28 Şubat 2020 Cuma

TCDD’nin hesabı şaştı

tcddnin-hesabi-sasti

Sayıştay, son yıllarda kazalarla gündeme gelen TCDD’nin hesaplarında da önemli usulsüzlükler belirledi. Alacak hesabında dokuz yıl önceki kur esas alınınca kurum 72 milyon TL zarar etti
31 Aralık 2019 Salı 10:52

 TCDD’yi inceleyen Sayıştay denetçileri hesap hataları nedeniyle yol açılan milyonluk zararlardan ölümlü kazalara neden olan sinyalizasyon sisteminin olmayışına kadar çok sayıda önemli tespitte bulundu.

 

BİRGÜN gazetesinde yer alan Burcu Cansu'nun haberine göre, Sayıştay’ın TCDD’nin 2018 yılı denetim raporunda, YHT ve hızlı tren işletmeciliği yapılan demiryolu hatlarında sinyalizasyon çalışması devam eden kısımlardaki eksik işlerin tamamlanmadığı tespitlerine yer verildi. Raporda, 2018 sonunda “Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesinin Ankara-Sincan, Pamukova-Sapanca ve Dil İskelesi-Gebze kısımlarında, Konya-Karaman demiryolu hattında” sinyalizasyonun Avrupa Tren Kontrol Seviyesi’ne göre sıfır olduğu belirtildi. Raporda, sinyalizasyonu sıfır seviyesinde olan hatlardaki kazalarda can kaybının meydana geldiği, yaklaşık 100 milyon TL maddi hasar oluştuğu ve iki yüksek hızlı tren setinin kullanılamadığının altı çizildi.

 

Sürekli ölümlü kazalarla gündeme gelen işletmede, yılda en az bir kez yapılması gereken iç kontrolün yapılmadığı, iç denetçinin atanmadığı da vurgulandı. 

ZARAR ÜSTÜNE ZARAR

 

Raporda, TCDD sermayesinin 2017 yılında 5 milyar TL’ye yükseltildiği, 2018 yılında ise herhangi bir sermaye artırımına gidilmediği belirtildi. Şirketin faaliyetleri sonucunda 2.5 milyar TL zarar oluştuğu kaydedildi. Raporda, kurumu zarar ettirdiği belirtilen şu tespitler yapıldı:

 

Dokuz yıl önceki kurdan hesaplandı: TCDD Genel Müdürlüğü, döviz cinsinden şüpheli hale gelmiş alacağı için NTMK-EAST METALS S.A. Ortak Girişimi’ne 31.12.2018 tarihli değerlemeye esas alınacak döviz kuru yerine, 28.04.2009 tarihli döviz kuru üzerinden değerleme yaptı. Değerleme sonucunda 72 milyon 458 bin 585 TL kur farkı oluştu.

 

Geç ödeme yapıldı: TCDD Taşımacılık AŞ gelir tablosunda yer alan 4 milyon 93 bin 542 TL finansman giderleri yanlış kaydedildi. Bu tutarın vergi faizi, vergi gecikme zammı, SGK gecikme zammı gibi unsurlardan oluştuğu görüldü.

Zarar tahsil edilmedi: Sincan-Ankara-Kayaş hattının yeniden inşa edilmesi projesi imalat çalışmaları kapsamında kullanılan yük platformu ile Ankara-Konya seferini yapan 80001 nolu YHT Setinin 03.11.2017 tarihinde çarpışması sonrasında trenin birinci vagonunda meydana gelen hasarın onarılması işleri için TCDD Taşımacılık AŞ tarafından 1 milyon 104 bin Euro tamir bedeli ödendi. Hasar gören YHT’nin onarım süresi boyunca işletilmemesi sebebiyle ortaya çıkan işletme zararı ilgililerden tahsil edilmedi.

 

GİDER BÜTÇESİ AŞILDI

 

2018 yılında hizmet alımı işleri kapsamında 135 milyon TL harcama yapıldı. 22.9 milyonu temizlik, 13.8 milyonu koruma ve güvenlik, 4.2 milyonu TL’si taşıt ve araç kiralama, 28 milyonu yemek ve 66.3 milyon TL’si de diğer hizmet alımlarından oluştu. Şirketin 2018 yılı giderleri toplam 2.8 milyar TL öngörülmesine karşın 3 milyar TL tutarında gerçekleşti.

 

PROTOKOL YOK

 

TCDD Taşımacılık AŞ, Tüdemsaş, Tülomsaş ve Tüvasaş’a sipariş edilen ve edilecek lokomotif, yolcu vagonu, yük vagonu yapım, modernizasyon, onarım ve revizyon işleri için herhangi bir protokol düzenlenmedi. TCDD Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen fiyat üzerinden ödeme yapıldı.Haber okunma sayısı: 205

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bankalarin-promosyon-rekabeti-basladi

Bankaların promosyon rekabeti başladı

27 Şubat 2020 Perşembe 09:55
diyanetde-tasarruf-yok

Diyanet'de tasarruf yok

15 Şubat 2020 Cumartesi 08:54
en-pahali-elektrik-turkiyede

En pahalı elektrik Türkiye’de

13 Şubat 2020 Perşembe 18:23
elektrik-kazigi-boyle-atiliyormus

Elektrik kazığı böyle atılıyormuş

13 Şubat 2020 Perşembe 10:42

ÜLKE GÜNDEMİ

A Haber'den skandal şehit açıklaması

Peş peşe gelen acı haberlerde İdlib'de şehit verdiğimiz duyurulurken, iktidara yakın A Haber canlı yayınında

İHVAN'da okullara girdi

MEB, Siverek Öğrenci Derneği’nin ortaokullarda, ‘kültür yarışması’ düzenlemesine izin verdi.

Türkiye eroin yakalayan ülkelerin başında geliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) tarafından oluşturulan 2019 Raporu, dünya

Cumhurbaşkanı'yla aynı derede yüzdük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Solculuğuyla meşhur” dediği Avukat Remzi Kazmaz’dan açıklama

Ülkenin güvenlik sorunu AKP'dir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “Adam gibi devletin görevi depremden sonra cenaze kaldırmak, taziyeye

Yavaş'tan paylaşım rekoru kıran konuşma

Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın, "Biz devlet memuruyuz. Bakmayın kocaman sıfatlar

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL