17 Şubat 2020 Pazartesi

Vatandaşa doğalgaz kazığı

vatandasa-dogalgaz-kazigi

Vatandaş doğalgaz faturası şoku ile karşı karşıya. Faturalar en az yüzde 50 zamlanırken 100 metrekarelik evlerin doğalgaz faturası 650-750 liraya yükseldi. Elektrik ve doğalgaz fatularındaki yüksek tutarlar Hazine ve Maliye Bakanı’na da soruldu.
28 Ocak 2020 Salı 08:53

 Enflasyon yüzde 11.84 olarak açıklansa da doğalgaz faturaları herkesi şaşkına çevirdi. Ocak ayı içinde gelen doğalgaz faturalarının en az yüzde 50 daha fazla olduğu görüldü. Birçok semtte en düşük fatura 600 liranın üzerine çıkarken yükselen faturaların havaların soğuması ile izah etmenin mümkün olmadığı vurgulandı. Emekli vatandaşlar maaşlarının yarısını elektrik, su ve doğalgaza vermek durumunda kaldıklarını kaydederken, yaşama koşullarının giderek zorlaştığını bildirdiler.

 

‘YANLIŞLIK VAR SANDIM’

 

Ankara’nın Çankaya semtinden Serpil D. adındaki emekli, daha önce kış aylarında en fazla 400-450 lira fatura geldiğini belirtirken, "Evim 100 metrekare. 20 Aralık - 23 Ocak arası doğalgaz faturası geldi. 780 lira. Önce yanlışlık olduğunu sandım. Yetkilileri aradım. Doğru olduğunu söylediler. Ne yapacağımızı şaşırdık. Emekli maaşımız belli. 780 lira doğalgaza ödersem nasıl yaşayacağız. Şimdi evdeki tüm petekleri kapattık. Bir odaya sığındık. Doğal olarak üşüyoruz. Şimdi de hastalık derdi çıktı" dedi. 

Emekli Rıza T. de doğalgaz faturalarından şikayetçi. Apartmanda, mahallede, marketlerde herkesin doğalgaz faturası konuştuğunu ifade eden Rıza T. "Benim de evim yüz metrekare. Geçen yıl kış aylarında en fazla 380 lira fatura ödedim. Ama yeni gelen fatura 648 lira. Komşuların durumu da aynı. İnsanlar ne yapacağını şaşırmış durumda" diye konuştu.

 

KDV ALINMASIN

 

Sivil toplum kuruluşları da vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine harekete geçti. Yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına karşı "Kış aylarında KDV alınmasın" çağrısı yapan sivil toplum kuruluşları, mevcut fiyatlarla vatandaşın doğalgaz kullanmalarının mümkün olmadığını, doğalgaz faturasını düşürmek için evdeki petekleri kapatan vatandaşların hastalanmaya başladığını, devlete maliyetin daha da arttığını söylediler. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğini savunurken, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal da şunları söyledi: "Tüketim vergisi dediğimiz KDV’lerin temel ihtiyaçlarda indirimli olması gerekiyor. Ekmekte yüzde 1 olduğu gibi. Temel ihtiyaçlar, evrensel tüketici haklarının başında gelir. Türkiye’nin de bunun altında imzası var. Temel ihtiyaçların karşılanması devlet sorumluluğunda. Kamu, tüketiciyi korumakla yükümlü. Evet burada maliyetler var ama devlet bunu sübvanse edebilir. Pırlantada, altında KDV yüzde sıfır. Ama halkın temel giderlerinde çok yüksek. Bu kabul edilebilir bir durum değil."

 

FATURA İSYANI ARTACAK

 

Faturalardaki yüksek tutarlar geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Abayrak’ın düzenlediği sohbet toplantısında da gündeme geldi. Bakan Albayrak, elektrikte iki zam bir indirim yaptıklarını belirtirken, seçimler nedeniyle ötelenen fiyat artışlarının geçen süreçte gündeme geldiğini söyledi.

 

Öte yandan elektrik faturalarında da doğalgaza benzer bir durum söz konusu. Birçok vatandaş geçen yıla kıyasla yüzde 40-50 daha yüksek gelen faturalara anlam veremiyor.

 

Sosyal medyad paylaşılan faturalar ile vatandaşlar konuya dikkat çekiyor. Sanayiciler de yüksek enerji giderlerinin rakebet açısından sıkıntı yarattığını çeşitli toplantılarda dile getiriyorlar.

 

AYDINLIK gazetesi

Haberin etiketleri:

doğalgaz, zam, fatura,


Haber okunma sayısı: 453

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

diyanetde-tasarruf-yok

Diyanet'de tasarruf yok

15 Şubat 2020 Cumartesi 08:54
en-pahali-elektrik-turkiyede

En pahalı elektrik Türkiye’de

13 Şubat 2020 Perşembe 18:23
elektrik-kazigi-boyle-atiliyormus

Elektrik kazığı böyle atılıyormuş

13 Şubat 2020 Perşembe 10:42
hyt-zammini-da-adalete-bagladilar

HYT zammını da adalete bağladılar

10 Şubat 2020 Pazartesi 09:34
ibbden-toplu-tasimaya-zam

İBB'den toplu taşımaya zam

07 Şubat 2020 Cuma 19:45
tuikin-verileri-guvenilir-degil

TUİK'in verileri güvenilir değil

07 Şubat 2020 Cuma 17:29

ÜLKE GÜNDEMİ

Kızılay’dan ‘kurban’ savunması

Kızılay, kurum içi Denetim Raporu’nda yer alan “2018 kurban kampanyasıyla ilgili belgeler istenmesine rağmen

Siyaseti hayatında kutsallaştıran hata yapar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Köprübaşı Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlediği geceye katıldı.

Sayıştay nereye elini atsa .....

AKP’li Karatay Belediyesi, arasında deri cüzdanlar ile omuz çantasının da olduğu birçok ürünü satın aldı.

Milletin malı yandaşa bedava veriliyor

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin, en son Kızılay’a bağış tartışmalarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na,

‘Yargıyı rahat bırakın’ diyene bak!

Suç örgütü lideri Naci Şerifi Zindaşti ve adamlarının tahliye edilmesine ilişkin soruşturmada ‘yargıyı

İETT otobüslerine bağımsız denetim

İETT, otobüslerinin bakım ve onarımlarının denetlenmesi kapsamında Makine Mühendisleri Odası ile sözleşme

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL