Haber Detayı
06 Şubat 2022 - Pazar 10:38 Bu haber 101 kez okundu
 
Ruhlarla iletişim mümkün mü?
Spiritualist celselerde, maddeleşme (materyalizasyon) nadir görülen bir olaydır. İngiliz medyum Florence Cook’un maddeleştirdiği Katie King adlı ruhsal varlık bu olayların en ünlüsü olarak tanımlanabilir.
Gizemli olaylar Haberi


19.yy sonlarında beyazlar giymiş bir kadın birtakım olaylar yarattı. Onu görebilmek, birçok insana pahalıya mal oldu. Gazeteciler birçok gazetede, onun hakkında şiirsel yazılar yazdılar. Bu olayların nedeni, Katie King adlı bir kadındı. Fakat hayranlarının onu görmek için meraklanmalarının nedeni, güzelliği değildi. Katie, maddeleşme (materyalizasyon) özelliğine sahip bir ruhsal varlıktı. Tıpkı normal insanlar gibi yürüyebiliyor ve konuşabiliyordu. Tam anlamıyla madde haline gelebiliyordu.


1850’den 1870’lerin ortalarına kadar Katie, İngiltere ve ABD’deki medyumlar arasında oldukça tanınan bir ruhsal varlıktı. Medyumlardan birçoğu, onun seanslarda göründüğünü iddia ediyorlardı: Katie için psişik ilerlemelere yararlı olmak, aynı şekilde ruhlar dünyasının onayını almakla birdi.

 

Korsanın Kızı Katie
Katie’nin fotoğrafları 1930’larda Winnipeg, Kanada’da çekilmeye başlandı. Bu fotoğrafları ruhsal araştırmacı Dr. Glen Hamilton çekti, 1974 Temmuz’unda Katie, Roma’da 23 kişinin önünde kendini yeniden maddeleştirdi. Bu, onu yeniden gündeme getirdi.
Katie’nin daha önce yeryüzünde yaşadığına ilişkin hiçbir kanıt yoktu. Fakat “ruhun geri dönüşü” nasıl anlatılacaktı? Katie, bir korsanın kızı olduğunu iddia ediyordu. Babası spiritualist çevrelerde iyi tanınıyordu. Korsan olduğu söyleniyordu. Adı Henry Owen Morgan’di. Jamaika’nın yöneticisi olarak atanan şövalye Charles II tarafından kılıçtan geçirilerek ölmüştü.


17. yüzyılda Korsan Henry Owen Morgan bir Jamaika kasabasını yağmaladı. Bu kişinin ruhunun John King adıyla seansları sık sık ziyaret ettiği söyleniyor. Onun adı, Rola Grubu olarak tanımlanan, ABD piskoknezi grubu Sorrat ile beraber anılıyor. Katle King onun kızı olduğunu iddia etti.

 

Günahlardan Arınmak İçin
Katie’ye göre, dünyadayken adı Annie Owen Morgan idi. Ayrıca evliydi ve iki çocuğu vardı. Katie, cinayet de dahil bir yığın suç işlediğini itiraf etti. Bunları 22-23 yaşında ölmeden önce yapmıştı. Ruhunun, insanları ruhlar âleminin gerçekliğine ikna etmek için geldiğini söylüyordu. Bu görev ona işlediği günahlardan arınması için verilmişti.
Ira ve William Davenport kardeşlerin ilk seanslarının birinde görüntüler geceleyin oluştu. Bunlar bir polisin oğullarıydı ve ilk Amerikan spiritualist medyumlarıydılar. Ülkelerini ve Avrupa’yı gezmişlerdi. Buralardaki tiyatrolarda normalüstü güçlerini ortaya koymuşlardı. Fakat birçok eleştirmen tarafından, bir sihirbazdan başka bir şey olmadıkları şeklinde eleştiriliyorlardı.
Katie, Davenport kardeşlerin yaptığı seansta konuştuğu zaman, ruhsallıktan uzaktı. Sesi tıpkı can çekişen bir insanın cılız sesi gibiydi. Çocuksu bîr sesle ve çok az konuşuyordu. Katie’nın ünü Atlantik’i aştıktan sonra, iyice arttı. Varlık, Londralı genç bir kızın medyumluğu ile, kendini tanıtmaya başladı. Bu kızın adı Florrie (Florence Cook) idi, Florrie, küçük yaşlarda da ruhları gördüğünü ve seslerini duyduğunu iddia ediyordu. Fakat o zaman bu olay canlı bir hayal gücü deyip geçiştirilmişti. Kızın medyumluğu 15 yaşındayken yeniden ortaya çıktı. Arkadaşlarıyla bir çay partisindeyken bir celsede yer aldı. Masa hareket etti ve Florrie havaya yükseldi.

 

Bu olaydan sonra Florrie ve annesi evde seanslar düzenlemeye başladılar. Kızın eli, ayna yazısı ile mesaj veren ruhun eli tarafından yönlendiriliyordu. Bu yazı, ancak aynaya yansıtıldığında okunabiliyordu. Ruh ona bir kitapçıya gitmesini söyledi. Bu kitapçı, onu Dalston Spiritualist Birliği ile tanıştıracaktı. Burada Florrie, “The Spiritualist” adlı derginin yayıncısı ile ilişki kuracaktı. Olay kısa zamanda gerçekleşti. Florrie artık halka açık seanslar düzenliyordu. Onun anlattıkları, haftalık bir gazetenin sütunlarında yayımlanıyordu.


Özel Kabin Yapılıyor
Bu normalüstü olay, bazen Florrie’nin utanmasına da neden oluyordu. Bir keresinde, celsede oturanların başları üzerinde havaya kaldırılıp elbiselerinin çıkarıldığı söyleniyor. Bu olaydan sonra annesi halka açık seansları yasakladı. Fakat anne, baba, Florrie ve ikiz kız kardeşi (iki kardeş de medyum oldular) bir de evin hizmetçisi Mary, Hachey’deki evlerinde düzenli olarak seanslar düzenlediler. Bu seansların birinde, Katie King, varlığını htirdi. İlk önce, transa girmiş Florrie’nin dudakları aracılığı ile konuştu.
Sonra Katie, üç yıl boyunca orada kalacağına ve birçok garip olaylar göstereceğine söz verdi. Ayrıca kendini görünür hale getirmeye de çalışacaktı. Katie, Florrie’ye perdeyle kapatılan bir bölmeye konulup konulmayacağını sordu (bu, spiritualistler tarafından, kabin diye adlandırılıyordu). Burada, onun vücudundan çıkan ektoplazma maddesi beyaz bir kumaşla örtünecekti. Böylece Katie King giyimli olarak, ruhsal biçimde görünebilecekti.


Katle King Roma’da bir seansla görülüyor. Bu olay Londra’da Dr. VVilllam Crookea’un onu incelemesinden yüzyıl sonra oldu
Ölümün Maskesi

 

Katie King, Nisan 1872’de ilk kez Cook’ların evinde kendini maddeleştirmeye çalıştı. Bu sırada, yüzü kabinin perdeleri arasında sanki bir ölü yüzü gibiydi. Giderek yüzü doldu. Yüzünün etrafındaki perdenin kumaşı bollaştı. O yıl içinde, Katie King’ten meydana gelen şekil, dışarıya adımını attı. Florrie’nin saygıdeğer medyumluğunun haberi giderek yayıldı. Derken, birçok ziyaretçi, seanslara katılmaya başladılar. Bunlar, Katie ile karşılaşmak fırsatını buldular. Ziyaretçiler arasında, Charles Blackburnde vardı. Blackburn, Mancehester’dan gelen zengin bir işadamı idi. Florrie ile anlaşma yaptı. Buna göre gerektiğinde Florrie medyumluğunu onun eline bırakacaktı.

 

Bu zaman içerisinde Katie hemen hemen her gün Cook’ların evinde görülüyordu. O artık ev halkının bir üyesiydi, Aile onun evin içinde dolaştığını hatta Florrie ile birlikte yatağa girdiğini belirtti. 1874’te Florrie kaptan Elgie Corner ile evlendi. Corner’ın sanki iki kadınla birden evlendiği söyleniyor. Corner’ın bile bazen hangisinin karısı olduğundan emin olmadığı anlatılıyordu. Medyum ile Katie’nin ruhunun aynı görünümde olması şaşırtıcı değildi.

 

“Bak Bana! Yeryüzünde Nasıldım?”
Bu arada şüpheciler olayı incelediler. Medyumun Katie gibi giyinmediğinden emin olmak için birtakım yollara başvurdular. Bunların arasında hem medyumu hem de ruhu görmek hakkına sahip olanlar vardı. Romancı Florence Marryant, Cook’lardaki birçok seansa katıldı. Aşağıdaki pasaj onun kitabının “Hiç Ölüm Yok” bölümünden alındı. “Katie, bütün izleyenlerin gözleri önünde dolaşıyordu. Dahası, ikisini birçok kez birlikte gördüm. Bazen Katie yüz olarak Florrie’ye benziyordu. Fakat diğer yönleriyle çok farklıydılar. Bir akşam Katie geldi ve kucağıma oturdu. Onun, Florrie Cook’tan daha ağır ve dolgun olduğunu hissedebiliyordum. Fakat bu kez de yüz olarak benziyorlardı. Zaten bunu ona da söyledim.

 

Katie bunun bir övgü olduğunu düşünmüyor gibiydi, ‘Biliyorum, öyleyim. Elimden bir şey gelmiyor. Fakat, yaşadığım zamandan daha hoşum şimdi. Bir gün göreceksin’ diyordu. Bu sözlerden sonra o akşam bir köşeye çekildi. Sonra başını perdeden dışarı çıkardı ve şöyle dedi: ‘Bayan Ross Church’ü görmek istiyorum,’ kalktım ve gittim. Beni perdenin içine çekti. Burası başka odadan gelen zayıf bir ışıkla aydınlanıyordu. İçeride her şey loştu. Katie elbiselerimi çekiştirdi ve ‘yere otur’ dedi. Oturdum. Aniden kucağıma oturdu. Bu sırada Florrie Cook, derin bir trans halinde yerde yatıyordu. Katie’den kuşkulanıyordum. Yerde yatanın Florrie olduğundan emin olmalıydım.

 

‘Dokun ona, elini tut, saçlarını çek,’ dedi. ‘Orada uzanan Florrie’yı görmüyor musun?’ Aslında, orada yatanın Florrie olduğundan hiç kuşkum yoktu. O zaman ruh, ‘Bak bana, yeryüzü hayatında nasıldım, gör’ dedi.

 

“Kollarımdaki şekli döndürdüm. Kadını görünce şaşırdım. Mavi ya da gri gözlüydü. Teni beyazdı ve saçları karışık altın sarısıydı. Katie benim şaşkınlığımla eğleniyordu: ‘Şimdi Florrie’ den daha güzel değilim değil mi?’ Sonra bana biraz kendi saçından, birazda Florrie’nin saçından birer parça verdi. Florrie’nin saçı hemen hemen siyahtı, yumuşak ve parlaktı. Katie’nin saçı ise kızılımsı sarı ve kalın telliydi. Başka bir defa, Florence Marryat, Katie King’le şöyle bir olay yaşadı. Katie. Marryat’ı kabine çekerek ona, üzerindeki beyaz kumaşı çıkarmasını söyledi. Çırılçıplak önünde durdu. ‘Şimdi’ dedi, ‘Bir kadın olduğumu görebiliyor musun?’ Gerçeklen de bir kadındı. Hem de güzel bir kadın.”

 

The Daily Telegraph’ın bir muhabiri de Katie King seanslarına katıldı. Muhabir, gazetesine kendini Katie King diye tanıtan tamamen maddesel bir ruh gördüğünü bildirdi. Magnezyum ışığında onun fotoğrafını çekti. Ayrıca, onun Katie olarak maskelenmiş Florrie olamayacağını iddia etti.Çünkü medyum hâlâ siyah elbisesinin içindeydi. Kolları bağlıydı ve her yanı kaskatıydı.
Katie’nin gerçek olup olmadığını kanıtlamak isteyen başka biri de Alexander Aksakoftu. Aksakof, Rus Çarı’nın üst düzeyde danışmanıydı. Babasının İngiltere’yi ziyareti sırasında, 1875 sonbaharında, Florence Cook’un medyumluğunu görmeye çağrıldı.
 

Florrie nin özel seanslarına katılmak için bir davetiye. Bütün celseye katılanlar özel olarak çağrılırdı.
Birden Yok Oldu

 

Aksakof, Rusya’nın öncü spiritualistlerinden biriydi. Birçok ünlü medyum ile çalışmıştı. Aksakof, Florrie’nin kullandığı kabine baktı. Odanın küçük bir köşesindeki perdeli kabinin hileli olmadığına karar verdi. Bu kabinde hiçbir döner platform, ya da çıkış kapısı yoktu. Florrie, yine siyahlar içindeydi ve sandalyeye bağlıydı. Oda, küçük bir lamba ile aydınlatılıyordu. 15 dakika sonra, seans başladı. Perde bir yana çekiliydi. Aksakof, perdeye çok yakın olarak ayakta duran bir insan figürü gördü. Kadın baştan aşağı beyazlar içindeydi. Yüzünü bir peçe örtüyordu. Kolları ve elleri çıplaktı. Bu Katie King’ti. Daha sonra sorular sorulmasını söyledi. Aksakof sonradan neler olduğunu anlatıyor:

 

“İmalı bir şekilde ona sordum: Medyumunuzu bana gösterebilir misiniz?” Bana şu cevabı verdi:’Tabii, kesinlikle. Gel de bak.’Sandalyeden kalktım, perdenin arkasına gittim. Perdeye doğru beş adım atmıştım ki, görüntü yok oldu. Önümde siyah bir köşe vardı. Medyum, siyah giysileriyle koltukta oturuyordu.” Bununla birlikte Aksakof medyumu tam açıklıkla göremedi. Onun Florrie olduğundan emin olamadı. Katie, yeniden göründü. Aksakofa gördükleriyle yetinip yetinmediğini sordu. Aksakof tatmin olmadığını söylüyordu. Bu kez Katie, lambayla bir kez daha bakmasını söyledi.

 

İpler Çözülmemişti
“Elimde lambayla perdenin arkasında durdum. Katie yok oldu. Kendimi yalnız medyumla yüz yüze buldum. Medyum derin transta idi. Sandalyede oturuyordu. İki eli arkasına bağlıydı. Işık, medyumun yüzünde parlıyordu. Medyum ses çıkararak uyanmaya başladı.” Seanstan sonra, Aksakof medyumun üzerindeki bütün ipleri, düğümleri çözülmemiş buldu. Florrie’ nin elleri birbirine bağlıydı. Aksakof bunları çözmekte güçlük çekti.

 

Hilelere neden olan tüm önlemlerin alınmasına rağmen, oturanlardan bazıları Katie King’i çok katı ve insana benzer görüyordu. Bir ruh olmaktan çok uzak olduğu söyleniyordu. 9 Aralık 1883’te Cook’ların evinde konuklar vardı. Bunlardan biri Bay W. Volckman’dı. Katie’nin görünmesiyle ilgili kuşkuları vardı. Bunun üzerine konuyu ele almaya karar verdi.

 


Alexander Aksakof. Rus Çarı’nın özel danışmanı. 1875te Katle King’in ve Florence Cook’un ayrı ayrı kişiler olduğunu kanıtladı.
Katie’nin Üzerine Atıldı

 

Katie, odanın donuk ışığında, perdenin önünde göründü. Bu sırada, Volckman aniden ona doğru koştu. Bir eliyle elini, ötekiyle de belini kavradı. Medyumun iki arkadaşı hemen Katie’nin yardımına gittiler. Bu mücadele Volckman’ın sakalının bir bölümü yok oluncaya kadar sürdü. Bu mücadele Caithnessli Kont ve Kontes’in ve de Kont de Medina Pomar’ın gözleri önünde oldu. Diğer misafir, avukat Henry Dumphv idi. Dumphy, Katie’ nin sudaki fok hareketine benzer bir hareketle bacaklarını ve ayaklarını kaybettiğine şahit oldu. Dumphy, Katie’nin Volckman’ın ellerinin arasında kayıp gittiğine tanık olduğunu söyledi. Volckman’a göre durum başkaydı. Volckman, Katie’nin onun elinden zorla kurtularak tekrar Florrie olmak için kabine kaçtığını iddia etti.

 

Beş dakika sonra heyecan doruk noktasındaydı. Kabinin gizli perdesi çekildi. Florrie Cook siyah elbiseleri, botlarıyla düzenli olarak belinden sandalyeye bağlı bulundu. Seansın başında da, aynen böyleydi. Caithnessli Kont’un yüzüğüyle mühürlenmiş ipler çözülmemişti. Florrie’yi incelediler. Üzerinde, beyaz kumaştan hiçbir iz bulamadılar.

 

Ününe Gölge Düşürülüyor
Volckman, Katie’nin gerçekliğinden kuşku duyuyordu. Onun bir düzenbaz olduğunu göstermek için çok çaba harcadı. Çok geçmeden, Volckman, Bayan Samuel Guppy ile evlendi. Volckman, Bayan Guppy’nin üçüncü kocasıydı. Bayan Guppy de o zamanın ünlü medyumlarındandı ve Florrie’yi çok kıskanıyordu. Tabii ki, eşinin kışkırtmasıyla Florrie’ yi gözden düşürmek istemesi kuvvetle muhtemel.


Hile yaptığı saptanmamasına rağmen, bu olay Florrie’yi hasta etti. Ününe de gölge düşürdü. Fakat çok geçmeden, bir hafta içinde herkes Florrie’nin medyumluğunun ileri gelen bîr bilim adamı tarafından araştırıldığını öğrendi. Bu bilim adamı, daha sonra “Sir” unvanını alacak olan VVilliam Crookes’ idi. Crookes, Katie’nin maddeleşmesine tanık oldu. Birçok kereler, deneylerde bulundu. Bu testlerin sonucunda basılan yazılar olaylara neden oldu. Yazılar, seans odasıyla ilgili şimdiye değin kaydedilmiş yazıların arasında en şaşırtıcısı ve tartışmalısı olarak kaldı.

 

GİZEMLİ GERÇEKLER

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ruhlarla, iletişim, mümkün, mü?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı