26 Mart 2019 Salı

Ücretli poşet işsiz bıracak

ucretli-poset-issiz-biracak

Alışveriş poşetleri 1 ocaktan itibaren kısmen ücretli olacak. Plastik sektörü, yeni uygulamayla sektörde 10 bin kişinin işsiz kalacağı görüşünde. Sektörden geçinen kesimlere yol gösterilmeli
30 Aralık 2018 Pazar 10:32

 Alışveriş poşetlerinin ücretli olmasına sayılı günler kaldı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, 2019 yılında plastik poşet üretiminin en az yüzde 50 düşmesini beklediklerini söyledi. Eroğlu, tüketimdeki düşüşle birlikte sektörde yaklaşık 10 bin kişinin işsiz kalacağını belirtti.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu

 

Yeni yılın ilk gününden itibaren yürürlüğe girecek Çevre Kanunu ile plastik alışveriş poşetleri artık 25 kuruştan satılacak. Yalnızca ekmek, meyve sebze, zeytin gibi açıkta satılan gıdalarda inceltilmiş poşetler ücretsiz verilecek. Yasada bazı belirsizlikler olduğunu bunun da hem tüketiciyi hem de üreticiyi kaygılandırdığını belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Aşırı ve bilinçsiz tüketimi önlemek için önemli olduğunu düşündüğümüz yasada ucu açık bırakılan noktaların netleştirilmesi gerekiyor. AB’deki benzer uygulamalarda 50 mikronun üzerindeki poşetler kapsam dışı tutuluyor. Bu ayrım Türkiye’deki mevzuatta yer almıyor. Sektör temsilcileri olarak bu ayrımın da mevzuatta yer alması gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca biyobozunur biyoplastiklerle ilgili herhangi bir düzenleme yapılmaması da önemli bir eksiklik. Bu malzemelerle üretilen poşetler ücretsiz olmalı. Bu konu küçük esnafla müşterisi arasında da büyük ihtilaflara sebep olur. Poşetlerin en az 200 metrekarenin üzerindeki satış noktalarında ücretli olması gerektiğini düşünüyoruz. Sonuç olarak amaç birilerini cezalandırmak değil bilinçsiz tüketimi önlemektir.” 

‘HIZLI DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR’

 

Kısa sürede yürürlüğe giren yasanın plastik poşet üreticilerini zora soktuğunu dile getiren PAGEV BaşkanıYavuz Eroğlu şöyle konuştu: “BM’nin yayımladığı bir rapor, paralı poşet uygulamasına geçilen ülkelerde tüketimin yüzde 60’lara kadar düştüğünü gösteriyor. Türkiye’de de uygulamanın ilk yılında poşet tüketiminin yüzde 50 düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu da yıllık 200-250 bin ton civarında olan plastik poşet üretiminin en az yüzde 50 azalması anlamına geliyor ki bu durum üretici firmalarımızı zora sokacak. Üstelik ciddi bir istihdam kaybı da gözlenecek. Bugün 20 bin kişiyi istihdam eden sektörde yaklaşık 10 bin kişi işsiz kalma riski ile karşı karşıya. Poşet üreticilerimizin hızlı bir dönüşüme ihtiyacı var. Diğer yandan yeni uygulama ile birlikte çöp poşeti tüketiminin artmasını bekliyoruz. Tüketiciler her alışverişte bu rakamı ödemek zorunda kalmak istemiyor. Aldığımız duyumlar tüketicilerin önemli bir kesiminin alışveriş torbası olarak çöp poşetlerini kullanacaklarını sonra da evde çöp için aynı poşetleri kullanmaya devam edeceklerini gösteriyor.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

plastik poşet


Haber okunma sayısı: 137

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

neden-bize-bu-cileyi-cektiriyorlar

Neden bize bu çileyi çektiriyorlar

25 Mart 2019 Pazartesi 09:32
yuz-milyonlarca-liralik-israf

Yüz milyonlarca liralık israf!

25 Mart 2019 Pazartesi 09:24
krizi-saklama-cabasi

Krizi saklama çabası

22 Mart 2019 Cuma 10:34
17-yilda-10-milyar-zarar

17 yılda 10 milyar zarar

19 Mart 2019 Salı 10:06

ÜLKE GÜNDEMİ

İddialar ve gerçekler

İYİ Parti Bakırköy Belediye Başkan Adayı Ateş Ünal Erzen'in, CHP'nin mevcut belediye başkanı Bülent

Bunlarınki 'Beyaz Toros ittifakı'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Bingöl’deydi.

Mansur Yavaş'tan Erdoğan'a çok sert yanıt!

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, Halk TV'de katıldığı programda önemli

G.tünüzü yırtıp başınıza geçirseniz de...

Cumhur İttifakı’nın Oğuzeli Belediye Başkanı adayı Mehmet Sait Kılıç "G.tünüzü yırtıp başınıza

Sahte bildiriyi önce yayınladı, sonra sildi

AKP’li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal medya hesabından

Trabzon’u sefalete mahkum eden AKP’dir

CHP’li Pekşen, “Ekonomik, tarihsel ve kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL