum civarında yapılmış ve yapımı MÖ 350 yılında tamamlanmış. Tabanın üstünde kenarları heykellerle süslenmiş basamaklı bir podyum bulunuyordu. Süslü su mermerinden yapılmış lahit ve mezar odası, podyumun üstünde bulunuyordu ve İyonya tarzı kolonlarla çevrilmişti. Sıra sütunlar, yine heykellerle süslenmiş bir piramit çatıyı destekliyordu. Dört tane savaş atıyla çekilen bir savaş arabası heykeli ise piramidin tavanını donatıyordu. Halikarnas Mozolesi’nin toplam yüksekliği 45 m. idi ve 4 tarafındaki 4 heykelin her birini ayrı bir heykeltıraş yapmıştı. Bu heykeller, tanrıların değil de insanlar ve hayvanların heykelleri olmasından dolayı tarihte özel birer yer tutarlar. 16. yüzyıl boyunca Halikarnas Mozolesi iyi bir durumda korundu. 15. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında St. John şövalyeleri bölgeye geldiler ve bugün Bodrum Kalesi olarak geçen büyük bir kale yaptılar. Bu kalenin yapımında Halikarnas Mozolesi’nin nerdeyse bütün taşları kullanıldı.

Haberin etiketleri:

arkeoloji


Haber okunma sayısı: 337

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

antik-dunyanin-7-harikasi-gercek-mi

Antik dünyanın 7 harikası gerçek mi?

03 Ağustos 2020 Pazartesi 17:11
amazonlar-gercek-miydi

Amazonlar gerçek miydi?

12 Temmuz 2020 Pazar 20:15
polonyada-urkuten-kesif

Polonya'da ürküten keşif

27 Haziran 2020 Cumartesi 18:37
en-eski-ve-en-buyuk-maya-aniti-kesfedildi

En eski ve en büyük Maya anıtı keşfedildi

08 Haziran 2020 Pazartesi 09:26

ÜLKE GÜNDEMİ

Birinci basamak pandemi sürecinin dışına atıldı!

Birinci Basamak’ta COVID-19 Pandemisine İlişkin Durum Araştırması'nın sonuçlarını açıklayan TTB "Birinci

Ormanda piknik yapılmasına izin verilmeyecek

İçişleri Bakanlığınca, 81 il valiliğine "Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması" konulu genelge

Tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti

HDP Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan döviz kurundaki yükselişle ilgili yaptığı açıklamada,

Pandemi bayram alışkanlıklarını değiştirdi!

Türk halkının pandemi döneminde bayramı nasıl idrak ettiğini ve bulaş riskini azaltan önlemlere uyup

İstanbul'un ithalattaki payı yüzde 58

İstanbul’da, Haziran’da ihracat, yıllık yüzde 12,9, aylık yüzde 33,4 arttı. İthalattaki artış ise

Doğru bir tercih için bunlara dikkat edin

YKS’yi başarıyla geride bırakan öğrenciler, şimdi yeni bir dönemecin eşiğinde bulunuyor. Tercih döneminin

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL