17 Ağustos 2018 Cuma

Trump canlı yayında resmen ilan etti!

trump-canli-yayinda-resmen-ilan-etti

ABD lideri, dünyayı ayağa kaldıran Kudüs kararını kameralar karşısında açıkladı ve tarihi an Trump'ın kararnameyi imzalamasıyla son buldu. ABD, tarihte kutsal kenti İsrail'in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.
06 Aralık 2017 Çarşamba 21:45

Başkan Donald Trump, dünya genelinde gelen uyarılara adeta meydan okuyarak, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıkladı. Trump’ın bu kararı, Amerika ve uluslararası toplumun yıllardır bu konuda izlediği politikaya ters düşüyor.

 

Trump, özellikle Arap ve Avrupalı liderlerin çağrıları ve Amerika karşıtı protesto ve şiddet olayları riskine rağmen, “ABD’nin Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımasının zamanı geldi” dedi.

 Bunu yapmayı geciktirmenin barış umutlarını ilerletmeye hiçbir katkı sağlamadığını savunan Trump, bunun hatta “geç kalınmış” ve Amerika’nın çıkarlarına bir adım olduğunu söyledi.

 

Trump, bugünkü açıklamasının İsrail-Filistin ihtilafında yeni bir yaklaşımın başlangıcını oluşturduğunu kaydetti.

 

Başkan Trump, İsrail hükümet kurumlarının, meclisin ve anayasa mahkemesinin Kudüs’te yer aldığına da dikkati çekerek, açıklamasının “bariz” bir gerçekliğin tanınmasından başka birşey olmadığını belirtti. Trump, “İsrail’in kendi başkentine karar vermeye hakkı var” dedi.

 

Trump, ABD Dışişleri Bakanlığı’na, Tel Aviv’deki büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması sürecinin başlatılması yönünde talimat verdiğini de açıkladı. Ancak yetkililer çok sayıda lojistik ve güvenlik detayının yanı sıra yerin belirlenmesi ve inşaat gibi konuların bulunduğuna işaret ederek, büyükelçiliğin en az 3 ya da 4 yıl daha taşınmasının muhtemelen mümkün olmadığını söylediler.

 

Bu nedenle Trump ABD yasası uyarınca başkanların her 6 ayda bir yaptığı şekilde, büyükelçiliğin taşınmasını erteleyen karara da imza attı. Trump’ın büyükelçiliğin taşınmasına yönelik hazırlıklar tamamlanana kadar erteleme kararını uygulamaya devam edeceği kaydedildi.

 

Kararının, kentin coğrafi ve siyasi sınırlarında bir değişiklik anlamına gelmediğini, bunun hala İsrail ve Filistinlilerin belirleyeceği bir husus olduğunu da belirten Trump, Kudüs’ün üç büyük din için kutsal mekan olmayı sürdürmesi gerektiğini de kaydetti.

 

Trump, ABD’nin İsrail ve Filistinlilerce kabul görecek bir barış anlaşmasının önünü açmak için katkı sağlamaya bağlılığını sürdürdüğünü, böyle bir anlaşmaya ulaşılması için elinden gelen her şeyi yapmaya niyetli olduğunu da vurguladı.

 

Başkan Trump, iki tarafça da onaylandığı takdirde Amerika’nın iki devletli çözümü destekleyeceğini de ilan ederek, ilk kez kişisel olarak “iki devletli çözüm” fikrini kabul etmiş oldu.

 

Netanyahu: Karar tarihi bir dönüm noktası

 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Trump'ın Kudüs kararının 'tarihi bir dönüm noktası' olduğunu söyledi. Netanyahu, "Filistinlilerle varılacak herhangi bir barış, Kudüs'ün İsrail'in başkenti olmasını da kapsamalıdır" dedi.

 

Gazze’de gösteri

 

Trump daha kararını resmen açıklamadan bölgede protesto gösterileri düzenlenmeye başladı. Gazze’de yüzlerce Filistinli Başkan Donald Trump’ın açıklaması beklenen kararına karşı gösteri düzenledi.

 

Gazze sokaklarına düzenlenen protesto gösterisi, Trump’ın açıklamasına yanıt olarak Filistinlilerin bir bütün olması çağrısında bulunan farklı Filistinli gruplar ve militan örgütler tarafından organize edildi.

 

Protestocular Amerikan ve İsrail bayrakları yaktı, ellerinde Filistin bayrakları ve Kudüs’ü “ebedi başkentimiz” ve “kırmızı çizgi” ilan eden pankartlar taşıdı.

 

Gazze’yi kontrol eden ve ABD’yle AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas da önümüzdeki günlerde daha fazla protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

 

Hamas yetkilisi Salah Bardawil, “Filistinlilerin bugün tehlikeli bir yol ayrımında olduğunu” belirterek, “Ya kalacağız ya yok olacağız” ifadesini kullandı. Bardawil, “Trump ya da bir başkası, bizim halkımızın, ülkemizin ve direnişimizin onun planlarını geri püskürtemeyeceğini düşünüyorsa yanılıyor” diye konuştu.

 

Tillerson: ‘Barış için hala çok iyi fırsat var"

 

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson temaslarda bulunduğu Brüksel’de konuyla ilgili konuştu. Tillerson, Trump’ın beklenen kararına rağmen Ortadoğu barışı için önlerinde hala “çok iyi bir fırsat olduğuna” inanmaya devam ettiklerini söyledi.

 

Tillerson, herkesin Trump’ın açıklamasını bütünüyle “dikkatle dinlemesi” gerektiğini söyledi.

 

Trump’ın barış sürecine “çok bağlı” olduğunu vurgulayan Tillerson, Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner öncülüğündeki heyetin bu konu üzerinde “çok titiz” biçimde çalıştığını belirtti.

 

Dünyadan tepkiler

 

Trump’ın açıklamasına dünyadan tepkiler gelmeye de devam ediyor. Pakistan’da iktidar partisi, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planını eleştirerek, bunun dünyada şiddeti alevlendireceği uyarısında bulundu.

 

Filistin Başkanı Rami Hamdallah da, Trump’ın beklenen kararının “barış sürecini ve iki devletli çözümü yok edeceğini” söyledi.

 

Hamdallah biraraya geldiği Avrupalı diplomatlara, Amerika’nın kararının “tüm bölgede çatışma ve şiddeti körükleyeceğini” belirtti.

 

Kremlin de konuyla ilgili endişesini dile getirdi.

 

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “konunun kolay olmadığını” belirterek, Putin’in Filistin lideri Mahmud Abbas’la görüştüğünü ve durumun kötüleşme ihtimaline dair endişesini ifade ettiğini söyledi.

 

Papa Francis de Trump’ın beklenen kararı konusunda “derin endişesini” dile getirirken, Türkiye de İslam İşbirliği Teşkilatı’nın verilecek yanıtı koordine etmek üzere toplanmasını istedi.

 

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise konuyla ilgili henüz bir yorumda bulunmadı.

 

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, ülkesinin büyükelçiliği Tel Aviv’e taşıma yönünde bir planı olmadığını söyledi. Johnson, “Haberleri endişeyle izledik çünkü bize göre Kudüs İsrail ve Filistinliler arasında müzakere edilmiş nihai bir anlaşmanın parçası olmalı” dedi.

 

Başbakan Theresa May de aynı şekilde ülkesinin Kudüs konusundaki pozisyonunun değişmeyeceğini belirterek, konuyu Trump'la görüşmeyi planladığını kaydetti. May, "İki devletli çözümü desteklemeyi sürdürüyoruz. Kudüs'ün öneminin farkındayız" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: VOA

 Haber okunma sayısı: 742

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

iste-medeniyet-bu

İşte medeniyet bu

17 Ağustos 2018 Cuma 10:07
cin-30-cia-ajanini-infaz-etti

Çin, 30 CIA ajanını infaz etti

17 Ağustos 2018 Cuma 09:12
artik-onlar-da-calisacak

Artık onlar da çalışacak...

13 Ağustos 2018 Pazartesi 09:06
omer-hayyamin-rubaileri

Ömer Hayyam'ın Rubaileri

10 Ağustos 2018 Cuma 22:09
kanadada-urkuten-goruntu-

Kanada'da ürküten görüntü!

08 Ağustos 2018 Çarşamba 09:28
turkiyeyle-anlasmis-olmadi

‘Türkiye'yle anlaşmış olmadı'

08 Ağustos 2018 Çarşamba 08:42

ÜLKE GÜNDEMİ

İslamcı bankalar bildiğini okudu

Türk Lirası’nın, Amerikan Doları karşında hızla değer kaybetmesi üzerine hem hükümet kanadından hem de

iPhone yaptırımlardan nasıl kurtuldu?

Kamuoyu Çarşamba günü Türkiye’nin yaptırım uyguladığı ABD menşeli ürünler arasında iPhone’u

CHP'den Başköylü kadınlara destek

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, “Ölürüz de jeotermal kuyu

Türkiye kendini yiyen ülke haline getirildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal düzenlediği basın toplantısında "Türkiye, kendi kendine yeten 7

MHP aşıya karşı çıkan ailelere hapis istedi

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, genişletilmiş

FETÖ gitti İskender Paşa cemaati geldi

Son dönemde FETÖ’nün tasfiye edilmesinin ardından yargıda yeni tarikat ve cemaatlerin yapılandığı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL