Haber Detayı
02 Ocak 2022 - Pazar 11:49 Bu haber 241 kez okundu
 
Gizemi çözülemeyen sembol 'Horos'un Gözü'
Mitolojide çok önemli bir yere sahip olan Horus ve Horus'un Gözü konusunda toplum olarak edindiğimiz yanlış bilgiler var. Çok genel bir tabir ile Horus'un Gözünü, illüminati ile ilişkilendirip, tamamen karşı çıkan bir toplumuz.Gerçekte Horos'un Gözü'nün İllüminati ile bir ilişkisi var mı?
Gizemli olaylar Haberi


Horus, eski Mısır dinine göre şahin başlı olarak tasvir edilen gök (güneş) tanrısıdır. Bir rivayete göre İsis ile Osiris’in oğullarıdır.
Firavunlar kendilerini Horus'un yeryüzündeki cisimleşmiş halleri olarak gördükleri için Mısır'ın, Ra ile birlikte en önemli tanrılarından biridir.
 
Horus'un Gözü, eski Mısır'ın en tanınmış sembollerinden biridir. Wadjet olarak da bilinen bu büyülü sembolün insanları koruduğu, sağlıklı hale getirdiği ve gençleştirdiğine inanılmaktadır. Koruyucu güçleri nedeniyle Horus'un Gözü'nü temsil eden sembolü eski Mısırlılar kendi üzerlerinde taşınmakla kalmamış ölenlerin mumyalarına yerleştirmeyide bir nevi ibadet olarak görmüşlerdir. Bugün bile, dünyanın bir çok yerinde egzotik Horus'un Gözü, bir koruma sembolü olarak kullanılıyor.
Dramatik Köken - İhanet ve Cinayet Hikayesi
Horus Gözünün kökeninin Set ve Osiris mitinden geldiği ileri sürülüyor. Eski Mısırlılar, Osiris'in Mısır kralı olduğuna ve kardeşi Set'in tahtını istediğine inanıyordu. Efsaneye göre Set hile yaparak, erkek kardeşini öldürmeyi başararak krallık tahtını ele geçirir. Ancak Osiris'in karısı Isis, yaptığı sihir ile kocasını geçici bir süre hayata geri döndürmeyi başardı ve Horus'a hamile kalır.
Mısır terra cotta heykelinin nadir bir örneği Isis yas Osiris'i tasvir ediyor. Heykel, sağ kolunu başının üzerinde büyüten, tipik bir yas tutuşu olan bir kadını canlandırıyor. (Louvre Müzesi / Public Domain )
İntikam Maliyeti ve Restorasyon Hediye
Horus yetişkinliğe ulaştığında, hile ile öldürülen babasının intikamını almak için amcası Set'e savaş ilan itti. Uzun süren savaşlar sonunda da amcasını yenmeyi başardı..Ancak bu savaşlar sırasında, gözlerinden birini kaybetti.
Bu efsanenin birkaç değişik versiyonu var.
Efsanenin bir versiyonuna göre, Set savaş sırasında kılıcının ucuyla Horus'un gözünü çıkartarak, altı parçaya böldü ve çiğnenmesi için atların ayakları altına attı.
Başka bir versiyonda ise , Horus babasını ölülerden kurtarmak için gözünü kendisi oymuştu.
Her halükarda, Horus'un kayıp gözü ya Hathor tarafından (sıklıkla Horus'un konsorsiyumu olarak kabul edilir) ya da bilgelik tanrısı Thoth tarafından eski haline getirilmişti.
Horus’un gözü, manevi anlamıyla, vicdanın gözünden hiçbir şeyin kaçmayacağını, insanın iç âlemindeki her niyetini ve yaşamdaki her davranışını gözden kaçırmayan bu merhametsiz yargıcın keskin bakışını sembolize eder. Bu vicdanın 24 saat kapanmadan açık kalan gözüdür.
Bu yüzden Güneş ve Ay, Horus’un gözleri olarak ifade edilir. Çünkü Güneş ve Ay’ın her ikisi nöbetleşe, gece ve gündüz insanın üzerinden eksik olmaz, Horus’un 24 saat açık kalan gözleri gibi. (Bu nedenle Horus'un gözü güneşle temsil edilen Ra'nın gözü olarak da ifade edilir.)
Horus'un gözü sihirli bir şekilde eski haline getirildiği için, Mısırlılar bu gözün iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanmışlardı. Bu sembolün tılsımları altın, lapis lazuli ve carnelian dahil olmak üzere çeşitli malzemeler kullanılarak yapılmıştır ve hem yaşayanlar hem de ölüler tarafından takı olarak kullanılmıştır.
Horus'un Gözü Büyülü Bir Matematik Sembolü mü?
İlginçtir ki, Horus'un Gözü sadece büyülü bir sembol değil, aynı zamanda eski Mısırlıların kazandığı matematiksel bilginin de bir örneğidir. Daha önce sözü edilen mit de, Set, Hor Horus'un gözünü çıkardıktan sonra, çiğnenmesi için atların ayakları altına atmış, atların çiğnemesi sonucunda da Horus'un Gözü altı parçaya ayrılmıştı. Bu parçalardan her biri bir ölçü birimi olarak verildi - gözün sağ tarafı 1/2, öğrenci 1/4, kaş 1/8, gözün sol tarafı 1/16, kavisli kuyruk 1 / 32 ve gözyaşı 1/64. Bu fraksiyonlar 63 / 64'e kadar çıkmakta ve eksik kısmın ya Thoth'un sihirli güçlerini temsil ettiği ya da hiçbir şeyin mükemmel olmadığını gösterdiği söylenmektedir .
Buradan şu sonuç çıkar: Bir bütün, sürekli olarak ikiye bölünmeye devam edilirse, toplam değerde, sonsuzluk hariç, hiçbir zaman bire, birliğe ulaşılamaz; yalnızca Mutlak (Tanrı) bir’dir.
Bazı kişiler için beyin ile ilişkilendirilen bu gözün insanda bulunan Üçüncü Göz’dür. Üçüncü Göz: İç gözümüz olarak da bilinir ve 7 çakradan biridir. Gözlerimizin göremediği şeyleri algılayabildiği söylenen bir gözdür.
Eski Mısır hiyeroglifi ortografisinde "Horus'un Gözü" sembolünün izole kısımlarının çeşitli fraksiyonları yazmak için kullanıldığı düşünülmüştür. (BenduKiwi / CC BY-SA 2.5 )
Horus'un Göz Bölümünün Belirleyici Anlamları
Horus'un Gözünün altı bölümünün her biri farklı bir düşüncei ifade eder Gözün sağ tarafı, burnuna en yakın olduğu ve bu organı andırdığı için koku duyusuyla ilişkilidir. Söylemeye gerek yok, Eski Mısırlı öğrenciler için kaş düşünceyi temsil ediyor. Gözün sol tarafı kulaklara işaret ettiği ve bir müzik aleti şekline sahip olduğu için duyma duyusunu temsil eder. Kavisli kuyruk, buğday veya tahıl ekili bir sapın bir filizini andırır. Yiyeceklerin bir temsili olarak, Horus'un Gözü'nün bu kısmı tat duyusuna karşılık gelir. Son olarak, gözyaşı, dokunma duyusunu temsil eder, çünkü Gözün bu kısmı, toprağa dikilmiş bir sapı, fiziksel teması ve dokunmayı içeren bir eylemi temsil eder.
Şahin başlı Horus’un yırtıcı kuşların keskin bakışıyla tasvir edilmesi, kişinin hiçbir hareketini gözünden kaçırmayan bir tanrı oluşunu, yani vicdanın gözünden hiçbirşeyin kaçmayacağını simgeler.
Horus'un Gözü Bugün Nasıl Kullanılır?
Eski Mısır uygarlığı sona ermesine rağmen, Horus Gözünün gücüne olan inanç devam etti ve bu sembol bugün birçok kişi tarafından hala kullanılıyor. Örnek olarak, Akdeniz ülkelerinde, balıkçılar bu sembolü genellikle korunmak için gemilerine işlediler. Buna ek olarak, birçok insan hala diğerlerinin kötü niyetinden korunmak için Horus'un Gözü'nü mücevherat olarak kullanmaktadır Üstelik Horus'un Gözü, okültistlerin yanı sıra Göz'ü sadece koruyucu bir sembol olarak değil, aynı zamanda güç, bilgi ve yanılsamalardan biri olarak gören komplo teorisyenleri arasında da popülerdir.
 
by Ḏḥwty
Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gizemi, çözülemeyen, sembol, 'Horos'un, Gözü',
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı