Haber Detayı
19 Temmuz 2022 - Salı 19:20 Bu haber 49 kez okundu
 
Yamyamlık Avrupalıların genlerinde var
Avrupa'nın sivil demokrasiler ve insan hakları ile ilgili tüm ilerleme iddialarına karşın, arşivler bunun dışında her şeyle dolu. Epilepsi ve diğer rahatsızlıklar için bir çare olarak satılan Roma gladyatörlerinin kanından, hemcinslerinin etini ve iç organlarını yemeye kadar insanlık tarihi, özellikle Avrupa'da tıbbi yamyamlık ile doludur.
Gizemli olaylar Haberi


Seçkinler bu yamyamlık eylemlerinin ayrılmaz bir parçasıydı, hiçbiri Kral II. Charles ve onun ölüm döşeğindeki Kral Damlası olarak bilinen mucizevi bir tedaviye takıntısı kadar ünlüydü.


Kral II. Charles'ın, ölüm döşeğindeyken Oliver Cromwell'in doktoru Jonathan Goddard'a, daha sonra 'Kralın Damlaları' olarak bilinecek olan damlalarının imrenilen formülü için güzel bir meblağ ödediğini biliyor muydunuz? Bu tentürdeki gizli içerik? Beş kilo ezilmiş insan kafatasından oluşan bir toz. Aynı zamanda bir kimyager olan Goddard, bu karışımı Goddard's Drops, her türlü rahatsızlık için sözde bir mucize tedavisi olarak sattı.

John Michael Wright tarafından Kral II. Charles'ın portresi. ( Kamu malı )

Kral II. Charles ve Kralın Kafatası Damlaları ile Buluşması
1660'dan 1685'e kadar hüküm süren Charles , kendisi de hevesli bir kimyagerdi ve hatta damıtma pratiği yaptığı kendi laboratuvarına sahipti. Kralın Damlaları hikayesinde, kralın, o zamanlar Kraliyet Cemiyeti üyesi olan ve damıtılmış toz kafatası tarifi için tanınan Goddard'a altı bin sterlin ödediği bildirildi . Ayrıca Cromwell'i ölüm döşeğinde beklemiş ve bir tür druid olarak kahramanlığıyla ün kazanmıştı.


Ölümünden önce, Charles ünlü damıtmayı satın aldı ve laboratuvarında varyantlar yaratmaya başladı. İş yerinde sık sık alkolle karıştırarak yudumlardı. Damlalar genellikle şaraba veya çikolataya karıştırıldı ve çeşitli rahatsızlıklar için popüler oldu. The King's Drops'ta kullanılmak üzere alınan kafatasları, onları tedarik etmeleri için gizlice mezar kazıcılarına ödeme yaptıktan sonra İrlanda'dan geldi .

 

Son günlerinde, doktorlar bu mucize iksirden her gün 40 damla kralın boğazına döküyorlardı, ama boşuna. Modern bilim adamları ve tarihçiler, damlaların potansiyel olarak Charles'ın ölümünü hızlandırdığını iddia edecek kadar ileri gidiyorlar ve sonunda 6 Şubat 1985'te geldi. Tıbbi kanıtlar bu karışımın iyileştirici güçlerini kanıtlamasa da ve üzerinde yapılan testler de olmadı. Onu tüketenler, damlalar insanların ecza dolaplarına girmenin bir yolunu buldu.

Johann Froschauer tarafından Vespucci'nin 1505'te yayınlanan Mundus Novus'unun bir baskısı için bir gravürde Yeni Dünya'da bilinen ilk yamyamlık tasviri. (Public domain)

 

Johann Froschauer tarafından Vespucci'nin Mundus Novus'unun 1505'te yayınlanan bir baskısı için bir gravürde Yeni Dünya'da bilinen ilk yamyamlık tasviri.

 

Her Yerde Yamyamlık ve Quackery
1686'dan bir hesap, Anne Dormer adında bir İngiliz kadının hikayesini anlatıyor. Günümüzün üstünkörü bir incelemesi, onun bir tür depresyondan muzdarip olduğunu gösteriyor. Kafatası suyunun zihinsel sağlığı üzerinde getirdiği varsayılan faydalar hakkında etkileyici bir şekilde ağdalayan Dormer, şunları söyledi:


“Çılgın sağlığımı korumaya ve huzursuz geceler ve huzursuz günlerle parçalanmış zayıf, parçalanmış karkasımı sürdürmeye kendimi adadım. Kralın damlalarını alıp çikolata içerim ve ruhum ölesiye üzüldüğünde koşup çocuklarla oynarım.”

 

Akıl ve Aydınlanma Çağı'nın henüz Avrupa'ya gelmediğini belirtmek önemlidir. Tıp bilimi hızla gelişen bir alan olmasına rağmen, modern bilimin bugün sahip olduğu araç ve kaynaklardan yoksundu. Kilise de sosyo-kültürel inançlarda ve olaylarda baskın bir rol oynadı; yermerkezcilik olarak bilinen, Güneş yerine Dünya'nın evrenin merkezinde olduğu anlatısı, teleskopun icadına rağmen Katolikliğin temel bir ilkesiydi.


Aynı zamanda, Asya ve Amerika'ya, özellikle de Amerika'ya giden ticaret yollarının keşfiyle, Avrupalılar, Orta ve Güney Amerika'da yamyamlık biçimleri uygulayan yerli kabilelerle temasa geçtiler . Yerli Amerikalılar için yamyamlık yalnızca iyi tanımlanmış bir dizi ritüel içinde meydana geldi ve özel bir eylemden ziyade sosyal bir eylemdi. Ölen kişiyi kabileye yeniden entegre etmek için yas ritüellerine dahil edilen yamyamlık, örneğin Brezilya Wari'sinde mevcuttu . Soğuk ve ıslak zeminlere gömülmek korkunç göründüğünden, ölüleri kabilenin gelecekteki yaşamına dahil etme arzusu vardı.


Avrupa kafatası tüketimi, aksine, diğerini, genellikle barbar olarak görülenleri - esir köleler, savaş esirleri, suçlular ve yoksullar olarak - tüketmenin özel bir eylemiydi. Sonları ve vahşileştirmeleri meşru görüldü. Avrupa kıtasındaki aristokratlar, 18. yüzyıla kadar düzenli olarak insan kafatasları yuttular. Kralın Damlaları tek kafatası tüketimi şekli değildi, kafatasıyla ilgili başka tedaviler ve beraberindeki şarlatanlıklar da vardı. Bu döneme ait tıp kitapları, epilepsi için kafatası tedavileri bile yayınladı .

 

Louvre'dan Paracelsus'un varsayılan portresi. ( Kamu malı )

Paracelsus ve Kafatası Çözümlerinin Sahte Bilimi
Bu sahte vahşetin asıl kaynağı 16. yüzyıl İsviçreli simyacı, hekim , filozof ve bilgindi, daha çok Paracelsus olarak bilinen Theophrastus von Hohenheim'dı. Paracelsus'un birçok fikri, Galenizm olarak bilinen antik Roma ve Yunan inançlarından etkilenmiştir. Galenizm ile birlikte büyük bir vahşet geldi, ancak bu, Paracelsus'un 1536'da yayınlanan Der Grossen Wundartzney'de (Büyük Cerrahi Kitabı) yer alan tıbbi tavsiyesi kadar kötü değildi. Zamanının  en etkili tıbbi metinlerinden biriydi.


Paracelsus , hasta bir bireyin kafatası bölgesinde yaşadığı bir sorunun, sağlıklı bir bireyin kafasının bir kısmını tüketerek giderilebileceğine ve düzeltilebileceğine inanıyordu. Paracelsus, ani ve şiddetli bir ölümle ölen erkeklerin kan ve toz kafataslarının tüketilmesini tavsiye etti. Ayrıca cesetlerinin diğer kısımlarını da reçete etti. Argüman, tüketim yoluyla “hayati ruhlarının güçlü kalması” ve böylece kafatasının iyileşmesine yardımcı olmasıydı. Bu argüman, İngiltere Kralı II. Charles'ı çok heyecanlandıran King's Drops'un arkasındaki fikirden çok uzak değildi .


Bu tür birçok ilaç , özellikle toz kafataslarına genellikle şarap, çikolata veya diğer sarhoş edici maddelerle servis edildiğinden, sonraki birkaç yüzyıl boyunca çekiş kazandı. Eşlik eden plasebo etkisi ve sihirli bir mucize duygusu, bu bilimsel olmayan tedavileri tamamladı . Sanayi Devrimi sonrası bilimsel mizacın kök salmasıyla kafatası satışlarının azalmaya başlaması ancak 19. yüzyıla kadar uzandı. Modern bir fizyoloji ve anatomi anlayışı, bilimin mantığı ve mantığıyla birlikte, şarlatanlık ve sihire karşı koymaya başlar ve bugün tanıdığımız tıpla modern buluşmanın yolunu açar.

 

Manşet resim: En iyi görüntü: Charles II, toz haline getirilmiş insan kafatasları kullanılarak yapılan King's Drops'a ölüm döşeğinde bir takıntıya sahipti. Kaynak:  papi8888 / Adobe Stock


Yazan Sahir Pandey

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS.NET

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yamyamlık, Avrupalıların, genlerinde, var,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
17
11
0
2
5
7
2
Adana Demirspor
16
16
1
1
5
7
3
Trabzonspor
16
13
2
1
5
8
4
Galatasaray
16
9
1
1
5
7
5
Beşiktaş
14
16
1
2
4
7
6
Konyaspor
14
8
1
2
4
7
7
Fenerbahçe
13
20
1
1
4
6
8
Kayserispor
12
10
4
0
4
8
9
Kasımpaşa
12
8
4
0
4
8
10
Gaziantep FK
11
13
3
2
3
8
11
Alanyaspor
8
10
3
2
2
7
12
Giresunspor
7
5
3
1
2
6
13
Fatih Karagümrük
6
8
2
3
1
6
14
Antalyaspor
6
8
5
0
2
7
15
İstanbulspor
5
4
3
2
1
6
16
MKE Ankaragücü
4
7
5
1
1
7
17
Sivasspor
4
5
3
4
0
7
18
Ümraniyespor
2
5
5
2
0
7
19
Hatayspor
1
2
5
1
0
6
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı