Haber Detayı
10 Ekim 2021 - Pazar 13:45 Bu haber 54 kez okundu
 
Geleceği şekillendirecek teknolojiler
Hem elektrikli hem de sürücüsüz otomobil konusundaki gelişmeler ve son dönemde hayatımıza hızla giren drone teknolojisi, uzun yıllardır bilimkurgu fantezisi olan uçan otomobilleri hayatımıza sokma noktasına getirdi. Dikey olarak kalkabilen, şehir içinde trafiği hızlıca atlatma becerisine sahip olacak elektrikli ve otonom uçan taksiler artık hayal değil.
Bilim ve Teknoloji Haberi


Akıllı televizyonlar, robot asistanlar, akıllı saatler, sürücüsüz araçlar gibi günlük hayata giren tüm yenilikler, alışkanlıklarda ve yaşamın işleyişinde değişimlere neden oluyor. Her geçen gün birbirinden ilginç birçok yeni teknoloji de hayatımıza girmeye devam ediyor. Bu teknolojilerden bazıları ise günlük hayatı tamamen değiştirecek cinsten. Generali Sigorta, geleceği bugünden çok daha farklı hale getirecek bu teknolojilerden bazılarını paylaştı.

Li-Fi


Veri transfer hızında yeni bir çağ açacağı düşünülen Li-Fi teknolojisi, internete ışıkla erişim imkânı sunuyor. Diğer bir deyişle Li-Fi, verilerin transferi için Wi-Fi teknolojisinin kullandığı radyo dalgalarını değil, ışığı kullanıyor. Bilim insanları veri transferlerinin çok daha hızlı gerçekleştirilmesine olanak sunacak Li-Fi teknolojisini yakın gelecekte günlük hayata dahil etmeyi planlıyor.

 

Hologram


İleri düzeyde hologram teknolojilerine sadece film sektörü gibi alanlarda rastlasak da, bu teknoloji her geçen yıl kendini katlayarak geliştiriyor. Herhangi bir görüntünün istenilen bir yerde yansıma olarak görünebilmesine olanak sunan hologram teknolojisinin yakın zamanda sağlık, güvenlik, oyun, eğitim ve eğlence sektörlerinde daha sık kullanılacağı ifade ediliyor.


Nöroteknoloji

İnsan beynini yapay zekaya entegre edecek çalışmalar bir süredir gündemde. Henüz emekleme aşamasında olan bu çalışmaların önümüzdeki 5 yılda yol kat etmesi bekleniyor. Beynimizin tüm fonksiyonlarının kontrol edilebilmesine imkan tanıyan bu teknolojiler ile alzheimer ve şizofreni gibi rahatsızlıkların kalıcı olarak tedavi edilebileceği öngörülüyor.

Nanobotlar

Robotik dünyanın en ilgi çekici alt dallarından biri olarak adlandırılan nanobotlar, gelecekte sıkça duyacağımız kavramlardan biri olacak. Mikroskobik boyutlardaki nanobotlar, vücudu içeriden tarayarak hastalıkları tespit edebilecek ve sorunlu bölgeleri iyileştirmek için kullanılacak.

 

Yapay zeka

Yapay zeka, insanlar ve diğer canlıların gerçekleştirebildiği yüksek
bilişsel fonksiyonlar ile otonom davranışların, geniş kapsamda yapay sistemler, dar kapsamda da makineler ve yazılımlar tarafından gerçekleştirilmesi üzerine çalışan bilim ve teknoloji alanıdır. 1950’li yıllarda akademik bir disipline dönüşmüş olan yapay zeka, öncelikle kural tabanlı uzman sistemler yönünde gelişmiş ve başarılı uygulamalar vermiştir. Yapay zeka çalışmalarına olan ilgide ve finansmanda 1970’lerin sonundan 1990’ların başına kadar bir azalma yaşamıştır ki bu döneme yapay zeka kışı adı verilmiştir.

 

Son dönemlerde algoritmik gelişmeler, işlemci hız ve çeşitliliğindeki (örneğin paralel işlem yapmayı mümkün kılan GPU işlemcilerinin gelişmesi) artışlar ve büyük verinin birikimi ile öğrenme tabanlı yapay zeka yöntemleri öne çıkmış ve yapay zeka yeniden güçlü bir biçimde gündeme gelmiştir. Yapay zekanın bir alt alanı olan makine öğrenmesi (machine learning), bilgisayar sistemlerinin belirli bir görevdeki performanslarını kademeli olarak iyileştirmek için kullandıkları algoritma ve matematiksel modellerin incelendiği alandır. Beynin yapısından ve çalışma biçiminden esinlenen ve makine öğrenmesinin bir alt alanı olan derin öğrenme ise verinin yapısını ve özelliklerini de öğrenmeyi sağlayan algoritma ve yöntemleri içeren alandır.


Bu çalışmada yapay zeka ve özellikle de alt alanı olan makine öğrenmesi geleceğimize yapacağı etki bakımından en öne çıkmıştır. Çalışmaya katılan hemen hemen herkesin öncelikli teknoloji listesinde yapay zeka yer almaktadır. Yapay zekanın tüm diğer alanları derleyip, toparlayıp entegre eden bir role sahip olacağı düşünülmektedir.


Üç boyutlu baskı

Baskı teknolojilerindeki, farklı malzemelerin kullanımına, prototip üretiminin ötesine geçerek seri üretime ve organ dokuları, kemikler ve kaslar gibi biyolojik malzemelerin basılması dâhil çeşitli tıbbi uygulamalara olanak tanıyan inovasyonlar.

 

Kasiyersiz marketler dönemi

Günlük yaşamın en önemli aktivitelerinden alışveriş de yapay zeka teknolojilerinin dokunduğu konular arasında bulunuyor.

Gerek yurt içindeki gerekse küresel ölçekteki zincir marketler satışlarını hızla sanal ortama taşırken, bazı çok uluslu şirketler ise stratejilerini farklı bir anlayış üzerine kuruyor.

Örneğin dünyanın tanınmış alışveriş şirketi Amazon, sanal ticaretini fiziksel alana da taşıma adına yeni hizmeti "Amazon Go" ile yapay zeka temelinde market zinciri kurmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamdaki ilk marketini geçen yıl Amerika'nın Şikago kentinde açan Amazon, markete giren kişiyi kamera ile takip ederek reyondan aldığı ürünün bedelini, ürünü kapıdan dışarı çıkardığı anda kredi kartından düşüyor.

Firma, böylece kullanıcılarına hızlı ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimi vadederken, benzer kasiyersiz ve yapay zekalı market uygulamalarının artması bekleniyor.


Yüz tanıma sistemleri

Kamu güvenliği amaçlı yüz tanıma sistemleri alanındaki çalışmalar da yapay zeka etkisindeki yatırım konuları olarak dikkati çekiyor.

Çin, 2014'te açıkladığı sosyal kredi sistemiyle vatandaşlarının kamusal alan olarak değerlendirilen yerlerdeki hareketlerini yüz tanıma sistemiyle bütünleşik kameralarla izleyerek toplumsal güvenliği sağlamayı hedeflediğini duyurmuştu.

Çin ayrıca vatandaşlarının elektronik ortamdaki hareketlerinde veri sistemleriyle birleştirerek, 2020'den itibaren sosyal kredi sistemini ülke geneline yaymayı hedefliyor.


Sürücüsüz Otomobiller


“Sürücüsüz araçlar yakında sıradan bir teknoloji haline gelecek. Tıpkı asansörler gibi. Eskiden asansörleri kullanan operatörler vardı. Daha sonra geliştirilen basit bir sistemle asansörün otomatik olarak katlar arasında ilerlemesini sağladık. Size sadece bir düğmeye basmak kaldı. Otomobillerimiz de benzer şekilde otonom hale gelecek.”

Sürücüsüz otomobil teknolojisi en başta Google’un girişimiyle ivme kazanmış olsa da bugün tüm otomotiv sektörünü dönüştüren bir trend halini almış durumda. Ancak belirtmek gerekir ki burada dönüşen sadece otomobiller olmayacak; otonom araçlar yollara çıktıkça ulaşım anlayışımız da değişecek. Otomobil artık sahip olunan bir araçtan daha çok paylaşılan bir ürün haline gelecek.

 

Şoförsüz Kamyonlar

Henüz yollarda görmesek de sürücüsüz araba fikri son yıllarda inanılmaz derecede popüler hale geldi. Aslına bakarsanız yakında sürücüsüz arabaların dışında sürücüsüz kamyonlar da görürsek şaşırmamak gerek. Ne de olsa dünya, lojistik ve taşımacılık sayesinde dönüyor. Sürücüsüz kamyonlar hiç şüphesiz normal kamyonlardan daha az masraflı olacak çünkü sürüş konusundaki sorunları minimuma indirerek yakıt tasarrufu sağlayacak. Buna ek olarak bilgisayar sistemlerinin hiçbir zaman yorulmadığını, bu yüzden kamyonların hiç mola vermeden çok uzak mesafelere gidebileceğini de söyleyelim. Üstelik sürücüsüz kamyonlar konvoy halinde yol alarak rüzgar direncini de azaltabiliyor. Mercedes ve Peloton gibi şirketler çoktan işe koyulup sürücüsüz kamyonlar üzerinde çalışmaya başladılar bile. Eğer bu kamyonlar söylendiği gibi sorunsuz çalışır ve tasarruf sağlarsa nakliye şirketlerinin tüm filolarını çok kısa zamanda yenileyeceğinden emin olabilirsiniz. Ancak maalesef söz konusu teknoloji çoğu şoförün ve mola yerlerinde çalışan insanların işsiz kalmasına sebep olabilir. Yine de birçok şirket, bu tür kamyonlarda taşınan yükün zarar görmemesini sağlamak için bir insan yolcu bulunması gerektiğini söyleyip duruyor

 

Uçan Arabalar

Yollarda yer kalmadığında, yönümüzü gökyüzüne çevireceğimize inanmak oldukça mantıklı bir yaklaşım. Daha şimdiden birçok ilginç uçan araba tasarımı hazır bir şekilde duruyor. Bunlar da gelecekteki uçan araba ihtimalini daha gerçekçi bir hale getiriyor.

 

Hiper Hızlı Trenler

Her gün işe gidip gelirken yolda saatler harcamaktan bıktınız mı? Bıkmanız gayet doğal. O zaman normalde bindiğiniz trenin bir yolcu uçağıyla aynı hızda gittiğini düşünün. İşte PayPal, Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ın hayali de böyle bir tren geliştirmek. Hyperloop adını verdiği bu sistem sayesinde vakum tüpü içerisinde giden trenler 1200 km hıza erişebilecek. Trenlerin güç kaynağı ise endüksiyon motorları ve sıkıştırılmış hava olacak. Bu sistemin halihazırda Amerika Birleşik Devletleri’nde inşası ve testleri sürüyor. Planlanan ilk seyahat Los Angeles kentinden San Francisco’ya olacak. Hyperloop ticari olarak kullanıma girdiğinde San Francisco ve Los Angeles arası tren yolculukları 7,5 saatten 35 dakikaya inecek. Planlanan bir diğer güzergah ise New York ile Washington arasında olacak ve 29 dakika sürecek. Bu mesafe şu anda 2 saat 56 dakikada kat edilebiliyor.

Yerin altından ve suyun altından gidebilen hiper hızlı trenler sadece toplu taşıma için değil, uluslararası seyahatler için de devrim niteliği taşıyan bir ilerleme olacak. Günümüzde iki şehir arasında seyahat etmek için harcadığınız sürede başka bir ülkeye gidebileceğinizi hayal edin. Yakında bu hayal gerçeğe dönüşebilir.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Geleceği, şekillendirecek, teknolojiler,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
81
69
3
12
23
38
2
Fenerbahçe
73
73
7
10
21
38
3
Konyaspor
68
66
10
8
20
38
4
Başakşehir FK
65
56
11
8
19
38
5
Alanyaspor
64
67
12
7
19
38
6
Beşiktaş
59
56
9
14
15
38
7
Antalyaspor
59
54
11
11
16
38
8
Fatih Karagümrük
57
47
13
9
16
38
9
Adana Demirspor
55
60
13
10
15
38
10
Sivasspor
54
52
12
12
14
38
11
Kasımpaşa
53
67
15
8
15
38
12
Hatayspor
53
56
15
8
15
38
13
Galatasaray
52
51
14
10
14
38
14
Kayserispor
47
54
15
11
12
38
15
Gaziantep FK
46
48
16
10
12
38
16
Giresunspor
45
41
17
9
12
38
17
Çaykur Rizespor
36
44
22
6
10
38
18
Altay
34
39
22
7
9
38
19
Göztepe
28
40
24
7
7
38
20
Yeni Malatyaspor
20
27
28
5
5
38
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı