14 Kasım 2019 Perşembe

Yandaşlar 200 milyar dolar kaçırdı

yandaslar-200-milyar-dolar-kacirdi

İYİ Parti, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tartışmalı enflasyon rakamlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşıdı.
11 Ekim 2019 Cuma 10:08

 İYİ Parti'nin araştırma önergesi için söz hakkı alan CHP'nin maliyeci Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda AKP iktidarına yakın iş adamlarının 200 milyar doları yurtdışına kaçırdığını söyledi. Kuşoğlu rakamın büyüklüğünü, "100 milyar dolar ile Türkiye bu ekonomik krizi atlatır' diyerek gözler önüne serdi. 

 

Araştırma önergesi için söz hakkı alan CHP Ankara Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "İYİ PARTİ grup önerisi, TÜİK rakamlarının gerçeği yansıtmadığı kanısının oluştuğu hakkında. Değerli arkadaşlar, bu basit bir konu değil. Gerçekten de TÜİK rakamlarının inandırıcı olmaması devletin güvenilirliğiyle ilgili bir konu çünkü sadece TÜİK'le ilgili değil, BDDK rakamlarıyla ilgili olarak da benzeri sorunlar var, Maliye Bakanlığının ya da Merkez Bankasının açıkladığı rakamlarla ilgili olarak da benzeri sorunlar var. Yani, konu, basit olarak, bir kurumun değil, devletin güvenirliğiyle ilgili bir konu, devlet kurumlarının güvenirliğiyle ilgili bir konu ve ekonominin güven verip vermemesiyle ilgili, Türkiye ekonomisinin güven verip vermemesiyle ilgili bir konu; basite alınacak bir konu değil.

 

Güven konusuyla ilgili olarak tabii ki iktidar milletvekillerimiz "Gerçek değildir." diyecek ama gerçek olup olmamasından ziyade, böyle bir algının olması bile büyük bir sorundur; algının böyle olması, böyle yerleşmiş olması bile büyük bir sorundur. 

Değerli arkadaşlarım, 1 milyar dolarınız olsa şu anda Türkiye'de yatırım yapar mısınız? Şöyle yaparsınız: Belki yarısını yurt dışına çıkarırsınız, yurt dışında tutarsınız; geri kalanıyla belki yatırım yaparsınız ama tümüyle yapmazsınız. Şu anda da Türkiye'ye, Türkiye ekonomisine güven duyulmadığı için; hukuka, adalete, devlet kurumlarına güven olmadığı için Türkiye'de yatırım yok; yabancılar Türkiye'ye yatırım yapmıyor, doğrudan yatırımlarda önemli ölçüde azalma var. Doğrudan yatırımlar önemli ölçüde gayrimenkul yatırımlarından oluşuyor, vatandaşlık almak için yaptıkları yatırımlardan oluşuyor. Gerçek yatırımcı gelmiyor Türkiye'ye. Türk yatırımcılar da son yıllarda -rakamlar yok ortada ama gerçek rakamları bilebilsek- şu anda Türkiye'den daha fazla yurt dışına yatırım yapıyor; şu anda Bulgaristan'a, İngiltere'ye, Portekiz'e, Yunanistan'a, Mısır'a, Romanya'ya, Polonya'ya daha fazla yatırım var Türkiye'den. Neden? Türkiye'ye güven yok, ekonomiye güven yok, devlet kurumlarına güven yok. Böyle bir anormallik var. Ve tahmin edilen bir rakam var -bu tahmini bir rakam, ne kadar doğrudur bilmiyorum- 200 milyar doların; Türklere ait, Türk yatırımcılara ait bu dönemde kazanılmış paranın, 200 milyar doların yurt dışına kaçırıldığı söyleniyor. Değerli arkadaşlar, Türkiye'nin 100 milyar doları olsa bu krizi atlatır. Bakın, 200 milyar doların yurt dışına çıkarıldığından bahsediyorum, bahsediliyor; çok önemli bir rakam. Bu dönemde kazanılan bir paradan bahsediyorum.

 

Bu iktidara yakın iş adamlarınca kazanılan paradan bahsediyorum. Onlar bile güvenmeyip yurt dışına götürdüğüne göre, yatırım yaptığına göre, Türkiye'ye yatırım yapmadığına göre gerçekten bir sorun vardır. Bu sorunun da üzerinde durulup giderilmesi lazım. Gerçek anlamda bir sorun var. Türkiye'ye yurt dışından yatırım gelmiyor, Türkiye'ye yurt dışından borç vermek istemiyorlar, verdiklerinde de çok yüksek faizden borç veriyorlar çünkü Türkiye'nin güven endeksi çok yüksek. Böyle bir sıkıntı var. Bunun devamı mümkün değil; adaleti, hukuku sağlamamız lazım, devlet kurumlarının güvenilir olması lazım, verdikleri rakamların inandırıcı olması lazım. BDDK'ye göre sorunlu krediler 4 civarında. Daha geçen, altı ay önce 31 Mart itibarıyla torba kanun görüşmelerinde 400 milyar liranın üzerinde sorunlu kredi olduğunu ilgili arkadaşımız açıklamıştı, biz bunu böyle biliyoruz ama bunu çok daha düşük açıklıyorlar. Şu anda en az 600 milyar lira sorunlu kredi var.

 

Dolayısıyla bu konuyu basite almamak lazım, sadece TÜİK'le ilgili bir konu olarak almamak lazım. TÜİK'le ilgili yönleri de var. TÜİK'in yöntemiyle ilgili değil, uygulamalarıyla ilgili sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Onların da giderilmesi lazım ama genel olarak kamu kurumları, devlet ve ekonomi maalesef güven vermiyor. Bunun bir an önce giderilmesi lazım. Dolayısıyla İYİ PARTİ'nin önerisinin dikkate alınması lazım diyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum. dedi

Haberin etiketleri:

CHP, Bülent Kuşoğlu, İYİ Parti


Haber okunma sayısı: 159

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sarayda-limitsiz-israf

Saray'da limitsiz israf

12 Kasım 2019 Salı 09:56
imf-turkiyeden-borc-istedi-mi

IMF Türkiye'den borç istedi mi?

07 Kasım 2019 Perşembe 16:00
fiyatlar-yukseliyor-ama-enflasyon-dusuyor

Fiyatlar yükseliyor, ama enflasyon düşüyor

04 Kasım 2019 Pazartesi 17:22
bilanco-dudak-ucuklatiyor

Bilanço dudak uçuklatıyor

04 Kasım 2019 Pazartesi 09:26
vatandas-borc-bataginda

Vatandaş borç batağında

31 Ekim 2019 Perşembe 14:20
yesil-semayeyi-kurtarma-plani

Yeşil semayeyi kurtarma planı

26 Ekim 2019 Cumartesi 10:42

ÜLKE GÜNDEMİ

Minik ortaktan kanun teklifi

BBP Ankara Milletvekili Mustafa Destici, imza sahibi olduğu 'Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına

Süleyman soylu ruh sağlığımızı bozuyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanlığı

Diyanet'ten kamu spotu savunması

Adıyaman’da "Peygamberimiz ve Aile" konulu konferans veren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, aile içi iletişimde

Milli Eğitim Müdürünü çıldırtan resim

Bartın’da TOKİ Orta Okulu’nu ziyarete giden İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandarlıoğlu,

Boğaz yönetmeliği boğazlarında kalır!

BirGün’ü ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saray’ın yetki gaspı girişimine tepki göstererek,

Milletin vergisi işte böyle harcanıyor

CHP'li Tahsin Tarhan, Türkiyenin en borçlu belediyesi Kocaeli Belediyesi'nin harcamalarını belgeleriyle

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Saray'da limitsiz israf

    Saray'da uluslararası toplantılar için yapılacak harcamalara geniş kapsamlı kural muafiyeti

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL