Haber Detayı
16 Mayıs 2021 - Pazar 15:07 Bu haber 165 kez okundu
 
Tiburtin sibyl'in korkunç kehaneti
sibyl, görünüşe göre Doğu prensli bir Yunan peygamber figürüdür. sibyl, bazı kahinler gibi istişarelerde bulunmakla kalmayıp, insanları heyecanlandıran ve panik havasına sokan, tahminlerde de bulunurdu. Başlangıçta tek kişi olan sibyl 1000 yıllık bir süre içinde ona inanlar sayesinde sibylliler adını alan binlerce kişilik bir topluma ulaştı.
Gizemli olaylar Haberi


Yunanca bir terim olan sibyl'in anlamı peygamber demektir. Eski zamanlardan beri sibyllerin efsaneleri bilinmektedir. Başlangıçta, onların kehanetleri eski kutsal mekanlarda dile getirildi.
Daha sonraki yıllarda,sibyliler şehir, şehir ülke, ülke dolaşarak kehanetlerini anlatmaya ve taraftar toplamaya başladılar.
İlk defa bir sibylliden bahseden en eski Yunan yazarı, Heraklitus'tur. Heraklitus, eserinin 92. bölümünde şunları yazmaktadır: "Tanrının yardımcısı olduğunu söyleyen Sibyl, çılgın ağzı ile güldüğü zaman sanki çığlık atıyor., sansürsüz ve akla uymayan şeyleri söylüyor, ama anlattıkları bin yıla ulaşıyor.
Geleceği Bilen 10 Kadın
Tarihte kaç kadının sadece bir sibyl'den etkilendiği ve ona inandığı belli değil. Roman yazarları genellikle tapınaklara adlarını vermiş olan sibyller'e atıfta bulunurlar. Heraklitus ve Platon'da,aynı sibyl anlatmışlardır.
Zamanla sibyllerin sayısı on'a yükseldi. Lactantius 'göre İlahi Kurumlarda bu on sibyl'in adı vardı (MÖ 1. yüzyıl Varro bir kayıp işten alıntı MS 4. yüzyılda yazılmış,):
1. Pers Sibyl
2. Libya Sibyl
3. Delphi Sibyl
4. Kimmer Sibyl
5. Erythraean Sibyl
6. Sisam Sibyl
7. Cumaean Sibyl
8. Hellespontine Sibyl
9. Frig Sibyl
10. Tiburtine Sibyl
Uzun süren kariyerlerinde en ünlü sibillerden üçü Delphic, Cumaean ve Erythraean'dı. Bununla birlikte, çoğu masal olarak adlandırıldıkları için, tapınak gibi yerlerde adları tanımlanmamıştır. Belirsizlik nedeniyle zaman içinde değişimlere uğrayan Hıristiyan dininde Sibyl'le örtüşen bölümlerde yer almıştır.
Ama Romalılar için en gizemli ve etkileyici Sibyl onuncu sıradaki Tiburtin Sibyl'di. Muhtemelen Etrüsk'tir ve eski Etruria'nın efsanevi kadınlarından biridir.
Eski Yunan'da Düşler ve Prophecy
Kıyamet Kehanetlerinin Eski Kökleri ve Dünya İnançlarının Sonu
Pythia, Delphi'nin Oracle'ı
Onuncu Sibyl'in Ünlü Tahmini
Helenistik ve Orta Doğu dünyasının klasik dokuz sibil grubuna Romalılar onuncu Sibyl'i ekledi. Ona Tiburtin Sibyl deniyordu. Oturduğu yer eski Sabino-Latin kasabası Tibur'du (modern Tivoli). Tivoli'nin en ünlü anıtları 16. yüzyıldan gelse de, Tibur zamanlarında güzel binalar ve peyzajlarla harika bahçeler yapılmıştı. Burası aynı zamanda Augustus'un sibil ile efsanevi toplantısının yapıldığı yerdi.
Efsaneye göre, toplantıyı yapan Roma Kralı Caesar Divi Filius Augustus Sibyl'den kendisine bir tanrı olarak tapılıp tapılmaması konusunda cevap vermesini istedi.Daha sonra bu toplantının hikayesi Hıristiyan sanatçıların tercih ettiği bir motif haline geldi. Söz konusu Sibyl Tibur'un Etrüsk Sibili ya da Cuma Yunan Sibil'i olup olmadığı tamamen belli olmasa da, Hıristiyan yazar Lactantius söz konusu Sibyl'in Tiburtin Sibyl, olarak tanımlanmasından çekinmedi ve pek çok bilim adamı aynı fikirde oldukları belirttiler.
Lactantius, sibillerin tanımlanmasına rehberlik etmesi açısından yararlı olduğu konusunda ayrıntılı bilgi verdi. Ona göre, Tiburtin Sibyl'in adı Albunea idi. Tiburada tanrıça olarak ibadet edildi ve tapınağı Anio kıyılarında bulundu.
Efsaneler Tiburtin Sibyl'in her zaman elinde bir kitap tuttuğunu ve efsanelerle ilgili yanıtlarının Senato tarafından başkente devredildiğini söylüyor. Lactantius'un Ünlü eseri M.Ö. 380 yıllarında yazılmış ancak daha sonraki tarihlerde revizyonlar yapılmış tamamı olmasada bazı bölümleri değiştirilmiştir.
Aslında bu kitap, bazı belgeler ortaya çıkana kadar bilinmiyordu. Bu kitap Hristiyanlığın düşmanlarını ortadan kaldıran, putperestliği sona erdiren ve Yahudileri Hıristiyanlığa döndüren bir dizi büyük servet ve barış getiren Constans adlı imparatoru anlatıyor.
Eski zamanlarda kehanetler, tek cümle nedeniyle ünlü oldu. "Romalıların kralı bütün Hıristiyan imparatorluğunun kralı olacaktır "cümleside Tiburtin Sibyl'i üne kavuşturmak için yeterli olmuştu
Kıyamet Kehaneti
Lactantius'un kitabı, peygamberlik döneminin en çok satan kitabı oldu. Bu eski kitap dünyanın çöküşünü ve kıyamet gününü öngören Tiburtin Sibyl'in rüyasının bir yorumudur. Bu kitabı okuyanlar adeta şoka uğradılar. Gökyüzünde bir araya geleceği iddia edilen 9 güneşi görmemek için insanlar gökyüzüne bakmaktan korkar hale geldiler. Devasa büyüklükteki bu 9 güneş kan gibi kıpkırmızıdır. Ve bu 9 güneş insanoğlunun 9 kuşağını temsil etmektedir. Onlagüneşlerin insanoğlunun 9 kuşağını temsil rın bir araya gelmesiyle kıyametin kopacağı ve dünyada yaşayan bütün canlıların öleceği iddia ediliyordu.
Kehanet Kopyaları
11. yüzyıldan 16. yüzyıla kadar geçen zaman içinde kehanetten bahseden 100'den fazla el yazması bulundu. Bunlarda bazı yararlı bilgilerin yanında çoğu şok edici ifadelerde yer alıyordu. Despotların hangi ülkelerde saltanat süreceği, Deccal'ın dünyaya ne zaman geleceği ve güneşin nasıl kana dönüşeceğide yazıyordu.
Kehanet erken İngilizce çeviri genellikle gibi siyasi kehanetler Rochester ve Canterbury, gibi büyük manastırlarda bulunan kehanetle ilgili kitaplar genellikle siyaset içermektedir. Bu manastırlarda bulunan kehanet kitapları arasında, çok popüler olan Merlin Kehanetleride yer almaktadır.. Giraldus Cambrensis'in Tiburtin Sibyl'in kehanetinden bahsettiği Topographia Hibernica isimli kitabı 13. yüzyılın sonu ya da 14. yüzyılın başlarından itibaren İrlanda'nın en ünlü kitapları arasında yerini almıştır.
Tiburtine Siby'in peygamberlik dahil olmak üzere en değerli el yazmasının, tarihsel ve teolojik olaylarla Britanya krallığı tarihinin yer aldığı yazmaların bulunduğu durgun manastırda (abingdon abbey) olduğu düşünülmektedir.
Yazının bazı önemli kopyalarının koleksiyoncularda bulunduğu söylensede 13. yüzyıl baskısı Viterbo'daki tapınakta Apollonius tarafından kopyalandığı sanılan kehaneti içeren bir müsvetteninde Worcester'de bulunan Priory Cathedral Priory olduğu söyleniyor.
Yazdıkları ve söyledikleri binlerce yıl konuşulsada Tiburtin Sibyl'in kehaneti, yalnızca ömrü boyunca etkili olmuş ve o dönemin yazarları Tiburtin Sibyl'nin günümüze kadar gelmesine aracılık etmişlerdir
 
Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Tiburtin, sibyl'in, korkunç, kehaneti,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı