Haber Detayı
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 14:48 Bu haber 352 kez okundu
 
Orta çağ Avrupa'sını şok eden 12 Suikast
Ortaçağ Avrupası acımasız kralların demir yumruklarla yönettiği kan ve ölüm kokan bir yerdi. Suikastler, bir tiranı veya politik düşmanı ortadan kaldırmanın en kolay yoluydu.
Gizemli olaylar Haberi


Ortaçağ Avrupası'nda suikastlar acımasız bir şekilde gerçekleşse de, suikast için kullanılan yöntemler oldukça akıllıydı.
 
1-Conan II,
Conan II Britanya Dükü olarak idareyi eline aldığında bir dizi zorlukla karşı karşıya kalmıştı. ileri sürmek için zorlu bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı. Babası Duke Alan III, Conan küçükken ölmüş, dedesi Duke Geoffrey Normandiya ile bir ittifak girişimini sırasında sınır çatışmalarında öldürülmüştü.Amcası Odo ise Conan'ın hakimiyetini asla kabullenmemişti.
Conan II, amcası Dol Rivallon I tarafından kışkırtılan Breton soylularının ayaklanması ile karşı karşıya kalmıştı. İsyanlar sırasında yönetimindeki toprakların bir bölümü 1065 yılında amcasının eline geçti. Conan bir sre azınlık naibi olarak Brittany'yı yönetti.Ama zaman Conan'ın lehine çalıştı. Yakaladığı amcasını zincirliyerek hapsetti.
Conan II 1066 yılında eldivenlerinin içine sürülen bir zehirle öldürüldü. Suikastin Dük William tarafından yapıldığı söylensede Dük William bunu redddetti.
2- İskoç Kralı Kenneth II
Kenneth II, MS 995'te suikasta kurban gitti.Kenneth II tarihte bubi tuzağı ile öldürülen ilk kralda oldu.
Prensler Konstantin ve Gryme, Finnenga adlı bir soylu kadını eylemde bulunmaya ikna ettiler. Oğlunu öldürdüğü için Kenneth'e kin besleyen kadın bu teklifi hemen kabul etti. Finnguala, halıların arkasında gizlediği çapraz yaylarla beraber yeni yapılmış bir heykel getirerek odaya yerleştirdi.
Finnenga getirdiği çapraz yayları odanın ortasında bulunan bir heykele dizerek bağladıktan sonra, yayları odanın diğer tarafına yerleştirdiği heykeli görecek şekilde ayarladı.
Finnguala bunları yaptıktan sonra kralı getirdiği heykeli incelemeye davet etti.Finnguala'dan şüphelenmeyen Kenneth II, daveti kabul etti. Ama bu kabul hayatının son kabulü oldu. Heykeli incelediği sırada, çapraz yaylardan fırlayan oklar vücuduna saplandı.Bu suikasttan Konstantin ile Gryme sorumlu tutuldu. Ancak çoğu tarihçi, MS 995 yılında cinayet silahı olarak kullanılan çapraz yayların heykele bağlanarak ateşlenmesine kuşkuyla bakıyor
3- Orleans Dükü Louis suikastı,
Fransa kralı Charles VI delirmişti. (Başka şeylerin yanı sıra, camdan yapılmış olduğuna ve her an parçalayabileceğine inanırdı.)Onun delirmesi soylular arasında iktidar kavgasına neden oldu
Kavgayı kazanan kralın kardeşi, Orleans'un Louis, kraliçeyi baştan çıkartarak naip oldu. Kralın oğlunu kaçırmaya çalışan Burgundy'nin Korkusuz John'u Louis'in naipliine karşı çıktı. Bu karşı çıkışın intikamını almak içinde Louis John'un karısına tecavüz etti
Bu olaylardan sonra John ve Louis, Fransa'nın mahkemesine kesin bir uzlaşı sözü verdiler. Ama bu uzlaşı sözü sadece üç gün sürdü. sadece üç gün sonra, Burgonya Dükü'nün emriyle, Korkusuz John . ve Burgundy Dükü hizmetkârlarından Raoulet d'Anquetonville önderliğinde 15 maskeli suikastçı tarafından kıstırılan Louis 23 Kasım 1407'de bıçaklanarak öldürüldü. Louis'in yanında bulunan silahsız memurları onu korumaya çalışsalarda başarılı olmadılar.
Bazı kaynaklar Louis'in kraliçeyi şehir dışına götürürken saldırıya uğradığını belirtiyor
Louis'in bir suikast sonucu öldürülmesi kanlı bir kavgaya yol açtı. Bordo ve Fransız Kraliyet aileleri arasında başlayan iç savaş tam 70 yıl sürdü.Yetmiş yıl boyunca Fransa iki parça halinde kaldı. Bu savaş binlerce insanın ölmesine neden oldu.
4- Korkusuz John suikastı
Orleans kralı Louis cinayeti, Armagnac taraftarları ile Burgundy'nin Korkusuz John'u arasında bir iç savaş başlattı. Fransa'nın ihtiyaç duyduğu son şey buydu, çünkü Yüz Yıl Savaşının ortasıydı ve İngilizler Fransa'yı işgal etmeye hazırlanıyordu.
1419 yılında iki taraf, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için Montereau Köprüsü ortasına kurulan özel bir bölmede bir araya gelmeyi kabul ettiler. Buluşma yerine yalnız gelen Korkusuz John, Orleans kralı Louis üç eski arkadaşı tarafından öldrüldü.
Armagnacslılar cinayetin önceden tasarlanmadığını ısrarla vurgulamış olsa da, John'un oğlu Philip, savaşın gelgitini değiştirmek için İngilizlerle ittifak kurdu. Bu ittifak İngilizlerin iyice şımarmasına neden oldu. Fransızlar'la dalga geçmek için, "John'un kafasındaki delikten Fransa'ya girdik"
 
5- Peter Inquisitor suikastı
13. yüzyılda Katolik Kilisesi, iki tanrıya inanmış sapkın mezheplerden olan Cathars'a karşı kampanya yürütüyordu: Biri iyi ve bir kötülük. Albizya Haçlı Seferi, Fransa'nın güneyindeki Cathar kalesini harap etmişti.
Engizisyon Avrupa'ya kaçan Cathar mezhebi üyelerini avlamak için kuruldu.
En iyi kehanette bulunanlardan katoliklerden biri, mütevazi yaşam tarzı ile tanınan ve Cathars'ı Katolikliğe yeniden katılmaya ikna etmekte olağan üstü bir şekilde başarılı olan Verona'nın Peter'iydi.
Vaftiznamelerinde yalanı soygunu ve İman'ı kelimeler ile itiraf eden ancak eylemlerde buna aykırı hareket eden Katolikleri kınadı. Vaiz günlerinde onu dinlemeye gelenleri sayısı günden güne arttı. Çok sayıda Cathars taraftarı tekrar katolik mezhebine döndü.
Onun bu yükselişini önlemek amacıyla Milano'daki Cathar yeraltı hareketi toplandı ve Peter'i öldürmeleri için Balsamo Carino . ve Manfredo Clitoro adlarındaki kişilerle anlaştılar. Bu iki suikastçı 6 Nisan 1252 günü ıssız bir sokakta kıstırdılar. 6- Peter İngı Görevlisi 6a-st-peter-şehit suikastı
13. yüzyılda Katolik Kilisesi, iki tanrıya inanmış sapkın mezheplerden Cathars'a karşı kampanya yürütüyordu: Biri iyi ve bir kötülük. Albizya Haçlı Seferi, Fransa'nın güneyindeki Cathar kalesini harap etmişti.
Engizisyon kaleden Avrupa'ya kaçan Cathar mezhebi üyeleri avlamak için kuruldu.
Verona'nın Peter'iydi. Katoliklerden biri, mütevazi yaşam tarzı ile tanınan ve Cathars'ı katlederek, Verona'nın birleşimi ikna etmekte.
Vaftiznamelerinde yalanı soygunu ve İman'ı kelimelerle itiraf eden ancak eylemleri buna göre aykırı hareket eden Katolikleri kınadı. Vaiz günlerinde onu dinlemeye gelenleri sayısı günden güne arttı. Çok kişi Cathars taraftarı tekrar katolik mezhebine döndü.
Peter'in bu hızla yükselişini ve Cathars mezhebine bağlı olanların katolik mezhebine dönüşlerini engellemek için Milano'daki Cathar yeraltı hareketi biraraya gelerek Peter'in öldürülmesine karar verdiler.
Balsamo Carino ve Manfredo Clitoro adlarındaki suikastçılar Peter'i 6 Nisan 1252 günü ıssız bir sokakta yakaladılar. Carino elindeki baltayı Peter'in kafasına vurarak onu öldürdü, yanında bulunan arkadaşı Dominic'te aır şekilde yaralandı.
6-Tire'nin efendisi
Philip de Montfort'un ilginç bir aile geçmişi vardı. Babası ve amcası Albigens Haçlı Seferi'nin liderleri iken kuzeni Simon, İngiltere Kraliçe İsabella'nın sevgilisi idi.
Çift sonunda Isabella'nın kocası Edward II'yi devirip öldürdü.Philip, Tire'nin Haçlı Lordu oldu Yetenekli liderliği, ünlü haşhaşileri ("Suikastçı") ve Mısır Sultanlığını alarma geçirdi. Haşhaşiler tarafından Tire'ye gönderilen suikastçı, çevresine kendisini iyi bir hırıstiyan olarak tanıttı. Ve her gün Philip'in kilisesinde dua etti.
Philip dua etmek için diz çöktüğü bir anda arkasına dolanarak sırtına bıçağı sapladı. Birkaç ay sonra da Mısır Sultanlıı Haçlı devletlerine saldırdı.
 
7- Danimarka Of Godfred
Godfred, ünlü Frank İmparatoru Charlemagne'nin Avrupa'ya egemen olduğu MS 800 yıllarında Danimarka kralıdır. Charlemagne, pagan Saksonları fethetmiş ve onları Hıristiyanlığa zorla dönüştürmüştü ki, bu durum putperest Godfred için oldukça endişe vericiydi. Durumu kendi lehine çevirmek için savaş ilan etti. Danevirke'yi aldı, Charlemagne Danimarka'nın güneyinde küçük krallıklarla ve Baltalık Reric şehri ile ittifak yapınca Godfred saldırdı ve Charlemagne'nin ordularını yok etti. 810 yılında, filoları Frisia ve Godfred ulaştı. Franklılar'a göre, Godfred Charlemagne'nin sarayında ülkeyi istikrara kavuşturacağına dair söz verdi.
Ordusu dağılmış olan imparator Charlemagne kendi filosunu inşa etmeye başladı.Frankler ve Vikingler arasında, yeni bir savaş çıkacağını düşünenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Milletin bu düşüncesine rağmen Godfred oldukça sakindi.
Godfred'in kendi savaşçılarından biri tarafından bıçaklanınca, her an başlaması düşünülen savaşta, başlamadan sona ermişti
Çoğu tarihçi, cinayetin Charlemagne tarafından planlandığını ve Godfred'i öldüren suikastçınında Charlemagne'in adamı olduunu ilderi sürdü,
8- III.Gustav
İsveç Kralı olarak Gustav 1771'de devlet içinde kendine monarşik bir yapı oluşturmuştu. Devletin para harcamalarını kişisel zevklerine göre yapıyordu. Bu durumdan bir hayli sıkılan askeri bir subay olan Jacob Johan Anckarström yanına 2 arkadaşını da alarak suikast planları yapmaya başladı. Gustav bir şekilde bu planları öğrendi ve o an itibariyle maske takarak kaçmaya başladı. Ancak resmi bir törende yakası sayesinde kral olduğu anlaşılan Gustav, kendisi gibi maske taşıyan suikastçiler tarafından öldürüldü. Saldırganlar kaçmayı başarsa da ertesi gün yakalanıp idama mahkum edildiler.
9- Harthacnut'un ölümü
Norman'ın William Fatih'i istilası, İngiltere'nin 50 yılda ele geçirildiği ikinci seferdi. Danimarka'nın Cnut'u (Canute), 1018'de kendisini İngiltere'nin kralı yapmıştır. Ölümünden sonra, tahta oğlu Harthacnut'a geçti.Confessor Edward'da İngiltere'nin Anglo-Sakson kralının oğluydu. Bazı karışık ve mahrem aile sırları nedeniyle Harthacnut'un yarı kardeşiydi. (aynı annenin çocukları))25 yaşında ki Harthacnut bir ziyafet sırasında öldü. Edward tahtın tahtın sahibi oldu.
Edward tahta geçtikten sonra, Wessex'in isyankarı Earl Godwin de kralla yemek yediğinden kısa bir süre sonra gizemli bir şekilde öldü. Bu arada, Edward'ın dier kardeşi, sürgünden İngiltere'ye döndükten kısa bir süre sonra ölü bulundu. Bu üç cinayetin kim tarafından planlandıı bilinsede, herkes susmayı tercih etti
10- Zalim Pedro
Pedro Cruel hoş bir adam değildi. Kastilya kralı olarak birçok suçla itham edildi. Pedro ile birlikte yemek yiyen kardeşi Fadrique'yi yemek yediği sırada bir muhafız sırtından bıçakladı. Aldığı bıçak darbesine ramen yemek yemeyi sürdüren Fadrique'ye bir kaç bıçakta Pedro sapladı öldürttü.,
Fadrique'nin ikizi Enrique kısa süre sonra ayaklandı ve kale içinde Pedro'yu kuşattı. Enrique, ünlü Fransız şövalyesi Bertrand Guesclin tarafından desteklendi. Bertrand rüşvet almakla ünlenmişti. Onun, bu fiyetinden faydalanmak isteyen Pedro kaleden kaçmasına yardım etmesi yüklü bir rüşvet teklifinde bulunda. Bertrand kendisine sunulan bu cömert teklifi düşünmeden kabul etti..23 Mart 1369'da Bertrand, Pedro'nun kale dışına çıkmasına yardım ederek ormanın içinde bulunan bir çadıra götürdü. Dinlenmek için çadıra giren Pedro'yu bir süpriz bekliyordu.Enrique ve adamlarını çadırın içinde görren Pedro çadırdan çıkmak istesede,.Bertrand çıkmasına izin vermedi.
Pedro kardeşi Fadrique'yi öldrdüğü şekilde öldürüldü
11-Gracchus
Milattan önce 2. yüzyılda Romalı bir politikacı olan Tiberius Gracchus tarımsal bir reformu kanun olarak onaylatmak için dile getirince politik bir çalkantıya sebep oldu. Seçim günü kazanmış olduğu bu zaferin onu ölüme sürükleyeceğinden habersizdi. Silahlı korumalarla geldiği senatoda dövülerek öldürüldü. Senatörler ellerine geçen sandalye ve sert cisimlerle onu öldürdüler. Daha sonra ise Tiber Nehrine attılar. Senato dışında bekleyen yüzlerce taraftarı ise oracıkta öldürüldü.
12- Julius Caesar
Julius Caesar (12 Temmuz, M.Ö. 100 - 15 Mart, M.Ö. 44), Romalı general ve en bilinen Roma İmparatorlarındandı. Ülkesinde önce sevilen ama daha sonra bir tiran olarak anılan Caesar'a birçok kesimden nefret nidaları yükselmekteydi. Caeser Galya'ya gidip birkaç yıl süren bir savaşla (58'den 51'e kadar) bütün ülkeye boyun eğdirdi; Galyalıların ayaklanmasını bastırdı ve bu arada Vercingetorix'in örgütlediği genel isyanı bastırdı. Bu uzun savaşı, "Galya Savaşı Üstüne Yorumlar" adlı eserinde, kendisi anlatacaktır. Sezar askerleri yönetmeyi biliyor, onlar da, kendi çetin koşullarını ve yorgunluklarını paylaşmaktan geri durmayan bu komutana değer veriyorlardı. Ama Roma'daki şöhreti, senatoyu ve özellikle iktidarı kendi başına yürütmek sevdasında olan Pompeius'u kaygılandırmaktaydı. Bunu anlayınca Sezar meşruluk dışına çıkmağa karar verdi: askerleriyle Rubico Irmağı'nı aşıp şehre yürüyerek iç savaşı başlattı. Pompeius Yunanistan'a kaçtı, orada, 48 yılında Pharsale'de yenilgiye uğradı, taraftarları ise Afrika ve İspanya'da darmadağın edildiler, kılıçtan geçirildiler. 45 yılında iç savaş sona erdi. Zaferi kazanan Sezar, artık mutlak hükümdar olarak ülkeyi yönetebilecekti. Diktatör, ömür boyunca konsül ve en yüksek majistra seçildi. Kuruluşlarda derin bir reforma girişti. Bir yıl içinde cumhuriyeti imparatorluğa dönüştürdü. Yerine geçecek varisi olmadığından, yeğeninin oğlu, müstakbel Augustus olacak Octavius'u evlât edindi. Ama düşmanları ona karşı, himayesindeki Brutus ve Cassius yönetiminde bir suikast hazırladılar. Sonunda senatoda, Pompcius'un heykelinin dibinde üvey oğlu Brutus tarafından hançerlenerek öldürüldü.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Orta, çağ, Avrupa'sını, şok, eden, 12, Suikast,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı