19 Şubat 2020 Çarşamba

Yeşil semayeyi kurtarma planı

yesil-semayeyi-kurtarma-plani

AKP’nin yeni vergi teklifi, İslami holdingleri, mağdur ettikleri binlerce yurttaşın açtığı davalardan kurtarıyor. Alacaklı yurttaşlara AKP’nin önde gelen isimlerinin yöneticiliğini yaptığı şirketlerden hisse verilerek davalar düşürülecek.
26 Ekim 2019 Cumartesi 10:42

 AKP milletvekillerinin yeni vergi teklifi ile yurttaşların vergi yükü daha da artarken “yeşil sermaye” olarak bilinen ve yurtdışındaki Türkiye vatandaşlarından yüksek getiri vaat ederek para toplayan şirketlerle ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Bu şirketler daha önce yasadışı yollardan topladıkları vatandaşların parasının üzerine ‘yasayla’ konacak” dedi.

 

TBMM Başkanlığı tarafından görüşülmek üzere komisyonlara sevk edilen Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı KHK’de Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, sürpriz bir düzenleme içeriyor. Teklifte yer alan bir madde ile, “yeşil sermaye” olarak isimlendirilen ve faizsiz model vurgusu ile paralarını aldıkları binlerce yurttaşı mağdur eden şirketler ceza davalarından kurtarılıyor.

 

ALACAK HİSSEYE DÖNÜŞÜYOR

 

Teklife göre bu şirketlerden, 31 Aralık 2014 tarihine kadar ortak sayısı nedeniyle hisseleri halka arz edilmiş sayılan ve bu payları borsada işlem görenlerin satışını yaptıkları her türlü ekonomik araç pay sayılacak. Böylelikle bu şirketlerden alacaklı olanlar da hissedar sayılacak.

 

Bu düzenlemeyle söz konusu şirketlerden, alacaklı olan mağdur vatandaşların “geçerli bir ortaklık ilişkisi bulunmadığı veya primli pay satışı yapıldığını” ileri sürerek “sebepsiz zenginleşme, haksız fiil, sözleşme öncesi görüşmelere aykırılık veya sözleşmeye aykırılık” gerekçesiyle açtığı menfi tespit, tazminat veya alacak davalarında karar verilmesine yer olmadığına dair karar verilecek. Son günlerde yurttaşlar lehine sonuçlanmayla başlayan bu davaların düşmesiyle şirketler yüksek ödemeler yapmaktan kurtulacak.

 

‘HAKLAR KORUNACAK’ İDDİASI

 

AKP iktidarlarında üst düzey görevler üstlenen isimlerin de geçmişte yöneticiliğini yaptığı bu şirketlerle ilgili yapılacak düzenlemenin, davalarla şirket sermayesinin iadesinin yaşanmasına karşı tüm ortakların hakkını eşit şekilde korumayı amaçladığı iddia edildi. Gerekçede, 2005 yılında TBMM’de kurulan araştırma komisyonu raporunda yer alan, “Faaliyeti devam eden, kaynak sıkıntısı olmayan, kanuni yükümlülüklerini yerine getiren holdinglerin istihdama, ticari hayata, ekonomiye katkıları da dikkate alınmalıdır” önerisi de anımsatıldı.

 

YASAYLA EL KOYMA

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, BirGün’e yaptığı açıklamada, çok sayıda sorun çözüm beklerken AKP’nin, geçmişte yurttaşların kutsal din duygularını sömürerek milyonlarca lira toplayıp on binlerce vatandaşı mağdur eden “yeşil sermayeyi” kurtarmaya uğraştığını söyledi.

 

Mağdur yurttaşların bir kısmının mahkemelere giderek açtıkları davaları kazandıklarını anımsatan Altay, şunları söyledi: “Hakkını mahkemede arayan ve mahkemelerin de hakkını teslim ettiği binlerce vatandaşın bu şirketlere karşı kazandığı ya da kazanmak üzere olduğu davalarda mahkemelerden herhangi bir karar vermemesi isteniyor. Yani vatandaşa ‘Sen ödediğin parayı alamazsın, sana bu şirketlerin hissesini vereceğiz’ deniliyor. Hisse için konulan para da geri istenemeyeceği için bu şirketler daha önce yasadışı yollardan topladıkları vatandaşların parasının üzerine ‘yasayla’ konmuş olacaklar. Yeşil sermayenin mağdur ettiği vatandaşlar şimdi bir de AKP eliyle mağdur edilecek. Düzenleme Anayasa’ya aykırı. Hiçbir merci, mahkemelere önündeki bir konuda ‘şu şekilde karar vereceksin’ diyemez.”

 

BİRGÜN Gazetesi

Haberin etiketleri:

AKP, karar, engin, altay, CHP, khk, kanun, ceza, araç, birgün, din


Haber okunma sayısı: 445

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyanetde-tasarruf-yok

Diyanet'de tasarruf yok

15 Şubat 2020 Cumartesi 08:54
en-pahali-elektrik-turkiyede

En pahalı elektrik Türkiye’de

13 Şubat 2020 Perşembe 18:23
elektrik-kazigi-boyle-atiliyormus

Elektrik kazığı böyle atılıyormuş

13 Şubat 2020 Perşembe 10:42
hyt-zammini-da-adalete-bagladilar

HYT zammını da adalete bağladılar

10 Şubat 2020 Pazartesi 09:34
ibbden-toplu-tasimaya-zam

İBB'den toplu taşımaya zam

07 Şubat 2020 Cuma 19:45
tuikin-verileri-guvenilir-degil

TUİK'in verileri güvenilir değil

07 Şubat 2020 Cuma 17:29

ÜLKE GÜNDEMİ

Üye ol, sınavı kazan

Türk Büro-Sen yönetimi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 5 Nisan’da yapılacak “görevde yükselme ve unvan

MHP'den Doğu Perinçek'e sert tepki

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Bahçeli hakkındaki açıklamaları nedeniyle Vatan Partisi Genel Başkanı

Şehir hastaneleri sağlığa zarar

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, şehir

Bütün cami ihaleleri de yandaşa

Diyanet’in 2016 yılındaki Amerika Diyanet Merkezinin açılış etkinliklerinin organizasyonu için üç milyon TL

Tasarruf Saray'a değil halka

Kadın il müftü yardımcıları ve baş vaizlerle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen öğle yemeğinde

Gül'ün açıklamaları kendini bağlar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Beştepe'deki Kabine Toplantısı sonrasında İdlib'de yaşanan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL