26 Mart 2019 Salı

Gıda maddelerine ambalaj zammı

gida-maddelerine-ambalaj-zammi

Hükümetin ambalajla ilgili aldığı karardan sonra gıda maddelerine ambalaj zammı yapılmasının kaçınılmaz olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre, maliyet tüketiciye yansıtılacak
31 Aralık 2018 Pazartesi 09:53

 TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Çevre Kanunundaki değişiklikle birlikte ambajdan geri kazanım katılım payı alınması kararlaştırıldı. Kasım ayı sonunda görüşülmeye başlanan ve 10 Aralık 2018’de çıkarılan Çevre Kanunu ile birlikte başta gıda maddeleri olmak üzere birçok üründen ambalaj parası kesilecek.

 

TARTIŞMA YARATTI

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkili kılındığı kesintilerle ilgili tartışma ise sürüyor. İlk tartışma bürokraside. Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları kesilecek paralarla ilgili olarak Çevre Bakanlığının yetkili kılınmasını doğru bulmuyor. Çevre Bakanlığının yapısının buna uygun olmadığını vurgulayan Hazine ve Maliye Bakanlığı bürokratları kanun ile ilgili olarak Gelir İdaresinin görüşünün alınmadığını ifade ediyorlar. 

KÜLLİYE’DE HAZIRLANMIŞ!

 

Aydınlık’ın sektör uzmanlarının görüşlerine dayandırdığı 26 Kasım 2018 tarihli “Ambalaja ek vergi enflasyon yaratacak” başlıklı haberinde de, çerçevesi çizilmemiş böylesine ek bir mali yükümlülüğün verginin yasallığı ilkesi uyarınca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kanunla düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Haberde ambalajlar üzerine gelecek “geri kazanım katılım payı”nın üreticiler ve ambalaj sanayine ek maliyet yükleyeceği belirtilirken, maliyetlerdeki artışın, sözleşme ilişkisi nedeniyle ara üreticilere veya perakende satıcılara aktarılamaması, maliyet artışı doğuracağından, ürünlerin fiyatlarında gerçekleşecek enflasyonist etkinin yanı sıra maliyet artışlarının istihdamı olumsuz yönde etkileyebileceği uyarısı yer aldı.

 

Ekonomik kriz yaşanırken kanunla ilgili zamanlamaya dikkat çeken emekli bir maliyeci, “Arkadaşlardan öğrendiğime göre yasa başka yerde hazırlanmış. Hanımefendi hazırlatmış. Bu nedenle de tartışılmadan, kurumlardan görüş alınmadan Meclis’e sunulmuş. Orada da aynı şey olmuş ve apar topar kanunlaşmış” diye konuştu.

 

KADEMELİ GEÇİŞ OLMALIYDI

 

İkinci tartışma üretici firmalarla Hükümet arasında. Kanunla üretim maliyetlerinin arttığını kaydeden üreticiler, bu maliyetleri fiyatlara yansıtmak istiyorlar. Üreticilerin piyasada yaşanan durgunluk nedeniyle maliyet artışlarını ürünlere tam yansıtamadıklarını belirten üreticiler, şunları söyledi: “Üretici fiyat enflasyonu ile tüketici fiyat enflasyonu arasında 15 puanın üstünde fark var. Bu fark da her şeyi anlatıyor. Yani üretici çok düşük kârlarla çalışıyor. Şimdi bu yetmezmiş gibi hükümet maliyetlere yeni yükler bindirdi. Ekonomik kriz yaşanırken çıkarılan yasa iyi olmadı. Hiç olmazsa kademeli geçiş yapılsaydı ve karar kriz sonrasına bırakılsaydı daha doğru olurdu.”

 

AYDINLIK GAZETESİ

 

Haberin etiketleri:

gıda, ambalaj, poşet, enflasyon, zam


Haber okunma sayısı: 306

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

neden-bize-bu-cileyi-cektiriyorlar

Neden bize bu çileyi çektiriyorlar

25 Mart 2019 Pazartesi 09:32
yuz-milyonlarca-liralik-israf

Yüz milyonlarca liralık israf!

25 Mart 2019 Pazartesi 09:24
krizi-saklama-cabasi

Krizi saklama çabası

22 Mart 2019 Cuma 10:34
17-yilda-10-milyar-zarar

17 yılda 10 milyar zarar

19 Mart 2019 Salı 10:06

ÜLKE GÜNDEMİ

İddialar ve gerçekler

İYİ Parti Bakırköy Belediye Başkan Adayı Ateş Ünal Erzen'in, CHP'nin mevcut belediye başkanı Bülent

Bunlarınki 'Beyaz Toros ittifakı'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Bingöl’deydi.

Mansur Yavaş'tan Erdoğan'a çok sert yanıt!

CHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, Halk TV'de katıldığı programda önemli

G.tünüzü yırtıp başınıza geçirseniz de...

Cumhur İttifakı’nın Oğuzeli Belediye Başkanı adayı Mehmet Sait Kılıç "G.tünüzü yırtıp başınıza

Sahte bildiriyi önce yayınladı, sonra sildi

AKP’li Burhan Kuzu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına basılan sahte bildiriyi sosyal medya hesabından

Trabzon’u sefalete mahkum eden AKP’dir

CHP’li Pekşen, “Ekonomik, tarihsel ve kültürel açıdan Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri olan

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL