19 Ağustos 2019 Pazartesi

Bu afetlerden daha beter

bu-afetlerden-daha-beter

Erdoğan'ın yüksek fiyatlardan sorumlu tuttuğu marketler, "Riske girmemek için" biber, patlıcan satmayacak, sıranın kabakta olduğu konuşuluyor.
30 Ocak 2019 Çarşamba 09:19

 Erdoğan’ın sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliği üzerinden marketleri hedef göstermesinin ardından zincir marketler biber ve patlıcan gibi kilosu 20 lirayı bulan ürünleri “risk almamak için” bir süreliğine satmama kararı alınmasını Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık ve Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal gazetemize değerlendirdi.

 

TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal, asıl olarak hükümetin politikalarının gözden geçirilmesi gerektiğini, ithalatın önünün açılmak istendiğine dikkat çekti. ZMO İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık da “Politik olumsuzluklar, meteorolojik olumsuzluklardan daha ağır basıyor” dedi.

 

"TÜRKİYE TARIM İLACINDA, GÜBREDE TAMAMIYLA DIŞARI BAĞIMLI"Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık, fiyat artışlarında meteorolojik etkilerin de olduğunu ancak fiyat artışlarındaki asıl etkinin uygulanan yanlış tarım politikaları olduğuna dikkat çekti. 2018 yılının nisan, mayıs aylarında döviz kurlarında yaşanan hızlı yükselişi hatırlatan Atalık, “TL çok hızlı bir şekilde değer kaybetti. Gerek tarım ilaçları, gerekse gübreler gün içerisinde dahi değişen fiyat listeleriyle satışa sunuldu. Altından kalkınamayınca da bir kısım firma satışlarını durdururken bir kısmı da dolar bazlı satışlara başladı. Türkiye tarım ilacında, gübrede neredeyse tamamıyla yurt dışına bağımlı. Dolayısıyla TL’nin bu denli değer kaybetmesi çiftçinin gerek tarım ilacına gerekse gübreye ulaşımını engelliyor. Bir yandan elektrik fiyatları sürekli artıyor, çiftçinin sulamada kullandığı elektrikten dolayı icraya veriliyor çiftçi. Baktığımızda politik olumsuzluklar, meteorolojik olumsuzluklardan daha ağır bastığı görülüyor” diye konuştu.

 

"ÜRETİM VE TARIM POLİTİKALARINDA KALICI ADIMLAR ATILMASI LAZIM" 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın marketleri hedef göstermesine de değinen Atalık şöyle konuştu: “Evet çiftçinin eline geçen paraya baktığımızda piyasadaki fiyatı arasında 3 ila 6 kat arasında fark var. Dolayısıyla pazarlama kanallarında sorun var. Ancak pazarlar da marketlerle aynı fiyata geldi. Bir farkı kalmadı ki. Dolayısıyla bu işin sorumlusunu sadece pazarlama kanalları olarak görmek yerine işin üretim politikalarına, tarım politikalarına, iklimsel şartlardan kaynaklı oluşan zararların tazminine yönelik kalıcı adım atılması gerekiyor. Daha sonra marketleri suçlamak yerine çiftçinin kooperatif çatıları altında örgütlenerek kendi satış noktaları üzerinden direk halkla buluşabilme olanaklarını yaratılması, perakende satış yapan mekanizmaların da yine çiftçi kooperatiflerinin satış noktaları üzerinden kısıtlı kar payından ürünlerin gönderilmesi gerekiyor. Marketler satmama kararı aldığında patlıcanı, biberi nereden ulaştıracaksın. Var mı bir mekanizman, yok. Daha da pahalanacak satılan noktalar azalınca. Çözüm değil ki bunlar.”

 

"ÇİFTÇİ YILLAR İÇERİSİNDE ÜRETMEKTEN VAZGEÇİYOR"

“Birincisi üretim maliyetleri çok yükseldi. Hem girdi fiyatlarının artması, özellikle tarım ilacı ve gübre fiyatlarındaki artışlar. İki, iklimsel şartlar bir miktar etkileyicisi oldu, bu da tüm sebze ürünlerinde değil de ürünsel bazda oldu. Artı bu çiftçinin en büyük sorunu pazarlama kanallarıdır. Gerek süpermarket, hipermarket gerekse tüccar olsun, hiç farketmiyor”  diyerek durumu özetleyen Atalık şöyle devam etti: “Çiftçinin eline geçen para artmıyor. Enflasyonun sürekli gerisinde kalıyor, alım gücü düşüyor. Çiftçi üretmekten yıllar içerisinde vazgeçiyor. En büyük üreticisi olduğumuz domates üretimimiz bir önceki yıla göre 2018’de 600 bin ton geriledi. Az mı? Sen çiftçiye kazandırtan bir politika ortaya koymazsan zaten üretimin geriliyor, zaten girdilerde yurt dışına bağımlısın, zaten TL değer kaybettikçe çiftçi o girdilere ulaşamıyor, üretim bu noktada çöküyor. İkinci noktada da pazarlama noktaları geliyor.  Orada da kooperatifleşmeyi teşvik etmen gerekiyor.”

 

"PAHALILIK UYGULANAN POLİTİKALARIN SONUCU"

Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal da yaşanan pahalılığın nedeninin sadece marketlerden kaynaklanmadığını belirterek “Tarım politikalarının gözden geçirilmesi gerekiyor. Ürünün tarladan çatala yani mutfağa gelene kadar boyuttaki diğer lojistik giderlerin fazlalığına dikkat çekilmiyor. Paralı otobanlar, paralı köprüler, pahalı mazot... Bunların hepsi etken” diye konuştu. 

 

Pazarlardaki pahalılığa da dikkat çekerek, sadece marketlerin sorumlu gösterilmesinin gerçeğin üstünü örtmek olacağını ifade eden Koçal, devam etti: “Türkiye’de ithal ürünlere yönlendirmek için çaba sarf ediliyor. İthalatla sorunun çözüleceği sunulmaya çalışılıyor. Yerel çiftçi mağdur oluyor. Çiftçi desteklenmeli, tarım politikaları gözden geçirilerek planlama dahilinde üretim yapılmalı. Örneğin kış boyu tüketilecek ürünlerin hesaplanarak ucuzlama sağlanmalı. Patlıcan gibi yaz ürünleri tüketiliyorsa, o zaman seracılığın geliştirilmesi gerekiyor. Bir de demir ve denizyolları gibi alternatif yollar kullanılarak lojistik giderlerinin düşürülmesi gerekiyor.”

 

Uluslararası marketler zincirlerinin de yerel üretimin önünü keserek, ithalatı destekleyecek bir algının önünü açtığını ifade eden Koçal, “Küçük esnaf ölmüş, tüketici uluslararası marketler zincirlerine mahkum edilmiş durumda. Bu da uygulanan politikaların sonucu. Türkiye’yi dışa bağımlı hale getirmek için bir politika uygulanıyor. Yaşananlar da bu politikaların bir halkası” diye konuştu

 

EVRENSEL

Haberin etiketleri:

patlıcan, biber, kabak, erdoğan


Haber okunma sayısı: 302

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

sgk-16-yilda-448-milyar-dolar-yuttu

SGK 16 yılda 448 milyar dolar yuttu

12 Ağustos 2019 Pazartesi 10:39
bu-zamlar-nereye-gidiyor-demeyin-

Bu zamlar nereye gidiyor demeyin

12 Ağustos 2019 Pazartesi 10:04
merkez-bankasina-son-darbe-vuruldu

Merkez Bankası'na son darbe vuruldu

08 Ağustos 2019 Perşembe 22:11
gel-de-bu-aciklamaya-gulme

Gel de bu açıklamaya gülme

08 Ağustos 2019 Perşembe 15:50
erdoganin-zamlari-bitmez

Erdoğan'ın zamları bitmez!

05 Ağustos 2019 Pazartesi 20:24
elektrik-faturalarinin-yuzde-19u-vergi

Elektrik faturalarının yüzde 19’u vergi

05 Ağustos 2019 Pazartesi 18:26

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Tiyatrolarında yasaklanan oyun çok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2002'den bugüne

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

Son günlerde yapılan karşılıklı açıklamalarla parti içerisindeki demokrasiyi işleten İYİ Partililerden

Ne varsa paylaşmaya hazırız

Kurban Bayramı boyunca İstanbul’un birçok noktasında vatandaşlarla buluşan, devam eden projeleri inceleyen ve

Ebeveynlerin internetteki korkusu Siber zorbalık

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Anne babaları en çok endişelendiren konuların

Denge ve denetimi biz sağlayacağız

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) yer alan İYİ

FETÖ'nün şirketleri, bakın kimlere yaradı

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konularak TMSF'ye devredilen şirketlere AKP'li eski belediye

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL