Haber Detayı
30 Mayıs 2021 - Pazar 22:49 Bu haber 104 kez okundu
 
Eksik mumyanın gizemi
16 Ekim 1817'de . İnanılmaz bir keşifte bulunan İsyancı araştırmacı Giovanni Battista Belzoni Firavun Sety'nin (Seti I) mezarını ortaya çıkardığından haberi yoktu. Onun tek amacı mezarın içinde bulunabilecek değerli mücevherleri kaçırmaktı.Ama mezarın girişini açtığında yıkım ve karışıklık onu yakından izledi
Gizemli olaylar Haberi


Belzoni ne gördü?
Belzoni mezara girdiğinde, ne keşfettiği hakkında hiçbir fikri yoktu. Aradığı yerlerde bulamadığı insan mumyalarını bu mezarda da bulamamıştı.
Belzoni insan mumyasının duvarların arkasındaki gizli bir odada olabileceğini düşünerek işçilerden duvarların kontrol edilmesini ve şüphelendikleri duvarları yıkmalarını istedi.İşçilerden birisi karanlık bir köşedeki bir boğa mumyası bulunca duvarların yıkılmasından vaz geçildi
Belzoni mezarın Antik Mısır'daki kutsal bir boğa olan Apis'i onurlandırmak için yapılmış olduğuna karar verince, mezarda bulunan bazı değeri eşyaları aldıktan sonra mezarı terketti.
Belzoni'nin profesyonel bir Mısır uzmanı olmadığını hatırlamakta fayda var. Kaldı ki Mısır Araştırması adı verilen bilim alanı, mezarın keşfinden 13 yıl sonra dahi henüz oluşturulmamıştı
Çoğu insan, Mısır'da ve başka yerlerde bulunan eski mezarları nasıl ziyaret edecekleri konusunda değişik bir algıya sahipti.
Girdiği mezar ile ilgili elinde herhangi bir belge olmaması, mezarın koruma durumu hakkında Belzoni'nin fikir sahibi olmasını engellemişti. Ayrıca Mısır'da bulunan mezarlar hakkında da yeterli bir bilgiye ve uzmanlığa da sahip değildi. Mumya, Üçüncü Ara Dönem'de yaşayan papazlar sayesinde varlığını korumuştu.
Sety I için yapılmış Ebedi Ev
Abidos'ta yedi ayrı kutsal bölümü olan bir tapınak inşa ettirdi. O kutsal bölümlerden biri I. Seti'ye aittir. Tapınağın arkasında boş mezarı (Osieiron) yükseliyordu. I. Seti'nin Krallar Vadisindeki asıl mezarı çok renkli alçak kabartmalarıyla ünlüdür.
KV17 olarak bilinen Kralların Vadisinde bulunan mezar, tüm nekropolün en uzun mezarı. Yaklaşık 137 metre uzunluğunda olup, I. Sety ve oğlu Ramses II zamanlarından itibaren özenle dekore edilmiş bir anıt olarak kabul edilmektedir.
Mezarın en büyüleyici yönleri, canlı yaşama antik çağlar getiren iyi hazırlanmış süslemelerdir. Karmaşık duvar resimlerinin yorumu, Sety I'in ataları ile farklı bir görüntüler sergiliyor. Mısır uzmanı olan Nicholas Reeves ve Richard H. Wilkinson'a göre:
"Seti I mezarında bulunan süslemeleri yapanların Horemheb'in geçiş tasvirlerinin etkisinde kaldıkları açıkça görünüyordu. Ramesside stilinin temelini oluşturan daha büyük kulaklar ve daha küçük ağızlarla daha incelikli modellenmiş özellikler sergilemişti. Burada kurulan dekoratif işlemeler, vadinin geçmişi boyunca, sonraki tüm mezarlara kısmen veya tamamen işlenmişti. Re'in Efsanesi, ilk defa giriş pasajların duvarlarında, Amduat ikinci pasajda ve mezarın alt kısımlarındaki duvarlarda görülür. Daha önceleri, bu eserler sadece krallara ait mezar odalarının içine yapılmıştı. Seti 1'in sadece mezar odasının değil, bütün mezar duvarlarının eksiksiz süslenmesi, yeni bir simgesele vurgu yapılmıştı.
Alt pasajdaki ağız töreninin açılışı Horemheb'in mezarında tasvir edilen çizgiye çok benziyor. Ayrıca mezarın diğer bölümleri zengin ve detaylı tablolarla süslenmiştir.
Seti 1'in mezarı 19. yüzyılda araştırmacılar tarafından büyük zarara uğratılmıştı. Firavun lahitleri, 1820'lerde çıkarılarak Londra'daki bir müzeye koleksiyon olması için gönderildi. Duvarları, tavanları, sütunları süsleyen paha biçilmez süslemeler 1828-1829 yılları arasında mezarı araştıran Jean-Francois Champollion tarafından tahrip edildi. Mezarın koridorlarından birinde bulunan duvar panelini çıkardı. Diğer duvar resimleri 1845'te bir Alman araştırma ekibi tarafından söküldü. Türbenin duvarlarından çalınan güzel görüntüler Berlin, Paris ve Floransa'daki seçkin müzelerde birer hırsızlık malı olarak sergilenmeye başlandı.
Belzoni girdiğinde Seti 1'in mumyası cenaze hala mezarın içindeydi. Kıymetli metalleri, taşları ve mücevleri ceplerine doldururken, kendisi için değersiz görünen ahşap mobilyalara ve diğer nesnelere dokunma gereği duymadı. Mezarı asıl zengin hale getiren nesneler mezarın içinde kaldı.
Beklenmeyen Tünel
Araştırmacılar KV17 adı verilen mezar odasının altında derin bir yer altı batması tuhaf ve beklenmedik bir tünel buldular. Buldukları bu tunel onlar için bir bulmaca gibiydi.Tunel onları Sety I'in gerçek mezarına da götürebilirdi, boş bir odaya da Mezarın dekorasyonunda bulunan ilginç bir özellik, buranın "boş mezar" yani anıt mezar olarak gösteriyordu. Buda firavun kalıntılarını korumanın bir yolu olarak görülüyordu. Ölen kişinin korunması eski Mısır dininin çok önemli bir parçasıydı. Aksi takdirde mezarından çıkartılan kişi öbür dünyada hayatta kalamayacaktı.
Araştırmacılar Tünelin yeraltı suları ile bağlantılı olabileceğini ve Seti 1'in mezarının bu yeraltı sularının ortasına yapılmış olan küçük bir ada üzerinde bulunabileceğinide düşünmeye başladılar. Bunun için esrarengiz tuneli takip ederek ilerlemeleri gerekiyordu. Araştırmacılar firavun mezarlarında bulunan tuzaklar nedeniyle esrarengiz koridorda inceleme yapmaya pek gönüllü değillerdi.
Mezarın duvarlarında bulunan süslemeleri inceleyince firavunun gömüsü ile Osiris mezarının efsanesi arasında sembolik bir bağ oluştuğunu farkettiler. Tahmin ettikleri gibi, koridor yer altı sularına açılıyor ve yeraltı suları ile çevrili olan küçük adanın ortasında da lahit bulunuyordu. Ama bu lahit Seti 1'in lahti değildi.
Kral yüzünü açığa vurdu
Yıllar süren araştırmalar sonunda Set 1'in mumyası sonunda ünlü önbellek DB320'de (Deir el-Bahri-Teb Nekropol) bulundu. Firavun'un cesedi mezarından çıkarıldı ve kalıntılarını korumak için gizli bir yere götürüldü. Seti 1'in bulunduğu yerde 50'den fazla kral ve kraliçenin mezarı da bulunmuştu. Mezar yağmacıları Seti1'e ait olan mumyanın bandajlarını sökmüş karnını parçalamışlardı. Daha da kötüsü, Sety'nin kafası hırpalanmış vücudunun geri kalanından ayrılmıştı. Neyse ki yüzüne dokunulmamıştı. Onun mumyalanmış vücudu özenle hazırlandı ve mumya sarı örtü ile kaplandı. ve diğer kral mumyaları gibi Kahire müzesindeki yerine kondu.
Sety 1'in mezarı eski Mısır sembolizminin bir bulmacası gibidir. Ele geçirilen ve hasar gören, halen eski Mısır duvar resmin en dikkat çeken örneklerinden biridir. Ne yazık ki, 19. yüzyılın '' görüntüye göre hareket eden arkeologları tarafından yapılan çürük çalışmalar ve daha önce verilmiş olan zararlar kalıcı olmuştu. Buldukları bu tarihi mezarları korumayı akıllarına getirmedikleri için 1950 ve 1960 yılları arasında ortaya çıkartılan firavun mezarlarının bazıları çökmüş, bazılarının ise duvarları çatlamıştır.
I. Seti, Yeni krallık döneminin 19. hanedanının 2. firavunudur.
I. Ramses'in oğlu, II. Ramses'in babasıdır. Eşi Tuya'dır. Hititlerle giriştiği bir dizi savaşla üstünlüğünü kabul ettirerek Kenan ve Suriye'de Mısır egemenliğini yeniden kurdu. Daha sonra ise Libya'dan gelen bir istila hareketini püskürttü. Kadeş Kalesi önüne kadar geldi ve önemli bir başarı elde etti. Ve o günden sonra I. Seti topraklarını değerlendirmeye önem verdi ve Nubye'deki altın madenlerini işletme politikasını tekrar gözden geçirdi.Bayındırlık işlerine girişti. Abidos'ta yedi ayrı kutsal bölümü olan bir tapınak inşa ettirdi. O kutsal bölümlerden biri I. Seti'ye aittir. Tapınağın arkasında boş mezarı (Osieiron) yükseliyordu. I. Seti'nin Krallar Vadisindeki asıl mezarı çok renkli alçak kabartmalarıyla ünlüdür.
I. Seti'den sonra yerine eşi Tuya'dan olan II. Ramses geçti. Seti'nin hükümdarlığı dönemine ait çeşitli görüşler vardır. Bazı tarihçiler hükümdarlığını M.Ö. 1294 — 1279 olarak belirtirken, günümüzde genel kabul M.Ö 1290-1279 şeklindedir.
15 Yıl hüküm süren Seti 1 Mısır'a bir çok eser kazandırmasına rağmen kendisine ait anıt mezarın yapımını bitiremeden ölmüştür. Onun yarım kalan mezarını oğlu Ramses II tamamlamıştır
                                                           
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Eksik, mumyanın, gizemi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı