22 Nisan 2019 Pazartesi

Enflasyon yüzde 30'a dayandı

enflasyon-yuzde-30a-dayandi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Mart ayı TÜFE enflasyonu yüzde 19.75 olarak gerçekleşirken, gıdada yıllık enflasyonun yüzde 30'a dayandığını belirterek, “Mutfak yangını sürüyor, gıda enflasyonu durdurulamıyor” dedi.
03 Nisan 2019 Çarşamba 20:38

 Erdoğdu TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, seçim öncesi tanzim satışlar, bankalara faiz indirimi yaptırımları ve enflasyon ile topyekün mücadele, ÖTV indirimi gibi kampanyalara rağmen TÜFE’nin Mart’ta aylık yüzde 1,03 artarak yüzde 19,71’e yükseldiğini kaydetti. Erdoğdu şöyle devam etti:

 

“Seçim konjonktürü altında ‘enflasyonla mücadele’ müsamerelerinin ve tanzim satış çadırlarının gerçek amacının halkın daha ucuza beslenmesi olmadığı ortaya çıktı. Bu çadırların seçimin ertesi günü kaldırılması da amacın enflasyonu düşürmek değil, seçime kadar vatandaşın gözünü boyamak olduğunun göstergesi. Zaten bu gibi günlük tedbirler enflasyonu önlemekte çare değil. Tarım, sanayi ve teknoloji gibi üretime yönelik yatırım olmadıkça hiçbir çözüm çare olmaz. Ana kalemlerin hepsinde yukarı yönlü eğilim olması dikkat çekici. Üretici fiyatları bir önceki aya göre daha fazla artış göstermiş. Bu durum gelecek aylarda da enflasyon yukarı yönlü olacağının göstergesi. Bu demektir ki, önümüzdeki günlerde de enflasyon, ülkemizin baş sorunlardan biri olmaya devam edecek.”

 

Gıdadaki enflasyonun ortalama yüzde 30 civarında olmasının en çok yoksul haneleri etkilediğini ifade eden Erdoğdu şunları söyledi:“İşlenmemiş gıda ürünlerinde enflasyon ise yüzde 41,7. Sağlık hizmetlerinde de hızlı artış göze çarpıyor. Aylık bazda en yüksek artışlarda biri yüzde 3,48 artışla sağlık hizmetlerinde gerçekleşti. Üretici fiyatlarındaki artış oranı halen yüzde 29,6. Enerjide yıllık enflasyon yüzde 44. Üretici fiyatlarında ve girdi maliyetlerindeki bu artış, bir süre sonra tüketiciye yansıyacağı için enflasyon yukarı tırmanışa devam edecek. 1 Nisan’da dağıtım şirketlerine yapılan elektrik satışları fiyatı yüzde 37 zamlandı. Şimdilik perakende satışlara zam yapılamayacağı açıklansa da, yükselen maliyet en sonunda halka yansıtılacak.”

 

Erdoğdu, bugün dört kişilik bir ailenin açlık sınırının, Türk-İş verilerine göre, bugün 2 bin 14 TL, yoksulluk sınırının ise 6 bin 561 TL oluğuna işaret ederek, “Bu tablonun sorumlularına yerel seçimlerde halk bir uyarıda bulundu. Uyarıyı görmezden gelirlerse, milletin alın teriyle faiz lobilerini ihya edenlerin koltukları da kısa sürede gider. Ülkenin en büyük ilinin seçim sonuçları için hala algı peşindeler. Buna devam ederlerse ülke ekonomide bu günleri bile arar hale gelir. Halk iradesinin egemen olmadığı ülkeye hiçbir yatırımcı güvenmez ve gelmez” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 198

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

nufus-140-bin-borc-462-milyon

Nüfus 140 bin, borç 462 Milyon

19 Nisan 2019 Cuma 13:39
kiralik-araca-doymadilar

Kiralık araca doymadılar

10 Nisan 2019 Çarşamba 10:26
ankara-borc-bataginda

Ankara borc batağında

09 Nisan 2019 Salı 09:51
erdogan-isbirligi-toplantisinda-konustu

Erdoğan işbirliği toplantısında konuştu

08 Nisan 2019 Pazartesi 21:52

ÜLKE GÜNDEMİ

Çok organize bir saldırı

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte

‘Vatandaşlık hakkımız elimizden alınmaz’

KHK’lerle ihraç edilenlerinin oylarının geçersiz sayılması için YSK’ye sunulan listeye tepki gösteren

Küresel şirketten Nakşilere dolandırıcılık davası

Türkiye’de son dönemde siyasi ilişkileriyle tartışılan tarikatlar bu kez uluslararası dolandırıcılık

Soylu’nun ‘müdür’ü saldırıya böyle sevindi

Diyarbakır Gençlik ve Spor İl müdürlüğü Basın ve Halkla ilişkiler Şube Müdürü Burhan Gül,

İstanbul ve Ankara’da işletmeler, büfeler ihalesiz devredilmiş

Sayıştay denetiminde ortaya çıktı. Hem Ankara hem de İstanbul büyükşehir belediyelerindeki birçok işletmenin

Erkan Tan'a 'Mehter' göndermesi

Fox TV'de sabah haberleri sunan gazeteci İsmail Küçükkaya, Ekrem İmamoğlu'na "Oğlum" diyen Erkan Tan'a selam

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL