23 Mayıs 2018 Çarşamba

Zarrab bir ay önce itirafçı olmuş

zarrab-bir-ay-once-itirafci-olmus

Reza Zarrab’ın, ‘Suçluyum’ diyerek itirafçı olmayı kabul ettiği belge, gizlilik kararı kalkınca ortaya çıktı. Zarrab’ın tüm suçlamaları kabul ederek imzaladığı belgenin üzerindeki tarih 26 Ekim 2017. Yani Sarraf, bir ay önce itirafçı olmuş.
29 Kasım 2017 Çarşamba 08:49

 İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın “kendi isteğiyle ve hiç bir baskı olmadan suçlamaları kabul ettiği” yazılı belgedeki gizlilik kararı kaldırıldı. Sarraf’ın hakkındaki suçlamaları kabul ettiği belgeyi 26 Ekim günü imzaladığı ortaya çıktı.

Amerika Adalet Bakanlığı’na bağlı elektronik işlemlerin gerçekleştiği sistemde “gizlilik” kaydı bulunan 366 sıralı dosyadaki belgeler üzerindeki gizlilik kararı hakim Richard Berman tarafından kaldırıldı.

 

Sistemde yer alan belgeye göre Sarraf kendine yöneltilen suçlamaları kabul ettiğini ifade ettikten sonra imzalıyor. Belgede, Sarraf kendisine isnat edilen tüm suçlamaları kabul ettiğini belirterek bu kararı hiç bir zorlama ve baskı olmadan kendi isteğiyle yaptığını ifade ediyor. 

Bu sabah başlayan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılandığı davada verilen ara sonrasında duruşma yeniden başladı. Duruşmanın öğleden sonra yapılan oturumunda, savcılığın Amerika Maliye Bakanlığı’na bağlı tanıkları ifadelerini verecek, çapraz sorgulamaları yapılacak.

 

Atilla’nın davasında tanık olarak dinlenecek Rıza Sarraf’ın ifade verme sıra numarasının beş olduğu belirtildi. Son kez sanık olarak karşısına çıktığı bildirilen Sarraf'ın, yarın hakim Richard Berman’ın karşısına bu kez tanık olarak çıkması öngörülüyor.

 

Sarraf Davasının İlk Duruşmasında Neler Oldu?

0:12:01

0:00:00/0:12:01

'Aslan Sarraf’tan aldığı rüşvetle cebini doldurdu'

 

Rıza Sarraf davasında New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde 21 aydır devam eden yargı sürecinde davanın asıldan görüleceği jürili duruşmalar Salı sabahı başladı.

 

Halkbank Genel Müdür yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada, Atilla'nın avukatları Halkbank'ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ı suçladı.

 

Atilla'nın avukatları, Süleyman Aslan'ın Sarraf'tan aldığı rüşvetle 'alçakça' cebini doldurduğunu belirtti.

 

Savcılıksa Atilla’yı tüm bu ağın başındaki adam olarak gösterdi. Savunma itiraz edip bu işi Rıza Sarraf’ın yaptığını söyledi.

 

Savunmadan Rıza Sarraf’a cezaevinde kendi çıkarları adına yaşamak için bir rüşvet ağı kurduğu suçlaması da geldi.

 

Türkiye’den Sarraf Davasıyla İlgili İki Yakalama Kararı

 

‘Sarraf davada kilit bir tanık’

 

Sarraf’ı savcılıkla uzlaştığı ve tanık olacağı konusunda ilk resmi açıklama New York Güney Bölgesi Başsavcı Yardımcısı David Denton’dan geldi. Denton, Sarraf’ın Mehmet Hakan Atilla’nın davasında kilit bir tanık haline geleceğini söyledi. Savcı Yardımcısı Denton, 2011 yılından beri İran’a uygulanan ambargonun delinmesiyle ABD’nin güvenliğinin tehdit edildiğini öne sürdü. Savunmanın erteleme talebini reddeden hakim Berman, Sarraf’ın mahkemede tanık olarak dinleneceğini belirtti. Sarraf'ın hakkındaki suçlmaları kabul ettiği belirtildi.

 

Jüri olarak 12 asıl 6 yedek üyenin seçilmesinin ardından başlayan duruşmalara Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından itiraz geldi.

 

Dün akşam saatlerinde Amerika Adalet Bakanlığı'na elektronik yolla başvuruda bulunan Atilla’nın avukatları, duruşmaların iki hafta ertelenmesini istedi.

 

 

Atilla'nın erteleme talebini hakim reddetti

 

Atilla’nın savunma avukatları erteleme taleplerinin gerekçesini, son ay içinde savcılığın delil olarak sunduğu binlerce sayfadan oluşan belgeleri değerlendirebilmek için zaman yetersizliği olarak gösterdi.

 

Savcılık savunmanın bu talebine itiraz etti. Hakim Richard Berman duruşmaya başlamadan savunmanın ertelenme talebini değerlendirdi. Hakim Berman, savunmanın, davanın 11 Aralık tarihine ertelenmesi talebini reddetti. Sabah yerel saatle 09:30'da davanın asıldan görüleceği duruşmalara geçildi.

 

Bharara: "Sarraf suçlamaları kabul etti çünkü hakkında yapılan suçlamalar doğru"

 

ABD’de Rıza Sarraf davası soruşturmasını başlatan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, savcılıkla uzlaşan Sarraf’ın tanık olarak ifade vereceği yönündeki haberi sosyal medya hesabından paylaştı. Bharara, Twitter hesabından paylaştığı haberle ilgili olarak yaptığı yorumda, “Rıza Sarraf’ın döndüğünü, savcılıkla işbirliği yaparak tanık olacağını belirtti.

 

Bharara, mesajında, “Rıza Sarraf kendisiyle ilgili suçlamalara karşı her şekilde mücadele etme hakkına sahipti. Kendisine avukatlardan oluşan bir adeta rüya takım kurdu. Suçlamaları kabul etti çünkü hakkında yapılan suçlamalar doğru” dedi.

 

Atilla'nın da uzlaşma hakkı var

 

6 ayrı suçlamadan 95 hapis istemiyle yargılanan Atilla’nın duruşmaları jüri karar alıncaya kadar devam edecek. Hukukçular bu süreçte Atilla’nın da savcılıkla uzlaşma hakkı olduğunu belirtiyor.

 

Jüri adaylarına hitaben dün konuşan Berman, “Jürisi olacağınız davada bir tek Mehmet Hakan Atilla yargılanacak” dedi. Hakim Berman, Atilla’nın ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek, Amerikan kurumlarını aldatmak, kara para aklamakla ilgili suçlamaların yer aldığı altı suç maddesini okudu.

 

Berman, adaylara savcılarla veya savunma avukatlarıyla daha önce kişisel veya iş ilişkileri olup olmadığını sordu.

 

Jüri adaylarına davayla ilişkili olma ihtimali bulunan onlarca kişi ve çok sayıda şirket adının yer aldığı uzun bir liste sunuldu. Jüri adaylarının bu listede yer alan kişilerle irtibatı olduğu taktirde görevlendirilmeyecekleri belirtildi.

 

Sarraf’ın ceza almaması mucize olur

 

Bu arada New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut da Rıza Sarraf’ın duruşmalara katılmamasının ceza almayacağı ya da beraat edeceği anlamına gelmediğini söyledi. Akbulut, “Sarraf uzlaşmış olsa bile savcılıkla yaptığı anlaşmaya göre bir ceza indirimi alacaktır. Eğer itirafçı olduysa tanık sıfatı da taşımış olsa bu davadan ceza almadan kurtulması mucize olur. Sarraf jürili duruşmalara savcılıkla uzlaştığı için katılmayacak. Bu yüzden bu duruşmalarda sanık olarak adı geçmiyor. Tanık sanık da olabilir. Tanık sanık olması onun ceza almayacağı anlamına gelmez. Kanımca hala ceza alma ihtimali oldukça yüksek” diye konuştu.

 

Kaynak: VOA

 

Haberin etiketleri:

abdi rıza sarraf, itirafçı


Haber okunma sayısı: 285

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

17-yasindaki-ogrenci-katliam-yapti

17 Yaşındaki öğrenci katliam yaptı

18 Mayıs 2018 Cuma 21:19
hakan-atillaya-32-ay-hapis-cezasi

Hakan Atilla'ya 32 ay hapis cezası

16 Mayıs 2018 Çarşamba 23:00
hakan-atillanin-durumu-cok-zor

Hakan Atilla’nın durumu çok zor

11 Mayıs 2018 Cuma 09:22
dunyayi-sekillendiren-hikyeler

Dünyayı şekillendiren hikâyeler

01 Mayıs 2018 Salı 00:13
dumada-kimyasal-kurgu-boyle-hazirlanmis

Duma'da kimyasal kurgu böyle hazırlanmış

14 Nisan 2018 Cumartesi 10:10

ÜLKE GÜNDEMİ

Aday gösterilmeyince çözüldü

CHP'li Milletvekili Eren Erdem hakkında açılan davayla ilgili Artı Tv'de canlı yayına katılarak kritik

Milli güvenliği OHAL tehdit ediyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Bakanlar Kurulu kararıyla, Mersin Soda

Doğalgazlı şubeye kömür faturası!

Eski Öz İplik-İş Malatya Şube Başkanı Ömer Yabaş, sendika şubesine kömür alınmış gibi 10 bin liralık

AKP listelerinde FETÖ rahatsızlığı

Milletvekili adayları listesinde geçmiş dönemde FETÖ ile ilişkisi aleni olan çok sayıda ismin yeniden aday

Demokrasi yoksa dolar düşmez

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dolardaki yükselişin iktidarın artık ülkeyi yönetemediğinin kanıtı

Karma eğitime bir darbe daha

MEB, sınavla öğrenci alacak meslek liselerinin alanlarına ilişkin listeyi yayımladı. İlçe Milli Eğitim

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL