Haber Detayı
31 Mart 2022 - Perşembe 12:01 Bu haber 105 kez okundu
 
Bayer'in öldüren ilacı EROİN
Eroin, kötü bir üne sahip ölümcül bir uyuşturucudur. Tehlikeli bağımlılık yapıcı madde olarak kabul edilmekte ve bu maddenin kullanılması bireyler ve toplumlar üzerinde son derece olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Eroin, 19. yüzyılın ikinci yarısında sentezlenerek piyasaya sürüldüğü ve harika bir ilaç olarak övüldüğü için o dönemlerde herhangi bir tepkiyle karşılaşmadı
Gizemli olaylar Haberi


Eroin, ilk olarak Bayer tarafından reçetesiz bir ilaç olarak piyasaya sürüldü. Özellikle öksürük şurubu şeklinde pazarlandı ve son derece popüler hale getirildi. Kısa bir süre sonra ilaç olarak piyasaya sürülen eronin kötü taraflarıda ortaya çıkmaya başladı. Onlarca kişi eroin bağımlısı haline geldikten sonra tedbirler alınmaya başlandı


Afyon İçenler - 19. yüzyıl. ( Erica Guilane-Nachez / Adobe)

 

Eroin nerede doğdu?

 

Eroin, opioidler olarak bilinen ve opiyatları, yani afyondan türetilen ilaçları içeren bir ilaç sınıfına aittir. Bu nedenle eroinin tarihine geçmeden önce afyonun tarihine bir göz atmak gerekir.


Eski Mezopotamya'da Afyon Kullanıldı

 

Afyon, haşhaş özsuyundan üretilen bir uyuşturucu türüdür. Bu bitkinin ekimi eski Mezopotamya'ya kadar uzansada, ilk defa eski Mısırlılar ve Persler tarafından kullanıldığı yazılı kaynak tarafından doğrulanmıştı. Afyon tıbbi amaçlar için uzun yıllar kullanılmasına rağmen, 18. yüzyılın sonlarına doğru bazı hekimler bu ilacın bağımlılık yapıcı özelliğini fark etmeye başladılar.


Haşhaş başı, ilaç veya ilaç için bitkiler. ( weerayut / Adobe)

 

Morfin ve Kodein Afyonun Yan Ürünleridir

 

1805 yılında morfin ve kodein afyondan izole edildi. Morfin bir ağrı kesici olarak geliştirildi ve tıbbi ameliyatlar veya travmatik yaralanmaların neden olduğu şiddetli ağrıyı gidermek için kullanıldı. Ek olarak, afyon bağımlılığını tedavi etmek için morfin kullanıldı. Her ne kadar Amerikan İç Savaşı'ndan sonra ortaya çıksa da, morfin bağımlılığı bir sorun haline geldi. Morfin, onu alan kişilerde öforik, rüya benzeri bir zihin durumuna neden olduğu için Yunan rüya tanrısı Morpheus'un adını almıştır.


Eroin Morfinden Elde Edilir

 

1874 yılında, Londra'daki St. Mary's Hastanesi'nde kimyager olan Charles Romley Alder Wright, morfinden eroin sentezlemeyi başardı. O zamanki çalışmasının birincil amacı, belirli doğal ve saflaştırılmış alkaloitlerin yapısını belirlemekti. Wright, ne olacağını görmek için susuz morfin alkaloidini asetik anhidrit olarak bilinen bir bileşikle birkaç saat kaynattı. Wright'ın deneyinin sonucu, " Tetra asetil  morfin" olarak adlandırdığı ve mevcut terminolojide diasetilmorfine karşılık gelen yeni bir bileşikti. Esasen, bu morfinin daha güçlü bir versiyonuydu. Bununla birlikte, hayvanlar üzerinde yapılan birkaç deney dışında, yeni bileşik ne tıp ne de bilim camiasından fazla ilgi görmedi.


Şırınganın içinde uyuşturucu afyon haşhaşı. Ölümcül uyuşturucu bağımlılığı.( adragan / Adobe)

 

Eroin Geri Dönüyor

 

Eroin ancak 19. yüzyılın sonlarına doğru 'yeniden keşfedildi' ve ticari olarak üretilmeye başlandı. 1897'de Felix Hoffmann adlı bir Alman kimyager, kodein üretmeye çalışırken eroini sentezlemeyi başardı. Hoffmann, Alman ilaç şirketi Bayer için çalışıyordu ve çalışmaları, amiri ve şirketin farmakoloji laboratuvarı başkanı Heinrich Dreser'in dikkatini çekti.


Bayer 1897 Farmakolojik Laboratuvarında Heinrich Dreser . (Bayer / Public Domain )

 

Aspirin Üzerinde Eroin Dizginleri

 

Eroinin, morfinden çok daha güçlü olduğu ortaya çıkınca Dreser, yeni oluşturulan aspirin yerine bu ilacın geliştirilmesine odaklanmaya karar verdi. Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden sonra, başta Dreser olmak üzere Bayer çalışanları  üzerinde de test edildi. Denemeler başarılı oldu ve eroin, Alman Doğa Bilimcileri ve Hekimleri Kongresi'ne mucize bir ilaç olarak sunuldu.


Aspirinli şişe, 1899. (Bayer AG / CC BY-SA 2.0 )

 

Eroin Yaygınlaşıyor

 

1898'de eroin Bayer tarafından ticari olarak üretilmeye başlandı. Eroin adı  "güçlü" ve "kahramanlık" anlamına gelen Almanca "heroisch" kelimesinden üretildi ve  "Eroin" ticari marka adını aldı. Eroin reçetesiz olduğu için doğrudan halka değil, doktorlara satıldı. Onlarda daha yüksek fiyatlarla hastalarına satmaya başladı 


1920'lerden kalma, orijinal olarak 5 gram Eroin maddesi içeren Bayer eroin şişesi. ( Mpv_51 / Kamu Malı )

 

Öksürük Şuruplarına Eroin Ekleniyor

 

Ancak Dreser, öksürük şuruplarına eroinin karıştırılmasından yanaydı ve astım, bronşit ve tüberküloz gibi solunum problemlerini tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmasını destekledi. Kesinlikle  toksik etkisi olmadığı ve bağımlılık yapmadığı ileri sürülerek eroin hastalara pazarlandı. Solunum problemlerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan kodeine karşı eroin büyük bir avantaj yakalamıştı

Eroin reklamı, 1900 civarı. (Michael de Ridder / Public Domain )

 

Eroinin Bağımlılık yapması üretimi durdurmadı

 

Eroinin bağımlılık yapmadığı iddiasının yanlış olduğu kısa sürede kanıtlandı ve eroinin serbest bırakılmasından kısa bir süre sonra bağımlılık raporları ortaya çıktı. Bununla birlikte, eroin 20. yüzyılın başlarına kadar yaygın olarak kullanılmaya devam etti . Ancak eroin bağımlılarının sayısı hızla arttığında halk alarma geçti ve bazı ülkeler uyuşturucuyu yasaklamaya karar verdi. Sonuç olarak, 1913 yılında Bayer eroin üretimini durdurdu.


1904 öncesi Bayer Eroin reklamı  . ( BayerHeroin / Kamu Malı )


Manşet resmi : Kafatası ve solmuş afyon başlı natürmort. Kaynak: doidam10 / Adobe


Yazan: Wu Mingren

Kaynak: ANCİENT- ORİGİNS

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bayer'in, öldüren, ilacı, EROİN,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
3
4
0
0
1
1
2
Adana Demirspor
3
3
0
0
1
1
3
Trabzonspor
3
2
0
0
1
1
4
Beşiktaş
3
1
0
0
1
1
5
Galatasaray
3
1
0
0
1
1
6
Sivasspor
1
1
0
1
0
1
7
Gaziantep FK
1
1
0
1
0
1
8
Fatih Karagümrük
0
2
1
0
0
1
9
Giresunspor
0
2
1
0
0
1
10
Kayserispor
0
0
1
0
0
1
11
Antalyaspor
0
0
1
0
0
1
12
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
13
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
14
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
15
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
16
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
17
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
18
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
19
İstanbulspor
0
0
1
0
0
1
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı