17 Aralık 2018 Pazartesi

10 Antik seri katille tanışın

10-antik-seri-katille-tanisin

Birisini seri katil yapan şey nedir? Psikologlar ve kriminologlar bazı insanların onlarca yıldır soğuk-kanlı bir şekilde seri cinayetler işlemelerine neden olan şeyleri doğru bir şekilde tanımlamak için çalışıyor olsalar da, bu sorunun cevabının çok karmaşık ve ürkütücü olabileceğini de unutmamak gerekiyor. olabileceğinden korkuyoruz bakışta. Psikopati nedenleri biraz gizemli kalır.
13 Kasım 2017 Pazartesi 09:38

  Seri katil, anormal kişisel bozukluklar sonucu, 30 günden daha uzun bir zaman diliminde ve arada bekleme dönemleri de olacak şekilde 3 veya daha fazla insanı öldüren kişidir. Genellikle, öldürme sebebi seksüel içerikli bir nedene dayanmaktadır. Kurbanlar sıklıkla aynı kurguda öldürülmekte ve benzer özellikleri taşıyabilmektedirler (örneğin mesleki, görünüş, cinsiyet veya yaş grubu gibi).

 

19. 20. ve 21. yüzyılda yaşamış olan seri katillerin kimlikleri uzun süre tesbit edilmediği için, cinayet işlemeyi sürdürmüş, sonunda yakalanarak hakettikleri cezaları bulmuşlardı.

 

Şimdi sizler için derlemesini yaptığımız 10 seri katil eski çağlara ait. Ve bu seri katillerin kimlikleri ise herkes tarafından biliyordu. 

Ama başlamadan önce, bir yan nota da dikkatinizi çekmekte fayda var. Sözde seri katiller olarak bilinenlerden bazıları işkence altında suçlarını itiraf etmişlerdi. Dolayısıyla onları suçlayan tarihsel raporların doğruluğu konusuda tartışmaya açık 

 

Yunan mitolojisinin popüler kültüründe ilk seri katille tanışırız. "Sedyeci" olarak da bilinen Procrustes, Atina'nın meşhur yollarından geçmekte olan yolcuları iyilik olsun diye evine davet eder, onlara misafirperverlik gösterisinde bulunurdu.Davet edeceği misafirleri özellikle yorgun yabancılardan seçer, dinlenmeleri ve karınlarını doyurmaları için davet ederdi  

 

 Procrustes'un evinde özel olarak hazırlanmış demir bir yatağı vardı. Evine davet ettiği misafirleri dinlenmeleri için bu yatağa yatırırdı. Misafir yatağa göre kısa ise onu önce bayıltır sonra vücudunu çekiçleyerek uzatmaya ve yatak boyuna sığdırmaya çalışırdı. 

Eğer kurbanın boyu yataktan uzun ise, onu bayıltır yatağın ölçüsüne göre bacaklarını keserek, yatak ölçülerine getirirdi. 

 

Yatağın boyu her iki durumda da mağdurlar için ölüm demekti.

 

19. yüzyıl Alman hiciv dergisinden (Procrusean Bed 'Caricature) modern bir temsili (Kamusal Alan)

 

Neyse ki, Procrustes daha sonradan Crete Minotaur'unu da öldürecek olan daha genç ve daha güçlü Theseus tarafından kendi yöntemiyle yok edildi. 

 

Theseus Prokrustes ile savaşıyor.  Attic kırmızı-figürlü kylix'in etrafında, ca.  M.Ö. 440-430.  Vulci'den geldiğini söyledi.

 

Liu Pengli

 

Tarihçiler Procrustes'in  tarihte yaşamış bir figür olup olmadığı konusunda tartışırken, Jidong Prensi olarak da bilinen Liu Pengli şüphesiz tarihte kaydedilen ilk seri katil. M.Ö.yaşamış olan Liu Pengli Han prensi olduğu için istediğini öldürme yetkisine sahip olduğunu sanıyordu. 

 

Pengli, yirmi yıldan fazla bir sürede köleleri ve kanundan saklanmakta olan genç erkekleri öldürerek bulunduğu bölgeye adeta kan banyosu yaptırdı 

 

Sima Qian'ın "Büyük Tarihçi Kayıtları" adlı eserinde kaydettiği gibi, toplumun saygın kişilerinide hedef almış, yaklaşık yüz zengin kişiyi öldürerek, onların mülklerinede sahip oldu Zengin. Kurbanlarından birinin oğlu  Liu Pengli'nin kanlı hobisini imparatora bildirerek cezalandırılmasını ister. Ancak imparator, mahkemenin ölüm önerisine itaat etmek yerine akrabasını bağışlamış, ancak unvanını elinden alıp krallıktan uzaklaştırmıştır.

 

Sima Qian ( Herkese Açık Alan )


Anuradhapura Anula


Asya tarihinin en büyük misandrists biri olarak bilinen Kraliçe Anula M.Ö. 42 ila 47 yılları arasında hüküm sürdü ve Sri Lanka tarihinin en zalim ve en güçlü kraliçesi olarak tanındı.Kralın gizli aşk işlerini, zehirle sona erdiriyor, saray halkından kıskandıklarını ve korktuklarını çeşitli vesilelerle odasına davet edip öldürüyordu.


Kraliçe Anula'nın işlediği cinayetler bunlarla sınırlı değildi, öz oğlunu ve dört kocasını, tahta tek başına oturmak için zehirleyerek öldürmüştü. Ama şansı yaver gitmedi. Korku ve ölüm dolu saltanatı halkın isyanı ile son buldu. Diri diri yakılarak cezalandırıldı.


Gaul Locustası

1.900 yıl önce Roma'da yaşıyan Locusta, "Batı tarihinde ilk kadın seri katil" unvanını taşıyordu., Yaratıcı, soğukkanlı ve son derece akıllı olan Locusta, insanları kalp krizi geçirterek öldürecek özel kimyasallar hazırlayan.usta bir botanikçiydi. Bunuda eğlenmek için yapıyordu.


Roma İmparatorları Claudius ve Britannicus'a düzenlenen suikastlarda da parmağı olduğu iddia edilsede bu kanıtlanamadı. Locusta deli ve sapık olarak nitelendirilen Roma İmparatoru Nero'nun en sevdiği insanlardan biriydi Neron  Locusta'nın hazırladığı zehirlerin gücünü çocuklar üzerinde test ederek onlarce çocuğun ölümüne neden oldu


Nero'nun ölümünden sonra, Locusta onun halefi Galba tarafından idam edildi.


Zu Shenatir

 

Zu Shenatir, MS 5. yüzyılda  Himyarite Krallığı'nın (Yemen)  Aden şehrinde  yaşayan çok zengin ve sözü geçen birisiydi. .  

 

Zu Shenatir, genç erkekleri yiyecek ve para vaadiyle evine çeken sadist ve çocuk tacizcisi bir seri katil olarak şöhret kazanmıştı; Evine gelenleri çeşitli vaatlerle çırıçıplak soyar, sonra, uçurumun kenerında bulunan saray yavrusu evinin penceresinden onları aşağı atardı.

 

"Uçuruma attıklarımın çığlıklar bana müzik gibi geliyor" Öldürmek istediği bir kurbanı ondan daha güçlü çıkınca, sonu kurbanlsarı gibi oldu. Uçuruma yuvarlanırken, çığlıklar atıyordu

 

Alice Kyteler

Ortaçağ Avrupa'sında 300.000'den fazla "cadının" işkence gördüğü, yakıldığı veya asıldığı tahmin edilmektedir. İşkence gören, yakılan veya asılan kadınların çoğu zavallı, zihinsel hastalıktan muzdarip ve tamamen masumdu. Ancak onların  zavallı, zihinsel hastalıktan muzdarip ve tamamen masum olmaları Alice Kyteler için kesinlikle geçerli bir neden değildi. Bu nedenle çevresindeki sevmediği ve kıskandığı onlarca kadını "Cadı" diye ihbar ederek ölmelerine neden olmuş. Hatta bu kadınların yakılması için altlarına yığılan odunlarıda kendisi yakmıştı.

 

Bir Norman soyundan olan ve dört kocası bulunan Kyteler,dört büyü ve  iftira ederek ölümlere neden olmaktan dolayi 1324'te İngiliz Isles'teki ilk modern cadı davasında kovuşturmaya uğradı. Ama tutuklanmadan önce yurt dışına kaçarak izini kaybettirdi. 

 

Ancak hizmetçisi onunla aynı şansa sahip değildi. Birisi Alice Kyteler'in suçlarının kefaretini ödemek zorunda kaldığı için tutuklandı, Acımasızca işkence gördü ve Alice Kyteler'in evinin önünde  yakılarak öldürüldü.

 

The Magic Circle - John William Waterhouse 1886

 

Gilles de Rais

Gilles de Rais, Britanya'dan, Anjou ve Poitou'dan, Fransa ordusunda lider olan şövalye ve efendi ünvanlı Joan of Arc'tir.Ancak Fransız asilzadesini, tüm zamanların en kötü seri katillerinden biri haline getiren karanlık bir yüzü vardı. 1432'den 1440'a kadar 140 çocuğa işkence yaparak tecavüz ettiğini ve onları susturmak içinde öldürdüğünü itiraf etti.Ona cinayetler sırasında yardım ettiği ileri sürülen en yakın adamlarıyla beraber 26 Ekim 1440'da asıldı

.

Peter Stumpp

16. yüzyıl Avrupa'sı kurtadam histerisine tutulmuştu.  "Bedburg'un Kurtadamı" olarak da bilinen Peter Stumpp olayları ve onun anlattıkları, diğer kurtadam hikayelerini gölgede bırakacak nitelikteydi.

 

Stumpp, Köln yakınlarındaki Epprath köyünde yaşayan zengin bir çiftçidir.  Kendi çocuğuda dahil olmak üzere on dört çocuğu öldürüp yiyen, hatta "Oğlumun beynini çıkartıp yuttum" diyen bir caniydi.oğlu

 

 Peter Stumpp sadece işlediği cinayetlerle değil iki gebe kadınla ve kendi öz kızıyla cinsel ilişkide bulunmakla suçlandı

.

Stumpp işlediği suçları büyük bir gururla anlatırken, Şeytan'ın ona "açgözlü, güçlü ve yırtıcı bir kurda dönüşmesi" için şeytanın ona sihirli bir kemer verdiğini iddia etti. Kurtadam formuda iken, keçi eti, kuzu ve koyun eti yanı sıra erkek, kadın ve çocuk etleri yediğinide ileri sürdü. Demir parmaklıklı kafes içinde duruşması yapılan Stumpp'a sehirli kemerini takarak kurtadama dönüşmesi istensede, bunu başaramadı  

 

Stumpp'un 31 Ekim 1589'da Stumpp'uni kızının ve metresinin idam edilmesi, tarihin en acımasız seri katilin sonu oldu.. Benzer davranışlara karşı bir uyarı olması için,  işkence tekerleğinin üzerine bir kurt figürü dikerek onun üzerine Peter Stumpp'un kopmuş başını yerleştirdiler.


Bu ahşap işkence tekerleğinin, Ortaçağ Almanyası'nda tasarlandığı tahmin ediliyor. Hangi tarihte yapıldığı ise bilinmiyor, ancak 1589'da Koldaki Peter Stumpp'un (Public Domain) yürütülmesini tasvir ediyor.


Peter Niers

16 Eylül 1581'de Nuremberg'ten birkaç kilometre uzakta bulunan Neumarkt'ta tutuklanan Peter Niers Alman seri katil ve yamyamdı. Aynı zamanda, olağanüstü bir kara sihirbaz olduğuna, bircok doğaüstü yeteneklere ve tek başına tüm köyleri terörize ettiğine inanılıyordu. 


İşkence altında suç ortaklarıyla beraber yaptıkları itiraflar sonunda  hamile kadınlarıında çıkartılan 24 fetüste dahil olmak üzere  544 cinayet işledikleri ortaya çıktı.;Hamile kadınların karınlarını keserek çıkarttıkları fetüs kalıntılarını sihirde ve yamyamlık eylemleri için kullanılanmışlardı


Kötü suçların cezalandırılması için Almanya'da tekerleğin daha fazla kullanılması

 

Christman Genipperteinga

Christman Genipperteinga eski tarihin kaydettiği en ölümcül seri katil olarak kabul edilmiş korkunç canavardı, 16. yüzyılın en tehlikeli canisi. suçlarıyla gurur duyuyordu, Yakalandığı zaman evinde yapılan aramalarda,964 kişiyi nasıl öldürdüğünü detaylarıyla anlattığı günlükleri ortaya çıktı. Cinayetleri üstünlük hissi ile işlediğini ve kurban sayısının binin üzerine çıkması halinde daha çok mutlu olacağınıda günlüklerine not olarak düşmüştü


17 Haziran 1581'de fren tekerleğinde işkence edilerek öldürülmesine karar verildi. İşkence sırasında ölmesini  önlemek  için kalbini ve vücudunu güçlendirecek içecekler ile ilaçlar kullanılmış, tren tekerleğinde 9 gün süre ile işkence görmesi ve korkunç acılar çekerek ölmesi sağlanmıştı.

Çeviri:
 Bayram ALACATLI

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS

 

Haberin etiketleri:

seri katiller


Haber okunma sayısı: 1005

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ufolar-gercekten-var-mi

UFO’lar gerçekten var mı?

15 Aralık 2018 Cumartesi 18:35
100-yildir-cozulemeyen-cinayet

100 Yıldır çözülemeyen cinayet

11 Aralık 2018 Salı 09:32
ruhlarla-iletisim-mumkun-mu

Ruhlarla iletişim mümkün mü?

08 Aralık 2018 Cumartesi 19:32
reptilian-irki-gercek-mi

Reptilian ırkı gerçek mi?

08 Aralık 2018 Cumartesi 19:04
ilahi-dinlerde-cinler

İlahi dinlerde cinler

06 Aralık 2018 Perşembe 19:27
gelecegi-gormek-gercekten-mumkun-mu

Geleceği görmek gerçekten mümkün mü?

01 Aralık 2018 Cumartesi 11:37

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP’de 2 il için aday telaşı

MHP ile ittifak görüşmeleri nedeniyle Muğla ve Aydın’da aday belirleme çalışmalarını yavaşlatan AKP’yi,

Balkan ülkelerinde ki Türkleri bir birine düşürdünüz

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında parti gurubu adına konuşan CHP milletvekili Yüksel Özkan, AKP'nin

Eski Bakan Meclis'i karıştırdı

2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında tren kazaları ile ilgili eleştirilere cevap vermek için söz alan

Varlık fonu borçlanma fonuna döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, PTT’nin Hazine’ye ait hisselerin Varlık Fonuna devrinin, Fonun

Türkiye, Çin'in asimilasyon politikalarına sessiz

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Dünyanın neresinde olursa olsun, bütün soydaşlarımızın

İçeride de provokasyon söz konusu olabilir

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, siyasi çözümün olmadığı Suriye denkleminin Türkiye'ye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL