Haber Detayı
20 Haziran 2022 - Pazartesi 19:51 Bu haber 32 kez okundu
 
Suriye kaynaklı göç krizi 11. yılını doldurdu
TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Türkiye maalesef bu göç konusunda yalnız bırakıldı. Türkiye'ye gerekli katkının, desteğin, göçle ilgili küresel sorumluluğun üstlenilmediğini görüyoruz." dedi.
Siyaset Haberi


TBMM'nin ev sahipliğinde Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ile ortaklaşa düzenlenen Küresel Parlamenter Göç Konferansı Hilton İstanbul Bomonti Hotel'de devam etti.

Konferans kapsamında TBMM Başkanı Şentop, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) Başkanı Duarte Pacheco ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Meclis Başkanı Şentop, göç ve mültecilere ilişkin uluslararası iş birliği konusunda konferans düzenlediklerini ve yarın da devam edeceğini belirterek, "Biliyorsunuz özellikle son birkaç yıldır dünyanın gündemindeki en önemli konu göç konusu. Bir küresel sorun haline geldi." diye konuştu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre dünya genelinde zorla yerlerinden edilen kişilerin sayısının 100 milyonu aştığını kaydeden Şentop, "Bunların önemli bir bölümü de kendi ülkelerinin sınırları dışında bir yere gidiyorlar. Suriye kaynaklı göç krizinin de 11. yılını doldurduğunu biliyoruz. Milyonlarca kişi halen Türkiye başta olmak üzere bilhassa Suriye'ye komşu ülkelere sığınmış durumda. Son birkaç aydır da Ukrayna kaynaklı bir göç, ikinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en hızlı büyüyen göç hareketi. 7 milyon civarında kişi göç etmiş." ifadelerini kullandı.

Şentop, tüm bu gelişmelerle birlikte göç konusunun küresel gündemin ön sıralarına çıktığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Tabii küresel bir sorun diyoruz bu sorunun çözümünün de küresel olması lazım. Türkiye maalesef bu göç konusunda yalnız bırakıldı. Türkiye'ye gerekli katkının, desteğin, göçle ilgili küresel sorumluluğun üstlenilmediğini görüyoruz. Bu göçe kaynak olan ülkeleri ve göçe sebep olan hususları ortaya çıkartan ülkelerin bu konuda sorumluluk almakta çok yavaş davrandıklarını görüyoruz. Hatta bunun ötesinde Avrupa Birliği ve uç noktada Yunanistan'ın öncülüğünde göçmenlere karşı kötü muamelelerin, insan haklarına uymayacak, bağdaşmayacak, uluslararası hukuka aykırı muamelelerin yapıldığını defalarca tespit ettik, gördük, gösterdik. Bütün bu çerçeve içerisinde biz Parlamentolar Arası Birlikle, Sayın Başkan Pacheco'yla beraber bu küresel sorun için parlamenterlerin bir araya gelmesi, sorunu, çözüm önerilerini birlikte müzakere etmesinin doğru olacağını düşündük. Ayrıca Türkiye'de yapılması, Türkiye tecrübesinin bilgi ve birikim olarak başka ülkelerin parlamenterleriyle paylaşılmasının faydalı olacağını düşündük. Aslında henüz daha Ukrayna'yla ilgili göç meselesi gündemde değildi ilk konuştuğumuz zamanlar. Fakat o da gündeme geldi. Biraz daha bir konuyla ilgili farkındalık uyandıracak bir husus olarak bunu faydalı değerlendiriyoruz."

Konferansa 54 farklı ülkeden parlamenterlerin katıldığını aktaran Şentop, "Ben öncelikle Parlamentolar Arası Birlik Başkanına ve tüm yönetimine bu konudaki güzel, verimli iş birliği için teşekkür etmek istiyorum. Şüphesiz bu toplantının organizasyonunda TBMM ekibimiz çok büyük fedakarca görev üstlendiler. Tüm arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Ayrıca 54 ülkeden katılım sağlayan bütün parlamenter arkadaşlara bürokratlara, temsilcilere de teşekkür etmek istiyorum. İnşallah bu göçle ilgili sorunun küresel ölçekte anlaşılması ve çözümlerin de bu çerçevede önerilmesi, değerlendirilmesi, tabii her ülkenin bu küresel sorunla ilgili sorumluluklarını üstlenme noktasında bir başlangıç olması arzusuyla temennisiyle konferansın faydalı olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Pacheco ise yaptığı konuşmada, TBMM iş birliği ile gerçekleştirilen ve 50'den fazla ülkenin katılım sağladığı "Küresel Parlamenter Göç Konferansı"nın başarı ile gerçekleştirildiğini belirterek, göç meselesinin küresel bir soruna dönüşerek herkesi muzdarip ettiğini söyledi.

İstisnasız dünyanın her yerinde göçmen ve mülteci sorunuyla karşılaştıklarını anlatan Pacheco, "Dünyanın her kıtasında bu problem var. Asya'da, Orta Doğu'da Avrupa'da ABD'de bu böyle. Afrika kıtasında Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya Amerika'ya geçmek isteyen insanlar var. Dolayısıyla bu bir küresel sorun ve istisnasız herkes bu sorundan etkileniyor." diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaştan kaçan milyonlarca insanın mülteci durumuna düştüğünü kaydeden Pacheco, son birkaç ayda yaşananların mülteci sorununun boyutlarını daha da büyüttüğünü aktardı.

Göç sorunun küresel bağlamda ele alınması ve çözümler üretilmesi gerektiğine dikkati çeken Pacheco, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zor olan göç sorunu Ukrayna krizi ile beraber çok daha ağır bir tabloya dönüştü. Bu bağlamda bu sorundan etkilenen insan sayısı 7 kıtada milyonları aşmıştır. Bu da demek oluyor ki bu küresel olguya, probleme çözüm bulmak istiyorsak birlikte çalışmak zorundayız. Türkiye, şu anda dünyada en fazla göçmene ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla biz hayata geçirmeye çalıştığımız politikaları belirlerken milyonlarca mülteciyi düşünmek, göz önünde bulundurmak zorundayız."

Duarte Pacheco, göçmenlere ev sahipliği yapan ülkelerin, Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanması gerektiğini belirtti.

Pacheco, "Türkiye'nın tecrübelerinden istifade etmek amacıyla bugün buraya geldik. Burada elde ettiğimiz başarılı örnek ve uygulamaları ülkelerimize geri döndüğümüzde paylaşabilir, şimdiye kadar gösterdiğimiz çabanın daha fazlasını başarabiliriz diye düşünüyorum. Bunların lafta kalmaması, hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Duarte Pacheco, göçmenlerle ilgili mevcut antlaşmaların daha etkin bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirerek, parlamenterlerin bu konuda daha aktif olmalarını istedi.

Göç anlaşmasında imzacı olan ülkelerin milletvekillerinin ülkelerine döndüklerinde mülteci hakları ile ilgili uygulamaları hükümetlerine kabul ettirmeleri gerektiğini belirten Pacheco, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İmza atan ülkeler, sözleşmelerin gereğini hayata geçirmeli. Biz parlamenterler bunu teşvik etmek zorundayız. Diğer önemli bir konu ise fazla göç alan ülkelerin, gelişmekte olan ülkelerin desteklenmesi gerekiyor. Bu konferansı düzenlememizin en büyük amacı da göçmen sorununa kalıcı çözümler bulmak ve burada elde ettiğimiz deneyimleri ülkelerimizde uygulamaya koymak. Özellikle de şu son yılda yaşananlar göz önünde bulundurularak birbirimizin deneyimlerinden istifade edelim. Ülkemize döndüğümüzde de uygulayalım."

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Suriye, kaynaklı, göç, krizi, 11., yılını, doldurdu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı