26 Eylül 2020 Cumartesi

Halka borç bile vermemişler

halka-borc-bile-vermemisler

Covid-19 salgını nedeniyle iktidarın “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” adı altında kamu bankaları aracılığıyla uygulamaya koyduğu destek kredisi uygulamasından yurttaşlar yararlanamadı. Kamu Denetçiliği Kurumu da yurttaşları haklı bularak Ziraat, Halk ve Vakıf Bank’a sorunların giderilmesi için tavsiye kararında bulundu.
17 Ağustos 2020 Pazartesi 10:44

 Yurttaşlar, Covid-19 salgını nedeniyle iktidarın “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” adı altında kamu bankaları aracılığıyla uygulamaya koyduğu destek kredisi uygulamasından yararlanamadı. Yurttaşlar, Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) Ziraat Bankası’nı, Vakıflar Bankası’nı ve Halk Bank’ı “Mağduriyet yaşadıklarını belirterek” şikâyet etti.

 

BİRGÜN'de yer alan İsmail Arı'nın haberine göre, Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuran yurttaşlar, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Halk Bank’ın, ticari kredi taleplerini yeterli limit bulunmaması nedeniyle reddettiğini, bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurularına herhangi bir cevap verilmediğini veya talep edilen kredi tutarından daha düşük meblağın tüketicinin kullanımına tahsis edildiğini belirtti.

 

KRİTER ARANMAYACAK DENMİŞTİ 

Ayrıca, ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi adı altındaki kredi paketlerinden yararlanmak için herhangi bir kriter aranmayacağı söylenmesine rağmen kredi sicilinin olumsuzluğu gibi kriterler öne sürülerek başvuruların reddedildiği de belirtildi. Kamu Denetçiliği Kurumu, şikâyetlerin “Temel ihtiyaç kredisinin onaylanmasına rağmen banka tarafından kullandırılmaması, kredi taksiti ötelemesi nedeniyle yüksek oranda faiz tahakkuk ettirilmesi konularında” yoğunlaştığını da açıkladı.

 

YURTTAŞLAR HAKLI BULUNDU

 

Yurttaşların kamu bankaları ile ilgili yaptığı başvuruları inceleyen Kamu Denetçiliği Kurumu, başvurunun kabul edilmesine karar verdi.

 

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç imzalı kararda, Covid-19 pandemisi sebebiyle ekonomide yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için alınan tedbirler uygulamasında yaşanan sorunların giderilmesi ve başvuruya konu taleplerin bu yaklaşımla yeniden değerlendirilmesi yönünde Ziraat Bankası’na, Vakıflar Bankası ve Halk Bank’a tavsiyede bulunulmasına karar verildiği belirtildi.

 

GELİRİ 5 BİN TL’NİN ALTINDA OLANLARA VERİLECEKTİ

 

Kamu Denetçiliği Kurumu, iktidarın Covid-19 salgını nedeniyle “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ adı altında uygulamaya koyduğu destek kredisi uygulamalarına ilişkin şunları da hatırlattı:

 

“Kamu bankaları vasıtasıyla geliri 5 bin TL’nin altında olan kişiler için temel ihtiyaç desteği paketi devreye alınmıştır. Buna göre 5 bin TL, 7 bin 500 TL ve 10 bin TL tutarında destek kredisi öngörülmüş ve 36 ay vadeli öngörülen bu krediler için ilk 6 ay ödemesiz dönem tanımlanmıştır.

 

Öngörülen bu desteğin yanında, çalışan sayılarında azaltma yapılmaması önkoşuluyla 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli ve yüzde 7,5 yıllık maliyetli İş’e Devam Kredi Desteği’nin öngörüldüğü anlaşılmıştır. Hazine ve Maliye Bakanı tarafından da bankaların, iş dünyasına ve bireylere verdikleri dayanışma taahhütlerinin takipçisi olunacağı açıklanmıştır.”Haber okunma sayısı: 3377

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kur-riskine-karsi-alinacak-onlemler

Kur riskine karşı alınacak önlemler

22 Eylül 2020 Salı 20:25
bu-iste-bir-gariplik-yok-mu

Bu işte bir gariplik yok mu?

10 Eylül 2020 Perşembe 10:53
korku-aylari-basladi

Korku ayları başladı

10 Eylül 2020 Perşembe 09:58
hasta-degil-musteri

Hasta değil müşteri!

05 Eylül 2020 Cumartesi 11:20

ÜLKE GÜNDEMİ

Tek soruluk mülakatta elendi

Adalet Bakanlığı’nın yaptığı hâkimlik sınavında 18 bin 887 kişi arasında 91 puan ile 96’ıncı olarak

Mansur Yavaş'tan çocuklara eğitim desteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, pandemi nedeniyle uzaktan eğitim görmesi gereken ancak

Tarikatlar İnönü devrinde patladı

“Sorunlara Sistemik Çözümler” programında konuşan Muhammed Taha Gergerlioğlu “Tarikatlar İnönü devrinde

İstanbul'un depremle gelen kıyametleri

Depremler, hiç kuşkusuz tabi afetlerin en tehlikeli ve yıkıcı olanıdır. Şiddetine göre can ve mal kaybına

MHP’linin torpil teklifi sonuç vermedi

MHP İstanbul Milletvekili Cemal Çetin’in Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den istediği torpil sonuçsuz kaldı.

Bütün sol örgütler çapsız adamların eline kaldı

“Acaba Öyle Mi?” programında konuşan gazeteci Ümit Zileli “71 darbesinden sonra bir CHP’li profesörü,

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL