19 Haziran 2019 Çarşamba

Enflasyon yüzde 30'a dayandı

enflasyon-yuzde-30a-dayandi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Mart ayı TÜFE enflasyonu yüzde 19.75 olarak gerçekleşirken, gıdada yıllık enflasyonun yüzde 30'a dayandığını belirterek, “Mutfak yangını sürüyor, gıda enflasyonu durdurulamıyor” dedi.
03 Nisan 2019 Çarşamba 20:38

 Erdoğdu TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, seçim öncesi tanzim satışlar, bankalara faiz indirimi yaptırımları ve enflasyon ile topyekün mücadele, ÖTV indirimi gibi kampanyalara rağmen TÜFE’nin Mart’ta aylık yüzde 1,03 artarak yüzde 19,71’e yükseldiğini kaydetti. Erdoğdu şöyle devam etti:

 

“Seçim konjonktürü altında ‘enflasyonla mücadele’ müsamerelerinin ve tanzim satış çadırlarının gerçek amacının halkın daha ucuza beslenmesi olmadığı ortaya çıktı. Bu çadırların seçimin ertesi günü kaldırılması da amacın enflasyonu düşürmek değil, seçime kadar vatandaşın gözünü boyamak olduğunun göstergesi. Zaten bu gibi günlük tedbirler enflasyonu önlemekte çare değil. Tarım, sanayi ve teknoloji gibi üretime yönelik yatırım olmadıkça hiçbir çözüm çare olmaz. Ana kalemlerin hepsinde yukarı yönlü eğilim olması dikkat çekici. Üretici fiyatları bir önceki aya göre daha fazla artış göstermiş. Bu durum gelecek aylarda da enflasyon yukarı yönlü olacağının göstergesi. Bu demektir ki, önümüzdeki günlerde de enflasyon, ülkemizin baş sorunlardan biri olmaya devam edecek.”

 

Gıdadaki enflasyonun ortalama yüzde 30 civarında olmasının en çok yoksul haneleri etkilediğini ifade eden Erdoğdu şunları söyledi:“İşlenmemiş gıda ürünlerinde enflasyon ise yüzde 41,7. Sağlık hizmetlerinde de hızlı artış göze çarpıyor. Aylık bazda en yüksek artışlarda biri yüzde 3,48 artışla sağlık hizmetlerinde gerçekleşti. Üretici fiyatlarındaki artış oranı halen yüzde 29,6. Enerjide yıllık enflasyon yüzde 44. Üretici fiyatlarında ve girdi maliyetlerindeki bu artış, bir süre sonra tüketiciye yansıyacağı için enflasyon yukarı tırmanışa devam edecek. 1 Nisan’da dağıtım şirketlerine yapılan elektrik satışları fiyatı yüzde 37 zamlandı. Şimdilik perakende satışlara zam yapılamayacağı açıklansa da, yükselen maliyet en sonunda halka yansıtılacak.”

 

Erdoğdu, bugün dört kişilik bir ailenin açlık sınırının, Türk-İş verilerine göre, bugün 2 bin 14 TL, yoksulluk sınırının ise 6 bin 561 TL oluğuna işaret ederek, “Bu tablonun sorumlularına yerel seçimlerde halk bir uyarıda bulundu. Uyarıyı görmezden gelirlerse, milletin alın teriyle faiz lobilerini ihya edenlerin koltukları da kısa sürede gider. Ülkenin en büyük ilinin seçim sonuçları için hala algı peşindeler. Buna devam ederlerse ülke ekonomide bu günleri bile arar hale gelir. Halk iradesinin egemen olmadığı ülkeye hiçbir yatırımcı güvenmez ve gelmez” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 361

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ekonomi-1997-yilina-geri-dondu

Ekonomi 1997 yılına geri döndü

19 Haziran 2019 Çarşamba 19:58
tek-adam-rejimi-sinifta-kaldi

Tek adam rejimi sınıfta kaldı

18 Haziran 2019 Salı 09:01
rekor-harcama

Rekor harcama

18 Haziran 2019 Salı 08:53

ÜLKE GÜNDEMİ

AKP’nin kalkınma projeleri can alıyor

HDP Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Murat Çepni, HES borusunun patlaması nedeniyle ölü ve

Ekonomi 1997 yılına geri döndü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, tek kişi yönetimine mahkum olan AKP iktidarının, Türkiye’nin

Emine Erdoğan'da siyasete soyundu

Emine Erdoğan, Geleneksel Vefa Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Biz iktidarın değil, Türkiye için,

Türkiye'ye ambargo uygulanacak

Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, "Türkiye'nin Kıbrıs müzakeresinin sonlandırıldığını

Türkiye demokrasisi kazanmıştır.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Mecliste beraberindeki CHP Denizli Milletvekili Haşim Teoman Sancar ve CHP

Cumhur İttifakı seçimlere şaibe bulaştıranları iyi tanıyor,

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, bölgede yaşanan, sosyal,

ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL