10 Nisan 2020 Cuma

Vatandaşa doğalgaz kazığı

vatandasa-dogalgaz-kazigi

Vatandaş doğalgaz faturası şoku ile karşı karşıya. Faturalar en az yüzde 50 zamlanırken 100 metrekarelik evlerin doğalgaz faturası 650-750 liraya yükseldi. Elektrik ve doğalgaz fatularındaki yüksek tutarlar Hazine ve Maliye Bakanı’na da soruldu.
28 Ocak 2020 Salı 08:53

 Enflasyon yüzde 11.84 olarak açıklansa da doğalgaz faturaları herkesi şaşkına çevirdi. Ocak ayı içinde gelen doğalgaz faturalarının en az yüzde 50 daha fazla olduğu görüldü. Birçok semtte en düşük fatura 600 liranın üzerine çıkarken yükselen faturaların havaların soğuması ile izah etmenin mümkün olmadığı vurgulandı. Emekli vatandaşlar maaşlarının yarısını elektrik, su ve doğalgaza vermek durumunda kaldıklarını kaydederken, yaşama koşullarının giderek zorlaştığını bildirdiler.

 

‘YANLIŞLIK VAR SANDIM’

 

Ankara’nın Çankaya semtinden Serpil D. adındaki emekli, daha önce kış aylarında en fazla 400-450 lira fatura geldiğini belirtirken, "Evim 100 metrekare. 20 Aralık - 23 Ocak arası doğalgaz faturası geldi. 780 lira. Önce yanlışlık olduğunu sandım. Yetkilileri aradım. Doğru olduğunu söylediler. Ne yapacağımızı şaşırdık. Emekli maaşımız belli. 780 lira doğalgaza ödersem nasıl yaşayacağız. Şimdi evdeki tüm petekleri kapattık. Bir odaya sığındık. Doğal olarak üşüyoruz. Şimdi de hastalık derdi çıktı" dedi. 

Emekli Rıza T. de doğalgaz faturalarından şikayetçi. Apartmanda, mahallede, marketlerde herkesin doğalgaz faturası konuştuğunu ifade eden Rıza T. "Benim de evim yüz metrekare. Geçen yıl kış aylarında en fazla 380 lira fatura ödedim. Ama yeni gelen fatura 648 lira. Komşuların durumu da aynı. İnsanlar ne yapacağını şaşırmış durumda" diye konuştu.

 

KDV ALINMASIN

 

Sivil toplum kuruluşları da vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine harekete geçti. Yüksek gelen elektrik ve doğal gaz faturalarına karşı "Kış aylarında KDV alınmasın" çağrısı yapan sivil toplum kuruluşları, mevcut fiyatlarla vatandaşın doğalgaz kullanmalarının mümkün olmadığını, doğalgaz faturasını düşürmek için evdeki petekleri kapatan vatandaşların hastalanmaya başladığını, devlete maliyetin daha da arttığını söylediler. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, zorunlu ihtiyaç olan elektrik, su ve doğalgazda tüm vergi ve kesintilerin kaldırılması gerektiğini savunurken, Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal da şunları söyledi: "Tüketim vergisi dediğimiz KDV’lerin temel ihtiyaçlarda indirimli olması gerekiyor. Ekmekte yüzde 1 olduğu gibi. Temel ihtiyaçlar, evrensel tüketici haklarının başında gelir. Türkiye’nin de bunun altında imzası var. Temel ihtiyaçların karşılanması devlet sorumluluğunda. Kamu, tüketiciyi korumakla yükümlü. Evet burada maliyetler var ama devlet bunu sübvanse edebilir. Pırlantada, altında KDV yüzde sıfır. Ama halkın temel giderlerinde çok yüksek. Bu kabul edilebilir bir durum değil."

 

FATURA İSYANI ARTACAK

 

Faturalardaki yüksek tutarlar geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Abayrak’ın düzenlediği sohbet toplantısında da gündeme geldi. Bakan Albayrak, elektrikte iki zam bir indirim yaptıklarını belirtirken, seçimler nedeniyle ötelenen fiyat artışlarının geçen süreçte gündeme geldiğini söyledi.

 

Öte yandan elektrik faturalarında da doğalgaza benzer bir durum söz konusu. Birçok vatandaş geçen yıla kıyasla yüzde 40-50 daha yüksek gelen faturalara anlam veremiyor.

 

Sosyal medyad paylaşılan faturalar ile vatandaşlar konuya dikkat çekiyor. Sanayiciler de yüksek enerji giderlerinin rakebet açısından sıkıntı yarattığını çeşitli toplantılarda dile getiriyorlar.

 

AYDINLIK gazetesi

Haberin etiketleri:

doğalgaz, zam, fatura,


Haber okunma sayısı: 784

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

AKP ve MHP yeni düzenlemeyi getirdi

Kılıçdaroğlu'ndan sağlıkta şiddet yasası yorumu: Ben bunu Cumhuriyet Halk Partisinin ve muhalefetin başarısı

Sağlık Bakanlığı Kızılay ve Yeşilay'ı doyurmuş

Sağlık Bakanlığı'nın 2019 yılında Yeşilay ve Kızılay'a milyonlarca lira aktardığı ortaya çıktı.

10 çalışandan 6’sının düzeni değişti

arem tarafından gerçekleştirilen ve Kovid-19 salgını öncesi çalışmakta olan kesimin salgın sırasında ne

Ankara Belediyesi mezarlıkları ziyaretlere kapattı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Başkent’te yaşayan tüm meslek ve yaş grubundan ihtiyaç

CHP'den çarpıcı koronavirüs raporu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi raporda karantina altındaki yerleşim yerlerinin çoğunda test

Özel hastanelerin ücret oyunu

Koronavirüs salgını sebebiyle bazı özel hastanelerin, covid-19 hastalarından fark ücreti ya da test, yoğun

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL