Haber Detayı
20 Mart 2022 - Pazar 12:18 Bu haber 128 kez okundu
 
Çin'in gizemli yumurtlayan dağı
Çin'in güneybatı bölgesinde yeralan Gandang Dağı, jeologların, araştırmacıların ve yerlilerin yıllardır gözlemlediği ilginç bir fenomene sahiptir. Guizhou eyaletinde bulunan, dağın kayalık duvarlarından fışkıran yumurta şeklindeki taşlar nedeniyle, yerel halk tarafından "Chan Dan Ya", (yumurta bırakma uçurumu) olarak adlandırılır ve bu yumurta bıakma işlemi "Her 30 yılda bir tekrarlanır.
Gizemli olaylar Haberi


Dağın yüzeyinde yer alan kayalık yaklaşık altı metre (20 ft) genişliğinde ve 20 metre (65 ft) uzunluğundadır ve dağın boyutuna göre oldukça küçük bir alanı kaplamaktadır . Yaklaşık her 30 yılda bir, küçük uçurumdan aşağı yumurta şeklini almış bir taş düşer. İşin ilginç yanıda bu taşların yerlilerin bulabilecekleri yerlere düşmesidir. 


Bu taş yumurtlama olayı yüzlerce yıldır gözlemlenmiştir. O bölgede yaşayan yerliler, çocukluk yıllarından beri yumurtlayan dağla ilgili hikayeler duymuşlardır. Hikayeleri dinleyenlerin çoğu, yeterince büyüdüğünde kendisine şans getireceğine inandığı taş yumurtaları bulmak umuduyla dağa gider. Yumurta kayalar genellikle 20 ila 60 cm (7 ila 24 inç) Koyu mavi bir renge sahiptirler ve mükemmel derecede pürüzsüzdürler, temizlenip cilalandıktan sonra güneş ışığını belirli açılardan yansıtır. Bu güne kadar bulunan yumurta taşların büyüğünün 272 kg üzerinde olduğu biliniyor


Çin'deki yumurtlama dağından gelen taş yumurtalardan biriyle yerel sakin. (AsyaTel)

Yumurtlayan Dağdan Doğan İyi Şans Kayaları

Chan Dan Ya'ya en yakın yerleşim yeri ise Gulu Köyü'dür. Gulu köyünde yaşayan Shui halkı, Çin'in resmi olarak tanınan 56 etnik grubundan biridir ve Han Hanedanlığı'ndan beri bu bölgede yaşamaktadırlar . Bölgenin kendisi büyük olsa da, Gulu köyü aslında oldukça küçüktür, sadece birkaç düzine aile köyde ikamet etmektedir.


Yumurtlama dağının keşfinden bu yana, yerlilerin uçurumun dibinden 100'den fazla yumurta topladıkları biliniyor. Şu anda köyde yaklaşık 70 kişi yaşıyor ve ilk yumurta taşı kimin bulduğu ise bilinmiyor. Sonradan ortaya çıkan taşlar ise köyde yaşayan aileler arasında paylaşılmış. Köylüler tarafından toplanmayan taşların ise ya satıldığı ya da çalındığını söyleniyor. Köyde yaşayan Shui halkı, yumurta taşların iyi şans getirdiğine inanır, genelliklede bu  taşlara taparlar. Köydeki bütün evlerde bu taşlardan bir tane bulunur. İnsanlarına, hayvanlarına ve evlerine refah ve güvenlik getirdiğine inandıkları içinde bu taşlara büük saygı gösterirler. 


Jeologlar, bu taş yumurtaların neden Çin'deki Chan Dan Ya uçurumundan çıktığını hala tam olarak anlamış değiller. (AsyaTel)

Yumurtlayan Dağda Taş Yumurtaların Oluşumu
Bu gizemli taş yumurtaların oluşumu halen araştırılmaktadır. Mevcut araştırmalara göre, bu yumurtaların ve bu bölgedeki kayaların yaklaşık 500 milyon yıl önce Kambriyen Dönemi'nde oluştuğuna inanılıyor. Kambriyen Dönemi, Paleozoik Çağ'ın bir parçasıydı ve fosil kayıtlarına göre, Dünya'nın büyük hayvan gruplarının çoğunun ortaya çıktığı ve çeşitlendiği zaman dilimi olan “Kambriyen Patlaması” ile bilinir. Jeologlar, bu bölgenin bir zamanlar su altında olduğunu ve zamanla bu yumurta şeklindeki kayaların oluşumuna katkıda bulunmuş olabileceğini öne sürüyorlar.


Son 500 milyon yılda meydana geldiği iddia edilen bu taş yumurtaların üzerindeki ısı ve sıkıştırma nedeniyle metamorfik kayalar olarak ortaya çıktığı ileri sürülüyor. Metamorfik kayaçlar, yeraltında uzun süre yoğun ısı ve basınç altında kalan mevcut magmatik veya tortul kayaçlardan oluşur.

Çin Bilimler Akademisi Jeoloji ve Jeofizik Enstitüsü'nden Profesör Xu Ronghua, taş yumurtaların Kambriyen Dönemi'nde o bölgede oldukça fazla bulunan silikon dioksitten yapıldığını iddia ediyor. Bu nedenlede taşların yumurta şeklini aldığını ileri sürüyor. Bir küre diğer şekillere kıyasla küçük bir yüzey alanına sahip olduğundan, silikon dioksit parçacıkları metamorfik kayalara sıkıştırılmadan önce suda küre şeklinde birbirine yapışmış olur ve su altında olan taşların yuvarlaklığına ve düzgünlüğüne katkıda bulunurdu. 

Kayaları çevreleyen akıntılar ve deniz canlılarının meydana getirdiği dalgalanmalar kayaları okyanus tabanı boyunca yuvarlandıkça, daha pürüzsüz, daha yuvarlak şekillere dönüşürler. Aynı konsept, okyanus camı veya evde kullanılan kaya bardaklarının yapımı için de geçerlidir.

Silikon dioksit birçok kayada bulunur ve bazı kayalarda diğerlerinden daha fazla miktarda bulunur. Lifli silikon dioksit çeşitlerine özellikle kalsedon denir. Kalsedon örnekleri arasında akik, kan taşı ve oniks bulunur. Kuvars ve moganit de silikon dioksitten yapılmıştır, ancak her birinin bu diğer örneklerin her birinden farklı bir fiziksel kristal yapısı vardır. Taş yumurtaların neden diğer silikon taşlar gibi berrak, sütlü veya pastel değil de siyah olduğu tam olarak belli değil, ancak bilim adamları aktif olarak bu gizemli taş yumurtaların bileşiminin daha fazla sırlarını ortaya çıkarmaya çalışıyorlar.

Ancak, uçurumda bulunan yumurtaların dışındaki çevre farklı. Uçurumun kendisi metamorfik kayadan yapılmamıştır. Bunun yerine, çevreleyen kaya, tortul kaya olarak kabul edilen kalkerli kayadan yapılmıştır. Tortul kaya, yeryüzüne daha yakın bulunabilir ve kum, toprak veya mevcut daha küçük kaya parçaları gibi sıkıştırılmış tortulardan yapılır. Sedimanter kayaç örnekleri arasında kireçtaşı, kumtaşı ve şeyl bulunur. Taş yumurtaları çevreleyen bu çökeltilerle, son 500 milyon yılda onları sıkıştırmaya ve ayırmaya yardımcı olmaları mümkündür.


Chan Dan Ya uçurumundan çıkan taş yumurtalar. (AsyaTel)

Nereden geliyorlar?
Taş yumurtaların 30 yılda şekillendiği ve uçurumun kenarından dışarıya çıktığı görünse de, aslında durum böyle değil. Daha önce de belirtildiği gibi, bu taş yumurtaların yaklaşık 500 milyon yıldır var olduklarına inanılmaktadır. Zamanla, Chan Dan Ya'nın uçurum kenarı, hava koşulları ve erozyon nedeniyle aşınmıştır. Sıcaklıktaki değişikliklere, rüzgara, suya, buza, yerçekimine, insanlara ve hayvanlara maruz kalan kaya kütlelerinde zamanla büyük aşınmalar meydana gelir.

Taş yumurtaları çevreleyen uçurumun bileşimi birbirinden farklı olduğu için, çevresel etkilerin taş yumurtaları sarmalayan dağı daha hılı aşındırdığına inanılıyor. Bunun nedeni, kalkerli kayanın metamorfik kayadan daha hızlı parçalanmasıdır. Kalkerli kaya esas olarak kalsiyum oksit, karbon dioksit ve magnezyum oksitten yapılır.

Ayrıca fazla miktarda alüminyum, demir, silikon ve su içerebilirler. Çevredeki tortul kalkerli kaya, bileşimi nedeniyle daha hızlı parçalanır ve zamanla farklı bir bileşime sahip taş yumurtaları ortaya çıkarır. Metamorfik taş yumurtalar çevrelerinin aşınması nedeniyle ortaya çıkarak aşağıya düşerler.

Gulu'daki yerliler, her bir taş yumurtanın, ilk ortaya çıkmasından, aşağıya düşmesine kadar geçen zamanın yaklaşık 30 yıl olduğunu tahmin ediyorlar. Bu 30 yılın ne kadar doğru olduğu ise bilinmiyor. Ancak aradan 30 yıl geçmesine rağmen bazı yumurtaların sıkıştıkları yerden çıkmadıkları ve bunların 10 ila 20 yıl süre ile sıkıştıkları yerde kaldıklarıda yine köylüler tarafından ifade ediliyor. 


Çin'de yumurtlayan dağdan çıkan taş yumurtalar. (AsyaTel)

Yumurtlayan Dağın Geleceği

Dağların yamaçları zamanla aşınmaya devam ettikçe, uçurumdan daha fazla taş yumurta çıkacak ve yere düşecek. Jeologlar dağda ne kadar yumurta kaldığını tahmin etmekte güçlük çekiyor. Ancak teorik olarak, bölge yeterince silikon dioksit içeriyorsa, tüm dağ boyunca yumurta kayaların bulunması olasılık dahilindedir.

Önümüzdeki birkaç bin yıl boyunca dağ, aşındırmalar nedeniyle bu yumurtalar ortaya çıkmaya devam edecek. Aşağı düşen yumurtalar toplanmazsa, onlar da parçalanacak ve sonunda yeni tortul kayaçlar oluşturacak tortu haline gelerek oldukları yerde kalacaklar. Hepimizin ilkokulda öğrendiği rock döngüsü budur. Bununla birlikte, dikkatli toplama devam ederse, taş yumurtalar toprak, rüzgar, su ve buz gibi hava koşullarına maruz kalmadan insanlar tarafından toplanırsa, tortu haline gelmekten kurtulurlar.

 

Diğer Yumurtlama Noktaları
İster inanın ister inanmayın, Chan Dan Ya'nın tabanındaki bu uçurum “yumurtlayan” tek alan değil. Dağın daha az ziyaret edilen diğer bölgelerinde de yumurtaların açığa çıkması ve serbest bırakılması mümkün. Ayrıca tüm dağın bunlarla dolu olmasıda mümkün. Eğer bu doğruysa, yerliler nesiller boyunca bu eşsiz kayalardan daha fazlasını evlerine götüreceklerdir

Yakın bölgelerde yaşıyan aileler de bu yumurtaları toplamaya ve bunları ticaret, turizm veya dini amaçlar için kullanabilirler. Dağın diğer taraflarında yaşayan ve daha önce bu yumurtlama olgusuna hiç tanık olmamış olanlarda bu doğa olayını gözleriyle görmek için turistlik gezilere çıkabilirler.


Gandang Dağı, bu taş yumurtalara sahip olduğu tespit edilen ilk yer olmasına rağmen, keşfedilmemiş dağlık bölgelerde başka yerlerin de var olması mümkün. Gelecekte dağların daha fazla taş yumurta içermesi de mümkün. Şu anda okyanuslarımız 30 ppb (milyarda parça) silikon dioksit içeriyor ve yerkabuğunun %59'u silikon dioksitten oluşuyor.


Hem dünyada hem de okyanuslarda hala bu kadar büyük miktarda silikon bulunduğuna göre, gelecekteki dağların bundan birkaç milyon yıl sonra yeni yapılmış yumurtaları içermesi olasıdır. 

En iyi görüntü: Çin'deki yumurtlayan dağın kenarından çıkıntı yapan yumurtalar. Kaynak: AsiaWire

Yazan: Lex Leigh 

Kaynak: ANCİENT-ORİGİNS.NET

                                                                    

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çin'in, gizemli, yumurtlayan, dağı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı