29 Kasım 2020 Pazar

İhracat daraldı, ithalat arttı

ihracat-daraldi-ithalat-artti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, 2019 yılının son iki çeyreğinde ihracatın büyümeyi aşağıya çektiğini hatırlatarak, “Nisan ayı öncü verileri bu eğilimin süreceğine işaret ediyor. İlk çeyrek itibariyle net ihracatın, büyümeyi yüzde 5,3 puan aşağıya çekeceği anlaşılıyor” dedi.
14 Mayıs 2020 Perşembe 18:51

 Erdoğdu, Dış Ticaret Endekslerine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, değer endekslerinin; toplam ihracat veya ithalat değerlerinde meydana gelen değişimi ölçtüğünü kaydederek şunları söyledi:

 

“Mart ayında ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5, ithalat birim değer endeksi yüzde 6,4 azaldı. Miktar endekslerine baktığımızda ise ihracat miktar endeksi yüzde 16 azalırken, ithalat miktar endeksi yüzde 8,8 artış kaydetti. Yani yaptığımız ihracat miktar olarak gerilerken, ithalat yükselmiş. Daha açık bir ifadeyle ihracat ile kazandığımızdan fazlasını ithalata ödemek durumunda kalmışız.”

İHRACAT YÜZDE 18 DARALDI

Değer endeksinin toplam ihracat veya ithalat değerlerinde meydana gelen değişimi ölçtüğüne dikkat çeken Erdoğdu, 2020’nin ilk çeyreği itibariyle bir önceki yılın aynı dönemine göre, ihracat birim değer endeksinin yüzde 1,5, ithalat birim değer endeksinin ise yüzde 5,8 azalış kaydettiğine işaret ederek şöyle devam etti:“Aynı dönemde ihracat miktar endeksi yüzde 2,7 azalırken, ithalat miktar endeksi yaklaşık yüzde 16 arttı. Mart ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 18 daralarak 13 milyar dolar olurken ithalat yüzde 3 artışla yaklaşık 19 milyar dolar olmuştu. İhracatta görülen daralmanın yüzde 2,5’i ihracat fiyatlarının azalmasından kaynaklandı. İthalattaki artışın 10 puanı reel artıştan kaynaklanırken, ithal fiyatları bunu 6,4 puan azalış yönünde etkilemiş görünüyor.”

İhracat birim değer endeksinin, ithalat birim değer endeksine oranlanmasıyla hesaplanan Dış Ticaret Hadlerine bakıldığında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttığının görüldüğünü ifade eden Erdoğdu, bunun da dış ticarete konu malların önceki yıla göre daha ucuza alınıp daha pahalıya satıldığını gösterdiğini vurguladı.

BÜYÜMEYİ 5,3 PUAN AŞAĞIYA ÇEKECEK

Erdoğdu, 2019 yılının son çeyreğinde ihracatın büyümeyi 4,7 puan aşağıya çektiğinin altını çizerek şu görüşleri dile getirdi:

“2020 ilk çeyrekte ithalat miktar endeksinin ihracat miktar endeksine göre daha hızlı artış kaydetmesi net ihracatın büyümeye katkısının negatif olacağına haber vermişti. Son yayımlanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri sonrası ‘Net İhracatın Büyümeye Katkısını’ hesaplayacak durumdayız. İlk çeyrek itibariyle net ihracatın büyümeyi 5,3 puan aşağıya çekeceğini hesaplıyoruz. Mayıs ayına ilişkin olarak Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin (OAİB) 12 Mayıs itibariyle yayınladığı rakamlardan hareketle, ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50 daralacağının işaretlerini almaktayız. Ticaret Bakanlığı’nın geçici dış ticaret verileri Nisan ayında ihracatın yüzde 41,4 zaten daralmıştı. Dolayısıyla ikinci çeyrekte de benzer bir tablo ile karşılaşacağız.”

İhracatın beklenenden çok hızlı düştüğünü, Mayıs ayında daha da kötü bir tablonun bizi beklediğini ifade eden Erdoğdu, “Zira Nisan verileri Şubat-Mart aylarının siparişleri idi. Karantinanın küresel ölçekte uygulandığı Nisan ayından sonraki Mayıs ve belki Haziran aylarında ihracat rakamları daha da kötü gelecek. Gerçekler mazeret kabul etmez, normalleşme sonrası zor günler kapıda” diyerek açıklamasını tamamladı. Haber okunma sayısı: 1257

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

faiz-artisi-bekleniyor

Faiz artışı bekleniyor

13 Kasım 2020 Cuma 17:22
damadin-karnesi-sifirlarla-dolu

Damadın karnesi sıfırlarla dolu

11 Kasım 2020 Çarşamba 15:30
dolarlar-yabanciya-gitti

Dolarlar yabancıya gitti

08 Kasım 2020 Pazar 20:55
eski-turkiye-insa-etti-akp-satti

Eski Türkiye inşa etti, AKP sattı

05 Kasım 2020 Perşembe 10:29

ÜLKE GÜNDEMİ

Kayıp eşyalar e-devlet'ten alınacak

İBB, toplu ulaşımda unutulan eşyaların sahiplerine ulaştırılmasında yeni bir sisteme geçiyor. Üzerinde

Kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yok

CHP lideri Kılıçdaroğlu: “Türkiye’nin yönetilmediğini, Türkiye’nin savrulduğunu biliyoruz. Kaynakların

İçişleri’nden yeni koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığı, denetimler ve ihbarlar üzerine otel ve konaklama tesislerinin restoran ile lokantalarına

Başkan Soyer’den 'İzmir Zamanı' çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Perşembe günü İstanbul’dan tüm Türkiye’ye yaptığı

İkametgah değişikliği nasıl yapılır?

İçişleri Bakanlığı ikamet değişikliğinin nasıl yapılacağı konusunda resmi sitesinden gerekli bilgileri

Önlemimizi alıyoruz, devamını Allah’a bırakıyoruz

Türkiye’de koronavirüs salgını hızla yayılırken hükümet tarafından tedbirler alınıyor, sokağa çıkma

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL