Haber Detayı
21 Mart 2022 - Pazartesi 23:07 Bu haber 118 kez okundu
 
Herxheim halkı yamyam mıydı?
MÖ 5300'den başlayarak, Almanya'nın güneybatısındaki Herxheim bölgesinde, pastoral bir Taş Devri yerleşimi olarak tanımlanabilecek bir Linearbandkeramik veya Lineer Çömlekçilik kültürü (LBK) gelişti. Evler aynıydı, ilkel çiftlik arazileri aynıydı, küçük köy istilacılardan ve yırtıcılardan nispeten güvenli görünüyordu. Yine de MÖ 4950 civarında, topluluk aniden ortadan kayboldu. Kasaba terk edildi, geride parçalanmış çanak çömlek, etleri kasap buçaklarıyla kazınmış olan yüzlerce insan kemiği bulundu. Ortaya çıkan görüntüler, ya köyde yaşayanların yamyan olduğunu, ya da köyü istila edenlerin köylüleri keserek yediğini kanıtlıyordu
Gizemli olaylar Haberi


Herxheim sitesinin haritası. ( buboneofmine.wordpress.com )

2009 yılında, bir Taş Devri köyünde yapılan arkeolojik kazı, sırasında yaklaşık  1000'den fazla kişiye ait içi insan kemikleriyle dolu toplu mezar ortaya çıktı. Kemikler erkek, kadın ve çocukların yanı sıra bebeklere ve fetüslere aitti. Kemiklerdeki alet izleri, etin dikkatlice kazındığını ve muhtemelen iliğe ulaşmak için daha büyük kemiklerin kırıldığını gösteriyordu. Beyinleri rahatlıklıkla çıkartılsın diye kafatasları kırılmıştı.


Ortaya çıkan kanıtlar kurbanların ölümünden kısa bir süre sonra kurbanın bütün etlerinin büyük bir özenle soyulduğunu gösteriyordu. Bu uygulama sığır veya koyun kesme teknikleri ile yapılmış olsa da, insan etinin ne için kullanıldığı tam olarak bilnmiyor. Bazı arkeologlar ve bilim adamları insan etinin Herxheim köylüleri tarafından yenildiğine inanılıyor. Neden eti sıyrılan bütün kemiklerin aynı yere gömüldüğü ise muamma olmaya devam ediyor. 

Köylüleri  topluca katledenlerin, kurbanların etlerini sıyırdıktan sonra kemiklerini aynı çukura doldurdukları ise önemli iddialar arasında


Arkeologlar mezarı keşfediyor. ( müze-herxheim.de )

Herxheim'da çalışan Kültürel Miras Ajansı proje lideri Andrea Zeeb-Lanz, "Ölü sayısının iki kat daha fazla olmasını bekliyoruz" dedi. Böyle büyük bir sayı, sadece 10 binaya sahip küçük bir köy için oldukça tuhaf. Karbon-14 analiziyle yapılan tarihleme, Herxheim bölgesinde bulunan kemiklerin bu yerleşimin bilinen son sakinleri olduğunu doğruluyor. Ancak çukurda bulunan eserlerin analizi, kurbanların köyün yerlisi olmadığını ortaya çıkardı. Gerçekten de, Moselle Nehri bölgesi (yaklaşık 62 mil (100km) uzaklıkta) ve Elbe Nehri bölgesi (yaklaşık 250 mil (400km) uzaklıkta) dahil olmak üzere Avrupa'nın her yerinden geldiler. Uzmanlar, bu anormalliği, her bir kurbanın kaburgaları arasında uzanan, genellikle çok ince çanak çömlek parçalarına bakarak çıkardılar. Çanak çömlek son derece iyi hazırlanmıştı, ancak kasıtlı olarak parçalara ayrılmıştı. Kırıkmış çanak çömleklerle, taş bıçaklar, değirmen taşları ile etleri sıyrılan insan kemikleri ile karıştırılarak çukura atılmıştı. Bunlar savaşta öldürülmemişti, hasta değildiledir ve yetersiz beslenmemişlerdi, çoğu yaşlı bile değildi.


Zeeb-Lanz, "İnsanların buraya kurban edilmek için gönüllü olarak geldiklerinide düşünebiliriz" dedi.


Herxheim cenaze töreni ( Thesebonesofmine.wordpress.com )

Bu kadar küçük bir köyün bu kadar kısa bir sürede, belki de 50 yıl içinde nasıl bu kadar popüler olabileceğinden kimse emin değildi. 1000'den fazla kişinin günlerce süren bir yolculuktan sonra Herxheim'a gelmiş olmanın nedeni kosunda her hangi bir buluntuta rastlanmadı. Bu nedenle MÖ 4950'de insanları Herxheim'a çeken şeyin ne olduğu öğrenilemedi.


Araştırma lideri Zeeb-Lanz, Herxheim gizeminin cevabının kurbanların kafataslarında yattığına inanıyor. Kafatasları deyimli biri tarafından kırılmıştı. Derisi soyulduktan sonra, her bir kafatası dikkatlice kırılmıştı, İnsan kafataslarının kırılgan doğası ve kasabın kullandığı taş aletler göz önüne alındığında, bu soyma işleminin uzman biri tarafından yapıldığını gösteriyordu. Kafataları daha sonra karmaşık sembollerle oyulmuştur. Tarihçiler bu işaretlerin anlamını çözemeselerde, bu ölümlerin açlıktan olmadığınıda rahatlıkla söylemeleri mümkündü. Büyük olasılıkla dini öneme sahip bir tür ritüelin parçasıydı. Yani bir toplu kurban töreninin.


Herxheim arkeolojik alanında bulunan kafatası. ( CC BY-SA 3.0 )

Bu kafataslarını bardak yada tas olarak kullanılmadığını, içinden birşeyler içilmediğini ileri süren  Zeeb-Lanz "Bu kafataslarının kenarları bugün hâlâ o kadar keskin ki, bu kafatasını kullanmak isteyen insanlar dudaklarını rahatlıkla kesebilirler, Ne kadar çok araştırma yapılırsa, burası o kadar gizemli hale geliyor."dedi


Herxheim'da yayınlanan birçok sansasyonel makale yamyamlığı kabul ediyor, ancak kazı lideri Zeeb-Lanz bu tür şaşırtıcı sonuçlara karşı uyarıyor. “Buranın dev bir yerleşim yeri olmadığını biliyoruz. Böylesine küçük bir yerleşim yerinde, bu kadar insanı köm öldürmüş ve etlerini soyarak kim yemiş olabilir?"  Arkeologlar ve bilim adamları hala bu soruların cevabını bulabilmiş değiller.


En iyi görüntü: İnsan kemiklerinin ritüel olarak biriktirilmesi. ( müze-herxheim.de )

Yazan:Kerry Sullivan

Kaynak:ANCİENT-ORİGİNS.NET

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Herxheim, halkı, yamyam, mıydı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı