Haber Detayı
26 Şubat 2022 - Cumartesi 20:11 Bu haber 623 kez okundu
 
Peru'da kurban edilmiş 6 çocuk mumyası bulundu
Peru'dan arkeologlar MS 1.000 ila 1.200 yılları arasında kurban edildiği anlaşılan altı mumyalanmış çocuğun kalıntılarını buldu. Kurban edilen çocuklar, önemli bir aristokratın ya da varlıklı bireyin mumyalanmış kalıntılarının yanına defnedilmişti. Bütün amaç kurban edilen çocukların varlıklı kişiye öteki dünyada eşlik etmesiydi
Gizemli olaylar Haberi


Peru'nun İnka öncesi antik kenti Cajamarquilla'da bulunan altı mumyalanmış kurban edilmiş çocuktan biri, görünüşe göre öbür dünyaya yaptığı yolculukta önemli bir kişinin yoldaşları olarak öldürüldü. Kurban edilen bu çocuk mumyaların yaklaşık 1.000 ila 1.200 yaşında olduğu belirlendi. ( FİZİK )


Peru'da Kurban Edilen Çocuklar: Ahirette Yoldaşlar mı?


Öldüğü sırada yaklaşık 20 yaşında olduğu tahmin edilen adamın mumyası, ilk olarak Kasım 2021'de İnka öncesi antik Cajamarquilla kentinde kazı yapan arkeologlar tarafından keşfedildi. Bu uzun zamandır terk edilmiş kerpiç metropol, Peru'nun başkenti Lima'dan yaklaşık 15 mil (24 kilometre) içeride, Peru Pasifik kıyı şeridi yakınında yer almaktadır.


Peru, Lima'dan çok uzak olmayan Cajamarquilla arkeolojik alanında bulunan altı kurban edilmiş çocuk mumyayla birlikte keşfedilen ipe bağlı yetişkin mumyanın yakından görünümü. ( UNMSM )


Mumyalanmış aristokrat iple bağlı ve elleriyle yüzünü kapatmış halde bulundu. Çocukların küçük iskeletleri , aristokratın mumyalanmasını taklit edercesine (ancak ek bağlamalar olmadan) kumaşa sıkıca sarılmıştı.  Çocuk mumyalar mezarın içinde farklı yerlere yerleştirildiler, ancak yine de adama açıkça bağlanabilecek kadar yakınlardı. 

Arkeologlar, çocukların doğal nedenlerle ölmediklerine, mezarı yapılan önemli kişinin yanına gömülebilmeleri için kasten öldürüldüklerine inanıyorlar


San Marcos Üniversitesi arkeologu (ve Cajamarquilla kazı lideri) Pieter Van Dalen uluslararası haber ajansı AFP'ye verdiği demeçte, " Andine toplumları , insanların öldükten sonra ortadan kaybolmadığına inanıyorlardı" dedi . "Ölüm bir son değildi, bir başlangıçtı, bir paralel bir dünyaya geçiş.


Bir kişi  toplum tarafından yeterince değerli görülüyorsa, halkı bu geçişi tek başına yapmak zorunda kalmadığından emin olmak isterdi.

Van Dalen, "Cenaze törenlerinin bir parçası olarak, onun onuruna başka insanlar kurban edilecekti," dedi ve "Onlar, ölülerin yolunda ona eşlik edebilmeleri için mezarın girişine yerleştirildiler."

Bu tür kültürler açısından ölüm, yası tutulacak trajik bir olay değil, hevesle üstlenilmesi gereken bir maceraydı. Bu bağlamda, insan kurban etme ritüellerinde öldürülen insanlar hiçbir şekilde kurban sayılmazdı. Bunun yerine, diğer alemlere yükselişi beklenenden daha erken başlamış olan şanslı ruhlar olarak görülürlerdi.


Çocuklarhangi nedenle  böyle bir rol için seçilmişti?

Van Dalen, kurban edilen çocukların soyluların yakın akrabaları olabileceklerini tahmin ediyor. Bu birey, ölüm anında 20 yaşlarında olduğu için, kurban edilen altı çouğun onun çocukları olma ihtimalini oldukça azaltıyordu.(bir ya da ikisi olabilir). Ölen kişiyle beraber kurban edilen çocukların kardeş ya da kuzen olma olasılığını yükseltsede, bu çocuklar aile üyeside olmayabilirler. Başka bir nedenden dolayı kurban edilerek gömülmüş, hatta kurban edilmek için özel olarak seçilmişte olabilirlerdi.

 

Arkeologlar, çocuklara ek olarak, aristokratın cesedinden biraz daha uzakta, ama aynı mezarın içinde hiçbiri mumyalanmamış yedi yetişkinin kalıntılarınıda ortaya çıkardı. Bu kişilerin Aristokrata öbür dünyada eşlik etmeleri için mi kurban edildikleri, yada başka bir nedenden dolayı öldükten sonra acaleyle bu mezara mı gömüldükleri bilinmiyor.


Mezar odasında lama benzeri hayvanlara ait hayvan kemikleri ile bir köpek ve bir And kobayına ait iskelet kalıntıları da ortaya çıkarıldı. Ayrıca büyük mezarın içine gömülmüş, seramik kaplar, süslü su kabakları (su kabaklarından yapılmış kaplar) ve örgü malzemeleri de dahil olmak üzere önemli miktarda gömme eşyası vardı. Mezarda mısır ve diğer sebzelerin izleri de bulundu. Bunlar, hayvan kalıntılarıyla birleştiğinde, oraya gömülen adamın bir şekilde tarım işletmeleriyle bağlantılı olabileceğini akla getiriyor.


Genç yaşta öldükten sonra mumyalanan kişinin, zengin bir toprak sahibinin ya da toplumunda muazzam miktarda güç ve ayrıcalık kazanmış başka bir adamın oğlu olma olasılığını artırıyor.


Sözde 'Ölü Şehir Cajamarquilla', MS ilk binyılın başlarında Wari halkı tarafından inşa edildi. (Mi Peru / Kamu malı )

Ölü Cajamarquilla Şehri'ni Keşfetmek
 ' Ölü Şehir Cajamarquilla ' MS birinci binyılın başlarında Wari halkı tarafından inşa edildi. Kentin genişleyen iç çöl bölgesi toplamda 413 dönümlük (167 hektar) araziyi kapsıyordu ve tüm binaları kerpiçten inşa edildi. Oradaki kazılarda, iyi korunmuş meydanlar, mezarlıklar, kanallar, yeraltı yiyecek depolama tesisleri ve geniş, çok şeritli sokaklar ve ayrıca büyük bir kalıcı nüfus nüfusunu barındırmak için yeterli sayıda konutlar ortaya çıkardı.

MS 1100'de Wari İmparatorluğu'nun çöküşünden sonra, site Ichma halkı tarafından yeniden işgal edildi ve daha sonra onu küçük krallıklarının merkezlerinden biri getirdiler

Aristokrat ve çocukların mumyalanmış kalıntılarının ön tarihlendirmesi göz önüne alındığında, bunların Ichma kültüründen gelmeleri muhtemeldir. Ichma, Cajamarquilla çevresindeki bölgede yaşayan İnka öncesi insanların en önde gelenlerinden biriydi ve bir zamanlar hakim olan Wari İmparatorluğu'nun çöküşünün ardından bölgede ortaya çıkan birçok küçük krallıktan biriydi.

 

Önce Wari altında ve daha sonra Ichma altında, Cajamarquilla ticari, idari, dini ve askeri bir merkez olarak büyük önem kazandı ve korudu. Andes Dağı'nın iç kesimlerini antik Peru'nun kıyı bölgelerine bağlayan seyahat yolları üzerinde stratejik bir konuma sahipti ve bu da onu İnka öncesi dönemde orada yaşayan halklar için değerli bir mülk haline getirdi.


Refahının zirvesinde, Cajamarquilla, 15.000'e kadar insanın yaşadığı müreffeh bir şehirdi. Rimac ve Lurin Nehri vadilerinin yakınında stratejik bir konuma sahip olan şehir sulama için önemli bir noktadaydı ve halkının şehre su sağlama çabaları, ekin büyümesini teşvik etmek için çevredeki araziyi sularken şehrin gelişmesine yardımcı oldu.


Ichma kültürü , günümüz Lima'sının kuzey ve doğusundaki bölgede 300 yıldan fazla bir süre hüküm sürdü, güçlü İnkalar nihayet 15. yüzyılın sonunda bölgenin kontrolünü ele geçirmeden önce. Bu zamana kadar Cajamarquilla, iklime bağlı su kıtlığı ve depremlerden kaynaklanan hasarlar nedeniyle Ichma halkı tarafından terk edilmiş, aslında bakıma muhtaç hale gelmişti.


Ancak şehir yüzyıllarca ıssız kalırken, kerpiç temelleri sağlam ve iyi korunmuş halde kaldı. Son birkaç yılda Cajamarquilla'da yapılan kazılar inanılmaz derecede verimli oldu ve gömülü mezarın ve içerdiği 14 cesedin keşfi, bu olağanüstü antik sitenin ürettiği en son heyecan verici keşif.


En iyi görüntü: Antik And kenti Cajamarquilla'da önemli bir adamın mezarında bulunan altı kurban edilmiş çocuktan biri . Minik iskeletler kumaşa sıkıca sarılmıştı. 

Kaynak: PHYS

Nathan Falde/ANCİENT ORİGİNS

                                                                         

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Peru'da, kurban, edilmiş, 6, çocuk, mumyası, bulundu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı