08 Aralık 2019 Pazar

Enflasyon yüzde 30'a dayandı

enflasyon-yuzde-30a-dayandi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Mart ayı TÜFE enflasyonu yüzde 19.75 olarak gerçekleşirken, gıdada yıllık enflasyonun yüzde 30'a dayandığını belirterek, “Mutfak yangını sürüyor, gıda enflasyonu durdurulamıyor” dedi.
03 Nisan 2019 Çarşamba 20:38

 Erdoğdu TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, seçim öncesi tanzim satışlar, bankalara faiz indirimi yaptırımları ve enflasyon ile topyekün mücadele, ÖTV indirimi gibi kampanyalara rağmen TÜFE’nin Mart’ta aylık yüzde 1,03 artarak yüzde 19,71’e yükseldiğini kaydetti. Erdoğdu şöyle devam etti:

 

“Seçim konjonktürü altında ‘enflasyonla mücadele’ müsamerelerinin ve tanzim satış çadırlarının gerçek amacının halkın daha ucuza beslenmesi olmadığı ortaya çıktı. Bu çadırların seçimin ertesi günü kaldırılması da amacın enflasyonu düşürmek değil, seçime kadar vatandaşın gözünü boyamak olduğunun göstergesi. Zaten bu gibi günlük tedbirler enflasyonu önlemekte çare değil. Tarım, sanayi ve teknoloji gibi üretime yönelik yatırım olmadıkça hiçbir çözüm çare olmaz. Ana kalemlerin hepsinde yukarı yönlü eğilim olması dikkat çekici. Üretici fiyatları bir önceki aya göre daha fazla artış göstermiş. Bu durum gelecek aylarda da enflasyon yukarı yönlü olacağının göstergesi. Bu demektir ki, önümüzdeki günlerde de enflasyon, ülkemizin baş sorunlardan biri olmaya devam edecek.”

 

Gıdadaki enflasyonun ortalama yüzde 30 civarında olmasının en çok yoksul haneleri etkilediğini ifade eden Erdoğdu şunları söyledi:“İşlenmemiş gıda ürünlerinde enflasyon ise yüzde 41,7. Sağlık hizmetlerinde de hızlı artış göze çarpıyor. Aylık bazda en yüksek artışlarda biri yüzde 3,48 artışla sağlık hizmetlerinde gerçekleşti. Üretici fiyatlarındaki artış oranı halen yüzde 29,6. Enerjide yıllık enflasyon yüzde 44. Üretici fiyatlarında ve girdi maliyetlerindeki bu artış, bir süre sonra tüketiciye yansıyacağı için enflasyon yukarı tırmanışa devam edecek. 1 Nisan’da dağıtım şirketlerine yapılan elektrik satışları fiyatı yüzde 37 zamlandı. Şimdilik perakende satışlara zam yapılamayacağı açıklansa da, yükselen maliyet en sonunda halka yansıtılacak.”

 

Erdoğdu, bugün dört kişilik bir ailenin açlık sınırının, Türk-İş verilerine göre, bugün 2 bin 14 TL, yoksulluk sınırının ise 6 bin 561 TL oluğuna işaret ederek, “Bu tablonun sorumlularına yerel seçimlerde halk bir uyarıda bulundu. Uyarıyı görmezden gelirlerse, milletin alın teriyle faiz lobilerini ihya edenlerin koltukları da kısa sürede gider. Ülkenin en büyük ilinin seçim sonuçları için hala algı peşindeler. Buna devam ederlerse ülke ekonomide bu günleri bile arar hale gelir. Halk iradesinin egemen olmadığı ülkeye hiçbir yatırımcı güvenmez ve gelmez” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 425

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iceride-yoksulluk-disarida-bolluk

İçeride yoksulluk dışarıda bolluk

07 Aralık 2019 Cumartesi 13:19
mecliste-arac-saltanati

Meclis’te araç saltanatı

29 Kasım 2019 Cuma 08:58
bakan-albayraktan-pembe-tablo

Bakan Albayrak'tan pembe tablo

27 Kasım 2019 Çarşamba 16:34
kayip-rekortmenler

Kayıp rekortmenler

21 Kasım 2019 Perşembe 09:56

ÜLKE GÜNDEMİ

İBB kadına şiddete 'Dur' dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM’nin kadına yönelik şiddeti sonlandırmak amacıyla dünya çapında

Libya'da siyasi istikrar sağlanamadı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz’ün Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında

Tren faciası 'geliyorum' diyor

Menfezin altından geçen atık balçığı, betonu ve demiri eritirse 25 kişinin yaşamını yitirdiği Çorlu

Ülkeyi Baas rejimiyle yönetiyorsunuz

Meclis Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Gurup Başkan Vekili Lütfü Türkkan personel tayini sırasında AKP

MHP'li Feti Yıldız'dan MHP'leri kızdıracak sözler

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "FETÖ'nün siyasi ayağının listesi bende var" sözlerini hedef alarak

İGDAŞ vanaları depremden 10 saniye önce kapanacak

İstanbul genelinde 6,5 milyon kullanıcıya doğalgaz dağıtım hizmeti veren İGDAŞ, erken uyarı sistemi sayesinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL