19 Ağustos 2019 Pazartesi

Sanal korsana karşı elektronik noter

sanal-korsana-karsi-elektronik-noter

TÜBİTAK destekli yerli yazılım TaliaStamp ile kendi kendinizin noteri olabilirsiniz. Dijital ortamda geliştirdiğiniz ya da dijital ortama aktardığınız tüm projelerinizin eser sahibi olarak “yasal” onayını verebilmenize olanak tanıyan TaliaStamp, projelerinizin fikri mülkiyet haklarını korumanızı sağlıyor.
08 Mart 2019 Cuma 18:41

 Firmalara ve kişilere, zaman ve maliyet açısından da avantaj sağlayan TaliaStamp’in geliştiricisi BeyazNet firmasının Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli, “TaliaStamp ile damgalanan bir belgenin, damgalandığı andaki halini kayıt altına almış oluyorsunuz. Böylece bir adli süreç söz konusu olduğunda, dosyanızın damga anındaki halini gerektiğinde rahatlıkla bir delil olarak kullanabiliyorsunuz. Hukuki bir sorun çıktığında bu dosyayı ve damgasını mahkemeye vermek, bu dosyanın o halinin, o tarihte sizde olduğunu ispatlamış oluyor” dedi.

 

Dijital ortamlar hayatımızın ayrılmaz birer parçası. Tüm anılarımız, projelerimiz, yazılarımız, geliştirdiğimiz eserleri dijital ortamlarda saklıyoruz. Fotoğraflarımızı, videolarımızı, parlak fikirlerimizi yazılı ya da görsel olarak sosyal mecralarda başkalarıyla paylaşıyoruz. Çoğu zaman paylaşılan bu içerikler bir başkası tarafından “kendi” özgün içerikleriymişçesine yeniden paylaşılıyor. Ürettiğimiz içeriklerden bir başkası ticari fayda da sağlayabiliyor. İçeriğin ilk halinin bize ait olduğunu, esas sahibinin biz olduğumuzu anlatmak veya ispatlamak zahmetli ve uzun bir süreç olabiliyor. Çektiğimiz her fotoğrafın, yazdığımız her yazının, oluşturduğumuz her videonun, bestelediğimiz tüm şarkıların, geliştirdiğimiz tüm projelerin telif hakkını almak, pratik açıdan ve maliyet açısından mümkün değil. Anlık üretilen ve anında paylaşılması gereken özgün bir video veya gerçekleştirilecek bir şirket sunumu için notere gitmek onay beklemek ve ardından güvenle paylaşabilmek, dijital dünyanın “hız” temelli doğasına aykırı. BeyazNet tarafından geliştirilen, TÜBİTAK destekli yerli yazılım TaliaStamp bu sorunun çözümünde bireylere ve kurumlara yardımcı oluyor.

 

TÜM DİJİTAL PLATFORMLARA UYGUNTaliaStamp, açık kaynak kodlu ve özgür yazılımlar kullanılarak geliştirilmiş bir ürün. Bu sebeple ürünün dışa bir bağımlılığı yok, ithal edilmesi gereken bir parçası veya lisansı bulunmuyor. Know-how’ı tümüyle BeyazNet’te olan uygulama, TÜBİTAK tarafından geliştirilen damgalama sistemiyle de tam uyumlu çalışıyor. Uygulama, bilgisayar ortamındaki herhangi bir belgeyi, resmi, videoyu damgalayabiliyor. Örneğin bir film senaryosunu da, çektiğiniz bir fotoğrafı da damgalayabiliyor. Kullanılan esnek yapı sayesinde bulut ortamında ve yerel ağda, fiziksel veya sanal bir sunucuda, raspberry gibi küçük bilgisayarlarda dahi çalışabiliyor. Kurumsal ölçekte kullanımı söz konusu olduğunda, birlikte kullanılacak domain ve ortam, ihtiyaca göre esnek bir şekilde belirlenebiliyor.

 

Ürünün en önemli özelliklerinden biri, çok farklı ortamlarla konuşulabilmesi ve farklı protokol, yöntem ve teknolojilerle dosya toplayıp/alıp damgalayabilmesi. Ayrıca kendi üstünde tuttuğu az veriyi bile şifreleyerek sakladığı için güvenlik yönünden de oldukça iyi bir noktada yer alıyor.

ZAMAN VE MALİYET TASARRUFU SAĞLIYOR

TaliaStamp’in, adli ortamlarda delil olarak da sunulabilecek, yasal olarak kabul görmüş bir damgalama teknolojisine sahip olduğunu belirten BeyazNet Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli; anında, hızlı ve sonsuz kere tekrarlanabilir damgalama olanağıyla maliyet ve zaman açısından da büyük bir avantaj sunduğuna dikkat çekti.

 

Zeyveli şöyle devam etti: “Telif hakları konusundaki gelişmeler sayesinde ve özellikle internetin yaygınlaşması sonucu dijital ortamda yapılan üretim ve paylaşımın artması ile birlikte dijital formdaki ürünlerin pratik bir şekilde sahipliğinin belirlenmesi ihtiyacı da doğmuş oldu. Örneğin üretilen bir videonun, fotoğrafın, bir grafik çalışmanın, logonun, bilgisayar ortamında yazılmış bir romanın kime ait olduğunun belgelenme ihtiyacı… Klasik noterler, yazılı belge odaklı çalışmakta ve notere telif hakkı gerektiren bir belgeyi onaylatmak için belli bir mekana zaman ayırıp gitmek gerekiyor. Ayrıca maliyetli ve her ufak değişiklikte, aynı belgeyi tekrar tekrar onaylatmak zaman, para, imkan açısında zor ama dijital ortamda her şey çok hızlı değişiyor, gelişiyor, paylaşılıyor. Klasik noterlerin çalışma şeklibu duruma, bu tür ihtiyaçlara pek uygun değil. TaliaStamp ile bu sorunlar aşılabiliyor. Ürünümüz ayrıca adli bilişim çalışmaları için de gerekli bir ürün. Örneğin herhangi bir zamanda toplanan delillerin değiştirilmeden saklandığının garanti edilebilmesi için de böyle bir ürüne ihtiyaç var. TaliaStamp ile damgalanan bir belgenin, damgalandığı andaki halini kayıt altına almış oluyorsunuz. Böylece bir adli süreç söz konusu olduğunda, dosyanızın damga anındaki halini gerektiğinde rahatlıkla bir delil olarak kullanabiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde noterler de dijital formdaki belgeleri damgalayabilecek hale gelecekler”.

NASIL ÇALIŞIYOR

Kullanıcı dostu bir işleyişe sahip olan uygulama ile bir ürünü damgalamak oldukça basit. Zeyveli, TaliaStamp ile gerçekleştirilen damgalama sürecinin aşamalarını şöyle özetliyor; “Bilgisayarınıza bağlı bir disk gibi çalışan bir sistemi mevcut. Bu sistemde hesabı olan biri, kendi deposuna bir dosya koyduğu anda başka bir işleme gerek kalmadan bu depoya konulan dosya otomatik olarak zaman damgasıyla damgalanıyor. Yani oldukça basitleştirilmiş bir kullanımı var. Depoda hem dosyanın kendisi hem de bu dosyaya ait damga saklanıyor. Bu damga sayesinde bir dosyanın ne zaman kim tarafında oluşturulduğu ve sahip olunduğu anlaşılabiliyor. Hukuki bir sorun çıktığında bu dosyayı ve damgasını mahkemeye vermek, bu dosyanın o halinin, o tarihte kişinin kendisinde olduğunu ispatlamış oluyor.”

 

Beyaz.net Hakkında

 

Beyaz.net 1997 yılında kurulmuştur. Ağırlıklı olarak Network (Ağ), Bilişim Güvenliği ve Danışmanlık alanında hizmet vermekle birlikte birçok Yazılım, Otomasyon, Arşivleme, Web Tasarımı, Eğitim projelerini de başarı ile tamamlamıştır. Beyaz.net müşterilerine desteğini 70'i aşan personeliyle profesyonel bir şekilde vermektedir. 2007-2015 yılları verilerine göre yapılan araştırmada Beyaz.net ilk 500 bilişim firması arasında yer almıştır. Ayrıca 2016 yılı verilerine göre en hızlı büyüyen 3. bilişim firması seçilmiştir. Türkiye’nin ilk UTM ve Firewall Destek Merkezi BeyazNet bünyesinde kurulmuştur. Yıldız Üniversitesi Teknopark'ta yetenekli bir ArGe ekibi bulunmaktadır.Haber okunma sayısı: 1632

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ebeveynlerin-internetteki-korkusu-siber-zorbalik

Ebeveynlerin internetteki korkusu Siber zorbalık

15 Ağustos 2019 Perşembe 17:33
siber-suclularin-bayram-mesaisi-basladi

Siber suçluların bayram mesaisi başladı

05 Ağustos 2019 Pazartesi 18:33
android-telefon-kullananlar-dikkat

Android telefon kullananlar dikkat

31 Temmuz 2019 Çarşamba 19:00
ise-alimlarda-yapay-zeka-donemi

İşe alımlarda yapay zeka dönemi

29 Temmuz 2019 Pazartesi 15:56
turkiyede-teknoloji-alaninda-rekor

Türkiye’de 'teknoloji' alanında rekor

22 Temmuz 2019 Pazartesi 22:08

ÜLKE GÜNDEMİ

Devlet Tiyatrolarında yasaklanan oyun çok

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, 2002'den bugüne

İYİ Parti'den o iddialara açıklama

Son günlerde yapılan karşılıklı açıklamalarla parti içerisindeki demokrasiyi işleten İYİ Partililerden

Ne varsa paylaşmaya hazırız

Kurban Bayramı boyunca İstanbul’un birçok noktasında vatandaşlarla buluşan, devam eden projeleri inceleyen ve

Ebeveynlerin internetteki korkusu Siber zorbalık

Çocuklar teknoloji ile artık çok erken yaşta tanışıyor. Anne babaları en çok endişelendiren konuların

Denge ve denetimi biz sağlayacağız

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde (İBB) yer alan İYİ

FETÖ'nün şirketleri, bakın kimlere yaradı

FETÖ bağlantılı olduğu gerekçesiyle el konularak TMSF'ye devredilen şirketlere AKP'li eski belediye

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL