16 Ocak 2021 Cumartesi

Siber Zorbalık ve Trolleme nedir?

siber-zorbalik-ve-trolleme-nedir

Değişen dünya ile birlikte ne yazık ki zorbalık da gelişim göstererek teknolojiye uyum sağladı. Online zorbalık özellikle gençleri ve çocukları etki altında bırakıyor. Siber güvenlik kuruluşu ESET, online zorbalığın çok konuşulan iki ögesini, ‘siber zorbalığı‘ ve ‘trolleme‘yi mercek altına aldı. Bunların ne olduğunu ve bunlara karşı hangi önlemlerin alınabileceğini paylaştı.
10 Aralık 2020 Perşembe 18:50

 İnternet üzerinden online etkileşimlerin anonim olması, erişilebilirliği ve çokluğu, insanların diğerlerini taciz ederken veya incitirken daha rahat davranmasına neden oluyor. Koronavirüs pandemisi dolayısıyla hayatımız gittikçe sanal hale gelirken, online zorbalık türlerini anlamak eskisinden çok daha önemli hale geldi. Özellikle de ebeveynler açısından. ESET, online zorbalıkta öne çıkan iki öge olan Siber Zorbalık ve Trolleme konularına açıklık getiriyor:

 


Siber Zorbalık

Siber Zorbalık, teknolojiyi kullanarak “saldırı veya istismar yoluyla başka kişiye zarar vermek, kişiyi strese sokmak veya kişisel kayba uğratmak amacıyla yapılan eylem” şeklinde tanımlanıyor. Maalesef bu türde bir davranış neredeyse tüm internet sitelerinde ve Facebook, Twitter, Instagram, Reddit, online oyun toplulukları ve SMS gibi anında mesajlaşma platformlarında bulunabilir. 

Bu platformların zorbalara açık olması, siber zorbaların rahatlıkla her yerde kendini göstermesine olanak sağlıyor. Ayrıca siber zorbaların birçok farklı platformda kurbanlarını hedef alması, kurbanlarına kaçış olmadığı hissini yaşatıyor.

 

Siber zorbalığa maruz kalan kişiler, kendilerini çaresiz hissedebilir; bu tacizi önlemek için yapabilecekleri bir şey olmadığını düşünebilir. Ancak durum böyle değil. Birçok sosyal medya platformunda, onayınız olmadan paylaşılan fotoğraf, kötü amaçlı söylem veya uygun olmayan yorum gibi sizi rahatsız eden bir durum olması halinde bildirebilirsiniz. Birçok ülkede taciz bir suçtur ve yasal olarak ciddiye alınır, zorbalığa uğrayan insanlara yardımcı olmak üzere birçok farklı yardım hattı vardır, hatta polise de bildirebilirsiniz.

 


Trolleme

İnternet trolleri, kişileri üzmek amacıyla kasti olarak içeriklerine provokatif veya rahatsız edici mesajlar yollar. Bu yorumlar genellikle hedef alınan kişinin fiziksel veya kişisel özellikleriyle ilgidir ve ırkçılık, kadın düşmanı, homofobik veya kilofobik olabilir. Troller, internette anonim olabileceklerinden kötü şeyler söyleme konusunda rahat hisseder ve gerçek dünyada yapmayacakları yorumları yapar. Trollenmek, kurbanın kaygısını artırabileceği ve öz güvenini zedeleyebileceği için önemlidir.

 

Trollenen kişiler için en önemli tavsiyelerden biri, bu yorumlara cevap vermemeleridir. Kendinizi savunmak veya tartışmaya girmek isteyebilirsiniz, ancak troller genellikle ilgi çekmek ister ve onları görmezden gelmek onlara karşı güçlü bir silahtır. Ayrıca, trollerin hedefindeki kişi hoş olmayan yorumları bırakan hesapları engelleyebilir, bu sayede troller sayfaya yorum yapmaya devam edemez.


Ebeveyn kontrol uygulamaları korumaya yardımcı olur

Çocukları siber zorbalıktan ve diğer online tehditlerden korumak için ebeveynler, pek çok güvenlik markası tarafından sunulan ebeveyn kontrol yazılımlarınıkullanabilirler. Bu tür yazılımlar, siber zorbaların yollamış olabileceği uygun olmayan görüntülere ve videolara erişimi engelleyerek, çocuğunuzun gördüğü içeriği filtreler. ESET Parental Control yazılımı da bu amaca hizmet eder. Bu özellik, ESET Mobile Security ve ESET Internet Security dahil birçok ESET ürününde bulunur.

 

Ebeveyn kontrol yazılımları, çocuğun yaşına uygun olarak uygulamaları filtrelemenizi de sağlar. Ayrıca çocuğun, cihazı ne kadar kullanabileceğini de kısıtlar. Bu, bazı siber tehditlerin önlenmesi açısından çok önemli olabilir. Kullanım süresinin kısıtlanması internet bağımlılığını azaltmaya yardımcı olur, gençlere daha geniş bir bakış açısı sunar ve siber zorbalığa maruz kalmalarını engeller.

 

Haberin etiketleri:

ESET, internet, şifre


Haber okunma sayısı: 5467

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

kanunsuz-dinlemelere-son

Kanunsuz dinlemelere son

15 Aralık 2020 Salı 17:19
siber-zorbalik-ve-trolleme-nedir

Siber Zorbalık ve Trolleme nedir?

10 Aralık 2020 Perşembe 18:50
2021in-gelismis-tehditleri

2021'in gelişmiş tehditleri

23 Kasım 2020 Pazartesi 18:14
tibbi-cihazlardaki-5-dijital-risk-noktasi

Tıbbi cihazlardaki 5 dijital risk noktası

12 Kasım 2020 Perşembe 19:29
uzaktan-calisanlar-dikkat

Uzaktan çalışanlar dikkat

09 Kasım 2020 Pazartesi 16:08

ÜLKE GÜNDEMİ

Erdoğan'dan gelecek için pembe tablo

Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Ülkemizin ve

İnternet arama motorlarından kayıt nasıl silinir

Kişisel veri konusunun en çok konuşulduğu bu dönemde, kendimize ait herhangi bir bilgi ya da fotoğrafı arama

Kasım ayında ihracat ve ithalat arttı

İstanbul’da, Kasım ayında, 12.7 milyar dolar ithalat, 7.9 milyar ihracat gerçekleşti; hem ihracat hem de ithalat

CHP'den 'sen varsan biz varız' kampanyası

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın

WhatsApp ve Ötesi

İstinye Üniversitesi tarafından düzenlenen WhatsApp ve Ötesi adlı online konferansta, WhatsApp’ın

HKP Erdoğan'ın lise diplomasını sordu

Halkın Kurtuluş Partisi, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın lise diploması için Eyüp Lisesine

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL