22 Ocak 2019 Salı

Zarrab bir ay önce itirafçı olmuş

zarrab-bir-ay-once-itirafci-olmus

Reza Zarrab’ın, ‘Suçluyum’ diyerek itirafçı olmayı kabul ettiği belge, gizlilik kararı kalkınca ortaya çıktı. Zarrab’ın tüm suçlamaları kabul ederek imzaladığı belgenin üzerindeki tarih 26 Ekim 2017. Yani Sarraf, bir ay önce itirafçı olmuş.
29 Kasım 2017 Çarşamba 08:49

 İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın “kendi isteğiyle ve hiç bir baskı olmadan suçlamaları kabul ettiği” yazılı belgedeki gizlilik kararı kaldırıldı. Sarraf’ın hakkındaki suçlamaları kabul ettiği belgeyi 26 Ekim günü imzaladığı ortaya çıktı.

Amerika Adalet Bakanlığı’na bağlı elektronik işlemlerin gerçekleştiği sistemde “gizlilik” kaydı bulunan 366 sıralı dosyadaki belgeler üzerindeki gizlilik kararı hakim Richard Berman tarafından kaldırıldı.

 

Sistemde yer alan belgeye göre Sarraf kendine yöneltilen suçlamaları kabul ettiğini ifade ettikten sonra imzalıyor. Belgede, Sarraf kendisine isnat edilen tüm suçlamaları kabul ettiğini belirterek bu kararı hiç bir zorlama ve baskı olmadan kendi isteğiyle yaptığını ifade ediyor. 

Bu sabah başlayan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılandığı davada verilen ara sonrasında duruşma yeniden başladı. Duruşmanın öğleden sonra yapılan oturumunda, savcılığın Amerika Maliye Bakanlığı’na bağlı tanıkları ifadelerini verecek, çapraz sorgulamaları yapılacak.

 

Atilla’nın davasında tanık olarak dinlenecek Rıza Sarraf’ın ifade verme sıra numarasının beş olduğu belirtildi. Son kez sanık olarak karşısına çıktığı bildirilen Sarraf'ın, yarın hakim Richard Berman’ın karşısına bu kez tanık olarak çıkması öngörülüyor.

 

Sarraf Davasının İlk Duruşmasında Neler Oldu?

0:12:01

0:00:00/0:12:01

'Aslan Sarraf’tan aldığı rüşvetle cebini doldurdu'

 

Rıza Sarraf davasında New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesinde 21 aydır devam eden yargı sürecinde davanın asıldan görüleceği jürili duruşmalar Salı sabahı başladı.

 

Halkbank Genel Müdür yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada, Atilla'nın avukatları Halkbank'ın eski Genel Müdürü Süleyman Aslan'ı suçladı.

 

Atilla'nın avukatları, Süleyman Aslan'ın Sarraf'tan aldığı rüşvetle 'alçakça' cebini doldurduğunu belirtti.

 

Savcılıksa Atilla’yı tüm bu ağın başındaki adam olarak gösterdi. Savunma itiraz edip bu işi Rıza Sarraf’ın yaptığını söyledi.

 

Savunmadan Rıza Sarraf’a cezaevinde kendi çıkarları adına yaşamak için bir rüşvet ağı kurduğu suçlaması da geldi.

 

Türkiye’den Sarraf Davasıyla İlgili İki Yakalama Kararı

 

‘Sarraf davada kilit bir tanık’

 

Sarraf’ı savcılıkla uzlaştığı ve tanık olacağı konusunda ilk resmi açıklama New York Güney Bölgesi Başsavcı Yardımcısı David Denton’dan geldi. Denton, Sarraf’ın Mehmet Hakan Atilla’nın davasında kilit bir tanık haline geleceğini söyledi. Savcı Yardımcısı Denton, 2011 yılından beri İran’a uygulanan ambargonun delinmesiyle ABD’nin güvenliğinin tehdit edildiğini öne sürdü. Savunmanın erteleme talebini reddeden hakim Berman, Sarraf’ın mahkemede tanık olarak dinleneceğini belirtti. Sarraf'ın hakkındaki suçlmaları kabul ettiği belirtildi.

 

Jüri olarak 12 asıl 6 yedek üyenin seçilmesinin ardından başlayan duruşmalara Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlarından itiraz geldi.

 

Dün akşam saatlerinde Amerika Adalet Bakanlığı'na elektronik yolla başvuruda bulunan Atilla’nın avukatları, duruşmaların iki hafta ertelenmesini istedi.

 

 

Atilla'nın erteleme talebini hakim reddetti

 

Atilla’nın savunma avukatları erteleme taleplerinin gerekçesini, son ay içinde savcılığın delil olarak sunduğu binlerce sayfadan oluşan belgeleri değerlendirebilmek için zaman yetersizliği olarak gösterdi.

 

Savcılık savunmanın bu talebine itiraz etti. Hakim Richard Berman duruşmaya başlamadan savunmanın ertelenme talebini değerlendirdi. Hakim Berman, savunmanın, davanın 11 Aralık tarihine ertelenmesi talebini reddetti. Sabah yerel saatle 09:30'da davanın asıldan görüleceği duruşmalara geçildi.

 

Bharara: "Sarraf suçlamaları kabul etti çünkü hakkında yapılan suçlamalar doğru"

 

ABD’de Rıza Sarraf davası soruşturmasını başlatan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, savcılıkla uzlaşan Sarraf’ın tanık olarak ifade vereceği yönündeki haberi sosyal medya hesabından paylaştı. Bharara, Twitter hesabından paylaştığı haberle ilgili olarak yaptığı yorumda, “Rıza Sarraf’ın döndüğünü, savcılıkla işbirliği yaparak tanık olacağını belirtti.

 

Bharara, mesajında, “Rıza Sarraf kendisiyle ilgili suçlamalara karşı her şekilde mücadele etme hakkına sahipti. Kendisine avukatlardan oluşan bir adeta rüya takım kurdu. Suçlamaları kabul etti çünkü hakkında yapılan suçlamalar doğru” dedi.

 

Atilla'nın da uzlaşma hakkı var

 

6 ayrı suçlamadan 95 hapis istemiyle yargılanan Atilla’nın duruşmaları jüri karar alıncaya kadar devam edecek. Hukukçular bu süreçte Atilla’nın da savcılıkla uzlaşma hakkı olduğunu belirtiyor.

 

Jüri adaylarına hitaben dün konuşan Berman, “Jürisi olacağınız davada bir tek Mehmet Hakan Atilla yargılanacak” dedi. Hakim Berman, Atilla’nın ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek, Amerikan kurumlarını aldatmak, kara para aklamakla ilgili suçlamaların yer aldığı altı suç maddesini okudu.

 

Berman, adaylara savcılarla veya savunma avukatlarıyla daha önce kişisel veya iş ilişkileri olup olmadığını sordu.

 

Jüri adaylarına davayla ilişkili olma ihtimali bulunan onlarca kişi ve çok sayıda şirket adının yer aldığı uzun bir liste sunuldu. Jüri adaylarının bu listede yer alan kişilerle irtibatı olduğu taktirde görevlendirilmeyecekleri belirtildi.

 

Sarraf’ın ceza almaması mucize olur

 

Bu arada New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut da Rıza Sarraf’ın duruşmalara katılmamasının ceza almayacağı ya da beraat edeceği anlamına gelmediğini söyledi. Akbulut, “Sarraf uzlaşmış olsa bile savcılıkla yaptığı anlaşmaya göre bir ceza indirimi alacaktır. Eğer itirafçı olduysa tanık sıfatı da taşımış olsa bu davadan ceza almadan kurtulması mucize olur. Sarraf jürili duruşmalara savcılıkla uzlaştığı için katılmayacak. Bu yüzden bu duruşmalarda sanık olarak adı geçmiyor. Tanık sanık da olabilir. Tanık sanık olması onun ceza almayacağı anlamına gelmez. Kanımca hala ceza alma ihtimali oldukça yüksek” diye konuştu.

 

Kaynak: VOA

 

Haberin etiketleri:

abdi rıza sarraf, itirafçı


Haber okunma sayısı: 383

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

rumlar-2019da-yedi-sondaj-hedefliyor

Rumlar 2019’da yedi sondaj hedefliyor

31 Aralık 2018 Pazartesi 09:45
endonezyada-doganin-dehseti

Endonezya'da doğanın dehşeti

23 Aralık 2018 Pazar 09:56
sofor-adayi-egitmeni-delirtti

Şoför adayı eğitmeni delirtti

09 Aralık 2018 Pazar 11:18
cetenin-lideri-turkiyeye-gonderilsin

Çetenin lideri Türkiye'ye gönderilsin

28 Kasım 2018 Çarşamba 15:54
video-yokceset-yokdna-yokkan-yok

Video yok,ceset yok,DNA yok,kan Yok

20 Kasım 2018 Salı 10:34
gocmen-parasi-kayip

Göçmen parası kayıp

14 Kasım 2018 Çarşamba 09:47

ÜLKE GÜNDEMİ

CHP Doğanşehir'de ki cinsel istismarın peşinde

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Doğanşehir’de 9 yaşındaki kız çocuğuna yönelik cinsel

Suriyeli mafyalar Türkiye’yi ele geçiriyor

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Suriyelilerin Türkiye’de mafyalaşmaya başladığına dikkat

Elin dangalağını yaşatmanın anlamı yok

Prof. Dr. Celal Şengör'ün organ bağışıyla ilgili yaptığı açıklamalar tartışma yarattı. Katıldığı

Say'a yöneltilen eleştirilerin muhatabı Erdoğan

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fazıl

BDDK sosyal medya dolandırıcılarına savaş açtı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sahte sosyal medya hesabı ve sitelere yönelik vatandaşları

Yıldırım'dan Vodefone Freezone şampiyonluk startı

Türkiye’nin en büyük profesyonel espor ligi Vodafone FreeZone Şampiyonluk Ligi, Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL