Haber Detayı
12 Mayıs 2021 - Çarşamba 11:27 Bu haber 248 kez okundu
 
Piramitleri uzaylılar yaptı teorisini çürüten 14 kanıt
Piramitleri gerçekten Mısırlılar mı inşa etti diye sormak gayet normal. Sonuçta tekerleği bilmeyen Mısırlılar piramitleri nasıl dikmiş olabilirler? Oysa cevabı oldukça basit: Atalarımız sandığımızdan çok daha zeki ve bilgiliydi. Eski Mısırlıların piramitleri nasıl diktiğini 14 mühendislik kanıtıyla görelim.
Gizemli olaylar Haberi


BİLİM TARİHİNİ BİLMEK GEREKİYOR

Bugün elimizde iPhone’la 1000 yıl geçmişe gitseydik Ortaçağ insanları bizim büyücü veya şeytan olduğumuzu sanacaktı; çünkü ünlü bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın dediği gibi, yeterince gelişmiş teknolojiyi büyüden ayırt edemeyiz.

Nitekim bu senaryoyu anlatan bir film var: 1995 yapımı Fırlama Şövalye’de, küçük bir çocuk elindeki walkman ile Kral Arthur zamanına gidiyordu. Bunu şeytan icadı sanan askerler de cihazı su kovasına atarak bozuyordu.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Mısır’da Gize Nekropolü. Arkadaki en büyük piramitlere gelince: ortada Keops, sağda Kefren ve solda Mikerinos.

 

İŞİN İLGİNCİ TEKNOLOJİ İNSAN İCAT DEĞİL

Bilgi Üniversitesi’nde verdiğim SCI119 İcatlar ve İnovasyon Tarihi dersinde anlattığım gibi teknoloji insan icadı değil; ama uzaylı icadı olduğunu da düşünmeyin: İlk taş aletleri 3,3 milyon yıl önce yaşamış olan atalarımız icat etti.

O zaman insan türü ortaya çıkmamıştı; ama ilk insanlar 200 bin yıl önce evrimleştiği zaman atalarından gelen bilgiyi miras aldılar ve yontma taş devri zamanla yerini cilalı taş devrine bıraktı. Teknoloji tarihi on binlerce kuşak geriye uzanıyor derken abartmış olmayız.

 

Tersine, bugünkü teknolojik gelişmeleri Eski Mısırlılara ve onlardan milyonlarca yıl önce yaşamış olan atalarımıza borçluyuz. Öyleyse 4700 yıl önce Eski Mısırlıların piramitleri uzaylıların yardımı olmadan inşa etmesine de şaşırmayalım.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

 

PEKİ NASIL İNŞA ETTİLER?

146 metreyi aşan boyuyla gökdelenlerle yarışan ve geniş taban alanıyla İstanbul’daki AVM’lerle boy ölçüşen Eski Mısır piramitlerine hayranız. Astronomlar ise oldukça kesin geometrik ölçülerle inşa edilmiş olmalarına hayranlar. Öyle ki en büyük piramitlerin açılarını gözlemevi olarak kullanabiliriz.

Örneğin, boyu 146 metreyi aşan Mikerinos Piramidi’nin yapımında 2 milyon 300 bin taş blok kullanılmış bulunuyor; dahası piramidin hacmi 2,5 milyon metreküpe erişiyor. 4570 yıl önce dikilen Kefren Piramidi ise 53,10 derecelik eğimiyle günümüz inşaat planlarına taş çıkartıyor.

 

Öyleyse tekerleği bile bilmeyen Eski Mısırlılar bu dev yapıları nasıl diktiler? Sorunun cevabı piramitlerin kısa tarihinde yatıyor:

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

 

ALTI KARDEŞ

Mısır’daki Gize Nekropolü’nde dünyanın en büyük üç piramidi bulunuyor. Resimde görüldüğü gibi, bunlar soldan sağa doğru Mikerinos (Menkaure) piramidi, Büyük Gize Piramidi (Keops [Khufu] Piramidi) ve Kefren (Khafre) Piramidi olarak sıralanıyor.

Önlerinde ise bu piramitleri inşa eden firavunların atalarının yaptırdığı daha küçük piramitler yer alıyor. Gerçi bu üçünün Keops Piramidi’nin yanında küçük kalmalarına bakmayın. Bunlar futbol stadyumlarıyla boy ölçüşebilecek kadar büyük eserler.

 

Aslında Eski Mısırlılar en büyük piramitleri yüzlerce yıllık bir geçmişin birikimi üzerine inşa ettiler. Bu yüzden de piramitler nasıl inşa edildi diye sormadan önce, neden inşa edildi diye sormamız gerekiyor.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Keops piramidinin içyapısı.

 

ÖLÜLER KÜLTÜRÜ

Eskiden Mısırlılar ölülerini bizim gibi toprağa gömüyordu. Ancak, kuru çöl iklimi bazı cesetlerin doğal olarak mumyalanmasına yol açtı ve bu da Eski Mısırlıların dinsel inançlarını etkiledi.

Ölülerin mumyalanarak lahitlere konulması ise yaşarken sahip oldukları zenginliklerin de mezara koyulması ihtiyacını beraberinde getirdi. Böylece kişilerin malları öbür dünyada mutlu yaşamaları için onlara eşlik edecekti.

 

Elbette zenginlerin serveti büyüktü ve bunların mezar soyguncularından korunması gerekiyordu. Böylece mezarların üstünü önce yapay tepeler, yani höyüklerle kapattılar. Ardından da kerpiç tuğlalarla ilk mozoleleri (anıtmezar) inşa ettiler.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Zoser piramidi. Eski Mısır’ın en eski piramidi ve basamaklı bir Ziggurat.

 

1. ÇOK KATLI MOZOLEYE PİRAMİT DENİR

Günümüzden 4630 yıl önce Firavun Zoser’in aklına mozole basamaklarını üst üste koyarak çok daha görkemli bir anıtmezar inşa etmek geldi. Böylece ilk basamaklı Mısır piramidi ortaya çıktı.

Tarihte Sümerlerden Babillilere kadar birçok Mezopotamya uygarlığının bu tür basamaklı piramitler, zigguratlar inşa ettiğini biliyoruz.

 

"Ancak, basamaklı piramitleri Eski Mısırlılar icat etti derken de dikkatli olmalıyız; çünkü Mezopotamya’nın bilinen en eski uygarlığı olan Obeyd kültüründe en az 6000 yaşında olan piramit öncülü kalıntılar bulduk."

 

Bu da piramit fikrinin çok daha eskilere uzandığını gösteriyor; yani piramitleri uzaylılar yapsaydı bunu başka uygarlıklar için binlerce yıldır yapıyor olmaları gerekirdi. Eski piramitleri de uzaylıların yaptığına inanıyorum demek yeterli olmuyor. Şimdi piramitleri insanların yaptığını gösteren somut bilimsel kanıtlara geçelim.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Piramitlerin ayakta devrilmeden durması için taşlar içe doğru eğik diziliyor ki yerçekimi (ağırlık merkezi) piramitin duvarlarını içeri bastırarak yıkılmasını önlesin.

 

2. KUSURSUZLUK ARAYIŞI

Kusursuz olduğunu sandığınız Mısır piramitlerinin gerçekte kusurlu yapılar olduğunu biliyor muydunuz? Nitekim Firavun Zoser’in mimarları çok katlı yapıların yerden yükseldikçe devrilme eğilimi gösterdiğini bildiklerinden piramidin duvarlarını içe doğru eğimli inşa ettiler.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Bir piramidin en çok taş isteyen yeri ilk katıdır. Piramidin üçte birini tamamlayınca taşların yarısını ve üçte ikisini tamamlayınca yüzde 80’inden fazlasını dizmiş olursunuz. Mısırılar bu yüzden kilise kulesi yerine piramit dikti.

 

3. NEDEN PİRAMİT YERİNE BAŞKA ŞEKİL DEĞİL?

Bunun nedeni az malzemeyle en yüksek yapıyı inşa etmenin EN KOLAY yolunun piramit olması. Öyle ki piramidin üçte biri tamamlandığında taşların üçte ikisini döşemiş oluyorsunuz. Piramidin yarısında ise taşların yüzde 80’nini döşemiş oluyorsunuz.

Bina dikmenin en zor yanı en üst kata taş çıkarmak olduğuna göre (Mısırlıların zamanında betonarme yapılar ve beton dökme kamyonları yoktu , üst katlarda daha az taş döşemeyi gerektiren piramitlerin kaynak tasarrufu açısından en avantajlı yapılar olduğunu görebilirsiniz.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Sneferu’nun ilk düz piramit denemesi başarısız oldu.

 

4. DÜZ PİRAMİTLERİN ORTAYA ÇIKIŞI

Firavun Sneferu 4600 yıl önce kendi basamaklı piramidini inşa etmek istedi; ama fikir değiştirip düz piramitte karar kıldı.

Ancak, Mısırlılar daha önce düz piramit inşa etmemişti ve elbette bazı hatalar yaptılar. Başka bir gezegenden gelen uzaylıların asla yapmayacağı hatalar:

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Kefren piramidi Keops’tan yüksek görünüyor ama aslında 3 metre kısa.

 

PİSA KULESİ SENDROMU

Sneferu’nun mimarları piramidin alt katlarının açısını çok dik tuttular; ama kum taban bu kadar dik açılı bir inşaatı kaldıramazdı. Böylece binanın çökmesini önlemek için üst katların açısını değiştirdiler ve resimdeki çarpık şey ortaya çıktı.

Elbette Sneferu beni bu acayip şeyin içine gömemezsiniz dedi. Böylece Mısırlılar yere dizilen taşlardan oluşan sert bir temelin üzerine elle kesin ölçülerle kesilen taşlar dizerek uygun eğimli üçüncü bir piramit inşa ettiler!

 

Düşünün; piramidi uzaylılar yapıyor, yanlış yapıyor; firavun beğenmiyor ve iki kez (!) gidip yenisini yapın diyor. Bugün Kırmızı Piramit veya Kuzey Piramidi denilen bu anıtmezarı Kahire’deki Daşur Nekropolü’nde bulabilirsiniz.

 

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Kızıl piramit. Sneferu’nun üçüncü piramidi. Dış yüzeyindeki beyaz taşlar sökülünce kızıla çalan iç taş bloklar kaldı.

 

KEOPS PİRAMİDİ

Ancak, Sneferu’nun oğlu Khufu babasının planlarından esinlenerek piramit mimarisini geliştirdi ve üç büyük Gize piramidi içinde en büyüğü olan Keops piramidini yaptırdı. 4580 yıl önce inşa edilen bu piramit yaklaşık 2000 yıl boyunca dünyanın en yüksek yapısı olarak kaldı.

Ta ki 1311’de yapılan Lincoln Katedraline kadar; ama katedralin merkez kulesi 1549’da çökünce yeniden inşa edilmedi ve Keops piramidi 1887 yılında dikilen Eyfel Kulesi’ne kadar dünyanın en yüksek yapısı olmaya devam etti.

KEFREN PİRAMİDİ DAHA YÜKSEK DEĞİL Mİ?

Aslında değil. Khufu’nun oğlu Khafre piramit konusunda malzemeden tasarruf etmek için bu piramidi doğal bir taş zemin üzerinde dikti. Sadece doğal taş tabanın kenarlarını düzleştirdi. Ancak bu bir hileydi: Kefren Piramidi dışarıdan bakınca Keops’tan daha yüksek görünüyor; ama sadece yüksek zemine inşa edildiği için. Yoksa üç metre kısa!

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Piramitler uzaylı eseri kusursuz yapılar değil. Solda Keops biraz yamuk ve sağda Kefren’in tepesi birleşmiyor.

 

5. ARIZALI PİRAMİTLER

Arkeologlar Keops Piramidi’nin kuzey duvarının daha uzun olduğunu, bu yüzden de piramidin biraz yamuk olduğunu buldular.1 Kefren Piramidi’nin duvarları da hatalı ve piramidin tepesinde çarpı işaretiyle birleşmiyor. Bu yüzden piramit tepesinin spiralle birleştiğini resimde görebilirsiniz.

Peki bu bir başarısızlık mı? Piramitleri uzaylıların inşa ettiğini düşünenler için tam bir başarısızlık olmalı. Ancak insanlar için büyük başarı; çünkü Mısırlılar bu piramitleri sadece üç kuşak içinde (60 yılda) geliştirdiler ve yaklaşık 4600 yıl önce yaptılar.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Dışı yüksek kalite. İçi idare eder. Özünde dışı taşla kaplı basamaklı piramit olduğuna dikkat edin (sağdaki kesit).

 

6. UCUZ PİRAMİTLER

Nitekim piramit inşaatı 700 yıl boyunca sürdü. Ancak, artan maliyetler Kefren Piramiti’nde olduğu gibi hileli inşaatları teşvik etmeye başlamıştı. Piramitlerin dış kenarlarındaki taşlar iyi yontulmuşken iç taşlar kabaca kesilmişti.

Örneğin piramitlerin dış kısmı beyaz kireçtaşıyla kaplıydı; ama Mısır Krallığı çöktükten sonra bölgeye yerleşen halklar bu taşları sökerek başka inşaatlarda kullandılar ve piramitlerden geriye yıkıntılar kaldı. Ucuza inşa edilen çekirdekler ise kısa sürede çökerek moloz yığınına dönüştü. Tabii uzaylıların piramitleri olsaydı çok daha dayanıklı olurlardı.

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

 

7. İNŞAAT TEKNİKLERİ

Eski Mısır Krallığı’nda bulunan yaklaşık 100 piramidin hepsi de biraz farklı bir teknikle inşa edilmiş bulunuyor. Ancak, piramitleri insanların yaptığını kanıtlamak için büyük piramitlerin nasıl inşa edildiğini göstermemiz yeterli.

Keops Piramidi’ni ele alalım. Bu piramit 146 metre boyunda ve 2 milyon 600 bin taş blokla inşa edilmiş bulunuyor. Kusursuza yakın bir piramit ama kusursuz değil. Tabanında 2 cm ve köşelerinde 11 cm’lik kaymalar var. Yine de Öklit geometrisi ve pusulanın bilinmediği zamanlar için gerçek bir harika!

 

piramitleri-piramit-eski_mısır-firavun-gize

Kuzey kutbunu bulmak için uzaylı olmaya gerek yok. Bir yıldızın gökte çizdiği yayı ikiye bölün yeter.

Kaynak:khosann

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Piramitleri, uzaylılar, yaptı, teorisini, çürüten, 14, kanıt,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı