22 Temmuz 2019 Pazartesi

Ücretli poşet işsiz bıracak

ucretli-poset-issiz-biracak

Alışveriş poşetleri 1 ocaktan itibaren kısmen ücretli olacak. Plastik sektörü, yeni uygulamayla sektörde 10 bin kişinin işsiz kalacağı görüşünde. Sektörden geçinen kesimlere yol gösterilmeli
30 Aralık 2018 Pazar 10:32

 Alışveriş poşetlerinin ücretli olmasına sayılı günler kaldı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, 2019 yılında plastik poşet üretiminin en az yüzde 50 düşmesini beklediklerini söyledi. Eroğlu, tüketimdeki düşüşle birlikte sektörde yaklaşık 10 bin kişinin işsiz kalacağını belirtti.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu

 

Yeni yılın ilk gününden itibaren yürürlüğe girecek Çevre Kanunu ile plastik alışveriş poşetleri artık 25 kuruştan satılacak. Yalnızca ekmek, meyve sebze, zeytin gibi açıkta satılan gıdalarda inceltilmiş poşetler ücretsiz verilecek. Yasada bazı belirsizlikler olduğunu bunun da hem tüketiciyi hem de üreticiyi kaygılandırdığını belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Aşırı ve bilinçsiz tüketimi önlemek için önemli olduğunu düşündüğümüz yasada ucu açık bırakılan noktaların netleştirilmesi gerekiyor. AB’deki benzer uygulamalarda 50 mikronun üzerindeki poşetler kapsam dışı tutuluyor. Bu ayrım Türkiye’deki mevzuatta yer almıyor. Sektör temsilcileri olarak bu ayrımın da mevzuatta yer alması gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca biyobozunur biyoplastiklerle ilgili herhangi bir düzenleme yapılmaması da önemli bir eksiklik. Bu malzemelerle üretilen poşetler ücretsiz olmalı. Bu konu küçük esnafla müşterisi arasında da büyük ihtilaflara sebep olur. Poşetlerin en az 200 metrekarenin üzerindeki satış noktalarında ücretli olması gerektiğini düşünüyoruz. Sonuç olarak amaç birilerini cezalandırmak değil bilinçsiz tüketimi önlemektir.” 

‘HIZLI DÖNÜŞÜME İHTİYAÇ VAR’

 

Kısa sürede yürürlüğe giren yasanın plastik poşet üreticilerini zora soktuğunu dile getiren PAGEV BaşkanıYavuz Eroğlu şöyle konuştu: “BM’nin yayımladığı bir rapor, paralı poşet uygulamasına geçilen ülkelerde tüketimin yüzde 60’lara kadar düştüğünü gösteriyor. Türkiye’de de uygulamanın ilk yılında poşet tüketiminin yüzde 50 düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu da yıllık 200-250 bin ton civarında olan plastik poşet üretiminin en az yüzde 50 azalması anlamına geliyor ki bu durum üretici firmalarımızı zora sokacak. Üstelik ciddi bir istihdam kaybı da gözlenecek. Bugün 20 bin kişiyi istihdam eden sektörde yaklaşık 10 bin kişi işsiz kalma riski ile karşı karşıya. Poşet üreticilerimizin hızlı bir dönüşüme ihtiyacı var. Diğer yandan yeni uygulama ile birlikte çöp poşeti tüketiminin artmasını bekliyoruz. Tüketiciler her alışverişte bu rakamı ödemek zorunda kalmak istemiyor. Aldığımız duyumlar tüketicilerin önemli bir kesiminin alışveriş torbası olarak çöp poşetlerini kullanacaklarını sonra da evde çöp için aynı poşetleri kullanmaya devam edeceklerini gösteriyor.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

Haberin etiketleri:

plastik poşet


Haber okunma sayısı: 161

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bankalarin-gozu-doymuyor

Bankaların gözü doymuyor

22 Temmuz 2019 Pazartesi 11:35
saray-paraya-doymuyor

Saray paraya doymuyor

17 Temmuz 2019 Çarşamba 09:12
maliye-bakanina-sok-sorular

Maliye Bakanı'na şok sorular

11 Temmuz 2019 Perşembe 23:00
emekciden-nasil-caldilar

Emekçiden nasıl çaldılar?

04 Temmuz 2019 Perşembe 09:06
ulkeyi-iste-boyle-batirdilar

Ülkeyi işte böyle batırdılar!

29 Haziran 2019 Cumartesi 20:44

ÜLKE GÜNDEMİ

Bahçeli'den vatandaşın talebine ret

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Karaman ziyaretinde bir vatandaşın, "Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin

Yunanistan bir adamızı daha işgale hazırlanıyor

Ege Denizi'ndeki Türkiye'ye ait 18 ada ve bir kayalığı 2004'ten beri işgali altında tutan ve yerleşime açan

Bağcılar imam hatiplere bırakılıyor

Bağcılar’da bulunan tek proje okulu Dr. Kemal Naci Ekşi Anadolu Lisesi başka bir yere taşınıp yerine imam

Saray CHP'nin sorularını yanıtlayamadı

Birinci yılı geride kalan TBMM’nin 27’nci Dönemi’nde CHP’li milletvekillerinin soru önergelerini en çok

Bugün seçim olsa AKP yüzde 36

PİAR Araştırma'nın 26 ilde yaptığı ankete göre yurttaşların yüzde 62.5’i parlamenter sisteme geri

Adaylara rehberlik hizmeti başladı

YKS sonuçlarının açıklanmasıyla beraber öğrenciler için “ikinci maraton” olan tercih dönemi başladı.

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL